شرایط فنلاند

اقامت کشور فنلاند

اقامت کشور فنلاند

اخذ اقامت کشور فنلاند در حال حاضر یک فرصت عالی برای ورود به حوزه شنگن است که مستلزم عبور از مراحل مختلفی نظیر تحصیل، کار یا سرمایه گذاری در این کشور است. در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر دانش مهاجرتی خود به ارائه اطلاعاتی در خصوص این موضوع یعنی اقامت کشور فنلاند پرداخته اند که امید است مطالعه آن را مفید بدانید. در ابتدای امر راجع به کشور فنلاند توضیحاتی ارائه خواهد شد و در نهایت به موضوع اصلی که همان اقامت کشور فنلاند است پرداخته می شود.

آشنایی کوتاه با فنلاند

فنلاند کشوری کم جمعیت، آرام و با طبیعت بسیار زیباست که در شمال اروپا و در منطقه اسکاندیناوی، قرار گرفته است. جمعیت فنلاند در حدود 5/5 میلیون نفر است که به دو زبان رسمی فنلاندی و سوئدی، صحبت می­کنند. زبان فنلاندی عمومیت بیشتری در این کشور دارد. پایتخت فنلاند هلسینکی است و برخی از شهرهای مهم آن عبارتند از تورکو، لاپرنتا، ساوولینا، هانکو و ماریهام.

فنلاند آب و هوای نسبتاً سردی دارد و به ویژه شهرهای شمالی آن دارای روزهای زمستانی تاریک و شب های تابستانی روشن هستند. مردم فنلاند در سال 2018، به عنوان شادترین مردم دنیا شناخته شدند که خود حاکی از بالا بودن سطح رفاه، امنیت و امید به زندگی در این کشور است. توجه شود رویکرد این مقاله صرفاً شهروندانیست که از خارج از اتحادیه اروپا، سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن اشتاین قصد مهاجرت و کسب اقامت فنلاند را دارند به ویژه شهروندان ایرانی.

اجازه اقامت فنلاند و ویزای فنلاند

اجازه اقامت و ویزا، هردو برای اجازه ورود و ماندن در یک کشور هستند. ویزا برای مهاجرت و اقامت های کوتاه مدت (کمتر از سه ماه) کاربرد دارد. مثلاً افرادی که برای شرکت در یک کنفرانس، فعالیت تجاری یا به عنوان توریست از کشوری وارد کشور دیگر می­شوند، نیاز به ویزا دارند، مگر اینکه توافقاتی در این خصوص بین دو کشور صورت گرفته باشد. علاقه مندان برای اطلاعات بیشتر در خصوص انواع ویزای فنلاند می­توانند دیگر مقالات مرتبط این سایت را مطالعه کنند یا با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، تماس حاصل فرمایند.

اجازه اقامت فنلاند برای ماندن بیشتر از سه ماه در این کشور است. البته اگر فرد مهاجر قصد کارکردن در فنلاند را داشته باشد، برای مدت کمتر از سه ماه نیز به اجازه اقامت نیاز دارد. برای کسب اجازه اقامت فنلاند یا ویزای آن، به یک پاسپورت معتبر نیاز است.

انواع اجازه اقامت فنلاند

یک مجوز اقامت مدت دار، بسته به نوع اقامت فرد در فنلاند، به صورت موقت (نیازمند تمدید) و یا پیوسته، صادر می­شود. اولین اجازه اقامت فرد همیشه یک مجوز مدت دار است که می­تواند برای یک سال و شاید هم کمتر یا بیشتر صادر شود. مثلاً یک مجوز اقامت کاری ممکن است کمتر از یک سال و تحصیلی بیش از یک سال زمان داشته باشد. مجوز اقامت پیوسته، نهایتاً برای چهار سال و مجوز اقامت موقت، حداکثر برای یک سال صادر می­شود.

فردی که اجازه اقامت موقت دارد، اگر دلایل ماندنش در فنلاند تغییر کند به عنوان مثال ازدواج کند، می­تواند درخواست تمدید مجوز خود یا تبدیل آن به یک مجوز پیوسته را بدهد. در صورت ماندن در فنلاند برای مدت 4 سال، البته با یک مجوز اقامت مدت دار پیوسته، اجازه اقامت دائم فنلاند، به شخص اعطا می­شود. برای دریافت اقامت فنلاند، لازم نیست زمینه مجوز پیوسته شخص طی 4 سال، تغییر نکند. مثلاً ممکن است فردی که مجوز اقامت مدت دار پیوسته برای کار دارد، اگر طی این دوره چهار ساله ازدواج کند و عنوان مجوز او از کار به روابط خانوادگی تغییر کند، این مشکلی برای درخواست مجوز اقامت دائم فنلاند، ایجاد نمی­کند.البته اگر مجوز اقامت پیوسته به موقت تغییر کرده باشد، دیگر شخص نمی­تواند درخواست اقامت دائم بدهد.

روش های مختلف اخذ اقامت کشور فنلاند

برای کسب اقامت فنلاند راه های مختلفی وجود دارد. هر فرد متقاضی، می­تواند بسته به شرایط خود، بهترین و مطمئن ترین راه را برگزیند. در ادامه برخی از روش های کسب اقامت فنلاند، معرفی شده است:

کسب اقامت کشور فنلاند به واسطه کار

می­توان به واسطه اشتغال، اقامت فنلاند را بدست آورد. فنلاند با برخوردای از یک اقتصاد پایدار، همیشه مورد توجه متقاضیان کار بوده است. کاهش نیروی کار جوان در این کشور، زمینه ساز مهاجرت عده زیادی به فنلاند جهت اشتغال شده است. برای کار درفنلاند باید مجوز اقامت فنلاند را داشت.

بسته به نوع اشتغال در این کشور، نوع مجوز اقامت نیز متفاوت خواهد بود. افراد شاغل در فنلاند عموماً مجوز اقامت کارکنان را دریافت می­کنند و افرادی که تجارت یا خود اشتغالی دارند مجوز اقامتی با همین نام (اقامت خود اشتغالی)، دریافت می­کنند. به علاقه مندان توصیه می­شود جهت آشنایی بیشتر با شرایط کاری ذر فنلاند، مقاله ویزای کاری فنلاند را مطالعه فرمایند.

کسب اقامت کشور فنلاند به واسطه تحصیل

دانشجویان خارجی برای دوره های تحصیلی بیش از سه ماه، نیاز به مجوز اقامت فنلاند خواهند داشت. معمولاً اقامت تحصیلی، برای تحصیل در دانشگاه ها و رشته های تحصیلی معتبر صادر می­شود. دانشجویان برای دریافت چنین اقامتی، باید اثبات کنند قادر به پرداخت هزینه تحصیل خود هستند (حال چه به صورت شخصی و چه از طریق بورسیه های مختلف).

معمولاً برای تمدید مجوز اقامت تحصیلی فنلاند، باید مدارکی دال بر سپری کردن تعداد معینی واحد درسی یا دوره تحصیلی، داشت. دانشجویان به صورت محدود، اجازه کار کردن طی دوران تحصیل خود را خواهند داشت (هفته ای 25 ساعت). به دانشجویان خارجی در فنلاند، پس از پایان تحصیلات خود، یک اقامت 6 ماهه اعطا می­شود تا به جستجوی کار بپردازند. مقاله ویزای تحصیلی فنلاند، اطلاعات جامعتری در خصوص تحصیل در فنلاند، ارائه خواهد کرد.

کسب اقامت فنلاند به واسطه روابط خانوادگی و ازدواج

عضو خانواده ای که شهروند فنلاند هستند یا در فنلاند زندگی می­کنند، می­تواند مجوز اقامت بر اساس روابط خانوادگی را در فنلاند دریافت کند. این عضو خانواده می­تواند همسر یا شریک زندگی و یا حتی شریک زندگی همجنس فرد البته به صورت ثبت شده باشد. کودکان زیر 18 سال که سرپرست قانونی آن ها در فنلاند زندگی می­کند نیز شامل این نوع مجوز اقامت می­شوند. بنابراین ازدواج با یک تبعه فنلاندی، می­تواند روشی برای اخذ اقامت فنلاند باشد. فرد متقاضی این اقامت، جدا از مدارک ازدواج، باید مدارکی مبنی بر اثبات مجرد بودنش تا قبل این ازدواج را ارائه کند.

کسب اقامت کشور فنلاند به واسطه تولد

اقامت فنلاند برای تولد مبتنی بر خون است. به عبارتی تنها فرزندانی که پدر و مادر فنلاندی داشته باشند، اقامت فنلاند را دریافت خواهند کرد. در این بین کودکی که فقط مادر فنلاندی دارد، در هر جا که متولد شود، اقامت فنلاند را اخذ خواهد کرد. کودکی که پدر فنلاندی و مادر غیر فنلاندی دارد، در صورت تولد در خاک فنلاند، اقامت فنلاند را اخذ می­کند اما در صورت تولد خارج از خاک فنلاند چانچه پدر و مادرش ازدواج رسمی نکرده باشند، تنها در صورتی که تا قبل از 18 سالگی وی ازدواج رسمی کنند، اقامت فنلاند را دریافت خواهد کرد.

کسب اقامت کشور فنلاند از طریق سرمایه گذاری

کسب این نوع از اقامت، نیاز به سرمایه زیاد و داشتن طرح های دقیقی است که دولت فنلاند را به موفقیت سرمایه گذاری، مطمئن کند. دولت فنلاند به دلیل شرایط اقتصادی مناسب، عموماً اشتیاقی برای جذب سرمایه گذار خارجی ندارد و تنها سرمایه گذارانی که طرح های منجر به شکوفایی اقتصاد فنلاند دارند، شانس بالایی برای کسب اینگونه اقامت در فنلاند دارند.

کسب اقامت کشور فنلاند از طریق پناهندگی

در این مقاله، انواع اقامت فنلاند، روش های اخذ آن و شرایط حاکم بر آن، به اختصار تشریح شد. اگرچه موضوعات مطرح شده تا حد قابل قبولی باعث شناخت نسبت به مقوله مورد بحث می­شود اما باید دانست برای اخذ یک تصمیم خوب، نیاز به اطلاعات دقیق تر و مفصل تری است. توصیه می­شود علاقه مندان، دیگر مقالات مرتبط در این سایت را ملاحظه بفرمایند و برای کسب اطلاعات بیشتر، با مشاوران و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، تماس حاصل فرمایند. این موسسه، یکی از مجرب ترین موسسات حقوقی کشور، در امور مربوط به اخذ ویزا، پذیرش، همراهی در تمامی مراحل اخذ ویزا، اقامت همراه با تضمین کامل و البته مشاوره در هر یک از حوزه های مرتبط است. پاسخگویی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به متقاضیان اگاهی از شرایط مهاجرت به فنلاند و هموطنان عزیز، تنها بخشی از خدمات این موسسه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *