مهاجرت کاری لهستان

اقامت لهستان از طریق کار

اقامت لهستان از طریق کار

یکی از روش های مهاجرت به لهستان و اقامت در آن اخذ اقامت لهستان از طریق کار می باشد که کارفرما ملزوم به دریافت مجوز کار برای فرد خارجی است. البته برخی از افراد طبق قوانین این کشور نیازی به دریافت مجوز کار ندارند و فقط حق اقامت در لهستان امکان کار برای آنها را فراهم می کند. شهروندان خارجی و غیر عضو اتحادیه اروپا جهت کار در کشور لهستان نیاز به دریافت ویزای کاری این کشور را دارند. اقامت لهستان از طریق کار در صورت داشتن پیشنهادی بلند مدت و رسمی از سوی کارفرما به راحتی قابل دسترس است. کشور لهستان با توجه به موقعیت خوب اقتصادی خود یکی از کشورهای مورد توجه برای مهاجرت کاری در مرکز اروپا است. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جهت مهاجرت کاری می توانند راهنمای شما باشند.

پیش از آنکه درباره اقامت لهستان از طریق کار اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم، بهتر است ابتدا از مزایای کار در این کشور شما را مطلع سازیم:

مزایای کار در لهستان

بررسی اخذ اقامت لهستان از طریق کار

به طور کلی، برای کار در لهستان، اقامت اتباع خارجی در لهستان باید قانونی باشد. یعنی خارجی باید طبق مقررات مربوط به تردد بدون ویزا، ویزا، اجازه اقامت موقت یا نوع دیگری از اقامت در لهستان بتواند به صورت قانونی اقامت یابد. زیرا نداشتن این گزینه فرد مجبور به اخذ اجازه کار می کند. با این وجود، طیف کاملی از خارجی ها مجاز به انجام کار در لهستان بدون اجازه کار هستند. همچنین، به شهروندان برخی از کشورها اجازه داده می شود بدون مجوز برای مدت معین، تحت اظهارات کارفرمای فرد خارجی (که معمولا به اختصار اظهارنامه کارفرما گفته می شود)، کار خود را در لهستان انجام دهند.

یک تغییر مهم در قانونی که از تاریخ 1 ژانویه January) 2018) به مرحله اجرا گذاشته شده است که سهمیه بندی مجوزهای کار و اعلامیه ها است. لذا محدودیتهای بالقوه در بخش خصوصی، صنعتی یا حرفه ای عمل خواهد شد که انواع معاهدات و قراردادها را پوشش می دهد. این بدان معناست که فقط تعداد محدودی از مجوزها در یک سال معین صادر می شود. در سال های اخیر با توجه به وضعیت اقتصادی مثبت این کشور و نرخ بیکاری پایین تعداد مهاجرت کاری و اخذ اقامت لهستان از طریق کار افزایش یافته است.

اخذ انواع اقامت لهستان از طریق کار

به طور کلی با توجه به توافقات کشور لهستان با برخی از کشورها، شهروندان آن کشورها جهت ورود به لهستان نیازی به ویزا ندارند. لذا این افراد برای کار در این کشور نیازی به اخذ ویزای کاری لهستان ندارند. علاوه بر این به دلیل عضویت لهستان در اتحادیه اروپا نیز شهروندان کشورهای عضو این اتحادیه برای کار و زندگی در لهستان نیازی به ویزا ندارند. اما شهروندان سایر کشورها از جمله ایران برای کار در این کشور نیاز به اخذ ویزای کاری دارند تا بتوانند در این کشور به صورت قانونی اقامت گزینند.

به طور کلی با توجه به مدت زمان کار و اقامت در این کشور 2 نوع ویزای کاری از سوی دولتمردان لهستان صادر می شود:

نام ویزا نوع اقامت مدت زمان اقامت قابلیت تمدید
کوتاه مدت موقت کم تر از 6 ماه ندارد
ویزای کار بلند مدت D موقت و امکان دائم بیش از 6 ماه دارد

مجوز اخذ اقامت لهستان از طریق کار

به طور کلی، یک شهروند خارجی برای انجام کار با حقوق در لهستان به مجوز کار نیاز دارد مگر اینکه وی از شرط داشتن اجازه کار معاف شود. شایان ذکر است اجازه کار با اجازه اقامت یکی نیست. یک شهروند خارجی که مجوز کار دریافت کرده است، موظف است دارای حق اقامت لهستان نیز برای کل دوره انجام کار باشد.

لذا فرد باید دارای یکی از موارد زیر باشد:

 • ویزای معتبر (ممکن است این ویزا باشد که توسط یک کشور عضو دیگر منطقه شنگن صادر شده باشد.)
 • اجازه اقامت بلند مدت
 • اجازه اقامت صادر شده توسط یک کشور عضو دیگر منطقه شنگن یا مقررات مربوط به تردد بدون ویزا
 • یک شهروند خارجی تحت پوشش مقررات مربوط به تردد بدون ویزا
 • دارای حق اقامت 90 روزه در لهستان به مدت 180 روز

حق اقامت در لهستان طبق مقررات مربوط به تردد بدون ویزا با داشتن حق کار بدون مجوز مربوطه یکی نیست. اگر یک شهروند خارجی با ویزای توریستی یا ویزای حمایت بشردوستانه در لهستان بماند، یا تحت مجوز ویژه ای برای اقامت موقت در آنجا باشد ممکن است با مجوز نیز نتواند کار انجام دهد چرا که قرارداد وی تحت پوشش مدت زمان اقامت وی خواهد بود.

روند درخواست مجوز کار در لهستان

به صورت کلی برای دریافت مجوز کار در لهستان این کارفرما است که باید به صورت حضوری و یا از طریق نماینده خود به دفتر Voivodeship مراجعه کرده و برای استخدام نیروی کار خارجی درخواست مجوز کار کند. لذا در این مرحله فرد متقاضی کاری انجام نداده و فقط منتظر اعلام دفتر مهاجرت خواهد بود. یکی دیگر ار موارد مهم اثبات عدم وجود نیروی کار داخلی و یا عضو اتحادیه اروپا برای پست مد نظر کارفرما است که اصطلاحا تست بازار کار نامیده می شود. بنابراین، قبل از درخواست اجازه کار، کارفرمایان باید تست بازار کار را بدست آورند که با بررسی دفتر مهاجرت و جواب آنها قابل اخذ است. با این حال به یاد داشته باشید که در بعضی موارد کارفرما از وظیفه ارائه نتایج آزمون بازار کار معاف می باشد. برای مثال افرادی که در لهستان تحصیل کرده اند نیازی به این گواهی ندارند.

علاوه بر این گواهی ارائه اسناد زیر توسط کارفرما الزامی است:

 • مدارک ثبت مربوطه (به عنوان مثال ثبت دادگاه ملی)
 • شناسنامه شخصی کارفرما یا سندی که نشان دهد که کارفرما شخص حقیقی است.
 • اطلاعات مربوط به شرکت
 • کپی از تمام صفحات سند مسافرتی فرد خارجی
 • تایید پرداخت برای ارسال درخواست جواز کار (50 الی 100PLN زلوتی)

کارفرما موظف است درخواست را با هر یک از اسناد ذکر شده در بالا ضمیمه کند. اگر کپی اسناد ضمیمه شود، اسناد اصلی برای بررسی ارسال می شوند.

اخذ گواهی بازار کار برای استخدام فرد خارجی

برای به دست آوردن گواهی بازار کار، کارفرما باید از وجود جای خالی که باید توسط فرد خارجی در این زمینه پر شود، به اداره اشتغال مربوطه اطلاع دهد. این دفتر بررسی می کند که آیا جای خالی می تواند با شخص بیکار دیگری بیکار که به دنبال اشتغال است توسط اتباع لهستانی یا یک خارجی واجد شرایط برای کار در لهستان بدون اجازه کار پر شود یا خیر. در صورت عدم یافتن چنین نامزدی، دفتر گواهی مربوطه را که معروف به نتیجه بازار کار است صادر می کند.

اداره اشتغال موظف است نتیجه را در یک دوره مقرر صادر کند، که از روز ثبت پیشنهاد شغل توسط کارفرما محاسبه می شود. مدت زمان صدور معمولا 14 روز است اما در صورت برگزاری فرآیند استخدام مربوطه در بین بیکاران و کارجویان ثبت شده در دفتر، این مرحله ممکن است تا 21 روز طول بکشد. جهت اطلاع از شرایط و هزینه زندگی در لهستان می توانید مقاله لینک شده را مطالعه بفرمائید.

اطلاعات مجوز اخذ اقامت لهستان از طریق کار

اطلاعات مجوز اخذ اقامت لهستان از طریق کار

مجوز کار برای یک شهروند خارجی خاص صادر می شود. این شرط شرایط مفصلی را که تحت آن اجازه می دهد تا اتباع خارجی اجازه انجام کار را داشته باشد، تنظیم کرده و اطلاعات زیر را شامل می شود:

 • کارفرما
 • موقعیت یا نوع کارهایی که توسط فرد خارجی انجام می شود.
 • کمترین دستمزدی که شخص مورد نظر باید در یک موقعیت معین دریافت کند.
 • زمان کار (از تاریخ 1 ژانویه January) 2018)، همچنین می توان تعداد ساعات در هفته یا ماه را مشخص کرد.)
 • مدت اعتبار
 • موسسه ای که فرد خارجی به آن تفویض شده است. (در صورت لزوم)

مجوز کار در 3 نسخه صادر می شود که 2 مورد آن توسط کارفرما دریافت می شود. یکی از نسخه ها باید به فرد خارجی برای دریافت ویزای کاری لهستان ارسال شود. از تاریخ یک ژانویه January) 2018)، فرم الکترونیکی پروانه کار امکان پذیر شده است.

تغییر وضعیت کاری در لهستان

به طور کلی، یک شهروند خارجی می تواند کار را تنها تحت شرایط مندرج در پروانه کاری صادر شده انجام دهد. عملکرد کار تحت شرایط مختلف در نظر گرفته شده است و ممکن است پیامدهای جدی را به دنبال داشته باشد. لذا چنانچه فرد بخواهد برای کارفرمایی دیگر کار کند باید دوباره مجوز دیگری را درخواست کند. البته با استثنائاتی برای تغییر در وضعیت کاری وجود دارد. برای مثال حقوق و دستمزد بدون نیاز به تغییر مجوز کار یا اطلاع دادن به voivode قابل افزایش است. کارفرما می تواند برای یک دوره کلی که کم تر از 30 روز در هر سال، فرد خارجی را به وظیفه کار دیگری یا در موقعیتی متفاوت از آنچه در مجوز کار مورد نظر تصریح شده است، واگذار کند. کارفرما موظف است در صورت بروز چنین شرایطی آن را اعلام کند.

اگر جایگاه، نشانی اقامتگاه، نام و نام خانوادگی یا فرم قانونی تغییر یافته یا تاسیس کار یا بخشی از آن توسط کارفرمای دیگری به تصویب رسیده باشد، اجازه کار جدید لازم نیست، اما کارفرما باید آنها را اعلام کند. علاوه بر این، از تاریخ یک ژانویه سال 2018، جایگزینی قرارداد حقوق مدنی با توافق نامه اشتغال، لزوم درخواست اجازه کار تازه را به همراه نخواهد داشت. در هر شرایط دیگری، اگر فرد خارجی در نظر دارد وضعیت کاری خود را تغییر دهد، اجازه کار جدید لازم است. تا زمانی که مجوز کار جدید صادر نشود، خارجی ها مجاز نیستند طبق شرایط جدید کار را انجام دهند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در باب مهاجرت از طریق کار و دیگر روش ها می توانید با وکلای زبده ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.