مهاجرت به کشور سوئد

ازدواج در سوئد

ازدواج در سوئد

شرایط و قوانین ازدواج در سوئد در سال 2019 برای اتباع خارجی از سوی اداره مهاجرت مشخص گردیده است. ازدواج با اتباع زن یا مرد در اکثر کشورهای اروپایی می تواند اقامت و تابعیت آن کشور را به دنبال داشته باشد. حال باید ببینیم شرایط و قوانین در مورد ازدواج در سوئد و اتباع آن چه آثار حقوقی در پی دارد؟

ازدواج با یک تبعه سوئدی

ازدواج یک خارجی (ایرانی) با یک تبعه سوئدی چه زن یا مرد می تواند اقامت را برای او خیلی سریع حادث نماید. اما برای کسب اقامت صرفا با یک ازدواج صوری نمی توان خیلی راحت به این اقامت دست یافت. اتباع خارج از اتحادیه اروپا ( اتباع ایرانی) جهت ازدواج با یک تبعه سوئدی به اجازه اقامت نیاز دارند.

شما می توانید درخواست ازدواج خود را به صورت آنلاین و یا بصورت حضوری در سفارت سوئد ارائه نمائید. همچنین شما می بایست برای مصاحبه از سفارت این کشور در محل اقامتتان وقت مصاحبه درخواست نمائید. اگر در کشور محل اقامت شما سفارت سوئد وجود نداشته باشد باید به کشور همسایه مراجعه نمائید. اگر فرزندان زیر هجده سال نیز با خود همراه دارید می توانید برای آنها نیز درخواست اقامت نمائید.

درخواست آنلاین در سوئد

این نوع درخواست می تواند در کار شما تسریع ببخشد اما باید ابزار آن را متناسب با نیازمندیها فراهم نمائید. اولین اصل برای درخواست ازدواج به صورت آنلاین این است که هر دو نفر به سن هجده سال رسیده باشند. تبعه خارجی باید از خود یک آدرس ایمیل معتبر داشته باشد و بتواند اسکن عکس و مدارک را ارسال کند. شما باید از کارت اعتباری مستر کارت یا یورو کارت برای پرداخت آنلاین هزینه ها استفاده نمائید. همچنین نکات زیر در انجام این پروسه از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • تهیه یک فرم رزومه مناسب و مثبت
 • فرمت عکس هایی که ارسال می شود
 • همچنین مرورگری که از آن استفاده می نمائید
 • برای برقراری صحیح این ارتباط از سوی اداره مهاجرت سوئد با یک ایمیل با شما در ارتباط خواهد بود.
 • بهتر است شرایط و ضوابط این پروسه را کامل بخوانید و سپس درخواست خود را ارائه نمائید.
 • اگر در این زمینه و تکمیل فرم های آنلاین توانایی و علم کامل را ندارید از یک وکیل کمک بگیرید.

اقامت در سوئد برای فرزند

اگر شما صاحب فرزند زیر هجده سال هستید باید برای او هم با تکمیل یک فرم جداگانه درخواست اقامت نمائید. فرزند شما بایستی دارای پاسپورت با مدت اعتبار مورد نیاز باشد و همچنین گواهی تولد فرزند ارائه شود. چه پدر یا مادر نیاز دارند رضایت همسر سابق خود را برای خروج فرزند با ارائه یک رضایتنامه فراهم سازند. این رضایتنامه باید با ذکر جزئیات هویت طرفین و اعلام صریح اجازه خروج و اقامت فرزند در سوئد را کامل گردد. هر دو نفر در سوئد می توانند از فرزند مراقبت کنند که باید موافقت نامه آن را از همسر سابق دریافت نمود. اگر یکی از والدین فوت کرده باشد نیاز به یک دریافت رضایت و اجازه خروج فرزند از سوی دادگاه دارید.

سایر جزئیات جهت درخواست ازدواج در سوئد

اگر شما قبل از درخواست اقامت با سوئدی ازدواج کرده باشید باید اسناد ازدواج را ضمیمه درخواست نمائید. اگر شما قبلا با فرد سوئدی در کشور مبدا یا کشور دیگری سابقه زندگی مشترک داشته اید باید اظهار نمائید. باید مدارک و اسناد آن را مانند اجاره نامه ای که به نام و آدرس شما ثبت شده است را ارائه دهید.

نوع رابطه، اگر شما بر اساس قوانین خاصی در کشور خود ازدواج کرده اید باید مدارکش را به سفارت ارائه نمائید. اگر فرد خارجی باردار باشد باید گواهی حاملگی را با ترجمه سوئدی یا انگلیسی و تائیدات رسمی نیز ارائه نماید. اطلاعات، مدارک و اسناد محرمانه و هویتی شما بایستی کاملا خوانا و واضح و قابل رویت باشند. هزینه درخوسات برای افراد بزرگسال 1500 یورو و برای فرزندان زیر هجده سال 750 یورو می باشد. شما می توانید با ارائه حق وکالت به وکیل خود نیز از طریق نماینده تان درخواست خود را ارائه نمائید.

نکاتی در مورد اقامت اکراین

اتباع برخی کشورها به غیر از ایران از پرداخت هزینه ها و همچنین دریافت ویزا برای ورود به سوئد معاف هستند. شما باید حین درخواست اقامت در صورت نیاز به ویزا انگشت نگاری شده و عکس را حین مصاحبه ارائه دهید. شما باید لیست مدارک مورد نیاز که با مشورت وکیل خود تکمیل نموده اید برای مصاحبه سفارت مراجعه نمائید. در زمان پردازش درخواست پیگیر پرونده باشید، شاید از شما مدرکی از سوی اداره مهاجرت خواسته شود. همچنین برای مهاجرت به اکراین نیاز به مدارک زیر حتمی است.

 • گرفتن وقت قبلی سفارت
 • همراه داشتن مدارک هویتی اصلی
 • مدارک هویتی ترجمه شده
 • مدرک ترجمه شده آخرین پایه تحصیل
 • مدرک سوئ پیشینه کیفری ترجمه شده

سفارت اکراین و درخواست ویزا

اگر شما درخواست را حضوری به سفارت ارائه دادید مدارک را ارسال کنید، اگر آنلاین بوده مدارک را ایمیل کنید. برای اینکه مطلع شوید سفارت محل اقامتتان در حال حاضر فعال می باشد با شماره های آن تماس تلفنی بگیرید. همچنین شما اگر نماینده ای زا خانواده تان را در سوئد داشته باشید می توانید به عنوان نماینده خود معرفی کنید. باید به انها وکالت دهید و برای ارجاع مراحل اداری و جواب درخواست آدرس محل سکونت آنها را ارائه دهید.

پس از درخواست ویزای ازدواج

هنگامی که درخواستتان در اداره مهاجرت سوئد ثبت گردید یک ایمیل از سوی این مرجع برای شما ارسال می شود. برای فرد سوئدی نیز یک نامه ارسال می شود و از او در مورد درآمد و جای محل اقامتش سوالاتی می شود. او باید در کمتر از چهار هفته به تمام سوالات این نامه پاسخ داده و آن را به اداره مهاجرت ارسال نماید.

سپس شما باسیتی بلافاصله وقتی را در سفارت سوئد محل اقامت خود برای انجام مصاحبه ویزا رزرو فرمائید. در مصاحبه از شما و رابطه تان با فرد سوئدی سوالاتی می شود، در این مصاحبه فرزندان باید حضور داشته باشند. در صورت تائید درخواست برای شما یک کارت اقامت صادر می شود، باید برای ورود به سوئد ویزا درخواست دهید. مجوز سفر شما باید قبل از سفرتان به سوئد آماده باشد، در غیر اینصورت شما می توانید درخواست ویزای بازدید نمائید. شما می توانید از سفارت محل اقامت تا زمانی که جواب درخواست را دریافت نکردید درخواست ویزای بازدید نمائید.

اقامت دائم سوئد از طریق ازدواج

اگر شما قبل از ورود به سوئد و درخواست اقامت با همسرتان یا شریک زندگیتان دو سال زندگی کرده باشید، در صورت زندگی مشترک و احراز مدارک آن به شما در همان بدو امر اقامت دائم سوئد داده اعطا خواهد شد. اگر شما سابقه زندگی با همسر سوئدی خود را نداشته باشید به شما یک اقامت دو ساله اعطا خواهد شد. ممکن است در موارد خاص به شما اقامت کمتری اعطا شود ولی در کمترین حالت کمتر از یکسال نخواهد بود. فرزندان زیر هجده سال شما نیز متناسب با نوع و مدت اقامت شما همان کارت را دریافت می کنند. اگر رابطه شما به پایان برسد و نوع اقامت شما موقت باشد باید برای اقامت جدید درخوسات دهید.

توصیه وکلای مهاجرتی سوئد

در حال حاضر اخذ ویزای توریستی برای اتباع ایرانی در اکثر کشورهای اروپایی و مخصوصا سوئد سخت گردیده است. همچنین از سوی وکلا توصیه می شود تا زمانی که جواب ویزای ازدواج شما نیامده درخواست ویزای توریستی ندهید. برای موفقیت در این پروسه حقوقی حتما قبل از هر اقدامی با یک وکیل مهاجرتی به سوئد مشورت نمائید. مشاورین و وکلای ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت جهت راه های مهاجرت به سوئد شما را یارری می نماید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *