مهاجرت به کشور اوکراین

اخذ تابعیت اوکراین از طریق تولد

اخذ تابعیت اوکراین از طریق تولد

اخذ تابعیت اوکراین از طریق تولد چه ویژگی ها و امتیازاتی را می تواند داشته باشد؟ تابعیت از طریق تولد یکی از راه های کسب شهروندی در کشور اوکراین میباشد.که همین امر میتواند مورد توجه افراد جهت اخذ تابعیت قرار گیرد. نکته بسیار مهم که حتما باید به آن توجه شود این است که اخذ تابعیت اوکراین از طریق تولد به موجب سیستم خون می باشد.

روش های اخذ تابعیت اوکراین از  طریق تولد

باید به این نکته متذکر شویم که اخذ تابعیت همیشه آسان نیست. طبق بررسی های انجام شده، تابعیت  کشور اوکراین تحت حاکمیت قانون اساسی و همچنین قانون شهروندی است.به همین علت است که نظام تابعیت اصلی اوکراین بر اساس سیستم خون می باشد.بدین معنی است که شخصی که در زمان تولد دارای والدین اوکراینی باشد، تابعه کشور اوکراین محسوب میشود.

بر اساس ماده 7 قانون این کشور، روش تولد جهت دریافت تابعیت به شرح ذیل می باشد:

 • اگر والدین و یا یکی از پدر یا مادر در زمان تولد فرد، شهروند اوکراین باشند، فرد متولد شده یک شهروند اوکراینی محسوب میشود.
 • اگر پدر یا مادر شخص متولد شده،که تابعیت قانونی ندارند، اما در خاک اوکراین اقامت دارند، صاحب فرزند شوند. این فرد تابع کشور اکراین خواهد بود.
 • اگر والدین، خارجی و مقیم دائم و کاملا قانونی اوکراین باشند، فرزند متولد شده دارای تابعیت اوکراینی می باشد. در مواقعی است که طفل متولد شده تابعیت هیچ یک ا والدین را کسب ننموده باشد.
 • اگر فرد متولد شده در کشور اوکراین از پدر و مادری باشد که دارای وضعیت پناهندگی هستند، )asylumیا refugee ، پناهنده در سفارت یا پناهنده در خاک) در اوکراین باشند؛ درصورتی که شخص متولد شده تابعیت پدر یا مادرش را کسب نکند، اوکراینی محسوب میشود.
 • چنانچه نوزاد تازه متولد شده در خاک اوکراین، دارای پدر و مادری باشد که یکی از آنها تابع کشور خارجی و دیگری مقیم قانونی و دائمی و همچنین بدون تابعیت باشد؛ در چنین مواردی، اگر نوزاد تازه متولد شده تابعیت پدر یا مادر خارجیش را دریافت نکند، عنوان شهروند اوکراین محسوب می شود.

لازم به ذکر است که شخصی که  از طریق تولد حق تابعیت در اوکراین را دارد، از هنگام تاریخ تولد وی به عنوان شهروند اوکراینی محسوب می شود.

اخذ تابعیت اوکراین از طریق فرزند خواندگی

بر اساس ماده 11 قانون تابعیت در کشور اوکراین، که تابعیت به عنوان فرزتد خواندگی را دریافت میکنند به شرح ذیل می باشد:

 • چنانچه یک شهروند اوکراینی و یا یک زوج که یکی از آنها شهروند اکراین باشد و دیگری بدون تابعیت ، کودکی را که فاقد تابعیت است و همچنین به عنوان یک شخص خارجی محسوب میشود، را به عنوان فرزندخوانده بپذیرند، از زمان تصویب سند فرزندخواندگی، تبعه اکراین محسوب میشود.( صرف نظر از این که کودک مقیم دائمی اکراین و یا کشور خارج باشد)
 • کودکی که بدون تابعیت باشد و یا خارجی محسوب شود، اگر توسط زن و شوهری که، یکی از زوجین، تبعه اکراین و دیگری خارجی باشد به عنوان فرزند خوانده بپذیرند، از تاریخ تصویب سند، کودک به عنوان تبعه اوکراینی محسوب میشود.( صرف نظر از این که کودک مقیم دائم اوکراین یا کشور خارجی باشد.)

 اخذ تابعیت اوکراین از طریق قومیت به چه صورت می باشد؟

به موجب ماده 12 قانون تابعیت اوکراین، که تحت عنوان کودکانی میشباشد از طریق قومیت شهروندی اوکراینی را بدست می آورند به شرح ذیل میباشد:

 • چنانچه اتباع اوکراینی و یا اشخاصی که یکی از آنها تبعه اوکراین و دیگری بدون تابعیت باشد، کودکی را که خارجی و یا بدون تابعیت است را به قومیت بگیرند، از زمان سند مقومیت، شهروند اوکراین محسوب می شود.
 • چنانچه کودکی توسط اشخاصی که یکی از آنها تبعه اوکراینی است و دیگری خارجی است به قومیت پذیرفته شود، از تاریخی که سند قومیت مقرر شود، کودک تابعیت تابعیت قیم خارجی خود را دریافت نکرده و شهروند اکراینی محسوب میشود.
 • چنانچه یک موسسه به عنوان قیم کودک عمل کند، (یتیم خانه)، اگر توسط یکی از والدین پرورش یافته باشد که تبعه اوکران باشد، اگر کودکی در یک موسسه در اکراین، باشد و آن موسسه به عنوان قیم وی باشد، در صورتی توسط یکی از والدین که تبعه اوکراین است، پرورش یافته باشد، به مجض ورود به موسسه، شهروند اوکراین محسوب میشود. این در حالی است که پدر و مادر کودک مرده باشند و یا مفقود و یا به طور قانونی تاتوان باشند، حق قانونی آنها نسبت به کودک خاتمه میابد.

 دریافت تابعیت مضاعف در کشور اکراین به چه صورت است؟

بر اساس بررسی ها و مطالعات انجام شده در کشور اوکراین، مدتی است که تابعیت دوگانه را به رسمیت نمیشناسد. اما با این حال هستند افرادی در ائوکراین که دارای دو تابعیت می باشند. مطابق با قوانین موجود در کشور اوکراین، این گونه مقرر میکند که، تبعه جدید اوکراینی، باید در ظرف 2 سال تابعیت غیر اکراینی خود را از بین ببرند. جالب است بدانید که در مرز های این کشور افرادی زندگی می کنند که همزمان تبعه کشور دیگری غیر از اوکراین می باشند منتهای مراتب طبق قانون اکراین به طور انحصار شهروند این کشور به حساب می آیند.

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت اوکراین از طریق تولد چیست؟

 • اظهاریه
 • گواهی تولد کودک
 • دو قطعه عکس 4,5*3,5(از کودک بالای 5 سال)
 • پاسپورت والدین/ ویزای اقامت دائمی یا موقت در اوکراین
 • یکی از اسناد زیر:
 • اعلام عدم الحاق تابعیت کشور دیگر از طریق تولد
 • اعلام عدم ملیت هر کدام از والدین
 • اعلام عدم الحاق تابعیت والدینی که خارجی هستند

در پایان ضمن سپاس از صبر و حوصله شما در مطالعه این مقاله خرسندیم که در این خصوص اذعان نماییم که کارشناسان متبحر و زبده ما در این موسسه پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهند بود. کارشناسان ما در موسسه سفیران سروش سعادت بر اساس شرایط و نیاز شما عزیزان، روش ها و هم چنین گزینه های بسیار مناسبی را برای اخذ شهروندی و همیطور اخذ تابعیت اوکراین از طریق تولد را ارائه خواهند داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر پاسخ گویی به سوالات شما سروران در رابطه با اخذ تابعیت اوکراین از طریق تولد کافیست با کارشناسان و وکلای کاردان، ما در ارتباط باشید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *