مهاجرت کاری ترکیه

اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار

اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار

اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار

افراد جهت مهاجرت و دریافت اقامت به کشور ترکیه از روش های متعددی استفاده می­کنند.اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار یکی از بهترین روشهایی می­باشد که فرد نه تنها با دریافت اقامت خود در این کشور دارای کسب و کار و درآمد نیز می­باشد.

کشور ترکیه از جمله 20 کشور اقتصاد جهانی بشمار می­رود که همچنان اقتصاد در حال رشد دارد.و قطعاً افراد پس از ورود و مهاجرت به این کشور در صدد یافتن شغل برای کسب درآمد وادامه زندگی می­باشد.

در کشور ترکیه فرصت های شغلی زیادی وجود دارد و افراد برای یافتن شغل مورد نظر خود باید منطقه و محل انجام کار را نیز مد نظر قرار دهند. زیرا فرصت های شغلی و سطح درآمد مشاغل در شهرهای مختلف با یکدیگر متفاوت است.

فرد پس از یافتن شغل مورد نظر خود در شهری مناسب و پس از گذراندن چند سال در کشور ترکیه می تواند در جهت اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار اقدام نماید.

از آنجائیکه کشور ترکیه یک کشور توریسمی است، این کشور میزبان افراد با فرهنگ ها و رسوم های متنوع است.

از این رو فرصت شغلی در صنعت توریسم بسیار زیاد است.وافراد می­توانند براحتی در باشگاهها، رستورانها و هتل ها براحتی کار پیدا کنند.

البته توجه داشته باشید یافتن کار در این مکان ها در امن وپشتیبانی برای دریافت ویزا نمی­تواند باشد.زیرا گاهاً کارفرمایان در صورت آگاهی از اقامت غیرقانونی افراد از پرداخت حقوق خودداری می­کنند.

لذا قبل از ورود به به ترکیه و یافتن شغل مناسب از قانونی بودن کار مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.

کشور ترکیه با مشاهده اقامتهای غیرقانونی، قوانین جدیدی برای دریافت ویزا و صدور ویزای توریستی اقدام نمود.

ویزای توریستی به اینگونه است که افراد پس از دریافت این ویزا می­تواند به مدت 90 روز در کشور ترکیه اقامت گزیند و در دو مرحله اجازه تمدید این ویزا برای افراد امکانپذیر است.

افرادی که قصد اقامت در ترکیه از طریق کار را دارند بایستی با دریافت ویزای کار به مدت دوماه بطور مستمر و پیوسته در این کشور اقامت گزیند.و در صورتیکه قوانین کشور ترکیه را در رابطه با اقامت را رعایت ننماید دولت ترکیه اقدام به اخراج این افراد از ترکیه می­نماید.

در صورتیکه افراد بنا به دلایلی باید از کشور ترکیه خارج شود بایستی دلایل خود را طی نامه ایی با دلایل مستحکم به دولت ترکیه ارائه دهد.

هنگامیکه افراد برای دریافت ویزای کاری به ترکیه اقدام می­کنند بهتر آنست که نامه پیشنهاد کار از سوی کارفرمایان در ترکیه نیز همراه داشته باشند.زیرا در این صورت نه تنها ویزای کاری خود را براحتی دریافت می­کند بلکه فرد می­تواند برای اقامت خود در کشور ترکیه نیز اقدام نماید.

همه افراد خارجی در ترکیه برای انجام کار احتیاج به مجوز کاری دارند.که این مجوز از سوی وزارت کار ترکیه صادر می­شود.

اکثر افراد هنگام اخذ ویزای کاری برای دریافت مجوز کاری نیز اقدام می­نمایند.به این صورت که هنگامی که فرد مدارک برای درخواست ویزای مورد نظر خود را به سفارت ترکیه تحویل می­دهد، کارفرما مدارک فرد را به وزارت کار ترکیه جهت دریافت مجوز کار ارائه می­دهد.

شرایط و وضعیت کار در ترکیه

گردشگری در ترکیه از جمله مشاغلی است که فرصت شغلی زیادی را برای افراد بوجود آورده است.اقتصاد کشور ترکیه بر سه بخش تولید، کشاورزی و گردشگری می­باشد.

همچنین کشور ترکیه از جمله کشورهایی است که بیشترین میزان استخدام را دارد.این کشور در جذب نیروی کار در مقایسه با کشورهای انگلیس، فرانسه وکانادا نیز بیشترین آمار را دارد.

افراد برای دریافت اقامت در ترکیه نیاز به اجازه کار در این کشور را دارند.به همین دلیل افراد جهت اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار اقدام می­کنند.

افراد برای دریافت مجوز کار در ترکیه از دو روش می­توانند اقدام نمایند.روش اول به اینگونه است که کارفرما فرد مورد نظر را در وزارت کار تأیید می­کند.در روش دوم اقدام فرد از طریق سفارت یا کنسولگری کشور ترکیه است، که معمولا30 روز زمانبر است.

پس از دریافت مجوز کار فرد به مدت یکسال با کارفرما ی معرفی شده به دولت ترکیه در حرفه ایی مشخص مشغول بکار خواهد شد.پس از پایان یکسال در صورت توافق طرفین مجوز کار به مدت 3 سال دوباره تمدید خواهد شد.

به این نکته توجه داشته باشید که افراد 15 روز قبل از به اتمام رسیدن مجوز کار جهت تمدید بایستی اقدام نماید.

شرایط عمومی کار درترکیه

افراد برای یافتن کار در ترکیه می­توانند به سایت های کاریابی سر زده و لیست کارهای موجود در آن را بررسی می­کنند.یکی دیگر از راههای جستجو برای یافتن کار مراجعه به روزنامه ها و مجلات هفتگی و ماهانه می­باشد.

اکثر کارفرمایان از کارکنان می­خواهند که به زبان ترکی تسلط داشته باشند.

ترکیه کشوری است که هزینه های زندگی نسبتا پایین و مناسب است.حداقل دستمزد در این کشور1134 و دستمزد متوسط1671 لیر در ماه می­باشد.

همچنین هزینه های زندگی برای یک فرد مجرد500الی 600 دلار در ماه تخمین زده شده است.

نحوه درخواست ویزای کار در ترکیه

همه افراد برای دریافت مجوز کار چه در داخل ترکیه و چه در خارج از ترکیه نیاز به یک قرارداد کاری و یا پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرما دارند.پس از ارائه مدارک فوق ذکر به سفارت ترکیه این مدارک به وزارت کار ترکیه جهت بررسی فرستاده می­شود.

که این پروسه بمدت90 روز به طول می­انجامد و در صورت تأیید شما به کشور ترکیه سفر نموده و مجوز کار و گذرنامه خود را مهر خواهید نمود.

در صورتیکه فرد از داخل کشور ترکیه اقدام به دریافت مجوز کار نموده باشد بایستی به دفاتر وزارت کار در آنکارا مراجعه نماید که پس از بررسی و تأیید می­تواند مدارک خود را دریافت نماید.این پروسه ممکن است 30 روز طول بکشد.

آیا امکان کار مستقل در ترکیه وجود دارد؟

در صورتیکه افراد بمدت 5سال بطور مستمر و بدون وقفه کار نموده باشد اجازه کار مستقل و خود اشتغالی در ترکیه را دارد.برای این منظور فرد بایستی مدارک خود را به وزارت کار و امور اجتماعی در انکارا جهت بررسی و تایید تسلیم نماید.و پس از آن فرد می­تواند نسبت به اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار مستقل اقدام نماید.

 

سایت های کاریابی درترکیه کدامند؟

سایت های کاریابی متعددی در ترکیه وجود داردکه از بین آنها می­توان به سایت های زیر اشاره نمود:

1- سایت کاریابی www.kariyer.com

2- سایت کاریابیeleman.net

3- سایت کاریابی www.cvyolla.com

4-سایت کاریابی sahebindan.com

چه مدارکی را جهت دریافت ویزای کار باید ارائه دهیم؟

1- دفترچه اقامت در ترکیه

2- برگه اقامت و گذرنامه

3- یک قطعه عکس

4- کد ملی که کشور ترکیه از سوی اداره امنیت ترکیه به تبعه خارجی می­دهد

5-برگه پیشنهاد کاری کارفرما بهمراه برگه درخواست کار

6- مدارک آزمایشگاهی مبنی بر سلامت فرد

7- ایمیل کارفرما

8- کد رمزدولتی کارفرما

 

همه افراد هنگام مهاجرت به این کشور با هدف اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار ممکن است با سوالاتی همچون:

1- آیا با اقامت از طریق کار می­توان اقامت برای خانواده ام را نیز درخواست دهم؟

2- با دریافت ویزای کاری در ترکیه از چه حقوقی برخوردار خواهم شد؟

3- هزینه ویزای کاری در ترکیه چقدر است؟

شما می­توانید پاسخ همه سوالات خود را از کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بیابید.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *