مهاجرت تحصیلی اوکراین

آموزش عالی در اوکراین

آموزش عالی در اوکراین

آموزش عالی در اوکراین شامل مقاطع مختلفی می گردد که دانشجویان در سطح کیفی بالا، آن را سپری می نمایند. دانشجویی که مقطع تحصیلات متوسطه را گذرانده و در آزمون ورودی دانشگاه نیز قبول شده، وارد مرحله آموزش عالی می‌گردد. این مقاله جهت بررسی و تجزیه و تحلیل این موضوع ارائه شده است. اگر مایل به “تحصیل در خارج از کشور” هستید، با ما همراه باشید.

سیستم آموزش عالی در اوکراین

آموزش عالی در اوکراین از سوی وزارت آموزش و علوم این کشور نظارت و اداره می گردد. سطوح آموزش عالی در کشور اوکراین به شرح ذیل است:

  • دوره کارشناسی
  • دوره کارشناسی ارشد و دیپلم تخصصی
  • دوره نامزد علوم (با دوره PHD برابری می کند)

دوره کارشناسی (Bachelor)

این دوره تحصیلی با گذراندن 4 سال تحصیلات در موسسات آموزش عالی گذرانده می شود.

دوره کارشناسی‌ارشد و دیپلم‌تخصصی(Master, Specialist Diploma)

پس از دوره Bakalavr ، مدرکMagistrate  ارائه می گردد که به مدت 1 تا 2 سال به طول می انجامد. مشروط بر این که دفاع از پایان نامه و سپری نمودن امتحانات نهایی توسط دانشجو انجام گردیده باشد. مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد را می توان از دو طریق اخذ نمود:

  1. به مدت 5 الی 6 سال تحصیلات پیوسته پس از دیپلم متوسطه
  2. به مدت حداقل یک سال پس از اخذ مدرک کارشناسی

دانشجویانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند، می توانند در مقاطع بالاتر مانند دکترا ادامه تحصیل دهند. همچنین می توانند به عنوان یک متخصص در رشته تحصیلی خود به فعالیت شغلی نیز بپردازند. دانشجویان پس از دفاع از پایان نامه و کسب نمره قبولی در امتحانات نهایی موفق به اخذ این مدرک می شوند.

دوره نامزد علوم (PHD)

دانشجویان می بایست حداقل به مدت 3 سال در این دوره تحصیل نمایند. مشروط بر این که دارای مدارک تحصیلی لیسانس یا کارشناسی ارشد باشند. آشنایی در زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی از جمله خصوصیات تحصیل در این دوره است. درنهایت پس از قبولی در امتحانات دروس مربوطه و دفاع از رساله دکترا و پایان نامه، مدرک PHD‌ اعطا می‌گردد.

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی در اوکراین

مدرک کارشناسی

این مدرک به صورت حداقل 4سال تحصیل در دانشگاه های معتبر اوکراین ارزشیابی می گردد. مشروط بر اینکه دیپلم 12 ساله متوسطه یا پیش دانشگاهی با حداقل معدل 14 در رشته موردنظر اخذ گردیده باشد. نکته: مدارک تحصیلی غیرحضوری و یا نیمه‌حضوری، اگر آغاز دوره تحصیلی پس از نوامبر سال 2008 میلادی باشد، ارزشیابی نخواهد شد. همچنین متقاضی الزام به حضور در تاریخ ذکر شده در گذرنامه و همچنین ارائه گواهی آغاز سال تحصیلی می باشد.

مدرک کارشناسی ارشد

در ارزشیابی این مدرک نیز می بایست حداقل سال تحصیلی 1 تا 2 سال سپری گردد. ضمنا داشتن مدرک کارشناسی و اخذ معدل حداقل 14 در رشته مربوطه الزامی است. نکته: مدارک تحصیلی غیرحضوری و یا نیمه‌حضوری، اگر آغاز دوره تحصیلی پس از نوامبر سال 2008 میلادی باشد، ارزشیابی نخواهد شد. همچنین متقاضی الزام به حضور در تاریخ ذکر شده در گذرنامه و همچنین ارائه گواهی آغاز سال تحصیلی می باشد.

مدرک دیپلم تخصصی

می بایست حداقل به مدت 5 تا 6 سال تحصیلات پیوسته از سوی دانشجو انجام شده باشد. به شرط این که دیپلم 12 ساله متوسطه و پیش دانشگاهی را دارا باشد. همچنین در صورتی که مدرک کارشناسی داشته باشد، سال تحصیلی به مدت 1 الی 2 سال است. نکته: مدارک تحصیلی غیرحضوری و یا نیمه‌حضوری، اگر آغاز دوره تحصیلی پس از نوامبر سال 2008 میلادی باشد، ارزشیابی نخواهد شد. همچنین متقاضی الزام به حضور در تاریخ ذکر شده در گذرنامه و همچنین ارائه گواهی آغاز سال تحصیلی می باشد.

مدرک نامزد علوم

مدرکCandidate Nuuk  به صورت حداقل 3 سال تحصیل در دانشگاه های معتبر اخذ می گردد. مشروط به دارا بودن مدرک فوق لیسانس با معدل حداقل 15 در رشته مربوطه. همچنین متقاضی می بایست دو مقاله علمی نیز در زمینه تحقیقاتی و پژوهشی ارائه نماید. نکته: مدارک تحصیلی غیرحضوری و یا نیمه‌حضوری، اگر آغاز دوره تحصیلی پس از نوامبر سال 2008 میلادی باشد، ارزشیابی نخواهد شد. همچنین متقاضی الزام به حضور در تاریخ ذکر شده در گذرنامه و همچنین ارائه گواهی آغاز سال تحصیلی می باشد.

آموزش عالی در اوکراین

  • در خصوص آموزش عالی در اوکراین باید بدانیم حداقل مدت زمان تحصیل در دوره کارشناسی 4 سال می باشد.
  • در رشته های پزشکی این مدت زمان افزایش یافته و به 6 سال هم می رسد.
  • تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد و تکمیلی نیز بین 1 تا 5سال با توجه به نوع رشته تحصیلی متغیر است.

زبان های تحصیلی در اوکراین کدامند؟

دوره های تحصیلی در اوکراین به سه زبان اوکراینی، روسی و انگلیسی به دانشجویان ارائه می گردد. دانشجویان بین المللی و خارجی که قصد تحصیل در اوکراین به زبان روسی یا اوکراینی را دارند، می بایست در دوره های مقدماتی یادگیری این زبان ها شرکت نمایند. در پایان این دوره، پس از کسب نمره قبولی، موفق به اخذ گواهی دوره زبان می شوند.

ارائه این گواهی جهت ثبت نام و پذیرش در دانشگاه های اوکراین از الزامات می باشد. اما دانشجویانی که زبان تحصیلی انگلیسی را انتخاب می‌نمایند، نیازی به شرکت در دوره‌های مقدماتی زبان‌های روسی یا اوکراینی ندارند. برگزاری این دوره ها به صورت یک ساله انجام می گیرد. اما لازم است یکی از دو زبان مذکور را تحت عنوان واحد درسی در تحصیلات دانشگاهی خود سپری نمایند.

ضوابط و مقررات مصوب در دستورالعمل‌های آموزش عالی در اوکراین در سطح یکسان برای دانشجویان بومی و خارجی اجرا می‌گردد. برای دانشجویان خارجی شرایط دیگری نیز وجود دارد. دانشجوی فارغ التحصیل در رشته مورد نظر بایستی مدرک خود را در وزارت امور خارجه کشور اوکراین به ثبت برساند. هزینه های تحصیلی و آموزش عالی در اوکراین نسبت به سایر کشورها از حداقل هزینه برخوردار است.

شروع سال تحصیلی چه زمانی است؟

سال تحصیلی دانشجویان از اول سپتامبر آغاز گردیده و تا 31 ژوئن ادامه می یابد. هر سال تحصیلی به دو ترم تقسیم بندی می گردد. مدت زمان تعطیلات دانشجویان به صورت تعطیلات زمستانه و تابسته است. تعطیلات زمستانه در بازه زمانی 24 دسامبر الی 9 ژانویه می باشد. تعطیلات تابستانه نیز از اول ژوئیه شروع و در تاریخ 31 آگوست پایان می یابد. دوره های مقدماتی که در دانشکده‌ها به دانشجویان ارائه می گردد، به‌صورت یکساله و حدودا 10 ماه طول خواهد کشید.

انواع دوره های تحصیلی کدامند؟

مدت زمان دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی به مدت 4 سال می باشد. در این مدت می بایست تعداد 247 واحد درسی توسط دانشجو گذرانده شود. مدت زمان دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد نیز شامل 2 سال در نظر گرفته شده است. در این مدت دانشجو باید تعداد 120 واحد درسی را در دانشگاه بگذراند. تحصیل در مقطع دکترا شامل 3 سال می گردد.

چنانچه به فکر گذراندن آموزش عالی در اوکراین هستید، می توانید با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مشورت نمایید. این موسسه با بهره‌گیری از متخصصین در زمینه‌های مهاجرت به اروپا، مشاوره های حرفه ای به شما ارائه می نمایند. از این رو، برقراری ارتباط با وکلای و کارشناسان ما از طریق تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری قابل انجام است.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *