مهاجرت به کشور ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان از گزینه هایی است که مورد نظر برخی از هم وطنان برای مهاجرت به خارج است. مهاجرت اصولا در جهت رسیدن به موقعیت های بهتر و ارتقای سطح زندگی صورت می پذیرد. کشور ارمنستان نیز به نوبه خود، امتیازات و مزایایی و نسبت به برخی کشورها حتی برتری هایی دارد که مجموعا باعث به وجود آمدن تقاضا برای مهاجرت به آن کشور می شود. البته باید به یاد داشت که در پروسه مهاجرت، همواره مهاجر مستقیما از کشور مبدا به کشور مقصد نمی رود. بسیار پیش می آید که بنا به محدودیت هایی، فرد مهاجر نمی تواند بی واسطه به کشور مورد نظرش برود بلکه نیاز است که ابتدا به کشور واسطی برود و سپس از آن جا به کشور مقصد نهایی اش برود و بدین نحو، برخی محدودیت های مهاجرتی را دور بزند.

همچنین مواردی نادر دیگری نیز هست که برخی مهاجرت ها مقطعی می باشند. یعنی فردی به دلیل برخی مسائل و مشکلات در کشور خویش، موقتا به کشور دیگری می رود و بعد از برطرف شدن آن مسئله یا مشکل در کشور خویش، به آن بازگردد. در این حالت، شاید کیفیت سطح زندگی در کشور دوم چندان مهم نباشد و مهم، سپری کردن آن مدت با حداقل هزینه باشد. به نظر می رسد که مهاجرت به ارمنستان بیشتر بر مبنای دوم و سوم انجام می شود؛ اگرچه که بر مبنای مورد اول نیز طرفداران و متقاضیان خاص خود را دارد. موسسه حقوقی سفیران سروش  سعادت، مشاور امین و راهنمای کاردان شما در امور مهاجرتی می باشد.

درباره کشور ارمنستان

ارمنستان سرزمینی کهن واقع در منطقه قفقاز جنوبی است. این کشور از جنوب با ایران، از شمال با گرجستان، از شرق با آذربایجان و از غرب با ترکیه مرز مشترک دارد. این کشور از معدود کشورهایی در جهان است که مبتنی بر قومیت واحد و دین واحد هویت یافته است. حکومت ارامنه، اولین حکومتی در تاریخ است که مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود اعلام داشت. امروز نیز کلیسای ارامنه، به طور خود مختار و مستقل از کلیساهای مذاهب مسیحی در سایر نقاط دنیا می باشد.

فراتر از مسیحیت، ارامنه معتقدند که پس از طوفان عالمگیر نوح، کشتی او در کوه های آرارات به زمین نشست و حیات مجدد روی زمین اصلا از این سرزمین آغاز گردید و نام آن ها نیز برگرفته از نام یکی از نوادگان نوح است. ارمنستان، تاریخ پر فراز و نشیبی دارد. این سرزمین سال ها مورد مناقشه قدرت های منطقه ای مانند ترکیه و روسیه بوده است تا آن که نهایتا پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی، به عنوان کشوری مستقل، حیات جدیدی یافت.

اتفاقات هولناکی که در اواخر دوران حکومت امپراتوری عثمانی (مانند نسل کشی ارامنه توسط عثمانیان) و بعد از زوال آن که مصادف با جنگ جهانی اول بود در ارمنستان افتاد، باعث مهاجرت و آواره گی گروه های بزرگی از مردم این کشور شد؛ از مهاجرت به کشورهای همسایه ای همچون ایران تا مهاجرت به آن سوی دنیا همچون آمریکا. با فروپاشی کمونیسم در ابتدای دهه نود میلادی و استقلال یافتن از شوروی، این کشور مانند بسیاری دیگر از کشورهای بلوک شرقی، رنگ و روی دیگری به خود گرفت و به جامعه جهانی پیوست. درهای آن به دنیای آزاد باز شد و شروع به توسعه نوین کرد.

سیاست گذاری های کنونی این کشور، ارمنی ها را دعوت به بازگشت و دیگران را دعوت به سرمایه گذاری در این کشور می کند. ارمنستان در سال های اخیر به یکی از مقاصد اصلی گردشگری ایرانیان تبدیل شده است. هزینه های پایین، آب و هوای مطبوع، قرابت فرهنگی، آزادی نسبی اجتماعی و غیره از اموری هستند که باعث جذب گردشگران کشورمان شده است.

راه های مهاجرت به ارمنستان

راه های شناخته شده ای وجود دارد که افراد غیر ارمنی که به هر دلیلی خواهان مهاجرت به ارمنستان هستند، می توانند از طریق آن ها اقدام نمایند. این راه ها عبارتند از:

 • تحصیل در ارمنستان
 • کار در ارمنستان
 • سرمایه گذاری در ارمنستان
 • ازدواج با یک شهروند ارمنستان
 • پناهندگی در ارمنستان

البته شرایط و آثار این راه ها، یکسان و همانند همدیگر نیست ولی اجمالا همه آن ها راهی برای مهاجرت به آن کشور هستند. برخی تنها اقامت موقت را در پی دارند؛ برخی منجر به اقامت دائم می شوند و نهایتا برخی هک منجر به کسب تابعیت یا همان شهروندی ارمنستان می شود.

اقامت ویژه ارمنستان

امکان خاصی درباره مهاجرت به ارمنستان وجود دارد که “وضعیت اقامت ویژه” نامیده می شود. قانون وضعیت قانونی شهروندان خارجی در جمهوری ارمنستان که در سال 1994 تصویب شد و سپس قانون بازبینی شده در مورد اتباع خارجی، به شهروندان خارجی اجازه می دهد که “وضعیت اقامت ویژه” در جمهوری ارمنستان دریافت کنند.

وضعیت اقامت ویژه توسط رئیس جمهور ارمنستان به شهروندان خارجی ارمنی تبار و همین طور به سایر افراد برجسته که خدمات قابل توجهی را به دولت و ملت ارمنستان ارائه کرده اند و یا در فعالیت های اقتصادی و فرهنگی در ارمنستان مشغول به فعالیت هستند اعطا می گردد. وضعیت اقامت ویژه برای یک دوره 10 ساله اعطا می شود. کسانی که وضعیت ویژه اقامت دریافت کرده اند، برای آن ها پاسپورت ویژه ارامنه صادر می شود و دیگر نیازی به دریافت ویزای ورود برای سفر به ارمنستان نخواهد بود.

در حالی که آن ها در ارمنستان از حمایت کامل قانونی برخوردارند، همچون سایر شهروندان ارمنی حقوق و تعهداتی دارند به جز حق رای، اداره مقام و مناصب و نیز ثبت نام در سازمان های سیاسی. آنها از خدمات نظامی در ارتش ملی ارمنستان معاف خواهند شد. توجه داشته باشید که گذرنامه ویژه ارمنستان، برای سایر کشورهای مستقل مشترک المنافع، معاف از ویزا محسوب نمی گردد و برای سفر به این کشورها و سایر کشورها، فرد دارنده پاسپورت ویژه باید از پاسپورت ملی خود استفاده کند. بازماندگان نسل کشی ارامنه از طریق یک پروسه تسهیل شده پاسپورت ویژه را دریافت می کنند و از پرداخت هزینه درخواست نیز مستثنی می باشد.

شهروندی ارمنستان

مهاجرت به ارمنستان به منظور کسب شهروندی یا همان تابعیت آن کشور تابع قوانین خاص خود است. شرایط به دست آوردن یا ترک تابعیت ارمنستان، بر اساس قانون جمهوری ارمنستان در مورد “شهروندی جمهوری ارمنستان” و تصمیم دولت 1390-N (23 نوامبر 2007) حل و فصل می شود. هر شخص 18 ساله یا بالاتر می تواند برای شهروندی ارمنی درخواست دهد.

الزامات عمومی عبارتند از: اقامت قانونی در ارمنستان برای 3 سال گذشته، دانش خوب ارمنی، آشنایی با قانون اساسی ارمنستان. روند به دست آوردن اقامت ارمنستان برای ارمنی تبارها، برای همسران شهروندان ارمنی، برای بچه های شهروندان سابق ارمنستان (باید در عرض 3 سال پس از رسیدن به سن بلوغ 18 سال) و برای افرادی که پس از سال 1995 میلادی تابعیت ارمنی خود را ترک کرده اند، ساده تر شده است. در این موارد الزام اقامت قانونی و دانش ارمنی اعمال نمی شود. شهروندی ارمنستان بدون هیچ گونه الزامی، به افرادی که خدمات استثنایی به جمهوری ارمنستان داده اند، اعطا می گردد. شهروندی ارمنستان بر اساس حکم رئیس جمهور ارمنستان اعطا می شود. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تسلط بر قوانین مهاجرتی کشورهای دنیا، مشاور شما در تصمیم و مجری تصمیم شما در عمل خواهند بود.

10 دیدگاه برای “مهاجرت به ارمنستان

 1. mani گفت:

  سلام من دانشجوی رشته پزشکی هستم من بین ارمنستان و مالزی برای ادامه تحصیل مردد هستم ممنونم میشم راهنماییم کنید.

 2. امیر رضا گفت:

  سلام من میخواستم در مورد شرایط مهاجرت به ارمنستان برای اخذ تابعیت این کشور بدونم. و این که تابعیت چه فرقی با اقامت دایم داره؟

 3. پدرِ پسرشجاع گفت:

  به نظرم ارمنستان نهایتا به درد یه تفریح چند روزه می خوره

 4. سورنا غفاری زاده اصل گفت:

  آخه ارمنستان کشور زندگی نیست برا تفریح خوبه

 5. سعید گفت:

  به نظر من مهاجرت به ارمنستان باید جزء آخرین گزینه ها باشه، فقط برای حالتی که تحت هر شرایطی میخوای بری ولی امکان بهتری برات نیست. هرچند نزدیک بودنش خوبه

 6. سحر گفت:

  سلام
  لطفا در مورد ویزای کاری ارمنستان توضیح دهید.
  ممنون از سایت به روزتون

 7. ali ram گفت:

  بابت مطلب خوبتون تشکر میکنم من نمیدونستم شرایط مهاجرت به ارمنستان به این سختی باشه اگه امکانش درمود مهاجرت به اتریش هم مطلب بذارید

 8. مهراد گفت:

  برای کار میشه اقدام کرد بدون گیشنهاد کاری؟

 9. ترنم گفت:

  ایا با خواندن دوره های پیش پزشکی در ارمنستان میشه وارد دانشگاهای پزشکی ترکیه شد؟

 10. حسن گفت:

  چطوری میشه ویزا برای کانادا گرفت؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *