مهاجرت کاری آذربایجان

10 شغل پر درآمد در آذربایجان

10 شغل پر درآمد در آذربایجان

با بررسی 10 شغل پر درآمد در آذربایجان متوجه خواهید شد که حرفه های پرتقاضا و همچنین نیاز به تجربه و مدرک بالا از مشاغل پر درآمد هستند. آذربایجان یکی از کشورهای همسایه ایران به خوبی در حال رشد و توسعه است و پیش بینی می شود کارفرمایان بیشتر خارجی به این کشور ورود کنند. این کشور در حال جذب سرمایه گذاران خارجی به ویژه در بخش انرژی است. انتظار می رود نرخ بیکاری در این کشور پس از پایان ویروس کرونا دوباره روند نزولی خود را طی کند. چنانچه حرفه شما جزو 10 شغل پر درآمد در آذربایجان است با کاریابی و دریافت پیشنهاد کاری به راحتی می توانید در این کشور حقوق مناسب دریافت کنید. برای آشنایی با این مشاغل در ادامه همراه با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت باشید.

معرفی 10 شغل پر درآمد در آذربایجان

در حال حاضر میانگین حقوق سالانه تمامی مشاغل در کشور آذربایجان از کشورهایی مانند کشورهای ازبکستان، ارمنستان، هندوستان، آلبانی و بسیاری دیگر بالاتر است. حقوق مشاغل با توجه به میزان تجربه و مهارت و البته تخصص در کشور آذربایجان رابط دارد و هرچه این موارد بیشتر باشد میزان حقوق نیز بیشتر خواهد بود. همانطور که می دانید واحد پول کشور آذربایجان، منات می باشد که با AZN نمایش داده می شود. هر منات آذربایجان معادل 0.5$ (دلار) در ماه سپتامبر (September) 2020) می باشد. در جدول زیر 10 شغل پر درآمد در آذربایجان معرفی شده است. شایان ذکر است این میزان حقوق به صورت متوسط می باشد:

رتبه شغل میزان درآمد میانگین ماهیانه به AZN (منات)
1 جراحی و پزشکی 11.000
2 قاضی 9.200
3 وکیل 7.460
4 مدیر بانک 7.020
5 مدیر اجرایی 6.580
6 مدیر امور مالی 6.140
7 دندانپزشک 5.920
8 مهندس عمران 5.270
9 مهندس معمار 5.270
10 مدیر فناوری اطلاعات 5.100

10 شغل پر درآمد در آذربایجان و بازار کار

در سالهای اخیر آذربایجان یکی از سریعترین اقتصادهای در حال رشد در جهان را داشته و ذخایر غنی نفت و گاز آن از سرمایه گذاری خارجی استقبال کرده است. گرچه آذربایجان مقصد محبوب مهاجران در ارتباط با سایر نقاط اروپا نیست، بخش انرژی شاهد هجوم خارجیانی است که به دنبال فرصت های کاری هستند. کلیه خارجیانی که در جمهوری آذربایجان کار می کنند، ملزم به داشتن مجوز کار معتبر هستند که معمولا از طریق کارفرما تنظیم می شود.

در حالی که اکثر مهاجران شاغل در آذربایجان در صنعت نفت و گاز مشغول به کار هستند، دولت در تلاش برای ایجاد تنوع در اقتصاد بوده و سایر بخشها مانند گردشگری، ارتباطات، کشاورزی و آموزش نیز فرصت هایی را برای خارجیانی که به دنبال کار هستند فراهم کرده است. کشاورزی همچنان بزرگترین کارفرما است، در حالی که رشد در بخش انرژی همچنین فرصت هایی را در صنایع ثانویه مرتبط مانند بخش خدمات ایجاد کرده است. ساخت و ساز در آذربایجان نیز در حال رونق است. پروژه های توسعه زیرساخت ها و افزایش تقاضا برای مسکن باعث افزایش فرصت ها در صنعت ساخت و ساز شده است که منجر به فرصت های شغلی فراوانی می شود.

در نمودار زیر نرخ بیکاری در کشور آذربایجان ارائه شده است:

نرخ بیکاری در کشور آذربایجان

کاریابی 10 شغل پر درآمد در آذربایجان

محبوب ترین روش برای یافتن کار در جمهوری آذربایجان به صورت آنلاین است. درگاه های شغلی متعددی وجود دارد که شرکت ها به دو زبان انگلیسی و آذربایجانی تبلیغ می کنند. به طور متناوب، تعدادی از شرکت های استخدام متخصص در بخش نفت و گاز وجود دارد در حالی که شرکت های بزرگ ممکن است به طور مستقیم برای استخدام در پروژه های آذربایجان فعالیت کنند. پایتخت این کشور، باکو (Baku)، مرکز تجارت است و بیشتر مهاجران در آذربایجان در آن مستقر هستند و اقامت آذربایجان را در این شهر بدست آورند.

ارتباطات احتمالا بزرگترین چالش مهاجرین در آذربایجان خواهد بود. اگرچه برخی از آذربایجانی ها ممکن است انگلیسی، به ویژه در بخش نفت و گاز را بلد باشند و صحبت کنند، آذری و روسی رایج ترین زبان های تجاری هستند و مهاجران می توانند حداقل چند عبارت اصلی را به یکی از این دو زبان یاد بگیرند. اگرچه انگلیسی در محافل تجاری رایج می شود، دو زبان اصلی آذری و روسی است و مهاجران متقاضی تجارت و کار در آذربایجان خوب است سعی کنند حداقل چند عبارت کلیدی را به این زبان ها بیاموزند. ممکن است در هنگام انجام جلسات تجاری در آذربایجان، مترجم لازم باشد.

کار و تجارت و 10 شغل پر درآمد در آذربایجان

از آذربایجان به عنوان مقصدی نسبتا آسان برای تجارت یاد می شود و در سال های اخیر در نظرسنجی های تجاری بین المللی بسیار خوب عمل کرده است. این کشور رتبه 25 را در نظرسنجی سهولت انجام تجارت بانک جهانی برای سال 2019 به دست آورد و در عواملی مانند راه اندازی مشاغل و رسیدگی به پروانه های ساخت و ساز، اندکی بهبود یافته است. ایجاد روابط برای انجام تجارت در جمهوری آذربایجان ضروری است. آذری ها همیشه با کسانی تجارت و کار می کنند که آنها را خوب می شناسند و به آنها اعتماد دارند. بنابراین شبکه سازی ضروری است زیرا بسیاری از معاملات تجاری از طریق توصیه های شخصی انجام می شود. بنابراین مهم است که ابتدا با همکاران تجاری محلی ارتباط برقرار کنید تا اعتماد آنها افزایش یابد. در لیست زیر می توانید 10 فیلد پر درآمد در کشور آذربایجان را مشاهده کنید:

 • مهندسی
 • معماری
 • بخش دولتی
 • مدیریت و تجارت
 • ساخت و ساز
 • هنر و فرهنگ
 • حسابداری و امور مالی
 • علوم پزشکی و بهداشت
 • حقوق و وکالت
 • اطلاعات فناوری و ارتباطات

کار و تجارت و 10 شغل پر درآمد در آذربایجان

مشاغل محبوب و پر درآمد در آذربایجان

بیشتر کارفرمایان هنگام اعلام فرصت های شغلی نیاز به دانش حداقل سه زبان آذربایجانی، انگلیسی و روسی دارند. علاوه بر زبانهای گفته شده، متقاضیان کار در آذربایجان در صورت تسلط به زبانهای آلمانی، فرانسوی و ترکی امتیاز ویژه ای خواهند داشت. مشاغل جدید در صنعت نفت و گاز در آذربایجان افراد زیادی را با حقوق بالا مشغول می کند. مشاغل غالب بخش نفت مدیر تدارکات و فروش، مدیر واردات و صادرات، مهندسان نفت و گاز و غیره است. حقوق کارمندان صنعت نفت می تواند به چندین هزار منات برسد.

دومین بخش سریع در حال رشد در بازار کار آذربایجان، بانکداری است که شامل مشاغل مختلفی مانند:

 • متخصص اعتبار
 • امور مالی
 • بیمه
 • مدیران حسابداری

برخلاف 10 سال پیش، وقتی جوانان سعی می کردند در دیپلماسی، وکالت و تدریس شغلی ایجاد کنند، امروزه بخش بانکی محبوبیت بیشتری دارد. در مقایسه با دوره 10-15 سال پیش، خدمات عمومی نیز امروزه در بین جوانان محبوب شده است. اگرچه متوسط ​​حقوق برای افرادی كه این مناصب را در اختیار دارند آنچنان بالا نیست اما خدمات عمومی به عنوان یكی از اولویت های فعالیت شغلی جوانان در آذربایجان در نظر گرفته می شود. همچنین اخیرا تقاضا برای طراحان، متخصصان فناوری اطلاعات، مدیران بازاریابی، و کارگران ساختمانی افزایش یافته است. با این وجود، افرادی که پزشک، وکیل، معمار، اقتصاددانان و متخصص فناوری اطلاعات هستند، به عنوان یک متخصص بسیار ماهر، چند هزار منات درآمد دارند.

10 شغل پر درآمد در شهرهای آذربایجان

طبق آمارهای منتشر شده 10 شغل پر درآمد در آذربایجان در شهر باکو پایتخت این کشور بیشترین میزان درآمد را نسبت به شهرهای دیگر دارد. شهرهای گنجه و سومقاییت نیز در رده بعدی شهرهای پر جمعیت در کشور آذربایجان است. لازم به ذکر است البته هزینه زندگی در آذربایجان در شهر باکو از سایر شهرها گران تر است. میزان تفاوت حقوق در مشاغل در آذربایجان نیز نزد مردان بیشتر از بانوان می باشد. یکی دیگر از نکات قابل توجه در میزان درآمد بین افراد و شهروندان آذربایجان سن آنها است و طبق آمار افرادی که 45 تا 50 سال سن دارند در کشور آذربایجان بیشترین میزان درآمد را دارند. افراد 39 تا 44 سال نیز در رده بعدی بیشترین میزان درآمد در آذربایجان قرار دارند.

شهروندان خارجی و غیر آذری برای مهاجرت کاری به آذربایجان نیاز به دریافت ویزای کاری دارند. همچنین قرارداد آنها باید طبق قوانین آذربایجان از میزان حداقل اعلام شده که به میزان 250 منات است بیشتر باشد. برای بررسی میزان حقوق مشاغل و بررسی مهاجرت کاری با توجه به حرفه خود می توانید از کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمایی بگیرید و از تجربیات آنها استفاده کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.