مهاجرت به کشور آلمان

گرفتن اقامت آلمان

گرفتن اقامت آلمان

گرفتن اقامت آلمان به طرق متفاوتی قابل اخذ می باشد که در این نوشتار مورد بررسی است. راه های کم هزینه ویزای کاری یا تحصیلی است و راه پرهزینه سرمایه گذاری در این کشور است. ما در این مقاله شما را در جزئیات دریافت اقامت آلمان قرار خواهیم داد. اکثر افراد غیر اروپایی به دلیل موقعیت اقتصادی اتحادیه اروپا و شرایط مناسب زندگی در این کشورها، سعی در پیدا کردن راهی برای مهاجرت و دریافت اقامت به این کشورها مانند آلمان هستند.

فرد بایستی ابتدا  هدف ورود خود به این کشور و طرح بیزینسی خود را تا سه سال آینده، در کشور آلمان را برای اداره بازرگانی این کشور تعریف نماید. در صورت موافقت اداره تجارت با قبول نمودن مدارک وی دریافت اقامت وی در کشور آلمان امکان پذیر خواهد بود. گرفتن اقامت در آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی شرایط سخت تری را دارا می ­باشد.

این کشور به افرادی که از طریق ثبت شرکت یا سرمایه گذاری جهت اقامت اقدام می­ کنند،ابتدا اقامت موقت صادر می ­نماید. پس از گذشت سه سال در صورت موفق بودن افراد در تجارت و سرمایه گذاری به آنان اقامت دائم خواهد داد.

اقامت آلمان و انواع کار برای غیر اروپایی ها

در کشور آلمان سه نوع اقامت برای کسانی که مهاجرت کاری نموده اند وجود دارد:

 • اشتغال عمومی: برای دریافت اقامت از طریق اشتغال عمومی باید افراد براساس نیازهای شغلی که دولت آلمان احتیاج دارد اقدام نماید.
 • دولت آلمان برای صدور اقامت از این طریق دو شرط اساسی قرار داده است:

1- داشتن یک شغل بصورت حرفه ایی

2- داشتن پیشنهاد کاری از سوی یک شرکت برای استخدام در آلمان

اقامت آلمان

تخصص برای کسانی که در زمینه ایی مشخص حرفه ایی هستند:

 • این نوع اقامت تنها برای کسانی است که مدرک پسا دکتری داشته باشند امکان پذیر است.
 • کار مستقل و یا خوداشتغالی: افرادی می ­توانند از این طریق اقامت آلمان را کسب نماید که بتواند تنها با سرمایه شخصی خود در کشور آلمان ایجاد کسب و کار نماید.
 • به چنین افرادی ابتدا اقامت موقت و در صورت موفق بودن در کسب وکار اقامت دائم صادر خواهد شد.

انواع اقامت کلی در آلمان

بطور کلی در آلمان سه نوع اقامت وجود دارد.

اقامت موقت- اقامت دائم و همیشگی- اقامت تحمل و پناهندگی

اقامت موقت:

این اقامت برای کسانی صادر می­ شود که برای مدت موقت در آلمان هستند. بطور مثال اقامت دانشجویان برای تحصیل- اقامت افراد برای آموزش در حرفه ایی بطور تخصصی- اقامت افراد برای کار – اقامت افراد برای پژوهش و… که افراد برای مدت محدودی در این کشور حضور خوااهند داشت.

اقامت دائم و همیشگی:

این نوع اقامت به افرادی داده می­شود که به مدت حداقل 5 سال اقامت موقت این کشور را داشته اند- به زبان آلمانی تسلط کامل دارند و هزینه زندگی و کار خود را خودشان تأمین کرده باشند.

اقامت پناهندگی:

این نوع اقامت مخصوص کسانی است که درخواست پناهندگی به این کشور را داده اند.

افرادی که از این طریق قصد دریافت اقامت را دارند اجازه تغییر محل زندگی در آلمان را ندارند و در بعضی مواقع از برخی حقوق ها محرومند.

اقامت تحمل:

این نوع اقامت برای افرادی است که درخواست پناهندگی آنها در کشور آلمان رد شده است ولی با این حال کشور آلمان به دلایل انسانی آنها را اخراج ننموده اند. این نوع اقامت با محدودیت هایی همراه است.

گرفتن اقامت آلمان وتابعیت از طریق ازدواج

براساس قوانین بین المللی در صورتی که ازدواجی در بین دو شخص صورت گیرد، هرکدام از افراد می­ توانند جهت تابعیت و گرفتن اقامت در آن کشور درخواست دهد. کشور آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در صورتیکه فردی غیر اروپایی با شخصی آلمانی ازدواج نماید آن فرد می­ تواند برای گرفتن اقامت آلمان  اقدام نماید.

اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد

اخذ تابعیت از دو روش امکان پذیر است، خون و خاک.و معمولا تابعیت از این طرق غیرارادی و تحمیلی می ­باشد. کشور آلمان نیز اقامت برای کسانی که در این کشور متولد شده است براحتی صادر می­ نماید.

مهاجرت به آلمان و کار در اتحادیه اروپا با کارت آبی

در سال 2007 اتحادیه اروپا بدلیل کمبود نیروی انسانی برای کار در این اتحادیه تصمیمی در جهت صدور کارت آبی برای افراد غیراروپایی و ورود آنها به اتحادیه اروپا برای کار گرفته شد. و اولین کشوری که این طرح را به رسمیت شناخت و آن را در مسیر اجرایی قرار داد کشور آلمان بود. بطوریکه از سال 2012 افراد متخصص با دریافت ویزای کاری و کارت آبی می­ توانند وارد کشور آلمان شده و اعضای خانواده خود را نیز به همراه آورد.

شرایط لازم برای اقامت آلمان از طریق کارت آبی

از مهمترین شرایطی که برای اخذ کارت آبی در کشور آلمان وجود دارد اینست که افراد بایستی مدارک دانشگاهی معتبر خود را به تأیید سازمان ارزیابی مدارک تحصیلی در آلمان برسانند. همچنین ارائه قرار داد کاری با یک کارفرما در آلمان مورد نیاز است که نشان دهنده حقوق 44800 یورو در سال برای فرد باشد.

مدت زمان اقامت برای افراد از طریق کارت آبی 33 ماه تعیین شده است. بعد از اتمام این مدت فرد در صورت شاغل بودن فرد این اقامت به اقامت دائم تغییر خواهد کرد. همچنان افراد در صورت یادگیری زبان آلمانی خواهند توانست 33ماه اقامت موقت را به21 ماه اقامت تبدیل نمایند. برای گرفتن اقامت آلمان برای اعضای خانواده خود نیز اقدامات لازم را انجام دهند.

مزایای اقامت آلمان از طریق کارت آبی

اخذ کارت آبی آلمان بمنزله دریافت ویزای کاری در آلمان می ­باشد. که به دارندگان این کارت اجازه اقامت و کار در این کشور داده می­شود. از طرفی افراد با دریافت کارت آبی می ­توانند به گرفتن اقامت آلمان بطور دائم نیز اقدام نموده، همچنین اعضای خانواده فرد نیز اجازه کار و اقامت در آلمان را مادامیکه این کارت معتبر است را دارند.

چرا مهاجرت به آلمان پیشنهاد می­ شود؟

کشور آلمان یکی از اعضای اتحادیه اروپا و حوزه ی شنگن است. هزینه های زندگی در این کشور پایین بوده و کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالااست. آلمان از جمله کشورهایی است که از کیفیت آموزشی و پزشکی بالایی برخوردار است. همچنان همه امکانات برای شهروندان آلمانی بصورت رایگان است.

سطح حقوق و درآمدها در آلمان

مدارک تحصیلی، سوابق شغلی، نوع شرکت کاری، محل کار همگی در تعیین حقوق افراد بستگی دارد. با این حال متوسط حقوق دریافتی برای کسانی که مشاغل تخصصی دارند، یا مشاغلی که دارای مدارک تحصیلی هستند برابر با 40000 الی 50000 یورو در سال می­باشد. با توجه به مطالبی که گفته شد ممکن است افراد برای چگونگی گرفتن اقامت آلمان با سوالاتی از قبیل :

چگونه برای دریافت کارت آبی اقدام نمایم؟

آیا با دریافت کارت آبی می­ توان همزمان با خانواده خود به این کشور مهاجرت نمود؟

دولت آلمان چه حمایت هایی از دارندگان کارت آبی می ­نماید؟

عزیزان می ­توانند پاسخ همه سوالات خود را با ارتباط با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بیابند، جهت مشاوره با کارشناسان در رابطه با گرفتن اقامت کشور آلمان ارتباط برقرار نمایند.

Related Posts

0 دیدگاه برای “گرفتن اقامت آلمان

 1. هانیه گفت:

  شرایط کار در این کشور فوق العادس

 2. صبا صابری گفت:

  سلام
  لطفا در مورد ویزای کاری آلمان توضیح دهید.
  ممنون اط سایت به روزتون

 3. ناصر همتی گفت:

  گرفتن اقامت آلمان از طریق ویزای جستجوی کار چقدر معمولا زمان میبره؟

 4. مهراد گفت:

  با توجه به اینکه الان در اکثر کشورهای اروپایی امکان رفتن با خانواده از ابتدا نیست شما چی پیشنهاد می کنید؟

 5. لیدا بهرامی گفت:

  سلام شما برای ما کار پیدا می کنید؟

 6. amir گفت:

  سلام گرفتن اقامت آلمان از طریق کاری برای رشته مکانیک به چه صورت است ؟

 7. leilakk گفت:

  سلام. فکر کنم گرفتن اقامت آلمان خیلی سخت باشه

 8. قراری گفت:

  سلام.راههای اخذ اقامت دایمی آلمان برای مهاجرین خارجی کدامند؟

 9. طلایی پور گفت:

  برای گرفتن اقامت دائم آلمان چقدر زمان می طلبد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *