مهاجرت تحصیلی فنلاند

کار ضمن تحصیل در کشور فنلاند

کار ضمن تحصیل در کشور فنلاند

اگر تصمیم به “مهاجرت تحصیلی به فنلاند دارید، می‌بایست به شرایط مالی و هزینه‌ها نیز توجه لازم داشته باشید. کار ضمن تحصیل در کشور فنلاند می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

تحصیل در کشور فنلاند

  • دانشجویان از طریق کار ضمن تحصیل در کشور فنلاند قادر خواهند بود از عهده مخارج تحصیلی و زندگی به خوبی برآیند.
  • کار دانشجویی به عنوان نوعی تجربه کاری و ارزشمند در زمینه تحصیلی تلقی گردد.
  • شغل تابستانه به بازه زمانی اوایل ژوئن تا اواخر اوت اختصاص دارد که دانشجو می‌تواند به جستجوی کار بپردازد.
  • کارهای دانشجویی به صورت پاره‌وقت و یا در ایام آخر هفته انجام می‌گیرد.
  • تعداد ساعات کار مختص مقطع لیسانس 10ساعت، مقطع فوق لیسانس 20ساعت و مقطع دکترا 25ساعت در نظر گرفته شده است.

ویزای تحصیلی فنلاند

افرادی که شهروند اتحادیه اروپا نیستند، ملزم هستند جهت مهاجرت تحصیلی به فنلاند، اخذ اجازه اقامت نمایند. برای دانشجویان ایرانی این قانون وجود دارد که جهت “تحصیل در فنلاند” ویزا دریافت کنند. بنا بر برنامه تحصیلی، شخص می‌تواند ویزای کوتاه‌مدت یا بلندمدت (بیشتر از 3 ماه) درخواست نماید.

شرکت در سمینارها و کنفرانس‌ها، فرصت‌های مطالعاتی و دوره‌های آموزشی زیر 3 ماه، نیازی به ویزای تحصیلی ندارند. اما گذراندن دوره‌های زبان یک ساله و ادامه تحصیل درکلیه مقاطع دانشگاهی، نیاز به اخذ ویزای بلندمدت نوع D می‌باشد. با اخذ ویزای مذکور، کار ضمن تحصیل در فنلاند میسر بوده و در آینده می‌تواند مبدل به اقامت دائم گردد.

اجازه کار حین تحصیل در فنلاند

در قوانین مربوط به کار ضمن تحصیل در کشور فنلاند، اشتغال به صورت نیمه وقت برای دانشجویان امکان‌پذیر است. اما باید توجه داشته باشید که برای این کار می‌بایست به زبان سوئدی یا فنلاندی تسلط کافی داشته باشید. افرادی که شهروند اتحادیه اروپا هستند، هیچ گونه مجوزی جهت کار حین تحصیل در فنلاند نیاز نخواهند داشت.

شهروند اتحادیه اروپا محدودیت در کار نداشته و در زمانی نامحدود می‌تواند مشغول کار شود. اما شرایط برای دانشجویان غیر اروپایی شکل متفاوتی دارد. آنها باید دارای اجازه کار حین تحصیل دریافت کنند. سپس می‌توانند به صورت پاره‌وقت و در مدت زمان (ساعت) خاصی به اشتغال بپردازند.

میزان ساعات کاری در طول هفته برای این دانشجویان، 25 ساعت است. البته در تعطیلات کریسمس مجاز به کار به صورت تمام وقت هستند. دانشجویانی که موفق به اتمام پایان‌نامه خود شده‌اند، این امکان را دارند که در یک کمپانی مشغول کار شوند. همچنین می‌توانند در رشته مرتبط با تحصیل خود، به صورت تمام وقت آموزش‌های عملی ببینند و دستمزد دریافت کنند. این نکته حائز اهمیت است که بیمه دریافتی دانشجویان می‌بایست مناسب باشد. چراکه جزو پروسه اقامتی آنها محسوب می‌گردد.

نحوه تنظیم قرارداد کار ضمن تحصیل

زمانی‌که دانشجو تصمیم به کار ضمن تحصیل در کشور فنلاند می‌گیرد، می‌بایست عقد قرارداد بین او و کارفرما صورت گیرد. این قرارداد بر پایه اصول خاصی تنظیم گردیده و به امضای طرفین می‌رسد.

اکنون مراحل و شرایط تنظیم قرارداد را جهت آگاهی شما عزیزان بررسی و عنوان می‌نماییم.

  • قرارداد کار ضمن تحصیل بین کارفرما و دانشجو در 2نسخه تنظیم گردیده و تحویل هریک ازطرفین قرارداد می‌گردد.
  • قرارداد پس از این که به امضای طرفین برسد، شکل قانونی به خود می‌گیرد.
  • درقسمت مدت قرارداد، باید زمان اشتغال به کار دانشجو قید گردد. اگر این مدت زمان تعیین نگردد، مدت قرارداد به‌صورت نامشخص خواهد بود.

در این‌صورت، قرارداد کاری تا زمانی‌که دانشجو تصمیم به استعفا نگیرد یا کارفرما او را اخراج ننماید، برقرار می‌باشد. ناگفته نماند در صورت اخراج دانشجو توسط کارفرما، می‌بایست دلایل قانع‌کننده ارائه گردد. چه‌بسا این دلایل می‌بایست در قانون کار دانشجویی درکشور فنلاند مشخص و قید گردیده باشد.

در قانون کار دانشجویی، هیچگونه حداقل حقوق و دستمزدی برای دانشجو درج نگردیده است. این بدین معناست‌که حقوق ودستمزد دانشجو براساس مهارت، توانایی و تخصص او درنظر گرفته می‌شود و پرداخت می‌گردد. موقعیت جغرافیایی ومحل کار دانشجو با لحاظ شدن سختی‌کار، نیز درمبلغ دستمزد موثر می‌باشد.

پارامترهای مالی و هزینه‌ها کدامند؟

به طور کلی هزینه‌هایی که در این بین وجود دارند، هزینه‌های تحصیل و مخارج زندگی هستند. از سوی دولت مقرر گردید از سال 2017 در دانشگاه‌های دولتی دانشجویان موظف به پرداخت شهریه تحصیلی گردند. طبق محاسبات انجام شده، هردانشجوی ایرانی جهت تحصیل درفنلاند، سالیانه به‌طور متوسط بین 8 تا 15هزار یورو هزینه تحصیل می‌پردازد.

دانشجویان متقاضی “تحصیل در دکترا، می‌توانند به صورت رایگان ادامه تحصیل داده و حتی از بورسیه تحصیلی نیز بهره‌مند شوند. میزان حقوق دریافتی دانشجویان یا همان بورسیه، مبلغ 1500 یورو در ماه است که به آنها تعلق می‌گیرد. مخارج زندگی شامل خوراک، پوشاک و… نیز به طور میانگین 800 تا 1000 یورو در ماه است.

نحوه جستجوی شغل چگونه است؟

برای دانشجویان جستجوی کار در فنلاند، راه‌های مختلفی جهت یافتن شغل موردنظر وجود دارد. در فنلاند نیز مانند سایر کشورها، می‌توان از طریق روزنامه‌ها، مجلات و صفحات نیازمندی‌ها به دنبال کار رفت. مراجعه به سایت‌های آنلاین و یا مراجعه‌های حضوری توسط دانشجویان می‌تواند منجر به یافتن کار گردد.

تجارب دانشجویان تحصیل در فنلاند در این زمینه متفاوت است. اما نظر مشترک آنها این است که یافتن یک شغل برای یک دانشجو کار آنچنان سختی نیست. ناگفته نماند که تسلط به زبان فنلاندی یا سوئیسی در پیدا کردن کار می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند.

کار دانشجویی شامل چه شرایطی است؟

شایسته است انجمن‌های مرتبط با حرفه و تخصص خود را درفنلاند شناسایی کنید. چراکه دریافتن کار کمک بسیاری به‌شما می‌کند. فارغ‌التحصیلان این امکان را خواهند داشت که جهت اخذ فرصت شغلی، اقامت تحصیلی خود را تمدید نمایند. دولت فنلاند نیز به مدت یک سال به آنها مهلت می‌دهد تا شغل متناسب را رشته تحصیلی خود را بیابند.

پس از به دست آوردن کار موردنظر، مجاز به تبدیل اقامت خود از تحصیلی به کاری خواهند بود. برخی مشاغل دانشجویی دارای محدودیت دستمزد و حقوق هستند. اما در مجموع، دانشجویان با درآمد کمتر از 500 یورو در ماه، مشمول پرداخت مالیات نمی‌شوند.

جهت اطلاع از سایر قوانین کار ضمن تحصیل در کشور فنلاند می‌توانید از طریق موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اقدام نمایید. این موسسه آمادگی کامل دارد تا اطلاعات و مشاوره تخصصی در زمینه مهاجرت به فنلاند، اخذ اقامت و تابعیت و سایر موارد را در اختیار شما قرار دهد. پس با این موسسه تماس گرفته و به صورت تلفنی و رایگان اخذ مشاوره نمایید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *