مهاجرت تحصیلی ترکیه

کار ضمن تحصیل در ترکیه

کار ضمن تحصیل در ترکیه

با توجه به قانون جدید وضع شده نیروی کار بین المللی در ترکیه، دانشجویان قادر به درخواست برای کار ضمن تحصیل در ترکیه به صورت قانونی می باشند. در صورتی که در برنامه های کارشناسی ارشد یا فارغ التحصیلی رسمی ثبت نام کنند و در ساعت تعیین شده کار کنند. اجازه درخواست کار به آنان داده نمی ‌شود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای شما در این باب است.

شرایط کار در ترکیه

تنها امری که مانع از دریافت کار موقت در ترکیه می باشد زبان نیست، بلکه ادارات و دانشگاه هایی می باشند که زبان آموزش آن ها انگلیسی است. لازم به ذکر است بدانید برخی از دانشگاه ها در کشور ترکیه تاسیس شدند که فقط به عنوان دانشگاه انگلیسی زبان می باشند. در حال حاضر این دانشگاه ها رقابتی تنگاتنگ با دانشگاه های دولتی دارند تا بتوانند دانشجویان بین المللی را جذب کند. همچنین دانشگاه های دیگری نیز تاسیس شده است که به زبان فرانسوی و آلمانی در آنها تدریس می شود.

شایان ذکر است که بیشتر دانشگاه های پایه، اقدام به استخدام دانشجویان تحصیلات تکمیلی کردند. و گاهی نیز دانشجویان کارشناسی ارشد و همچنین دکترا، جهت کمک رسانی به اساتید و انجام برخی امور، مانند تدریس یا تهیه آمار، نیازمند دانشجویان بین المللی می شوند. در تمامی این موارد، الزام به فراگیری زبان ترکی نیست.

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه

دانشجویان بین المللی، اجازه کار در دفاتر خصوصی و یا دولتی را ندارند. متاسفانه قانون کار در ترکیه این امر را منع کرده است. لیکن دانشگاه های دولتی یا خصوصی، هر 2 به روی متقاضیان تحصیل در ترکیه باز هستند. دانشجویان می ‌توانند در هر 2 این دانشگاه استخدام شوند. دانشگاه های بوغازیچی در ترکیه و دانشگاه فنی خاورمیانه واقع در آنکارا از جمله دانشگاه های دولتی این کشور محسوب می‌ شوند. از جمله دانشگاه های خصوصی، می توان سابانچی در استانبول، کوچ و بیلگی و بیلکنت را که واقع در آنکارا می باشد نام برد.

جهت تحصیل در این کشور هزینه تحصیل در مقاطع مختلف در نمودار زیر آمده است:

هزینه تحصیل ترکیه در مقاطع مختلف به دلار

مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه

وزارت خانه این کشور، به جهت مشغول به کار شدن دانشجویان خارجی شیوه هایی را تعیین کرده است. که تعیین این امر، با زیر نظر گرفتن شرایط وزارت امور داخلی انجام شده است. هنگامی دانشجویان می توانند درخواست مجوز کار کنند، که تحصیل در کشور ترکیه تمام شده باشد. بعد از گذشت 1 سال از فارغ التحصیلی می توانند اقدام به این امر کنند.

درخواست متقاضیان کار، بایستی توسط هیئت مشورتی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. بعد از یافتن شغل مناسب توسط متقاضی در یک شرکت ترکی، می باید شرکت مورد نظر برای مجوز کار، درخواست خود را از طرف خارجی ارائه کند. لازم به ذکر است هیچ گونه ضمانتی برای استخدام خارجیان در شرکت های مذکور وجود ندارد. جهت اطلاع از شرایط کار در این کشور مقاله کار در ترکیه را بررسی بفرمائید.

مجوز کار ضمن تحصیل در ترکیه

اجازه کار در ترکیه

بیشتر مجوزها جهت کار ضمن تحصیل در ترکیه، حدود 1 سال زمان می برد تا صادر شود. در صورت تمدید این مجوزها برای مرحله بعدی، 3 سال و 6 سال در نظر گرفته شده است. شایان ذکر است شما عزیزان زمانی می توانید درخواست کار به صورت دائمی در کشور ترکیه را دهید، که به مدت 8 سال در این کشور اقامت داشته اید. همچنین مجوز شغلی 6 ساله را اخذ کرده اید. در کشور ترکیه برخی از شرکت ها وجود دارند که برای شعب های موجود در این کشور، نیاز به روزنامه نگار، سردبیر و نیز ویراستار دارند.

شما عزیزان می توانید با توجه به گفته های فوق، شغلی که در این زمینه باشد پیدا کنید. همچنین از جمله شغل های دیگر، می توان به حرفه توریست اشاره نمود. انواع شغل های دیگر که می توان در این کشور نام برد. استخدام پرستار برای فرزندان خانواده های ثروتمند می باشد. همانطور که در گفته های فوق بیان شد، کار ضمن تحصیل در ترکیه در صورتی امکان ‌پذیر است که دانشجویان خارجی مقررات و شرایط ملزوم را زیر نظر قرار دهند.

در ادامه قصد معرفی دانشگاه های برتر در کشور ترکیه را به شما عزیزان داریم:

دانشگاه‌‍ های مورد تایید وزارت علوم در کشور ترکیه

دانشگاه‌ های مذکور به 3 دسته بسیار خوب، خوب و متوسط تقسیم می ‌شود:

گروه بسیار خوب گروه خوب گروه متوسط دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت
دانشگاه Bogazici دانشگاه gazi دانشگاه فنی karadeniz دانشگاه آنکارا
دانشگاه Blinket دانشگاه Istanbul دانشگاه فنی Yildiz دانشگاه آژه
دانشگاه Hacettepe دانشگاه Ankara دانشگاه کوچ
دانشگاه Sabanci دانشگاه Mimar sinan دانشگاه آتاتورک
دانشگاه koc دانشگاه Dokuz eylul دانشگاه استانبول
دانشگاه Istanbul Technical دانشگاه Ege دانشگاه هاجت تپه
دانشگاه Middle east technical دانشگاه Marmara

جستجوی کار ضمن تحصیل در ترکیه

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، یکی از مورد اطمینان ترین موسسات حقوقی می باشد. در این مقاله چگونگی کار ضمن تحصیل در ترکیه را برای متقاضیان تشریح کرده است. در صورتی که شما عزیزان قصد کار ضمن تحصیل در ترکیه را دارید و می خواهید به افزایش دانش خود در این زمینه به پردازید، کافی است با تیم ما تماس حاصل فرمایید. هرگونه سوالات و ابهامات خود را برطرف سازید. متقاضیان می توانند، جهت مهاجرت به ترکیه از مشاوره وکلاء مجرب ما بهره مند گردند. جهت اطلاعات بیشتر به مقالات شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه و هزینه تحصیلی و زندگی در ترکیه مراجعه فرمائید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.