مهاجرت کاری ترکیه

شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه

کار در ترکیه

شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه

شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه در گروه موضوعاتی قرار می گیرد که مورد نظر بسیاری از افراد قرار دارد.

در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر اطلاعات مهاجرتی خود به ارائه اطلاعاتی در خصوص شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه پرداخته اند که امید است مطالعه ان را مفید بدانید.

در ابتدای امر در خصوص کشور ترکیه توضیحاتی ارائه می شود و در نهایت موضوع اصلی که همان شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه است شرح داده خواهد شد.

درباره کشور ترکیه

ترکیه از جمله کشورهای همسایه ایران است که از لحاظ فرهنگی با ایران سازگاری دارد. این کشور از لحاظ اقتصادی با کشورهای اروپایی رقابت داشته و در سطح بالایی است.

بنابراین ممکن است ذهن افراد بسیاری را به سمت شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه و اقامت در این کشور مشغول کرده باشد.

امروزه از لحاظ رتبه‌بندی اقتصادی، کشور ترکیه در رده هجدهم جهانی جای گرفته است. رشد چشمگیر و مستمرش باعث شهرت ترکیه شده است.

زبان استانبولی به عنوان زبان رسمی این کشور محسوب می‌گردد که بسیار شبیه زبان آذری است. دین رسمی اسلام بوده و طبق آمارها، 98 درصد مردم این کشور مسلمان بوده و اکثرا سنی هستند.

بازار بزرگ استانبول، بزرگ‌ترین بازار در ترکیه است که گردشگران بسیاری را معطوف خود کرده است. صنعت توریسم و گردشگری از جمله صنایع مهم اقتصادی این کشور است. این صنعت قلب ترکیه تلقی می‌گردد. سواحل دلنشین، مساجد، پارک‌ها، کوه‌ها، رستوران‌های بی‌نظیر از جمله جذابیت‌هایی است که دنیا را مجذوب خود کرده است.

مرغوب‌ترین قهوه در این کشور تولید می‌گردد که در بسیاری از مهمانی‌ها و مجالس این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دانستنی‌های جالب این کشور، آداب و رسوم سرو قهوه مخصوص به نام میرا در مراسم خواستگاری است.

ترکیه در موقعیت استراتژیکی خوبی در بین کشورها قرار دارد. همه این دلایل باعث مهاجرت افراد به ترکیه جهت کار و اقامت شده که هر روز در حال افزایش است. پس مناسب‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری است. وضعیت کار در این کشور، ایده‌آل و حتی درصد استخدام از کشورهای پیشرفته نیز بالاتر می‌باشد.

 

نحوه سرمایه‌گذاری و کار در ترکیه

اشتغال قانونی مهمترین مساله در مبحث کار در کشور ترکیه است. در صورت تسلط به زبان ترکی استانبولی، می‌توانید رزومه خود را برای کارفرمایان در ترکیه ارسال نمایید.

آنها با بررسی رزومه شما و جلب نظر وی، به شما دعوتنامه جهت مصاحبه ارائه می‌نماید. پس از مصاحبه استخدامی،‌ اگر مورد قبول او واقع شوید، نامه‌ای جهت انعقاد قرارداد به شما می‌دهد.

نهایتا شما با در دست داشتن این نامه و مراجعه به اداره مهاجرت ترکیه، درخواست اقامت کاری می‌نمایید. به این شکل می‌توانید به صورت قانونی در این کشور اشتغال یابید.

هر شخص خارجی می‌بایست جهت فعالیت شغلی در ترکیه، مجوز کار قانونی داشته باشد. صدور این مجوز از سوی وزارت کار ترکیه و امور اجتماعی با نام اختصاری (MLSS) می‌باشد.

لازم به ذکر است که مهاجران می‌بایست درخصوص مجوز کار و ویزای کار به طور همزمان اقدام نمایند.

بدین معنا که شما تقاضای اخذ ویزای کار به سفارت ترکیه یا کنسولگری آن در کشور خود می‌دهید. از آن سو، کارفرما مدارک شما را به MLSS ارائه نموده، در نتیجه مجوز کار از سوی ترکیه صادر می‌گردد.

 

نکاتی مربوط به کار در ترکیه

مایلیم نکاتی درخصوص کار در کشور ترکیه به شما ارائه نماییم که بطور حتم در این راه به شما کمک خواهد کرد.

  • پیش از تصمیم‌گیری مهاجرت به ترکیه، لازم است حداقل درآمد دریافتی در این کشور را مورد بررسی قرار دهید. در غیر این صورت ممکن است شکست تلخی برای شما رقم بخورد.
  • دارا بودن و تسلط به مدرک زبان انگلیسی در این کشور، امتیاز خوبی محسوب می‌شود. اما ضرورت دارد که به زبان ترکی استانبولی مسلط باشید. چراکه زبان اصلی ترکیه، ترکی استانبولی است و برای کار و اقامت کمک بسیاری به شما خواهد کرد.
  • شرط استقلال در کار و سرمایه‌گذاری در این ترکیه، فعالیت شغلی مستمر به مدت 5 سال است. در این صورت می‌توانید به طور مستقل مشغول فعالیت شوید.
  • افتتاح حساب بانکی در ترکیه مستلزم اخذ شماره مالیاتی است. بنابراین جهت انجام این کار می‌بایست مجوز اجازه کار و اجازه اقامت و همچنین پاسپورت خود را تسلیم نمایید. احیانا اگر مدارک شما برای کشور ترکیه کافی نبود، می‌تواند حساب یورویی یا ارزی باز کنید.

 

کار در ترکیه چه مزایایی دارد؟

  • چنانچه به مدت 8 سال مستمر در این کشور مشغول کار و زندگی باشید، می‌توانید اقامت بلندمدت اخذ نمایید.
  • در صورت فعالیت شغلی رسمی به مدت 4 سال، می‌تواند درخواست شهروندی نمایید. در صورت قبولی درخواست، پاسپورت ترک برای شما صادر می‌گردد.
  • از روش کار در ترکیه، تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفته و هزینه‌های درمانی‌تان از سوی بیمه پرداخت می‌گردد.
  • از امتیازات ویژه کار در کشور ترکیه، سوابق کاری بین‌المللی است. فعالیت شغلی شما در ترکیه نوعی سابقه کاری بین‌المللی محسوب می‌شود که امتیاز ویژه‌ای برای مهاجرت به کشورهای دیگر است.

 

مجوز کار کشور ترکیه تمدید می‌شود؟

در ابتدای امر، مجوز کار شما یکساله است. چنانچه تصمیم داشتید به کار در کشور ترکیه ادامه دهید، می‌بایست 75 روز قبل از منقضی شدن مجوزتان، جهت تمدید اقدام نمایید.

اگر یک سال مشغول به کار باشید، جهت تمدید می‌توانید مجوز دو ساله بگیرید. پس از گذشت 2 سال دوم از فعالیت شغلی، درصورت تمایل به تمدید می‌توانید مجوز سه ساله دریافت کنید.

 

شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه چیست؟

اخذ اجازه کار در کشور ترکیه، ضوابط و قوانین مشخصی دارد. شخصی که قصد اخذ اجازه کار در این کشور را دارد، می‌بایست یکی از شرایط به شرح ذیل را داشته باشد:

  • متقاضیانی که از سوی یکی از شرکت‌های واقع در ترکیه پیشنهاد همکاری داشته باشند. در این صورت می‌توانند مجوز اجازه کار دریافت کنند.
  • افراد خارجی که کارت اقامت قانونی در این کشور را دارند. شامل اقامت‌های گردشگری، درمانی، ورزشی و یا ویزاهای 6 ماهه). ضمنا دانشجویان دارای اقامت تحصیلی از این قاعده مستثنی هستند.

چنانچه هیچ‌یک از شرایط بالا را ندارید، می‌توانید از طریق اخذ اقامت توریستی ترکیه اقدام نمایید. پس از آن می‌توانید مجوز کار دریافت کنید.

در صورت داشتن ابهامات یا سوالات در این زمینه، با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. این موسسه به کلیه سوالات شما پاسخ داده و بهترین راهنما جهت دستیابی به اهدافتان در زمینه‌های کار در ترکیه و اخذ اقامت می‌باشد. می‌توانید با تماس تلفنی یا حضوری از متخصصان و وکلای موسسه مشاوره بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *