مهاجرت تحصیلی اسلواکی

کار بعد از تحصیل در اسلواکی

کار بعد از تحصیل در اسلواکی دارای چه شرایطی است؟ پاسخ به این سوال برای علاقمندان به تحصیل در این کشور، بسیار حائز اهمیت است. عموماً افرادی که برای ادامه تحصیل به اروپا سفر می­کنند، به زندگی در آن، بعد از اتمام تحصیلات، فکر می­کنند. کار بعد از تحصیل در اسلواکی به عنوان راهی برای اخذ اقامت و زندگی در اروپا، اهمیت دارد.

در این مقاله، شرایط کار بعد از تحصیل در اسلواکی، برای علاقمندان، تشریح خواهد شد. بررسی شرایط اشتغال در این کشور از منظر فارغ التحصیلان دانشگاهی در آن، رویکرد اصلی این نوشتار است. تلاش شده است، مطالب عنوان شده در مورد موضوع مورد بحث، از جامعیت لازم برخوردار باشد. مخاطبان در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی، می­توانند از راهنمایی های تخصصی مشاوران موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، بهره ببرند.

وضعیت اشتغال در اسلواکی

اسلواکی شرایط اقتصادی مطلوبی دارد. نرخ بیکاری در این کشور در سال 2018، حدود 6/6 درصد است. صنایع خودروسازی و لوازم الکترونیکی در آن رونق دارد. حوزه تکنولوژی، فناوری اطلاعات و صنعت ساختمان نیز در این کشور فرصت های شغلی زیادی ایجاد کرده است. اکثر مردم در صنعت (حدود 9/25 درصد) مشغول به کار هستند. پس از آن حوزه ساخت و ساز با حدود 1/11 درصد، بیشتر شاغلین را در خود جای داده است. جایگاه های بعدی اشتغال، مربوط به حوزه آموزش با 1/7 درصد و سلامت با 8/6 درصد است. تنها 2/3 درصد مردم در بخش کشاورزی کار می کنند.

صنایع خودروسازی و شرکت های بین المللی، خواستگاه اصلی اشتغال فارغ التحصیلان در این کشور هستند. از صنایع خودروسازی می­توان به شرکت های پژو، کیا، فولکس واگن و …، اشاره کرد. شرکت های بین المللی همچون IBM، T-Systems، آمازون و …، در اسلواکی فعالیت دارند.

جستجوی کار بعد از اتمام تحصیل

یک موقعیت شغلی در اسلواکی، مانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا، آگهی می­شود. سه ماه در اسلواکی و سپس سه ماه نیز در اتحادیه اروپا، یک فرصت شغلی عرضه می­شود. در صورت عدم متقاضی واجدالشرایط در هیچکدام از مراحل، شهروندان سایر کشورها می­توانند برای احراز آن، اقدام کنند.

بدیهی است فارغ التحصیلانی که در اسلواکی حضور دارند، شانس بیشتری برای کسب موقعیت شغلی از روش مذکور، خواهند داشت. اما روش های دیگری نیز برای جستجوی کار در اسلواکی وجود دارد. استفاده از آژانس های کاریابی در اسلواکی یکی از این روش ها است. راه دیگر، جستجوی اینترنتی یا استفاده از شبکه های اجتماعی است. دانشجویان دانشگاه های مطرح اسلواکی، شانس بیشتری برای احراز موقعیت های شغلی مناسب بعد از فارغ التحصیلی خواهند داشت. انجام کارآموزی یا کار ضمن تحصیل در اسلواکی، شانس یافتن شغل مناسب را بعد از فارغ التحصیلی، افزایش می­دهد.

مجوزهای لازم بعد از فارغ التحصیلی در اسلواکی

فارغ التحصیلان نهایتاً 5 روز بعد از فارغ التحصیلی، باید اتمام تحصیل خود را، به پلیس خارجی گزارش دهند. در صورت تخلف ممکن است شخص 165 یورو جریمه شود. همچنین متقاضیان باید حداکثر تا 30 روز پس از فارغ التحصیلی، برای مجوز اقامت به پلیس خارجی، درخواست بدهند. بعد از این مهلت زمانی، دریافت مجوز اقامت، بسیار دشوار خواهد بود. مزیت اصلی برای فارغ التحصیلان در اسلواکی اینست که نیازی به درخواست مجوز کار ندارند. اشخاص می­توانند مستقیماً برای موقعیت شغلی موجود، درخواست بدهند.

کار بعد از فارغ التحصیلی در اسلواکی

افراد می­توانند پس از فارغ التحصیلی، برای کارهای تمام وقت در اسلواکی درخواست بدهند. روند کار به اینصورت است که متقاضی باید ابتدا یک قرار داد با کارفرما در داخل اسلواکی را منعقد کند. البته عقد قرارداد پس از نظر مثبت پلیس خارجی قابل انجام است. قرارداد باید موارد زیر را شامل شود:

 • توصیف شغل و شرایط آن
 • محل کار
 • تاریخ شروع کار
 • حقوق و مزایا (مگر در قرداد به صورت توافق طرفین، قید شده باشد.)

با رعایت ضوابط مطرح شده فرد می­تواند کار خود را آغاز کند. کارفرمای اسلواکی باید پس 7 روز، کارمند خارجی خود را در دفتر کار، امور اجتماعی و خانواده ثبت نام کند. کارمند باید قبل از شروع کار در سیستم بیمه های سلامت ثبت نام شود. این بیمه ها طی 8 روز برای متقاضی، برقرار می­شود. پس از پایان دوره قرارداد کاری، شخص باید از سیستم بیمه، خارج شود.

مدارک لازم برای اشتغال بعد از تحصیل

مدارک مورد نیاز برای کار در اسلواکی بعد فراغت از تحصیل عبارتند از:

 • فرم مجوز اقامت
 • پاسپورت معتبر
 • دو قطعه عکس جدید پاسپورتی
 • قرارداد کار یا وعده کارفرما برای استخدام بعد از فارغ التحصیلی
 • قرارداد اقامت (حداقل مدت قرارداد 6 ماه است و باید به زبان اسلواک باشد).
 • سرمایه اولیه برای ماندن در اسلواکی (مبلغی در حدود 2400 یورو)
 • تأییدیه پرداخت هزینه های اداری

تمامی مدارک باید در اسلواکی باشد. در زمان تقدیم به پلیس خارجی، نباید بیش از 90 روز از تاریخ مدارک، گذشته باشد. پلیس ظرف 90 روز از یک درخواست تصمیم می گیرد. فرد تا قبل از تصمیم پلیس، مجاز به کار نیست، اما می تواند در اسلواکی بماند. شرکت های خاصی وجود دارند که توسط پلیس خارجی سریع تر پردازش می­شوند. در این حالت، پلیس ظرف مدت 30 روز تصمیم می­گیرد.

ساعات کاری و مرخصی در اسلواکی

حداکثر ساعت کاری در اسلواکی، هفته ای 40 ساعت است. کارکنانی که در سیستم دو شیفت کار می­کنند ممکن است حداکثر 75/38 ساعت در هفته کار کنند. کارکنانی که در یک سیستم سه شیفته کار می­کنند، می توانند 5/37 ساعت در هفته کار کنند. البته ممکن است برای توزیع نامناسب زمان کار با نمایندگان کارکنان توافق شود.

کارکنان در صورت توافق با کارفرما، ممکن است اضافه کاری نیز انجام دهند. ساعات اضافه کاری ممکن است در هر سال به 400 ساعت برسد. برای کار انجام شده بیش از زمان استاندارد، کارمند حق برخورداری از حقوق اضافه دارد. این مطلب در قانون کار، وجود دارد. مرخصی سالیانه، 4 هفته در سال است. برای کارکنانی که بیش از 33 سال سن دارند، روزهای مرخصی می­تواند تا 5 هفته در سال افزایش یابد.

در این مقاله، موضوع کار بعد از تحصیل در اسلواکی مورد بررسی قرار گرفت. تلاش بر این بود تا دورنمایی از اشتغال در اسلواکی، برای علاقمندان به تحصیل در این کشور، ترسیم شود. واضح است بیان تمام جزئیات در این نوشتار امکانپذیر نیست. افرادی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این خصوص دارند می­توانند از تجارب کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، بهره مند شوند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، به پشتوانه کادر مجرب خود، امکان ارائه مشاوره های تخصصی به متقاضیان را دارد. پاسخگویی و مشاوره تلفنی (رایگان) و حضوری به تمامی علاقمندان، از جمله خدمات این موسسه است. وکلا و کارشناسان این موسسه در تمامی امور مربوط به مهاجرت، همراه متقاضیان خواهند بود.

Related Posts

11 دیدگاه برای “کار بعد از تحصیل در اسلواکی

 1. hiva گفت:

  besiar azatoon mamnoonam bekhatere maqale haye khoobetoon

 2. معقولی گفت:

  با اینکه کشور کوچکی هست اما به دلیل همسایه بودن با اتریش در زمره ی اتخابهای برتر محسوب میشه.
  مرسی ازتون.

 3. ترنم گفت:

  سلام آیا اسلواکی وقت سفارت برای ایرانی ها را باز کرده؟

 4. صبا صابری گفت:

  سلام

  لطفا در مورد ویزای تحصیل در اسلواکی توضیح میدید؟
  ممنون از سایت به روزتون

 5. سعید گفت:

  سلام، آیا از طریق موسسه شما میشه به موسسات کاریابی اسلواکی لینک شد؟

 6. sohrab گفت:

  کشور آروم و قشنگی بود و براتسلاوا خیلی قشنگه

 7. بیژن مرتضوی گفت:

  آیا چک با اسلواکی فرق داره؟

 8. سهیل رشیدی گفت:

  برای سرمایه گذاری در اسلواکی چقدر هزینه نیازه؟

 9. شهرام موسوی گفت:

  اسلواکی خیلی کشور خوبیه که برا کار بعد از تحصیل هم بخوایم بریم اونجا؟ خوب میریم یه کشور بهتر

 10. عادل گفت:

  اوضاع مالیات تو این کشور چطوره؟؟ میشه پاسخ بدین؟؟؟

 11. لیدا بهرامی گفت:

  ممنون بابت اطلاعات کامل و جامع در این مقاله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *