مهاجرت به کشور چین

پناهندگی در چین

پناهندگی در چین از جمله روش های مهاجرت به این کشور می باشد. همان طور که در سایر مقالات پناهندگی که در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت وجود دارد و  مطالعه نمودید این روش یک راه پر خطر و با ریسک فراوان به شمار می رود که هیچ یک از مشاورین و وکلا موسسه ما این روش را مورد تائید قرار نمی دهند.

بررسی قوانین پناهندگی در چین

کشور چین که در ماه سپتامبر سال 1982 میلادی به کنوانسیون 1951 که مربوط به وضعیت پناهندگان و پروتکل 1967 آن می باشد ملحق شد. علی رغم پیوستن به این معاهدات، قانون داخلی این کشور در مورد پناهندگان  حتی در حال حاضر هم در حال توسعه است.  هم اکنون تنها این مقررات قانونی مربوطه به ماده 32 قانون اساسی و ماده 46 قانون خروج و ورود است. نخستین اصل کلی در مورد پناهندگی  این کشور اعلام می کند که این کشور می تواند به خارجی ها که به دلایل سیاسی از آن درخواست کرده اند، می تواتد اقدام به صدور ویزای پناهندگی نماید. این  قانون نشان می دهد که پناهنده گان و پناه جویان در چین می توانند برای در یافت کارت های شناسایی در این کشور اقدام نمایند. در ادامه این نوشتار به بررسی قانون جامع پناهندگان که طیف وسیعی از مسائل مربوط به پناهندگان و پناهندگی را پوشش می دهد  خواهیم پرداخت.

بر طبق ماده 32 قانون اساسی کشور چین  که بیان می دارد که این کشور می تواند برای اشخاصی که دارای تابعیت خارجی باشند  و به علت وجود دلایل سیاسی از  این کشور درخواست پناهندگی می کنند در این صورت می تواند اقدام به دادن حق پناهنده گی کند. در سال 2012 میلادی قانون مجاهدین خلق این کشور که در مورد نحوه خروج و ورود این کشور تصویب شده اعلام می دارد، که به ترتیب در مورد جایگزین نمودن دو قانون خروج و ورود سابق به اشخاصی که دارای حق شهروندی این کشور باشند ترتیب اثر خواهد داد.

آشنایی باسازمان مربوط به مسائل متقاضیان پناهندگی در چین

دفتر کمیسر عالی پناهنده گان سازمان ملل در امور پناهنده گی و تعیین وضعیت پناهنده گی در چین را انجام می دهد. پناهنده گان شناخته شده مجاز هستند که به طور موقت در چین باقی بمانند در حالی که کمیسر عالی پناهنده گان سازمان ملل متحد به دنبال یک راه حل پایدار است که اکثر اوقات مستلزم اسکان مجدد در یک کشور سوم است. پناهنده گانی که نژادشان به غیر از نژاد هندوچین باشند معمولا به عنوان یک بیگانه برخورد خواهد شد که این اشخاص حق اشتغال ندارند.  این اشخاص از جانب کمیسر عالی پناهنده گان سازمان ملل متحد از نظر مواد غذایی، مسکن، مراقبت های بهداشتی و آموزش کودکان مورد پشتیبانی قرار می گیرند.

علاوه بر ماده 46 که به طور خاص در مورد پناهنده گان و پناه جویان در چین می باشد ، دیگر مقررات قانون خروج و ورود به قوانین خارجی و غیرقانونی، و نیز سایر قوانین مربوط به چینی در بر می گیرد برای مثال، خارجیانی که شانزده ساله یا بزرگتر هستند، مستندات خود را برای بررسی نمودن به ارگان های امنیتی عمومی ارائه می دهند . هم چنین خارجی ها ملزم می باشند که مجوز اقامت خود را به اعضای محلی امنیت محلی هر جا که اقامت دارند، تحویل دهند هتل ها باید اطلاعات مربوط به مهمانان خارجی را به ارگان های محلی امنیت عمومی گزارش دهند.

بررسی وضعیت انواع متقاضیان پناهندگی در چین

پناهنده گان با نژاد هندوچینی

اگر چه این کشور به عنوان یک مقصد سنتی برای پناهنده گان و پناه جویان  کشور جذابی نیست، اما جمهوری خلق چین PRC یا چین در طی چندین سال اخیر به عنوان یکی از 10 کشور برتر در میان میزبانان پناهنده گی  قرار گرفته است که توسط کمیسرهای  عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) به رسمیت شناخته شده.

عمدتا به دلیل اینکه تعداد زیادی از پناهنده گان در این کشور پذیرفته شده اند اما در اواخر دهه 1970 میلادی چین حدود 260 هزار پناهنده را که از ویتنام به این کشور را فرار کرده بود را پذیرفت. در آن زمان  ویتنامی ها اقدام به ارائه وضعیت پناهندگی خود کرده اند. و در جنوب کشور چین مستقر شدند. بیشتر پناهنده گان ار نژاد هندو چینی بودند. طبق گزارش کمیسر های عالی پناهنده گان سازمان ملل متحد، پناهنده گان  هندو چینی و هم چنین فرزندان آنها به صورت یک پارچه از دولت چین حمایت  خود را اعلام نمودند.

پناهنده گان با نژاد غیر هندوچینی

به غیر از پناهنده گان با نژاد هندوچینی ، این کشور اقدام  به جذب  چندین پناهنده و پناه جو تا اواسط دهه 1990 میلادی کرده اند . در دو دهه گذشته، تعداد پناه جویانی که به چین می آیند، به تدریج رو به افزایش  بوده است و این کشور “به دلیل اهمیت مسائل جغرافیایی و اقتصادی این کشور توانسته اند که به عنوان کشور ترانزیت و کشور  هدف برای مهاجرت نمودن از راه های مختلف اقدام نمایند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از کمیسر های عالی پناهنده گی این کشورکه از جانب سازمان ملل متحد دارای صلاحیت شده باشند، و تا تاریخ ژوئن  2015، 301،057 پناهنده وجود دارد که 300000 پناهنده  آماده شده و 564 پناه جو در چین وجود دارند. اغلب این تعداد از پناهنده گان از کشور های سومالی ، نیجریه، عراق و لیبریا  می باشند که از جمله پناهنده گان و پناه جویان غیر نژاد هندوچینی در چین هستند.

سایر پناهنده گان از کشورهای همسایه در حال حاضر جریان ها گسترده ای از خارجیان آواره از کشورهای همسایه مانند کره شمالی و میانمار وجود دارد که دولت چین معمولا این اشخاص را به عنوان پناهنده نمی پذیرد. به طور کلی کره شمالی های غیرقانونی که از اواسط دهه 1990 به چین رفته اند به عنوان مهاجران غیر قانونی اقتصادی در این کشور مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورتی که شما هم با مطالعه نمودن مقاله پناهندگی در چین علاقه مند به داشتن اطلاعاتی در رابطه با سایر روش ها مهاجرت به کشور چین نظیر (مهاجرت به چین از طریق کار) و یا (ویزای توریستی چین) که لینک های موضوعات مذکور در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت وجود دارند این فرصت را دارید تا با مراجعه به این لینک ها و هم چنین مشاوره نمودن با مشاورین این موسسه به اطلاعات جامعی دست یابید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *