مهاجرت به کشور چین

مهاجرت به چین

مهاجرت به چین

مهاجرت به چین و اخذ ویزای چین انواع مختلقی دارد که با توجه به شرایطی اعم از سن، مدرک تحصیلی و موارد حائز اهمیت در خصوص مهاجرت بایستی اقدام نمود. جاذبه های گردشگری فوق العاده و زندگی در کشوری پرجمعیت و پهناور از سایر مواردی می باشد که با مهاجرت به چین نیز اتفاق می افتد. این کشور در سال 2023، یکی از کشورهای پهناور و پرجمعیت در جهان است. این کشور از تاریخی کهن و باستانی برخوردار می­ باشد. اتباع خارجی تنها با اخذ ویزای چین اجازه­ ورود به چین را خواهند داشت. در صورتی که افراد به صورت غیر قانونی وارد چین گردند، 600¥ الی 3000¥ (یوان چین) جریمه و به مدت 3 الی 10 روز بازداشت خواهند شد. در برخی موارد پلیس چین این دسته از افراد را از کشور اخراج می ­نماید. راه های مختلفی برای مهاجرت به چین وجود دارد. افراد بسته با هدف سفر خود به این کشور می ­توان یکی از ویزاهای این کشور را اخذ نمایند.

 • بهترین طرق مهاجرت به چین چیست؟ یکی از بهترین طرق تحصیل در چین می باشد.
 • چرا کشور چین به عنوان یک مقصد مهاجرتی برتر شناخته می شود؟

کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره می­ کوشند تا با ارائه بروز ترین اطلاعات متقاضیان مهاجرت به دیگر کشورها را یاری نمایند. مردم کشور چین به زبان ماندارین صحبت می ­کنند. با توجه به اینکه این کشور، کشوری توریستی است اکثر مردم این کشور از مهارت زبان انگلیسی نیز برخوردار می­ باشند. در طی سال های اخیر اقتصاد این کشور رشد چشمگیری داشته است و با توجه به هزینه های پایین زندگی در این کشور مهاجرت به چین افزایش یافته است. میزان نرخ تورم در این کشور 5% و در برخی از شهرهای این کشور قیمت ها باور نکردنی است.

اینفوگرافی مهاجرت به چین

معرفی کشور چین

چین تاریخ غنی دارد. از تعادل بین امکانات و خدمات های غربی و سنت های شرقی برخوردار است. این کشور از نظر مساحت و از نظر جمعیت سومین کشور بزرگ جهان است که کاملاً یکدست نیست. جمعیت این کشور را می توان به تعدادی از اقوام کوچکتر از جمله 55 اقلیت قومی طبقه بندی کرد. انواع مهاجرت به چین بسیار آسان نیست اما امکان پذیر است.

اطلاعات کلی در خصوص این کشور بدین شرح می باشد:

پارامترشرح
پایتختپکن
ارز رایجیوآن چین (RMB)
زبان رسمیزبان چینی

در دهه های گذشته، این کشور به طور فزاینده ای به یک منبع و کشور مقصد برای مهاجران از سراسر جهان تبدیل شده است. در سال 2017 چیزی در حدود 10 میلیون مهاجر چینی در خارج از کشور زندگی و کار می کردند. تقریباً 1000000 مهاجر بین المللی در چین ثبت شده بودند. جریان خالص نرخ مهاجرت برای در سال 2023 به میزان 0.249% از هر 1000 نفر جمعیت، افزایش 0.81% از 2019 می باشد.

در خصوص مشاوره رایگان مهاجرت به چین فرم زیر را پر کنید:


طرق مهاجرت به چین

با توجه به شرایط اقتصادی بسیار مناسب در این کشور هر ساله افراد زیادی به این کشور مهاجرت می­ نمایند. راه های مختلفی برای ورود به چین وجود دارد که متقاضیان با اخذ ویزای چین می ­توانند به این کشور مراجعت نمایند. در برخی از این روش ها افراد واجد شرایط می­ توانند نسبت به اخذ اقامت و تابعیت چین اقدام نمایند. لازم به ذکر است دولت چین با تابعیت دوگانه مخالف بوده است. افراد جهت اخذ تابعیت چین بایستی تابعیت قبلی خود را ترک نمایند.

روش های مهاجرت به چین عبارتند از:

 • تحصیل در کشور چین
 • ویزای کاری چین
 • سرمایه گذاری و کارآفرینی در چین
 • اخذ اقامت از طریق ازدواج در چین
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق خرید ملک

چالش های اساسی مهاجرت به چین

با وجود مزایای بی شماری که مهاجرت به چین برای اتباع خارجی به همراه دارد، این کشور دارای چالش های محدودی نیز می باشد. اغلب این چالش ها افراد را از مهاجرت به این کشور منصرف می کند. از مهمترین این چالش ها می توان به ساعات شلوغی در این کشور اشاره کرد. به طور کلی چین کشور پر جمعیتی است، به همین جهت در بسیاری از ساعات شبانه روز شلوغ است و ترافیک شدیدی را در این کشور تجربه خواهدی کرد. گفته می شود متروی پکن یکی از شلوغ ترین سیستم های متروی جهان و همچنین یکی از طولانی ترین ها است. پیدا کردن راه برای یک تازه وارد در هرج و مرج ساعات شلوغی ممکن است بسیار گیج کننده باشد. اما ممکن است که آرام بمانید، و توجه داشته باشید که علائم و اطلاعات به زبان چینی استاندارد و انگلیسی هستند.

بنابراین مهاجرت به چین دارای چالش های محدودی خواهد بود، از دیگر چالش های اساسی جهت مهاجرت به چین موارد به موارد زیر اشاره کرد:

چالش های اساسی مهاجرت به چینتوضیحات
جنبه های مخصوص کار در چینبرخی از مهاجران که به هدف کار به این کشور مهاجرت می کنند، ممکن است با جنبه های خاصی از فرهنگ کار در چین که منعکس کننده محل کار چینی است مواجه شوند. به طور مثال، مدیریت در چین سلسله مراتبی است، به این معنی که کارفرمایان در چین عادت به طرح سوالات از کارمندان پایین تر ندارند.
شکاف اساسی در بهداشت عمومیمهاجران علاقه مند به پوشش مراقبت های بهداشتی در چین، باید توجه داشته باشند که شکاف هایی در سیستم بهداشت عمومی در این کشور وجود دارد. که شامل عدم پوشش آنها برای حمل و نقل اضطراری و عدم دسترسی به امکانات خصوصی است.

دلایل مهاجرت به چین

سالانه مهاجران بسیاری از کشورهای مختلف جهان، به دلایل مختلفی مهاجرت به چین را برای آینده خود انتخاب می کنند. از اصلی ترین دلای مهاجرت به چین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روند درخواست ویزا: بر خلاف اغلب کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا، روند درخواست ویزای چین جهت مهاجرت به این کشور بسیار ساده است.
 • مواد غذایی ارزان قیمت: قیمت مواد غذایی در چین بسیار مطلوب است. همچنین اکثر آپارتمان های این کشور مبله و دارای پلوپز و بشقاب داغ هستند. بنابراین مهاجران یکه قصد دارند غذای خود را طبخ کنند اقامت خود را در این کشور جداقل با نیازهای اولیه آغاز می کنند.
 • بازار کار پر رونق: کشور چین دارای تعدادی صنایع پر رونق است و مهاجران واجد شرایط ممکن است فرصت های شغلی جذابی در پایتخت پیدا کنند.

در نمودار زیر می توانید روند مهاجرت به چین را طی سالهای اخیر مشاهده فرمایید:

روند مهاجرت به چین را طی سالهای اخیر

مزایای زندگی در چین

زندگی در چین یک تجربه باورنکردنی است که برای همه مناسب نیست. اگر کار و زندگی در چین را انتخاب کنید، زندگی شما را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که تصورش را هم نمی‌کنید. البته زندگی در چین مزایا و معایب زیادی دارد. برخی از آنها را می توانید پیش بینی کنید و برخی مطمئنا شما را شگفت زده خواهند کرد. از جمله مزایای زندگی در چین:

 • دسترسی به مکان های شگفت انگیز: نقاط برجسته چین از برترین مقاصد گردشگری جهان است. بسیاری از مسافران رویای دیوار بزرگ چین، ارتش سفالی در شیان و شهرهای درجه یک جهان مانند پکن و شانگهای را می بینند.
 • فرصت های شغلی: اقتصاد چین در حال رونق است، که به معنای فرصت های شغلی بی شماری برای خارجی ها است. مطمئناً، روند استخدام پیچیده است و فرآیند ویزا آسان نیست.
 • ایمنی: شما می توانید بعد از تاریکی تقریباً در هر نقطه چین بدون نگرانی بروید. چین از نطر امنیت بسیار جایگاه خوبی دارد.
 • مردم خوب: از بسیاری از کلیشه ‌ها و برداشت ‌هایی که از چین در سرتاسر جهان وجود دارد، یکی از مواردی است که ممکن است زیاد نشنیده باشید. مردم چین خوب هستند.

به دلایلی بسیاری مهاجران کشور چین را برای مهاجرت تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری انتخاب می کنند. از این رو آمار تعداد مهاجرین در سال های مختلف با اختلافاتی رو به رو بوده است که در نمودار زیر شرح داده شده است:

امار مهاجرین در چین

فرآیند ویزای کاری چین

فرآیند دریافت ویزای توریستی چین نسبتاً ساده است، اما فرآیند ویزای کاری چین پیچیده، گیج کننده و پرهزینه است. مهمترین چیزی که باید در مورد این فرآیند ویزای کاری چین بدانید این است که شما کاملاً به کمک کارفرمای آینده خود نیاز دارید. آنها باید فوراً لیستی از الزامات و رویه ها را برای شما ارسال کنند. اگر این کار را نمی کنند، یا اگر به سوالات شما پاسخ های مبهم یا ناقص می دهند، پس مراقب باشید. در میان موانع دیگر فرآیند ویزای چین، به 3 گواهی (دو مورد از مقامات کشور خود و یکی از سفارت یا کنسولگری چین) مدارکی مانند بالاترین مدرک تحصیلی و یک بررسی سوابق جنایی نیاز دارید.

شما به یک معاینه پزشکی جامع توسط یک پزشک تایید شده نیاز دارید، و احتمالاً زمانی که در چین هستید به معاینه دیگری نیاز خواهید داشت. و بسته به شغل و شرایط خاص، به عکس، توصیه نامه و موارد دیگر نیاز خواهید داشت.

شرایط زندگی در چین

این کشور یکی از دیرینه ترین کشور های آسیایی می باشد که بیش از 1350000 نفر جمعیت دارد و پایتخت چین بزرگ پکن می باشد. شرایط جوی این کشور در منطقه های مختلف این کشور یکسان نمی باشد و افرادی که می خواهند به این کشور مهاجرت کنند، می توانند در مناطقی سکونت داشته باشند که آب و هوای آن با کشور مبدا شباهت داشته باشد. مهم ترین شهرهای این کشور شانگهای و پکن می باشند. به یاد داشته باشید که سبک زندگی و عادات فردی و موارد مختلف در هزینه زندگی افراد بسیار موثر می باشد.

هزینه حمل و نقل در این کشور نیز بدین شرح می باشد:

 • بلیط 1 طرفه حمل و نقل عمومی حدود 3¥ (یوآن چین)
 • هزینه تاکسی حدود 2.50¥ (یوان چین)
 • هزینه بنزین 8.33¥ (یوان چین)

هزینه ها بدین قرار است:

آیتمهزینه ها به یوآن
زندگی در خانه های جداگانه و شخصی3000¥ الی 3500¥
هزینه آب، برق، گاز و سایر موارد300¥ الی 500¥

در نمودار زیر توزیع هزینه زندگی در کشور چین مورد بررسی قرار گرفته است:

توزیع هزینه زندگی در چین

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

دانشگاه های چین به 2 صورت خصوصی و دولتی فعالیت می­ نمایند. اکثر دانشگاه های این کشور در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. از آنجائیکه هزینه های تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه است. دانشجویان زیاد جهت ادامه تحصیل به چین مهاجرت می­ نمایند. تحصیل در تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی در این کشور امکان پذیر است. زبان تدریس چینی و انگلیسی می­ باشد.

ناگفته نماند تحصیل به زبان چینی تقریباً رایگان است. در مقطع کارشناسی تدریس به این زبان ارائه می­ گردد. از همین رو دانشجویان متقاضی تحصیل در این مقطع باید ابتدا مهارت زبان چینی را کسب نمایند. به طور متوسط هزینه های تحصیل در این کشور 3000¥ تا 7000¥ (یوآن چین) در سال تخمین زده شده است. با توجه به شرایط اقتصادی بسیار مناسب در این کشور امکان انجام کار ضمن تحصیل و پش از اتمام تحصیلات در چین برای دانشجویان وجود دارد.

تعداد متقاضیانی که این کشور را برای تحصیل انتخاب نموده اند، در نمودار زیر شرح داده شده است:

رشد جمعیت دانشجویان بین المللی در چین

5 شهر برتر برای دانشجویان خارجی عبارتست از:

 • پکن
 • چینگدائو
 • هاربین
 • Xiamen
 • کانمینگ

در خصوص کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط اعزام دانشجو به کشور چین، مطالعه مقاله مذکور خالی از لطف نخواهد بود.

برترین دانشگاه های چین

این کشور در سال های اخیر، تلاش بسیاری را به منظور ارتقای سطح و رتبه دانشگاه های خود انجام داده است. هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور با توجه به نوع ملیت متقاضی، نوع دانشگاه و طول دوره تحصیل تعیین می گردد.

از برترین دانشگاه های کشور چین بر مبنای رتبه بندی های بین المللی در سال 2023 می توان به این موارد اشاره کرد:

 • دانشگاه فودان
 • دانشگاه شانگهای جیائو تونگ
 • دانشگاه نانجینگ
 • دانشگاه نرمال دانشگاه پکن
 • دانشگاه بیهانگ
 • دانشگاه پکن
 • آکادمی علوم کشاورزی چین
 • دانشگاه علوم زمین چین
 • دانشگاه سینگ هووآ (چینهوآ)
 • دانشگاه آکادمی علوم چینی
 • دانشگاه سون یاتسن
 • دانشگاه ژجیانگ
 • دانشگاه علم و صنعت چین
 • دانشگاه شیان جیاوتونگ

مهاجرت پزشکان به چین

به طور کلی فرآیند مهاجرت پزشکان به چین نسبتاً ساده در نظر گرفته می شود. با این حال، لازم به ذکر است که هر برنامه، دانشگاه و سطح مدرک به جنبه های منحصر به فرد فرآیند درخواست نیاز دارد. برخی از دانشگاه‌ ها از دانشجویان می‌خواهند که بخش های مختلفی را برای درخواست ‌های خود جهت تحصیل پزشکی در چین ارسال کنند:

 • بخش آنلاین
 • هزینه مصاحبه غیرقابل استرداد
 • رونوشت ‌های موسسات آموزشی قبلی
 • توصیه نامه‌ ها و اطلاعات بهداشتی
 • سایر دانشگاه‌ ها ممکن است نیاز به مصاحبه حضوری در یک مکان بین ‌المللی یا مصاحبه ویدیویی از طریق اسکایپ داشته باشند.

دانشجویان با هر زمینه ای، به ویژه آنهایی که به دنبال مدرک پزشکی هستند، از تجربیات بین المللی بهره می برند. داشتن فرصتی برای یادگیری یک فرهنگ جدید، تعامل با مردم محلی و کار در یک محیط جدید، دانشجویان پزشکی را برای دنیای مراقبت های بهداشتی که امیدوارند وارد آن شوند، آماده می کند. با توجه به نیاز معادل سازی برای مهاجرت پزشکان در چین این افراد نیاز به داشتن مهارت کامل به زبان چینی دارند و همچنین مدرک آنها بایستی در چین معتبر باشد و با در چین به تحصیل بپردازند و مدرک معادل در این کشور را دریافت کنند. دانشگاه های چین با استانداردهای آموزشی چین و اتحادیه اروپا، وزارت آموزش ایالات متحده و هیئت پزشکی در ایالات متحده مطابقت دارند. این بدان معنی است که دانشجویان می توانند برای اقامت و فرصت های تحصیلی در سایر کشورها استفاده کنند.

بررسی مهاجرت پزشکان به چین

مهاجرت به چین از طریق کار

اخذ ویزای کاری چین نسبتاً دشوار است. زیرا این کشور از جمعیت زیادی برخوردار می­ باشد. از نیروی لازم برای انجام کار در این کشور وجود دارد. قوانین اخذ ویزای کاری این کشور همانند برخی دیگر از کشورها با ارائه دعوتنامه کاری از سوی کارفرمایان در چین همراه است. از آنجا که این کشور از نیروهای کاری متخصص برخوردار می­ باشد، اتباع خارجی به سختی می ­توانند پیشنهادی کاری از کارفرمایان در این کشور اخذ نمایند. البته در برخی از موارد افرادی که دارای توانایی ها و مهارت های خاصی هستند امکان اخذ این دعوتنامه را خواهند داشت. انجام کار در چین یکی از راه های اخذ اقامت دائم این کشور می­ باشد.

میزان دریافتی حاصل از کار در کشور چین

میزان دریافتی حاصل از کار در این کشور بدین صورت می باشد:

 • حداقل دریافتی حدود 7410CNY (یوان چین)
 • میانگین دریافتی حدود 29300CNY (یوان چین)
 • حداکثر دریافتی حدود 131400CNY (یوان چین)

علاوه بر این اقامت دائم این کشور به افرادی که دارای شرایط زیر می­ باشند، تعلق خواهد گرفت:

 • افرادی که به مدت 4 سال پی در پی و بیش از 6 ماه در این کشور حضور داشته باشد. در طی این مدت مالیات به دولت چین پرداخت نموده باشد. در ضمن دارای درآمد سالانه 600000¥ (یوان چین) باشند.
 • دانشجویانی که تحصیلات را در این کشور به اتمام رسانیده اند. پس از آن قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند.
 • افرادی که به عنوان متخصص در شرکت های معتبر در این کشور مشغول به کار هستند. پس از 5 سال کار مداوم و اقامت قانونی این کشور امکان درخواست اقامت دائم چین را خواهند داشت.

موسسات کاریابی در چین

یکی از مهم ترین روش های پیدا کردن کار در چین، مراجعه به روزنامه ها، موسسه ها، اپلیکیشن هاست. موسسات کاریابی نقش بسیار مهمی در یافتن شغل مناسب برای متقاضیان بین المللی خواهند داشت. متقاضیان شرایط عمومی، میزان تحصیلات و شغل مورد نظر خود را اعلام می کنند. موسسه پس از بررسی های لازم بهترین مورد مناسب شغلی را به متقاضی اعلام خواهد نمود.

به منظور کاریابی در این کشور ، می توان از سایت ها و موسسات زیر کمک گرفت:

 • موسسه رابرت هالف
 • موسسه هادسون
 • موسسه ابان
 • گروه مشاوره مونرو چین
 • monster
 • zhaopin
 • 51job
 • chinahr

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

از دیگر روش های مهاجرتی به چین سرمایه گذاری در این کشور است. سرمایه گذاری در چین به روش های مختلفی همچون کارآفرینی، خرید ملک و ثبت شرکت انجام می ­پذیرد. در هریک از این روش ها سرمایه گذار بایستی از سرمایه اولیه لازم برخوردار باشد. در هریک از روش های فوق امکان دریافت اقامت دائم برای متقاضیان وجود دارد. همچنین انواع روش های سرمایه گذاری در این کشور بدین شرح می باشد:

انواع طرق سرمایه گذاری در چین

در نمودار زیر شاهد GDP (تولید ناخالصی داخلی) در چین می باشیم:

تولید ناخالصی داخلی در چین

خرید ملک در چین

اگر چه خرید ملک در این کشور یکی از راه های سرمایه گذاری در این کشور محسوب می­ شود. اما این خود به تنهایی منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور نمی ­گردد. متقاضیان با خرید ملک در این کشور شانس خود برای دریافت اقامت و تابعیت چین را افزایش می­ دهند. قیمت خرید ملک در سال های اخیر به نسبت بسیار زیادی کاهش یافته است. این یکی از مهم ترین عوامل جذب اتباع خارجی برای خرید ملک و مهاجرت به چین می­ باشد.

دولت این کشور با توجه به قوانین سفت و سختی که دارد. شرایط ویژه ای را برای سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در این کشور تدوین کرده است. در واقع دولت این کشور، مالکیت املاک را به طور کامل در اختیار خریدار قرار نمی دهد. طبق قوانین این کشور، حزب کمونیست این کشور مالکیت تمام املاک را بر عهده دارد. لذا منظور از خرید ملک در این کشور، بهره مندی از منافع ملک به مدت 70 سال است. همین موضوع هم می تواند به اقامت کشور چین منجر شود.

برای خرید ملک در این کشور، می توان از طریق این سایت ها اقدام کرد:

 • Taofang
 • haozu
 • focus
 • Anjuke
 • house365
 • Zhifang
 • SouFun
 • cityhouse
 • Winshang
 • ihk
 • Juwai
 • Home77
 • szhome
 • 5i5j
 • Guifun
 • tujia
 • loupan
 • newhouse
 • centaline
 • Soupu
 • fangjia
 • youtx
 • mayi

کارآفرینی در چین

این کشور در طی 3 دهه به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است. کارآفرینی در این کشور به عنوان عامل اصلی رشد سریع این کشور شناخته شده است. طبق اطلاعات به دست آمده در سال های اخیر، کارآفرینی در این کشور در 15 سال گذشته به طور مداوم نشان دهنده میزان بالای کارآفرینی این کشور است. در کل این کشور بیش از 26 میلیون مشاغل مختلف در این کشور در سال 2016 وجود داشته است. تعداد بسیاری مشاغل در سال 2020 به وجود آمده که موجب شده است، 2% نسبت به سال قبل، یعنی سال 2019 افزایش یافته است.

سیاست ها و قوانین دولت این کشور یکی از دلایل رشد اقتصادی این کشور به شمار می ­رود. این کشور با جذب نخبگان و افراد ممتاز و ایجاد کارآفرینی توانسته به رشد اقتصادی کلانی در سال های اخیر دست یابد. کارآفرینان خارجی که بتوانند با ایجاد کسب و کار و عملی سازی ایده ها موجب رشد اقتصادی و سودآوری در این کشور شوند، پس از گذشت چند سال به راحتی اقامت دائم و تابعیت چین را دریافت خواهند نمود. ویزای کارآفرینی چین یکی از ویزاهایی است که دارای اعتباری 5 الی 10 ساله است که در کمترین زمان صادر می ­گردد.

مهاجرت به چین از طریق ازدواج

مهاجرت به چین از طریق ازدواج

ازدواج در چین دارای قوانین و آداب و رسوم خاصی است. اتباع خارجی که قصد ازدواج با تبعه­ی چینی را دارند، ملزم به رعایت آنها می ­باشند. ازدواج در این کشور یکی از راه های اخذ اقامت و تابعیت این کشور است. زوجین ملزم به ارائه مدارکی هستند که واقعی بودن ازدواج را اثبات نمایند. علاوه بر این در طول زندگی مشترک، تبعه­ی خارجی بایستی مهارت زبان چینی را کسب نموده باشد.

تولد نیز از دیگر راه های اخذ تابعیت این کشور به شمار می ­رود. تابعیت در این کشور بر اصل خون است. در این صورت تابعیت این کشور تنها به نوزادانی که از والدینی چینی متولد شده باشند، تعلق خواهد گرفت. نوزادنی که دارای والدینی چینی و خارجی هستند، به دلخواه می­ توانند تابعیت یکی از آنها را انتخاب نمایند. همانطور که قبلاً اشاره نمودیم، چین تابعیت دوگانه را نمی ­پذیرد. افراد جهت اخذ تابعیت این کشور ملزم به ترک تابعیت قبلی خود هستند.

انواع ویزای چین

متقاضیان مهاجرت به چین ملزم به اخذ ویزای چین می باشند.

جدول زیر نشان دهنده انواع ویزاهای مسافرتی به این کشور را نشان می­دهد:

نوع ویزاتوضیحات
ویزای Q1این ویزا برای آن دسته از افرادی صادر می­ گردد، که اعضاء خانواده متقاضی دارای تابعیت و شهروندی چین می ­باشد. فرد جهت بازدید از اعضاء خانواده خویش قصد سفر به این کشور را دارد. اعتبار این ویزا 6 ماهه می ­باشد.
ویزای Q2این ویزا دارای اعتباری کمتر از 6 ماه است. برای افرادی که بستگان متقاضی دارای اقامت دائم یا تابعیت چین را دارند، صادر می­ گردد.
ویزای S1این ویزا دارای اعتباری بیش از 6 ماه است. برای اتباع خارجی که قصد ادامه تحصیل و یا انجام کار در این کشور را دارند صادر می­ گردد.
ویزای S2این ویزای برای افرادی که قصد دیدار از بستگان شان را که با اخذ ویزای S1 به چین مهاجرت نموده اند صادر می­ گردد. دارای اعتباری کمتر از 6 ماه است.

اخذ اقامت دائم چین

اگر متقاضی هر یک از شرایط فوق را رعایت کند، می تواند برای اقامت دائم چین اقدام کند. ابتدا متقاضی باید فرم درخواست را تکمیل و ارسال کند. این باید به سطح شهرستان یا دفتر سطح شهر دفتر امنیت عمومی شهرداری ارسال شود كه مستقیماً زیر نظر دولت مرکزی باشد. این پرونده می تواند شخصاً توسط متقاضی یا شخص ثالث ارسال شود. در مورد بعدی، به شخص متقاضی تقاضا وکالت داده می شود.

این برنامه باید با موارد زیر همراه باشد:

 • گذرنامه معتبر متقاضی
 • گواهی تضمین بهداشت توسط یک سازمان پزشکی که توسط سفارت و کنسولگری چین یا بخش قرنطینه بهداشت چینی تأیید شده است.
 • گواهی تأیید شده توسط کنسولگری یا سفارت که سابقه کیفری پاک متقاضی را اثبات می کند.
 • 4 قطعه عکس با اندازه گذرنامه
 • اسناد دیگری که صلاحیت متقاضی را اثبات می کنند.
 • ارائه تمکن مالی مناسب جهت زندگی در این کشور

میزان هزینه های درخواست عبارتست از:

آیتمهزینه به رنمینبی
درخواستRMB1500
اجازه اقامت دائم یک متقاضی خارجیRMB300

اجازه اقامت و مهاجرت به چین

اجازه اقامت و مهاجرت به چین به وضعیت ویزای شخص اشاره دارد. این نشان دهنده مدت زمانی است که فرد مجاز به اقامت در کشوری است که شهروند آن نیست. اجازه اقامت و مهاجرت به چین در چین دقیقاً شبیه ویزا است و به طور بسیار مشابه در پاسپورت شما چسبانده می شود و در طول مدت اعتبار آن اجازه خروج و ورود متعدد را می دهد. این به شما حق قانونی زندگی در چین را می دهد.

3 نوع اجازه اقامت می تواند به شما حق قانونی زندگی در چین بدهد. آنها به شرح زیر است:

ردیفشرح مجوز اقامت در چین
1مجوزهای اقامت دائم یعنی “گرین کارت” که همراه با ویزای D است و هر 10 سال یکبار قابل تمدید است.
2اجازه اقامت موقت برای کسانی است که بیش از 6 ماه اما کمتر از 1 سال می مانند، مانند دانش پژوهان یا کسانی که برای آموزش شغلی می آیند.
3مجوز اقامت خارجی که معمولاً برای 1 سال است و سالانه قابل تمدید است، یک موضوع استاندارد برای اکثر خارجی‌هایی است که در چین کار می‌کنند اگرچه برخی (مانند مدیران شرکت، نمایندگان قانونی یا سرمایه‌گذاران) واجد شرایط دریافت مجوزی هستند که برای 2 سال مناسب است.

واجدین شرایط اقامت دائم چین

در حالی که هر شخص می تواند برای مدت کوتاهی از چین دیدن کند، همه نمی توانند اقامت دائم در چین داشته باشند.

برای واجد شرایط بودن، متقاضی باید حداقل یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • متقاضی باید حداقل 5 سال با یک شهروند چینی یا یک مهاجر با اقامت دائم چین ازدواج کرده باشد. همسر او نیز باید حداقل از هر 5 سال حداقل 9 ماه در چین زندگی کرده باشد.
 • متقاضی باید حداقل برای 3 سال متوالی سرمایه گذاری مستقیمی در بخش های خاصی از اقتصاد چین انجام بدهد.
 • متقاضی باید یک کار تمام وقت در سطح دستیار، معاون مدیر کل، معاون پژوهشگر و مدیر کارخانه یا سطح بالاتر داشته باشد
 • متقاضی باید کمک چشمگیری به چین در زمینه های مختلف کند.
 • متقاضی باید یک فرزند ازدواج نکرده در زیر 18 سال با والدینی باشد که شهروند چین هستند یا مهاجرین دارای اقامت دائم چین باشند.
 • متقاضی باید بالاتر از 60 سال سن با اقوام فقط در چین باشد. او نیز باید حداقل 9 ماه از سال را در چین بگذراند.

علاوه بر این، متقاضی نباید سابقه کیفری داشته باشد. متقاضی باید از نظر اقتصادی پایدار باشد. مکانی امن برای زندگی در چین داشته باشد. متقاضی نیز باید از سلامتی خوبی برخوردار باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تیمی مجرب همواره در تلاشند تا با معرفی بهترین گزینه های مهاجرتی متقاضیان مهاجرت به دیگر کشورها را در تمامی مسیر مهاجرتی یاری و راهنمائی نمایند. از این رو مقاله تحصیل در چین را مطالعه فرمائید.

سوالات پرتکرار در باب مهاجرت به چین

سوالات پرتکرار در خصوص مهاجرت به چین مطابق با قوانین 2023 عبارتست از:

 • چه راه هایی برای مهاجرت به چین وجود دارد؟ روش های مختلفی برای ورود به چین ایجاد شده است که از ممکن ترین آن ها می توان به مهاجرت های تحصیلی، کاری، کارآفرینی و سرمایه گذاری، ازدواج و تولد اشاره کرد.
 • هزینه زندگی در چین برای مهاجران به طور تقریبی چقدر است؟ هزینه محل سکونت عمده هزینه های زندگی در چین را تشکیل می دهد که می توان به طور تقریبی گفت هزینه اجاره یک مسکن مستقل و شخصی 2000¥ تا 2600¥ (یوان) می باشد. هزینه خدماتی مانند آب و برق و گاز نیز بین 200¥ تا 400¥ (یوان) خواهد بود.
 • چگونه می توان با مهاجرت به چین به اقامت دائم در این کشور رسید؟ افرادی که پیوسته به مدت 4 سال اقامت چین را داشته و تقریبا 6 ماه در این کشور زندگی کرده باشند. به شرطی که مالیات پرداخت کرده و درآمدی حدود 600000¥ (یوان) سالانه داشته باشند می توانند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنند.
 • ویزاهای اقامتی برای مهاجرت به چین کدامند؟ ویزای Q1 مدت اعتبار 6 ماهه دارد و برای وابستگان افراد تابع و مقیم چین صادر می گردد. ویزای Q2 اعتبار زیر 6 ماه دارد. S1 دارای اعتبار بیش از 6 ماه است. برای تحصیل و کار اتباع خارجی صادر می گردد و ویزای S2 برای همراهان دارندگان ویزای S1 است.
5/5 - (15 امتیاز)

18 دیدگاه برای “مهاجرت به چین

 1. هاله مهدوی گفت:

  میخواستم نظر تخصصی شما رو برای ثبت شرکت در چین یا خرید ملک در چین رو بپرسم و بدونم آیا ارزشش ر وداره یا کشور بهتری رو میتونید پیشنهاد بدید؟

  1. صادقی گفت:

   سلام در خصوص مشاوره برای مهاجرت به چین با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 2. ارسس گفت:

  سلام خسته نباشید
  من 35 سالمه به مهاجرت چین فکر میکنم یکبار توریستی رفتم و واقعا کشور خوبی هست. ارشد بازیگری دارم و تئاتر کار میکنم و فعال در زمینه موسیقی هستم چطور میتونم از شما راهنمایی بگیرم

 3. جمال گفت:

  مرسی از مطالب مفید. درباره ثبت شرکت تو چین هم اگر شرایطش توضیح بدید ممنون میشم.

  1. صادقی گفت:

   با سلام خدمت شما. لطفا به مقاله ثبت شرکت در چین مراجعه کنید. در خصوص اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 4. امیر گفت:

  سلام، وقتتون بخیر، میخواستم بدونم که سفارت چین وبسایتی برای پشتیبانی غیر حضوری هم داره ؟
  و اینکه جهت مهاجرت کاری به چین ، افرادی که دارای مدرک تحصیلی منطبق با تخصصشون نداشته باشن راهی برای مهاجرت کاری وجود داره؟
  من مهندس نرم افزار هستم اما تحصیلات آکادمیک که مدرک دانشگاهی بهم بدن ندارم.

  1. صادقی گفت:

   با سلام و عرض ادب. در مهاجرت کاری بایستی پیشنهاد کاری داشته باشید.

   1. امیر گفت:

    خوشبختانه میتونم جاب آفر بگیرم، اما یکی از دوستانم به من گفت که زمانی که بخوام ویزای چین رو بگیرم باید مدرک تحصیلی مرتبط با تخصصم رو ارائه بدم در غیر اینصورت از ویزا خبری نیست، مشکل اینجاست که من مدرک دانشگاهی دارم اما مرتبط با تخصصم نیست

    1. صادقی گفت:

     با سلام لطفا جهت مشاوره در خصوص تحصیل در چین با شماره 02191003232 تماس بگیرید. ضمنا توصیه می کنیم مقاله هزینه زندگی در چین را مطالعه نمایید.

 5. amir abbas گفت:

  بابت مقاله خوبتون تشکر میکنم من فکر میکردم با توجه به جمعیت بالای این کشور مهاجرت به چین خیلی سخت باشه اگه امکانش هست در باره مهاجرت به ژاپن هم مطلب بذارید

 6. سعید گفت:

  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون

 7. مهراد گفت:

  ممنون از راه هایی که معرفی کردید اما ظاهرا اقامت تو این کشورهای شرق آسیا سخت اتفاق می افته

 8. عادل عرفات گفت:

  سلام. آیا پیدا کردن کار در چین برای ایرانی ها سخت است یا خیر؟؟؟ نسبت به اروپا چطور ؟

 9. ساجد جمال زاده گفت:

  آخه چین هم شد کشور برا مهاجرت
  خودشون دارن از چین مهاجرت می کنن انقدر که شرایط کار سخته و امکانات کمه
  من نمیدونم آخه کی چین میره
  کشورهای اروپایی به این باحالی
  یه ذره راجع به آلمان و کانادا و اینا مطلب بذارید
  مرسی

 10. ترانه فرجی گفت:

  آیا میتوان ازدواج با فرد چینی را در ایران به ثبت رساند بر طبق قوانین ایران

 11. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی ممنون بابت مقاله خوبتون

 12. هما محمدى گفت:

  سپاس فراوان

 13. diana گفت:

  با سلام و احترام با تشکر از مطالب و سایت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *