مهاجرت به کشور چین

مهاجرت به چین

مهاجرت به چین

جاذبه های گردشگری فوق العاده و زندگی در کشوری پرجمعیت و پهناور از سایر مواردی می باشد که با مهاجرت به چین نیز اتفاق می افتد. چین یکی از کشورهای پهناور و پرجمعیت در جهان است که از تاریخی کهن و باستانی برخوردار می­ باشد. اتباع خارجی تنها با اخذ ویزای چین اجازه­ی ورود به این کشور را خواهند داشت. در صورتیکه افراد به صورت غیر قانونی وارد این کشور گردند، 500 الی 2000 یوان جریمه و بمدت 3 الی 10 روز بازداشت خواهند شد و در برخی موارد پلیس چین این دسته از افراد را از کشور اخراج  می ­نماید. را ههای مختلفی برای مهاجرت به چین وجود دارد و افراد بسته با هدف سفر خود به این کشور می­توان یکی از ویزاهای این کشور را اخذ نمایند.

کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت  همواره می­ کوشند تا با ارائه بروز ترین اطلاعات متقاضیان مهاجرت به دیگر کشورها را یاری نمایند. مردم کشور چین به زبان ماندارین صحبت می ­کنند و با توجه به اینکه چین کشوری توریستی است اکثر مردم این کشور از مهارت زبان انگلیسی نیز برخوردار می­ باشند. در طی سال های اخیر اقتصاد این کشور رشد چشمگیری داشته است و با توجه به هزینه های پایین زندگی در این کشور مهاجرت به کشور چین افزایش یافته است. میزان نرخ تورم در این کشور 5% و در برخی از شهرهای این کشور قیمت ها باور نکردنی است. می­توان گفت افراد با پرداخت یک میلیون تومان براحتی می­توانند هزینه های زندگی در این کشور را پوشش دهند.

روش های مهاجرت به چین

با توجه به شرایط اقتصادی بسیار مناسب در چین هر ساله افراد زیادی به این کشور مهاجرت می­نمایند. راه های مختلفی برای ورود به این کشور وجود دارد که متقاضیان با اخذ ویزای چین می­توانند به این کشور مراجعت نمایند. در برخی از این روش ها افراد واجد شرایط می­ توانند نسبت به اخذ اقامت و تابعیت چین اقدام نمایند. لازم بذکر است دولت چین با تابعیت دو گانه مخالف بوده و افراد جهت اخذ تابعیت چین می­ بایست تابعیت قبلی خود را ترک نمایند. روش های مهاجرت به چین عبارتند از:

 • تحصیل در کشور چین
 • ویزای کاری چین
 • سرمایه گذاری و کارآفرینی در چین
 • اخذ اقامت از طریق ازدواج در چین
 • مهاجرت از طریق تولد

مهاجرت به چین از طریق تحصیل

دانشگاه های چین کشور چین به دو صورت خصوصی و دولتی فعالیت می­ نمایند. اکثر دانشگاه های این کشور در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار دارند و از آنجائیکه هزینه های تحصیل در این کشور بسیار مقرون به صرفه است، دانشجویان زیاد جهت ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می­ نمایند. تحصیل در تمامی مقاطع و رشته های تحصیلی در این کشور امکان پذیر است و زبان تدریس چینی و انگلیسی می­ باشد.

ناگفته نماند تحصیل به زبان چینی تقریباً رایگان است و در مقطع کارشناسی تدریس به این زبان ارائه می­ گردد. از همین رو دانشجویان متقاضی تحصیل در این مقطع می­ بایست ابتدا مهارت زبان چینی را کسب نمایند. بطور متوسط هزینه های تحصیل در این کشور 12 الی 15 میلیون تومان در سال تخمین زده شده است و با توجه به شرایط اقتصادی بسیار مناسب در این کشور امکان انجام کار ضمن تحصیل و پش از اتمام تحصیلات در چین برای دانشجویان وجود دارد.

مهاجرت به چین از طریق کار

اخذ ویزای کاری چین نسبتاً دشوار است زیرا این کشور از جمعیت زیادی برخوردار می­ باشد و از نیروی لازم برای انجام کار در این کشور وجود دارد. قوانین اخذ ویزای کاری چین همانند برخی دیگر از کشورها با ارائه دعوتنامه کاری از سوی کارفرمایان در چین همراه است. از آنجائیکه این کشور از نیروهای کاری متخصص برخوردار می­ باشد، اتباع خارجی به سختی می ­توانند پیشنهادی کاری از کارفرمایان در این کشور اخذ نمایند. البته در برخی از موارد افرادی که دارای توانائی ها و مهارت های خاصی هستند امکان اخذ این دعوتنامه را خواهند داشت. انجام کار در چین یکی از راه های اخذ اقامت دائم این کشور می­ باشد. علاوه بر این اقامت دائم این کشور به افرادی که دارای شرایط زیر می­باشند، تعلق خواهد گرفت:

 • افرادی که به مدت 4 سال پی در پی و بیش از 6 ماه در این کشور حضور داشته باشد و در طی این مدت مالیات به دولت چین پرداخت نموده باشد. در ضمن دارای درآمدی سالانه CNY600.000 (یوان) باشند.
 • دانشجویانی که تحصیلات را در این کشور به اتمام رسانیده اند و پس از آن قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند.
 • افرادی که بعنوان متخصص در شرکت های معتبر در چین مشغول به کار هستند، پس از 5 سال کار مداوم و اقامت قانونی این کشور امکان درخواست اقامت دائم چین را خواهند داشت.

مهاجرت به چین از طریق سرمایه گذاری

از دیگر روشهای مهاجرتی به چین سرمایه گذاری در این کشور است. سرمایه گذاری در چین به روش های مختلفی همچون کارآفرینی، خرید ملک و ثبت شرکت  انجام می ­پذیرد . در هریک از این روش ها سرمایه گذار می­ بایست از سرمایه اولیه لازم برخوردار باشد. در هریک از روش های فوق امکان دریافت اقامت دائم برای متقاضیان وجود دارد.

خرید ملک در چین

اگر چه خرید ملک در چین یکی از راه های سرمایه گذاری در این کشور محسوب می­شود، اما این خود به تنهایی منجر به اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور نمی ­گردد. متقاضیان با خرید ملک در این کشور شانس خود برای دریافت اقامت و تابعیت چین را افزایش می­دهند. قیمت خرید ملک در سال های اخیر به نسبت بسیار زیادی کاهش یافته است و این یکی از مهم ترین عوامل جذب اتباع خارجی برای خرید ملک و مهاجرت به این کشور می­ باشد.

کارآفرینی در چین

سیاست ها و قوانین دولت چین یکی از دلایل رشد اقتصادی این کشور بشمار می­رود. این کشور با جذب نخبگان و افراد ممتاز و ایجاد کارآفرینی توانسته به رشد اقتصادی کلانی در سالهای اخیر دست یابد. کارآفرینان خارجی که بتوانند با ایجاد کسب و کارو عملی سازی ایده هایشان موجب رشد اقتصادی و سودآوری در این کشور شوند، پس از گذشت چند سال براحتی اقامت دائم و تایعیت چین را دریافت خواهند نمود. ویزای کارآفرینی چین یکی از ویزاهایی است که دارای اعتباری 5 الی 10 ساله است که در کمترین زمان صادر می ­گردد.

کارآفرینی در چین

مهاجرت به چین از طریق ازدواج

ازدواج در چین دارای قوانین و آداب و رسوم خاصی است و اتباع خارجی که قصد ازدواج با تبعه­ی چینی را دارند، ملزم به رعایت آنها می ­باشند. ازدواج در چین یکی از راههای اخذ اقامت و تابعیت این کشور است و زوجین ملزم به ارائه مدارکی هستند که واقعی بودن ازدواج را اثبات نمایند. علاوه بر این در طول زندگی مشترک، تبعه­ی خارجی می­ بایست مهارت زبان چینی را کسب نموده باشد.

تولد نیز از دیگر راه های اخذ تابعیت این کشور بشمار می­رود. تابعیت در چین بر اصل خون است. در این صورت تابعیت این کشور تنها به نوزادانی که از والدینی چینی متولد شده باشند، تعلق خواهد گرفت. نوزادنی که دارای والدینی چینی و خارجی هستند، بدلخواه می­ توانند تابعیت یکی از آنها را انتخاب نمایند. همانطور که قبلاً اشاره نمودیم، چین تابعیت دوگانه را نمی ­پذیرد و افراد جهت اخذ تابعیت این کشور ملزم به ترک تابعیت قبلی خود هستند.

انواع ویزای چین

متقاضیان مهاجرت به چین ملزم به اخذ ویزای این کشور می ­باشند. جدول زیر نشان دهنده انواع ویزاهای مسافرتی به این کشور را نشان می­دهد:

نوع ویزا توضیحات
ویزای Q1 این ویزا برای آن دسته از افرادی صادر می­گردد، که اعضای خانواده وی دارای تابعیت و شهروندی چین می­باشد و فرد جهت بازدید از اعضای خانواده خویش قصد سفر به این کشور را دارد. اعتبار این ویزا 6 ماهه می­باشد.
ویزای Q2 این ویزا دارای اعتباری کمتر از 6 ماه است و برای افرادی که بستگان وی دارای اقامت دائم یا تابعیت چین را دارند، صادر می­گردد
ویزایS1 این ویزا دارای اعتباری بیش از 6 ماه است و برای اتباع خارجی که قصد ادامه تحصیل و یا انجام کار در این کشور را دارند صادر می­گردد
ویزای S2 این ویزای برای افرادی که قصد دیدار از بستگان شان را که با اخذ ویزای S1 به چین مهاجرت نموده اند صادر می­گردد و دارای اعتباری کمتر از 6 ماه است.

مجموعه حقوقی سفیران سروش سعادت با تیمی مجرب همواره در تلاشند تا با معرفی بهترین گزینه های مهاجرتی متقاضیان مهاجرت به دیگر کشورها را در تمامی مسیر مهاجرتی یاری و راهنمائی نمایند.

11 دیدگاه برای “مهاجرت به چین

 1. diana گفت:

  با سلام و احترام با تشکر از مطالب و سایت خوبتون

 2. هما محمدى گفت:

  سپاس فراوان

 3. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی ممنون بابت مقاله خوبتون

 4. ترانه فرجی گفت:

  آیا میتوان ازدواج با فرد چینی را در ایران به ثبت رساند بر طبق قوانین ایران

 5. ساجد جمال زاده گفت:

  آخه چین هم شد کشور برا مهاجرت
  خودشون دارن از چین مهاجرت می کنن انقدر که شرایط کار سخته و امکانات کمه
  من نمیدونم آخه کی چین میره
  کشورهای اروپایی به این باحالی
  یه ذره راجع به آلمان و کانادا و اینا مطلب بذارید
  مرسی

 6. پدرِ پسرشجاع گفت:

  زندگی در چین برای ما ایرانی ها خیلی سخته

 7. عادل عرفات گفت:

  سلام. آیا پیدا کردن کار در چین برای ایرانی ها سخت است یا خیر؟؟؟ نسبت به اروپا چطور ؟

 8. مهراد گفت:

  ممنون از راه هایی که معرفی کردید اما ظاهرا اقامت تو این کشورهای شرق آسیا سخت اتفاق می افته

 9. سعید گفت:

  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون

 10. amir abbas گفت:

  بابت مقاله خوبتون تشکر میکنم من فکر میکردم با توجه به جمعیت بالای این کشور مهاجرت به چین خیلی سخت باشه اگه امکانش هست در باره مهاجرت به ژاپن هم مطلب بذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *