مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » چین » مهاجرت به چین

مهاجرت به چینامروزه به دلایل مختلفی سفر به دیگر شهرها و کشورها را شاهد هستیم و افراد به دلایل و با انگیزه های گوناگونی برای گذراندن ادامه ی زندگی خود به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند. در این روزها مهاجرت به چین در بین دیگر کشورها رشد چشم گیری داشته و متقاضیان برای اقامت در این کشور راه های مختلفی را انتخاب می کنند.

 

آشنایی با کشور چین

کشور چین دارای تمدن بالایی می باشد. چین یک سرزمین پهناور و زیبا با آثار باستانی، تاریخی و توریستی است. از نظر پهناور بودن و مساحت، چین سومین کشور بزرگ دنیا به حساب می آید. در این کشور، تنوع و گستردگی بسیاری در گیاهان، حیوانات، منابع زمینی و همچنین مواد معدنی وجود دارد. پایتخت سیاسی جمهوری خلق چین، شهر بیجینگ است. نوع نظام حکومتی در این کشور، کمونیستی می باشد. کشور چین در شرق قاره ی آسیا واقع شده و دارای جمعیتی بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر می باشد. زبان رسمی مردم چین، ماندارین است. البته بسیاری از مردم، کارکنان، دانش آموزان، تجار و هتلداران در این کشور با زبان انگلیسی آشنایی دارند. مردم چین از 5 دین اسلام، بودیسم، تائیسم، پروتستان و کاتولیک تبعیت می کنند.

 

آشنایی با کشور چین

 

شرایط مهاجرت به چین

در سال های اخیر مهاجرت به چین رشد بسیاری داشته است. وجود دانشگاه های معتبر در سطح جهانی، هزینه های پایین مخارج زندگی، اقتصاد رو به رشد این کشور و دیگر عوامل مؤثر باعث شده تا افراد بسیاری از دیگر نقاط دنیا به چین مهاجرت کنند. اقتصاد رو به رشدی که این کشور در سال های اخیر داشته باعث شده که تعداد مهاجران به چین بیشتر شود. هر چند که هزینه های مناسب در چین نیز در جذب این مهاجران بی تأثیر نبوده است. از سال 1973 میلادی با باز شدن در های این کشور و رونق گرفتن اقتصادش، مهاجرت به چین افزایش یافته و تاکنون ادامه دارد. البته بیشتر این مهاجران در شهرهای بزرگ این کشور اقامت می یابند.

 

قوانین مهاجرت به کشور چین

افرادی که به کشور چین وارد شده اند باید در مدت زمانی مشخص چین را ترک نمایند. در صورتی که به صورت غیر قانونی به چین وارد شده باشند، بین 500 تا 2000 یوان جریمه خواهند شد و یا به مدت 3 تا 10 روز بازداشت خواهند شد. البته ممکن است به طور همزمان دستور ترک از این کشور را برای او صادر کنند. اگر هم مورد جدی باشد و مهاجر جرمی مرتکب شده باشد با توجه به قانون ، با وی رفتار خواهد شد. خارجی هایی که برای مهاجرت به چین و اقامت دائم در این کشور تحریم شده اند، می بایست به وسیله ی کنسولگری این کشور اقامت دائم دریافت کنند، در غیر اینصورت حق ورود به کشور چین را ندارند.

 

گرفتن تابعیت جمهوری خلق چین، از طریق تولد نیز انجام می پذیرد آن هم در صورتی که حداقل پدر یا مادر تابعیت چین را از قبل داشته باشند. خارجی ها در صورتی می توانند اقامت دائم بگیرند که سه شرط زیر را دارا باشند: 1- همسر شهروند چینی داشته باشند 2- از ازدواج آنها 5 سال گذشته باشد 3- در مدت 5 سال متوالی در کشور چین و هر بار بیشتر از 9 ماه در آنجا اقامت داشته باشند.

 

مهاجرت به چین

 

دلایل مهاجرت به خارج از کشور

دلایل مهاجرت بنابر انگیزه های مختلف، متفاوت می باشد. به طور مثال برخی افراد با انگیزه ی سیاسی، برخی دیگر برای درمان بیماری و یا کسب علم و مهارت، درآمد بیشتر، تحصیل و … سرزمین خود را ترک می کنند. برخی نیز دوست دارند بی هیچ دلیلی ادامه ی زندگیشان را در کشوری دیگر سپری کنند. از دیگر دلایل مهاجرت می توان به امکانات رفاهی کم در جامعه ی کنونی فرد اشاره نمود که در پی آن تصمیم به مهاجرت می گیرند.

 

البته مهاجرت می تواند به اجبار باشد؛ مثلاً عده ای به دلیل جنگ و نا آرامی در کشورشان، مجبور به مهاجرت دائم یا موقت به کشوری دیگر می باشند. در مجموع همه ساله افراد زیادی به شهر یا کشوری دیگر مهاجرت می کنند و از وطن خودشان دور می شوند. برخی از کشورها به آنان اجازه ی اقامت می دهند و برخی دیگر از اقامت افراد خارجی جلوگیری می کنند. در این بین مهاجرت به چین هر ساله صورت می پذیرد و دولت چین از راه های مختلفی اجازه اقامت در این کشور را به افراد متقاضی می دهد.

 

دلایل مهاجرت به چین

از دلایل مهاجرت به چین می توان به هزینه های پایین کالا در این کشور اشاره کرد. هزینه های زندگی در چین، در مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی بسیار مناسب و مطلوب است. قیمت مواد غذایی در این کشور بسیار مناسب و پایین می باشد. نرخ تورم در کشور چین بسیار پایین و در حدود 5% بوده که نشان دهنده ی سرعت کم افزایش قیمت ها است. از این رو مهاجرت به چین هر ساله نسبت به دیگر کشورها رو به افزایش می باشد. هزینه ی حمل و نقل در این کشور بسیار مناسب برآورد شده است. هزینه ی هتل ها نیز در چین بسته به کیفیتشان متغیر است اما در عین حال از قیمت پایین و مناسبی برخوردار می باشند.

 

اجاره خانه در شهر های مختلف چین نیز متغیر می باشد اما در شهر های بزرگ هم از قیمتی بسیار مناسب و باور نکردنی برخوردار هستند. لذا زندگی و اقامت در کشور چین از لحاظ اقتصادی بسیار متعادل و هزینه ی زندگی هر فرد ماهانه کمتر از یک میلیون تومان است.

 

دلایل مهاجرت به چین

 

مدارک لازم برای مهاجرت به چین

یکی از الزامی ترین مدارک برای اخذ اجازه ورود به کشور چین، ویزای این کشور است. برای اخذ ویزای کشور چین، قبل از هر چیز گرفتن وقت سفارت این کشور، درخواست ویزای مورد نظر، انجام مصاحبه و انگشت نگاری و همچنین ارائه مدارک معتبر الزامی است. لذا در این بخش مدارک لازم را جهت اخذ ویزا و مهاجرت به چین معرفی می کنیم:

مهاجرت به چین

برای مهاجرت به چین مدارکی شامل اصل پاسپورت، عکس رنگی، بلیط رفت و برگشت به کشور چین، مشخصات کامل سفر، دعوت نامه یا برگه ی رزرو هتل یا مدرکی مبنی بر مکان اقامتی در چین برای اخذ ویزاهای چین لازم است. لازم به ذکر است که علاوه بر مدارک فوق، بسته به علت مهاجرت به چین باید مدارک مربوطه را نیز تهیه و ارائه نمود. به عنوان مثال جهت مهاجرت تحصیلی به چین می بایست اصل و کپی فرم درخواست دانشجو ارائه گردد و این فرم توسط مقامات چینی صادر شده باشد. علاوه بر آن دانشجو باید 30 روز  قبل از مهاجرت به چین و ورود به این کشور ، اجازه ی اقامت از طرف مقامات امنیت عمومی محلی چین را نیز دریافت کرده باشند.

 

  1. diana گفت:

  با سلام و احترام با تشکر از مطالب و سایت خوبتون

 2. هما محمدى گفت:

  سپاس فراوان

 3. لیدا بهرامی گفت:

  خیلی ممنون بابت مقاله خوبتون

 4. ترانه فرجی گفت:

  آیا میتوان ازدواج با فرد چینی را در ایران به ثبت رساند بر طبق قوانین ایران

 5. ساجد جمال زاده گفت:

  آخه چین هم شد کشور برا مهاجرت
  خودشون دارن از چین مهاجرت می کنن انقدر که شرایط کار سخته و امکانات کمه
  من نمیدونم آخه کی چین میره
  کشورهای اروپایی به این باحالی
  یه ذره راجع به آلمان و کانادا و اینا مطلب بذارید
  مرسی

 6. پدرِ پسرشجاع گفت:

  زندگی در چین برای ما ایرانی ها خیلی سخته

 7. عادل عرفات گفت:

  سلام. آیا پیدا کردن کار در چین برای ایرانی ها سخت است یا خیر؟؟؟ نسبت به اروپا چطور ؟

 8. مهراد گفت:

  ممنون از راه هایی که معرفی کردید اما ظاهرا اقامت تو این کشورهای شرق آسیا سخت اتفاق می افته

 9. سعید گفت:

  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون

 10. amir abbas گفت:

  بابت مقاله خوبتون تشکر میکنم من فکر میکردم با توجه به جمعیت بالای این کشور مهاجرت به چین خیلی سخت باشه اگه امکانش هست در باره مهاجرت به ژاپن هم مطلب بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *