مهاجرت تحصیلی چین

تحصیل در چین

دولت چین در تلاش است تا تحصیل در چین برای دانشجویان بین المللی را به یکی از رایج ترین روش های تحصیل تبدیل کند. آن ها با اعطای بورسیه های تحصیلی و همچنین شرایط ویژه از این دانشجویان استقبال می کنند. یکی از مهم ترین روش هایی که دولت چین در همین راستا در نظر گرفته است، همکاری با دانشگاه های برتر جهان برای مشارکت در زمینه جذب دانشجو است.

مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله آنچه در رابطه با تحصیل در چین دارای اهمیت ویژه است را در اختیار شما قرار خواهند داد.

نظام آموزشی در چین

با سابقه ی تاریخی در حدود 5000 ساله، به عنوان یکی از قدیمی ترین تمدن های بشری، کشور چین همواره اهمیت ویژه ای برای تحصیل در این کشور قائل بوده است. دولت چین به تازگی تحولاتی در نظام آموزشی این کشور بوجود آورده است که سبب بهبود شرایط تحصیلی در این کشور شده است. جابه جایی و پذیرش دانشجویان بین المللی شرایط تحصیلی در این کشور را در جایگاه ویژه ای قرار داده است.

تحصیل در کشور چین را می توان در تحصیل در مقطع قبل از مدرسه، آموزش اجباری، آموزش ویژه، آموزش دبیرستان، نظام آموزش عالی، آموزش بزرگسالان یا سواد آموزی خلاصه کرد.

آموزش اجباری در کشور چین به دو مقطع دبستان و راهنمایی مربوط می شود و به صورت رایگان در اختیار همه شهروندان این کشور قرار می گیرد. دوره دبستان در این کشور 6 ساله و دوره راهنمایی 3 ساله است.

دولت چین آموزش ویژه را نیز به نظام آموزشی این کشور افزوده است. براساس این آموزش ویژه کلاس های درس کمکی از طرف دولت در مدارس عادی این کشور بوجود آمده است و برترین معلمان به این کلاس ها فرستاده می شوند. همچنین در شرایط خاص، معلمان برای آموزش دانش آموزان به خانه آن ها فرستاده می شوند.

دانش آموزانی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور چین را دارند، باید در دبیرستان های این کشور تحصیل کنند.

تحصیل در دانشگاه های چین

اشاره کردیم که دولت چین توجه بسیار زیادی به جذب دانشجویان بین المللی در سال های اخیر داشته است. برای اولین بار در دهه 50 میلادی دولت چین نسبت به جذب 33 دانشجوی بین المللی اقدام کرد. جمعیت دانشجویان بین المللی در این کشور در آغاز قرن 21، به 407هزار نفر رسید و این رقم با سیر صعودی در حال افزایش است.

دانشگاه های این کشور با بسیاری از دانشگاه های بزرگ و مطرح اروپایی نیز همکاری می کنند. همکاری آن ها به گونه ای است که دانشجویان این دانشگاه ها بخشی از دوره تحصیلی خود را در یکی از دانشگاه های این کشور بگذرانند. یکی از مشهور ترین این دانشگاه ها، دانشگاه وایما در کشور آلمان است.

تحصیل در دانشگاه های کشور چین نیز بسیار رایج است و دانشجویان می توانند برای تحصیل در این کشور به زبان های چینی و انگلیسی اقدام قانونی انجام دهند.  برای تحصیل در چین به ویزای تحصیلی این کشور نیاز خواهید داشت.

ویزای تحصیلی چین

برای تحصیل در کشور چین، دو نوع ویزا در نظر گرفته شده است که با عنوان ویزای بلند مدت و کوتاه مدت تحصیلی از آن ها یاد می شود. دانشجویانی که برای تحصیل در یک دوره کوتاه مدت آموزشی مانند تحصیل در موسسات آموزش زبان یا انجام یک پروژه علمی قصد ورود به کشور چین را دارند می توانند از ویزای X2 استفاده کنند. این ویزا تنها 180 روز اعتبار دارد و به هیچ عنوان تمدید نمی شود.

برای تحصیل طولانی مدت در کشور چین نیز باید ویزای نوع X1 را دریافت کنید. مدت قانونی این ویزا در مرحله اول تنها 90 روز است اما می تواند برای مدت طولانی چند ساله تمدید شود.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی چین

برای تحصیل در هر یک از کشور های خارجی، باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید. برای تحصیل در چین نیز شما به ویزای تحصیلی این کشور نیاز خواهید داشت. توجه داشته باشید که برای دریافت ویزای تحصیلی کشور چین باید حتما از کشوری که در آن اقامت دائم دارید اقدامات قانونی را انجام دهید.

مهم ترین مدارک مورد نیاز شما برای دریافت ویزای تحصیلی عبارتند از:

  • گذر نامه با حداقل شش ماه اعتبار زمانی و یک صفحه سفید،
  • فرم درخواست صدور روادید،
  • یک قطعه عکس رنگی،
  • گواهی اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های کشور چین،
  • تکمیل فرم های JW201 و JW202 برای متقاضیان ویزای بلند مدت.

ویزای تحصیلی کشور چین تقریبا در یک بازی 1 هفته ای صادر می شود، اما در صورتی که برای دریافت آن عجله دارید، با پرداخت 30 دلار می توانید در یک بازه زمانی نهایتا دو روزه برای دریافت آن اقدام کنید.

هزینه تحصیل در چین

هریک از دانشگاه های کشور چین با توجه به شرایط علمی خود، هزینه مشخص شده ای را از دانشجویان دریافت می کنند. این هزینه به طور میانگین در حدود 2500 تا 10000 یورو در سال است. شما می توانید مقاله بورسیه تحصیلی در چین را که توسط مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نگارش شده است را نیز مطالعه فرمایید.

کلام پایانی

تحصیل در چین، بخصوص در دانشگاه های این کشور یک فرصت مناسب برای همه کسانی است که قصد تحصیل در یک کشور خارجی را دارند. دانشگاه های کشور چین در جمع برترین دانشگاه های قاره آسیا قرار دارند و البته در جمع دانشگاه های برتر جهان نیز جایگاه مناسبی دارد.

دانشجویان پس از پایان تحصیل در کشور چین می توانند بنا بر دلایل مختلفی که در مقاله اقامت پس از تحصیل در چین تشریح شده است در این کشور بمانند. همچنین مدرک تحصیلی در کشور چین از اعتبار کافی در بسیاری از نقاط جهان برخوردار است و شما می توانید برای ادامه تحصیل یا کار در بسیاری از کشور های اروپایی و امریکایی اقدام کنید.

با این وجود توصیه می کنیم تا مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار کرده و شرایط فرهنگی کشور چین را جویا شوید چرا که اختلاف شرایط فرهنگی شرق آسیا می تواند برای ادامه زندگی شما در این کشور ایجاد اشکال کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *