مهاجرت به کشور اوکراین

پناهندگی در اُکراین

پناهندگی در اُکراین

امروزه سوالات متعددی درباب پناهندگی در اُکراین از مشاوره حقوقی ارشد بین الملل مطرح شده است. در کنار راه هایی از جمله تحصیل، سرمایه گذاری، کار، ازدواج، و ثبت شرکت؛  می توان به مهاجرت از پناهندگی در کشورهای مختلف اشاره کرد. با توجه به موقعیت و شرایط جغرافیایی کشور اُکراین نسبت به اروپا و آسیا سبب شده است که موسسات مختلف طی مقاله هایی صرفا جهت اطلاع رسانی و آگاهی مردم در مورد قوانین پناهندگی در اُکراین به تفضیل به نظر شما هموطنان عزیز برسد.

اطلاعات مختصری در رابطه با کشور اُکراین

اُکراین از کشورهای اروپایی شرقی است.این کشور از نظر همسایه ای از شرق با روسیه، در شمال با روس، از غرب با لهستان، اسکوواکی و مجارستان، از جنوب غربی با رومانی و مولداوی مرز خشکی دارد و در جنوب این کشور دریای سیاه و دریای آزوف قرار گرفته است.کی اف پایتخت کشور اُکراین می باشد. زبان رسمی  اکراین به طبع زبان اُکراینی است.

سیستم حکومتی اُکراین از24 استان تشکیل شده است. و دارای یک بخش خودکامه به نام کریمه نیز می باشد. پس از انهدام دولت شوروی، بزرگترین ارتش پس از روسیه، متعلق به اوکراین می باشد. علاوه بر این که زبان اُکراینی در میان بومیان و شهروندان مشهود است، زبان روسی نیز کابرد گسترده ای دارد. اغلب مردم اوکراین پیرو دین مسیحیت هسستند.

 از جمله دلایل کلی متقاضیان جهت پناهندگی به کشور اُکراین

از یک جهت کشور اُکراین به علت  موقعیت جغرافیایی، که در مرز بین اروپا و آسیا قرار گرفته است.باعث شده است که به عنوان یکی از مهمترین و پرمتقاضی ترین کشورها جهت پناهندگی شناخته شود. از یک سوی دیگر با توجه به شرایط سیاسی اخیر و جنگهای داخلی  بوجود آمده در اوکراین و همچنین دخالت های بسیاری از کشورهای بیگانه و روشهای سیاسی گذشته، باعث جدایی اُکراین از کشورهای مشترک المنافع CISدر 19 مارس 2014 به علت الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، سبب شده است یکی از آخرین راه های مهاجرت برای متقاضیان، پناهندگی به اُکراین شناخته شود.

همانطور که اخیرا ذکر شده است به علت هرج و مرج ها و آشوب های داخلی، تقریبا طبق آمار اسپوتینگ، 419 هزار نفر از پناهندگی در کشور اُکراینبه علت اوضاع آشفته این کشور، به روسیه رفتند و در آنجا درخواست پناهندگی کردند. لازم به ذکر است که بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به اروپا را دارند، باوچود اطلاع از اوضاع ناامن داخلی آن باز هم به پناهندگی در اُکراین فکر می کنند..

طبق ماده ی 8 قانون اساسی اُکراین در مورد تابعیت افراد، اعلام می نمایند؛ از تاریخ مصوب در این قانون یعنی 24 آگوست 1991، اگر فردی و یا یکی از والدین نسبتی به دنیا بیاید و یا اقامت دائم داشته باشد می تواند تابعیت اُکراین را دریافت نماید. طبق این سطر از قانون اساسی اُکراین ورود به کشور مذکور تنها راه، پناهندگی نیست و راه های ساده تری نیز وجود دارد. پناهندگی در اُکراین یکی از راه های سخت و ناهموار برای ورود به این کشور می باشد.

چه اقداماتی بعد از رسیدن به اُکراین انجام می گیرد؟

به محض رسیدن فرد متقاضی پناهندگی در اُکراین، پاسپورت وی به مامور دولتی تحویل داده می شود تا برای او ویزا صادر شود. مدت این ویزا حداکثر 90 روز بوده است که در طول 180 روز ابتدایی ورود شخص متقاضی پناهندگی به خاک اُکراین صادر می شود. پس از ورود به این کشور تحت عنوان پناهنده احتمال بازداشت موقت به مئت 6 ماه به دستور مقامات قضایی اُکراین وجود دارد.

در حال حاضر عموم مردم، این پروسه را به عنوان دوره ی کمپ میشناسند. اما لازم به ذکر است که این دوره ی بازداشت 6 ماهه متفاوت از دوره ی کمپ می باشد و صرفا این امر جهت بررسی مدارک و شناسایی هویتی آنها است. در پناهندگی در اُکراین فرد حق خروج از خاک حتی به سوی اروپا را هم به مدت 3 سال ندارد. طبق قوانین این کشور می بایست به مدت 3 سال متواری در این کشور حضور مستمر داشته باشد، تا بتواند بعد از خروج خود از این کشور به هر دلیلی، دوباره اجازه ی ورود به اُکراین را داشته باشد، در غیر این صورت دیگر اجازه ی ورود به اُکراین به هر طریقی را ندارد.

مراحل اخذ پناهندگی در اُکراین به چه صورت می باشد؟

  1. اثبات هویت
  2. ابراز دلایل کافی
  3. انگشت نگاری
  4. مصاحبه
  5. تست رایگان زبان و سلامت بدن فرد

نکته قابل توجه آن است که، اگر به هر دلیلی درخواست متقاضی جهت پناهندگیبه هر دلیلی رد شود. اما وی همه ی مراحل و مدتهای طولانی، شرایط مذکور را طی کرده باشد، این امکان وجود دارد که شخص متقاضی با در دست داشتن برگه ی عدم تایید درخواست او، که بعد از 2 ماه این برگه به دست او خواهد رسید،به کنسولگری اُکراین اعتراض کرده و درخواست تجدید نظر نزد مقامات قضایی اُکراین کند.

نتیجه ی این تجدید نظر به متقاضی اعلام خواهد شد. یکی دیگر از دلایلی که سبب افزایش متقاضیان پناهندگی درکشور اُکراین شده است، وجود سازمان هایاس در اُکراین است. وظیفه ی این سازمان آماده سازی افراد متقاضی برای مهاجرت می باشد. اما با وجود آشوب های داخلی و ناامنی های موجود در این برهه ی زمانی در اُکراین، نمیتوان به این سازمان اتکا کرد.

نکته بسیار مهم برای اطلاع شما هم وطن عزیز این است که، در امر پناهندگی مخصوصا پناهندگی در اُکراین تا زمانی که می توانید از طریق قانونی نظیر: ادامه تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ثبت شرکت، ازدواج، تولد فرزند و… اقدام نمایید.

 راه های درخواست پناهندگی در کشور اُکراین چیست؟

  • پناهندگی سیاسی
  • پناهندگی مذهبی
  • پناهندگی اجتماعی

قانون دوبلین در مورد پناهندگان در اُکراین چیست؟

قانون دوبلین، توافقی است که بین کشورها بیان شده است به گونه ای است که، اگر شخصی درخواست پناهندگی نماید، و مورد تایید قرار نگیرد و یا از آن کشور خارج شود، در هیچ کشوری امکان تقاضای پناهندگی نخواهد داشت.به عبارت دیگر هیج کشوری درخواست او را نمیپذیرد. قانون دوبلین در مورد پناهندگی در اُکراین به این صورت است که راه اصلی ای که پناهندگان می توانند به اروپا راه یابند، کشور های یونان و ایتالیا می باشد.

در آخر ضمن تشکر از مطالعه مقاله پناهدگی در اُکراین مفتخریم اذعان نماییم که موسسه سفیران سروش سعادت در تلاش است تا بروزترین اخبار مربوط به مهاجرت را در اختیار شما عزیزان قرار دهد لذا صمیمانه دعوت می نماییم در صورت نیاز به کسب مشاوره و اطلاعات بیشتر با موسسه ما تماس حاص فرمایید تا مجرب ترین کادر مهاجرت پاسخگوی سوالات شما عزیزان باشند.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *