مهاجرت کاری ارمنستان

ویزای کاری ارمنستان

ویزای کاری ارمنستان

طبق قوانین جدید وضع شده در ارمنستان افراد خارجی برای کار علاوه بر ویزای کاری ارمنستان باید مجوز کار را قبل از مهاجرت دریافت کنند. البته برخی از گروه های از دریافت مجوز کار معاف هستند. ارمنستان در حال حاضر اقتصادی در حال رشد دارد اما این رشد تضمینی برای یافتن کار در ارمنستان نیست. به طور کلی ارمنستان آنچنان محیط جذابی برای کار در خارج از کشور ندارد اما افرادی که بتوانند پیشنهاد کاری دریافت کنند می توانند اقامت این کشور را از طریق کار بدست آورند. ارمنستان به دلیل همسایگی با ایران مورد توجه هموطنان ایرانی قرار گرفته و تقاضا برای ورود به بازار کار ارمنستان بیشتر شده است. لذا در این مطلب مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت درباره ویزای کاری ارمنستان مطالبی را ارائه کرده اند.

انواع ویزای کاری ارمنستان

برخی از اتباع خارجی از جمله شهروندان آمریکا، استرالیا، اسپانیا، سوئد و برخی دیگر به ویزای کاری ارمنستان نیاز ندارند. با این حال، بیشتر افراد باید برای ورود و اخذ اقامت کاری در ارمنستان به یکی از ویزاهای زیر نیاز دارند:

انواع ویزای کارشرح
ویزای کار رسمیاین ویزا بر اساس قرارداد کاری و بیشتر به انواع مختلفی تقسیم می شود که به ترتیب 3 سال و 1 سال اعتبار دارند. بسته به نیاز متقاضی، این گزینه به صورت یک بار ورود یا چند بار ورود در دسترس است.
ویزای دیپلماتیکهر کسی که دارای گذرنامه دیپلماتیک یا وضعیت سیاسی باشد می تواند یکی از این نوع ویزا ها را درخواست کند. گزینه های چند بار ورود به مدت 3 سال معتبر هستند و ویزای یکبار ورود به مدت 120 روز معتبر است.
ویزای ترانزیتاین نوع ویزا به مدت کوتاه مدت و برای عبور به مدت 3 روز معتبر است.

درخواست ویزای کاری ارمنستان

هر یک از کارمندان خارجی برای کار قانونی در شرکتی در ارمنستان به ویزای کاری احتیاج دارند، مگر اینکه آنها یک متخصص خارجی، صاحب مشاغل خاص یا مجری خارجی باشند. به عنوان یک کارفرما، ابتدا باید به دنبال شهروندان ارمنی برای کار باشید. وزارت کار و امور اجتماعی (MLSA) آزمایش بازار کار در ارمنستان را انجام می دهد تا مطمئن شود که هیچ کارگر محلی واجد شرایط یا در دسترس وجود ندارد. اگر MLSA نتواند نامزدهای مناسبی پیدا کند یا دلایل معتبری برای رد این کارمندان ارائه کرده باشید می توانید از طرف یک خارجی درخواست اجازه کار کنید. مجوزهای کاری دارای یک دوره ثابت هستند اما می توانید در صورت درخواست آنها را تمدید کنید. هنگامی که اتباع خارجی مجوز کار خود را دریافت کردند، باید برای دریافت اقامت موقت به اداره گذرنامه و ویزا درخواست دهند.

درخواست ویزای کاری ارمنستان

مدارک لازم برای مجوز کاری ارمنستان

برای به دست آوردن مجوز کار ارمنستان کارفرمایان به نمایندگی از کارمندان خود، باید مدارک خاصی را به MLSA ارسال کنند. این مدارک از جمله موارد زیر:

 • فرم درخواست
 • گذرنامه کارمند
 • مدرک تحصیلی یا صلاحیت شغلی
 • دو قطعه عکس
 • پرداخت هزینه مربوط

یک پروانه کار حدود 25000AMD (درام) هزینه دارد. اجازه اقامت موقت 105000AMD (درام) هزینه دارد. هنگامی که MLSA این مدارک را دریافت کرد، می تواند در حداقل 13 روز کاری اجازه کار را صادر کنند. ارمنستان مجازاتهای سختگیرانه ای در رابطه با مجوزهای کاری دارد. اگر کارفرمایان مجوز کار برای کارمندان خود را نگیرند با جریمه نقدی 100000 الی 150000AMD (درام) روبرو می شوند. همچنین، اگر کارمندی ویزای خود را تمدید نکند و غیرقانونی کار کند حدود 50000 تا 100000AMD (درام) جریمه می شود. هنگامی که کارمندان مجوز کار خود را دریافت کردند، باید هزینه هایی از قبیل سفر بازگشت، زندگی، حمل و نقل ملک شخصی و همچنین هزینه های اعضای خانواده را بپردازند.

شرایط مهاجرت به ترکیه را در اینجا بخوانید.

بررسی بازار برای ویزای کاری ارمنستان

با وجود تحولات در بازار کار، نرخ رسمی بیکاری در ارمنستان همچنان بالاست. این در ماه های اخیر کاهش یافته است. با این حال، تفاوت آن با میزان واقعی بیکاری متفاوت است. تعداد بیکاران و همچنین نرخ بیکاری همچنان در استان های شیرک، لری و سونیک همچنان بالاست. در سال های اخیر بیکاری در استان های تاووش و کوتایک افزایش یافته است. در مناطقی که نرخ بیکاری و تعداد بیکاران زیاد است، نرخ مهاجرت به ارمنستان نیز زیاد است، با وجود تعداد بیشتری از کارگران مهاجر، به عنوان مثال، استان های شیراک و لری بیشترین تعداد کارگران مهاجر را دارند. سهم کارگران مهاجر از شهر ایروان نیز زیاد است. تا به امروز روند مهاجرت به هیچ وجه در کشور تنظیم نشده و غیر سیستماتیک است. این امر نه تنها بر شاخص های جمعیتی بلکه بر ساختار بازار کار محلی تأثیر منفی گذاشته است.

برای درک بهتر وضعیت و بازار کار در ارمنستان می توانید نرخ بیکاری در این کشور را در سال های اخیر ببینید:

نرخ بیکاری در ارمنستان

معافیت از مجوز کار ارمنستان

همانطور که اشاره کردیم برخی از افراد از دریافت مجوز کار در ارمنستان معاف هستند که شامل موارد زیر هستند:

 • افرادی که مجوز اقامت دائم ارمنستان را دارند.
 • یکی از اعضای خانواده وی دارای مجوز اقامت دائم ارمنستان است.
 • افرادی که از اعضای خانواده دیپلماتیک هستند.
 • افرادی که در مشاغل خاصی در زمینه فناوری اطلاعات، طراحی وب، کشاورزی، امور مالی، فناوری مواد غذایی و مدیریت و مواردی از این دست دارای تخصص هستند.
 • افرادی که در مناطق مرزی ارمنستان کار می کنند.
 • افرادی که بر اساس توافقنامه های مشترک بین ارمنستان و کشور خود به ارمنستان می آیند.
 • دانشجویانی که در تعطیلات کار می کنند.
 • نمایندگان سازمانی های خارجی معتبر
 • اساتید دعوت شده خارجی برای کار تدریس
 • افرادی که دارای وضعیت پناهندگی هستند.

شرایط کار در ارمنستان

هفته کار معمولی در ارمنستان شامل 5 روز کاری، دوشنبه تا جمعه است. به عنوان یک استثنا، این امکان وجود دارد که کارفرمایان برای یک هفته کاری 6 روزه، به طور معمول دوشنبه تا شنبه را انتخاب کنند. اگر ماهیت کار نیاز به فعالیت در طول تعطیلات آخر هفته داشته باشد کارمند مجاز به تعطیلات دیگر است. مدت کار نباید از 40 ساعت در هفته فراتر رود، صرف نظر از این که کارفرما 5 یا 6 روز کاری داشته باشد. یک هفته کاری کوتاه تر ممکن است توسط قانون تعیین شود (به عنوان مثال در مورد افراد زیر سن قانونی یا شرایط کار خطرناک) یا ممکن است توسط کارفرما و کارمند (کار پاره وقت) توافق شود.

اگر کارمند برای دو کارفرمای مختلف (اشتغال همزمان) کار کند یا دو قرارداد استخدامی با همان کارفرما داشته باشد، حداکثر مدت کار 12 ساعت در روز (به استثنائا خاص برای افراد در مشاغل پزشکی) است. تأمین کنندگان انرژی و مشاغل ضروری مانند آتش نشانی همانطور که توسط یک مصوبه مشخص شده است، اجازه دارند به طور شیفت 24 ساعته کار کنند.

حداقل حقوق کاری در ارمنستان

در سال 2020 حداقل حقوق ماهیانه کار در ارمنستان 68000AMD (درام) است. حداقل دستمزد ساعتی به ترتیب 406AMD (درام)، 454AMD (درام) و 680AMD (درام) برای هفته های 40 ساعته، 36 ساعته و 24 ساعته است. این مبلغ خالص پس از کسر مالیات است و کارفرمایان باید میزان حقوق را با در نظر گیری کسر مالیات محاسبه کنند. بنابراین، حداقل حقوق ناخالص برای اشتغال تمام وقت 92,617 AMD (درام) است که با کسر مالیات بر درآمد 23% و 5% پرداخت اجتماعی همراه است.

حقوق و دستمزد حداکثر تا پانزدهم روز ماه بعد به صورت نقدی یا از طریق نقل و انتقال بانکی پرداخت می شود. کارفرمایانی که در پایتخت ایروان فعالیت می کنند و دارای 10 کارمند یا بیشتر هستند، مجاز به پرداخت دستمزد به صورت نقدی نیستند و در عوض موظف به انجام نقل و انتقالات بانکی هستند. پرداخت های دیر هنگام با 0.15% بهره به صورت روزانه شامل جریمه است. جهت بررسی مهاجرت کاری به دیگر کشورها ازجمله اخذ اقامت از طریق کار در گرجستان می توانید به دیگر مقالات ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *