مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » یونان » هزینه تحصیل و زندگی در یونان

هزینه تحصیل و زندگی در یونانیونان یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان است و یکی از پیشرفته ترین نظام های آموزشی را در اختیار دارد. هزینه تحصیل و زندگی در یونان را از آن جهت یک مسئله مهم قلمداد می کنیم که در صورت عدم توانایی در پرداخت این هزینه ها، ناچار خواهید بود قبل از پایان تحصیل خود در کشور یونان این کشور را ترک کنید.

ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در این مقاله قصد آن داریم تا با تشریح هزینه های تحصیل و زندگی در یونان شما را یاری کنیم تا از امکان پذیری شرایط تحصیل در یونان آگاه شوید.

تحصیل در یونان

سیستم آموزشی کشور یونان با بسیاری از کشورهای اروپایی دارای تفاوت هایی است. در حالی که در بسیاری از کشورهای اروپایی تحصیل در مقطع کارشناسی سه سال به طول می انجامد، دانشجویان در کشور یونان حداقل 4 سال در این مقطع تحصیل می کنند. رشته های پزشکی و دامپزشکی نیز حداقل 5 ساله خواهند بود.

در مقطع کارشناسی ارشد نیز تنها دانشجویانی می توانند به ادامه تحصیل در یونان بپردازند که در مقطع کارشناسی خود در یک دوره 4 ساله تحصیل کرده باشند.

دانشگاه های یونان در بسیاری از رشته های تحصیلی تنها امکان تحصیل به زبان یونانی را فراهم کرده اند و دانشجویان به ندرت فرصت تحصیل به زبان انگلیسی را پیدا خواهند کرد.

در مقاله «تحصیل در یونان» اطلاعات جامعی در همین رابطه در اختیار شما قرار گرفته است که از حوصله بحث این مقاله خارج است.

هزینه تحصیل و زندگی در یونان

مهاجرت تحصیلی به یونان

در کشور یونان راه های متفاوتی وجود دارد که فرد به کمک آن ها می تواند راهی این کشور شود. ما در مقاله «مهاجرت به یونان» شرایط کلی این امکان ویژه را بررسی کرده ایم. یکی از راه های مهاجرت به کشور یونان از طریق تحصیل ممکن می شود. دانشجویان کشور های سوم باید برای تحصیل در این کشور ویزای تحصیلی دریافت کنند. ویزای تحصیلی در کشور یونان دارای اعتبار زمانی است و باید برای تمدید آن اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تحصیلی در یونان

برای دریافت ویزای تحصیلی کشور یونان به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

  • گذرنامه معتبر،
  • نامه تمکن مالی از طرف بانک،
  • کپی و اصل شناسنامه،
  • آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات،
  • فرم درخواست ویزای تحصیلی،
  • نامه رسمی دریافت پذیرش از دانشگاه،
  • بیمه نامه رسمی سفر به کشور یونان،
  • ‌ بلیت سفر هوایی به کشور یونان.

در مقاله «اخذ پذیرش تحصیلی یونان» توضیحات بیشتری ارائه شده است که می تواند به شما کمک شایانی در درک بهتری شرایط داشته کند.

هزینه های تحصیل در یونان

توجه داشته باشید که هنگامی که در این کشور و برای ادامه تحصیل ساکن می شوید باید هزینه های تحصیل و زندگی در یونان را به صورت همزمان پرداخت کنید. بخشی از هزینه های شما مربوط به شهریه دانشگاه می شود و بخش دیگر آن مربوط به بیمه، هزینه های مرتبط با دانشگاه شامل هزینه های خرید کتاب و بخشی مربوط به هزینه خرید نیاز های اولیه است.

هزینه تحصیل در کشور یونان برای شهروندان کشور های اروپایی صفر است و آن ها تنها موظف به پرداخت هزینه بیمه سالیانه خود هستند. با این وجود شرایط برای شهروندان کشورهای سوم یکسان نیست و آن ها موظف به پرداخت هزینه های تحصیلی خود هستند.

شهریه دانشگاه برای یک سال تحصیلی در کشور یونان 1500 یورو است که مربوط به همه ی مقاطع تحصیلی می شود. دانشجویان می توانند به کمک بورسیه های تحصیلی موجود در کشور یونان بخشی از این هزینه را تامین کنند.

هزینه زندگی در یونان

در جدول زیر که به همت مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تنظیم شده است، هزینه‌های ماهیانه شما به صورت جزئی بیان شده است.

بخش اول ، رستوران
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
وعده معمولی10وعده غذا در مک دونالد6بطری آب معدنی0.5
3وعده غذا در رستوران متوسط برای دو نفر30کاپوچینو2.9نوشابه (0.33لیتر)1.47
بخش دوم، سوپرمارکت
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
یک لیتر شیر1.16قرص 500 گرمی نان0.88یک کیلو برنج سفید1.58
12 عدد تخم مرغ2.911 کیلو گرم پنیر محلی7.95سینه مرغ پاک شده6.3
یک کیلو گوشت گوساله8.9یک کیلوگرم سیب1.37یک کیلوگرم موز1.47
یک کیلوگرم پرتقال0.98یک کیلوگرم گوجه1.32یک کیلوگرم سیب زمینی0.79
یک کیلوگرم پیاز0.76یک دسته کاهو0.671.5 لیتر آب معدنی0.78
حمل و نقل عمومی
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
بلیط یک طرفه1.4بلیط ماهیانه30هزینه تاکسی3.4
هر کیلومتر حرکت تاکسی0.781 لیتر گازوئیل1.57
بخش چهارم: تاسیسات و تجهیزات
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
هزینه های انرژی برای یک خانه 85 متری به صورت متوسط146.4اینترنت ماهیانه29.6
تفریحات و ورزش
عنوانهزینهعنوانهزینهعنوانهزینه
یک ماه هزینه باشگاه30.51 ساعت زمین تنیس14.7بلیط سینما7.5
پوشاک
یک جفت شلوار جین مدل لویس71.96لباس متوسط تابستانه29.26یک جفت کفش اسپورت مدل نایکی71.8
یک جفت کفش رسمی87کلیه هزینه ها به یورو است.

 

برآورد هزینه تحصیل و زندگی در یونان

در دو بخش گذشته، به صورت مجزا هزینه های تحصیل و زندگی در یونان را به صورت تفصیلی شرح داده ایم و در این بخش قصد محاسبه هزینه های کلی مربوط به تحصیل در یونان را داریم.

چنانچه گفته شد شما برای تحصیل در کشور یونان باید 1500 یورو را بعنوان شهریه به دانشگاه پرداخت کنید. از سوی دیگر و به صورت کلی می توان هزینه زندگی ماهیانه در یونان را در حدود 700 یورو برآورد کرد که البته زندگی در خوابگاه دانشجویی و همچنین شهرهایی غیر از آتن هزینه های کمتر را به همراه خواهد داشت.

یکی دیگر از هزینه هایی که با آن روبرو خواهید شد، هزینه مربوط به بیمه درمانی است. دانشجویان موظف هستند شخصا نسبت به بیمه خود اقدام کنند. هزینه بیمه سالیانه به درخواست شما بستگی دارد و می تواند از 200 تا 600 یورو متغیر باشد.

در یک جمع بندی کلی می توان گفت که در صورت عدم اشتغال در یونان و ناتوانی در دریافت بورسیه شما سالیانه به 10 تا 11 هزار یورو در سال نیاز خواهید داشت.

کلام پایانی

تحصیل در کشور یونان به عنوان یکی از نظام های آموزشی قدرتمند در قاره اروپا می تواند یک فرصت تکرار نشدنی برای افراد باشد. نظام آموزشی کشور یونان کمی متقاوت از نظام های آموزشی در کشورهای اروپایی است اما دانشجویانی که از ایران عازم این کشور می شوند می توانند شرایط بهتری داشته باشند.

هزینه های تحصیل و زندگی در یونان را می توان بدون در نظر گرفتن بورسیه های تحصیلی 10 تا 11 هزار یورو در سال ارزیابی کرد. ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر تجربه خود در اعزام دانشجو قادر خواهیم بود تا با بررسی مدارک تحصیلی شما، برترین گزینه های تحصیلی را برای شما انتخاب کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *