شرایط هلند

هزینه تحصیل و زندگی در هلند

هزینه تحصیل و زندگی در هلند

هلند یکی از کشورهای زیبای اروپایی می ­باشد و از جمله موارد بسیار مهمی که افراد برای مهاجرت به این کشور توجه می­ کنند، هزینه تحصیل و زندگی در هلند است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت سعی بر این دارد تا اطلاعات جامع و به روزی از هزینه های تحصیل و زندگی در هلند در اختیار علاقمندان مهاجرت به این کشور قرار دهد. پایتخت کشور هلند شهر زیبای آمستردام است. جمعیت این کشور 16 میلیون و یکی از پرتراکم ترین کشورهای جهان به شمار می­ رود. تولید گل لاله در این کشور بسیار زیاد است و این کشور را بنام این گل می­ شناسند.

مردم این کشور به زبان هلندی که بسیار به زبان آلمانی شباهت دارد، صحبت می ­­نمایند. افراد از راه های مختلفی به این کشور سفر می­ نمایند. از جمله راه های مهاجرت به کشور هلند عبارتند از: مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، مهاجرت کاری و مهاجرت از طریق تولد و ازدواج، تحصیل در کشور هلند برای دانشجویان بین المللی بصورت رایگان نمی ­باشد و دانشجویان کشورهای اروپایی و منطقه اقتصادی اروپا شهریه های متفاوتی نسبت به سایر کشورها پرداخت می­ نمایند.

هزینه زندگی دانشجویی در هلند

دانشجویان علاوه بر پرداخت شهریه های دانشگاه ملزم به پرداخت هزینه های زندگی دانشجویی از جمله مسکن، خورد و خوراک و هزینه های جانبی تحصیل در این کشور نیز می­ باشند. ما در این مقاله سعی بر این داریم تا اطلاعاتی در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در هلند در اختیار عزیزان قرار دهیم. از علاقمندان به مهاجرت به این کشور دعوت می­ شود مطالب را به دقت مطالعه فرمایند. دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در دانشگاه های هلند هستند.

از همین رو با اخذ ویزای تحصیلی هلند به این کشور مهاجرت می­ نمایند. در رابطه با هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور می­باید دانشجویان علاوه بر پرداخت شهریه های دانشگاه هزینه های مسکن، حمل و نقل، هزینه های جانبی از جمله کتب و جزوات را نیز دانشجویان پرداخت نمایند. بطور کلی هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی دانشجویان در این کشور را بطور متوسط 800 تا 1100€ (یورو) در ماه تخمین زده اند. براساس مطالعاتی که برروی هزینه های زندگی دانشجویی در هلند انجام داده اند، 37% از هزینه ها را برای خرید وسایل خانگی، 15% برای شهریه دانشگاه و تنها 3% هزینه های حمل و نقل در این کشور در نظر گرفته اند، هزینه های زندگی دانشجویی در کشور هلند نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بالاتر است.

هزینه محل اقامت در هلند

در کشور هلند هزینه اجاره بهای خانه در شهرهای مختلف این کشور با یکدیگر متفاوت است و البته اجاره بها به متراژ خانه ها نیز بستگی دارد. دانشجویان برای اجاره نمودن خانه در هلند بایستی مبلغی را به عنوان بیعانه به صاحبخانه پرداخت نمایند و در هنگام تخلیه بیعانه به دانشجو بازگردانده خواهد شد. در این کشور خانه ها برخلاف سایر کشورهای اروپایی مجهز به وسایل ضروری نمی­ باشد و دانشجویان بایستی مبلغی را جهت خرید وسایل منزل پرداخت نمایند.

اکثر دانشجویان برای صرفه جویی در هزینه های زندگی در کشور هلند سعی می ­کنند از خوابگاه های دانشجویی که دارای اجاره بهای کمتری نسبت به آپارتمان های خصوصی دارند، استفاده نمایند. دانشجویانی بورسیه های تحصیلی هلند به آنها تعلق گرفته نیز بایستی هزینه اسکان خود در هلند را خود بپردازند. این دانشجویان بایستی یک سوم در آمد خود را صرف اجاره خوابگاه در این کشور نمایند. بطور متوسط اجاره یک اتاق متوسط در هلند 300 الی 600€ (یورو) در ماه می ­باشد.

بررسی هزینه تحصیل و زندگی در هلند

همانطور که می­ دانید هزینه های زندگی برای افراد مختلف با توجه به سطح زندگی آنها با یکدیگر متفاوت می ­باشد. از طرفی هزینه های زندگی در کشور هلند نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمی بالاتر می ­باشد. در قسمت های قبل ما در مورد شهریه های تحصیلی در کشور هلند صحبت نمودیم. دانشجویان در این کشور هزینه هایی را بابت خرید کتاب، لباس و کارآموزی باید پرداخت نمایند. این هزینه ها بطور متوسط برابر با500 الی 2000€ (یورو) در سال می ­باشد.

همچنان دانشجویان هزینه هایی را برای زندگی دانشجویی خود در این کشور پرداخت می ­نمایند که این هزینه بطور متوسط برابر با 10350€ (یورو) در سال می­ باشد که شامل هزینه هایی از جمله خورد و خوراک، مسکن، حمل و نقل و بیمه سلامت دانشجو می­ باشد. دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای تحصیل به هلند سفر می ­نمایند در هنگام اخذ ویزای تحصیلی هلند بایستی ابتدا مدارکی را که نشان دهنده توانایی مالی فرد در مدت تحصیل وی در هلند می­ باشد را ارائه نمایند.

ناگفته نماند دانشجویان پس از پذیرش تحصیلی در دانشگاه های کشور هلند بایستی هزینه های زندگی دانشجویی یکسال خود را به حساب بانکی دانشگاه انتخابی خود واریز نمایند. دانشگاه مورد نظر پس از اینکه دانشجو به خاک هلند وارد می ­شود این مقدار هزینه را به حساب دانشجو برمی­ گرداند. اگرچه هزینه تحصیل و زندگی در هلند در مقایسه با کشورهای اروپایی کمی بالاتر است اما این مقدار هزینه های در مقابل هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهایی همچون آمریکا و انگلستان بسیار به صرفه تر می ­باشد.

 

بررسی هزینه تحصیل و زندگی در هلند

شهریه تحصیل در هلند

همانطور که بیان نمودیم، تحصیل در هلند به صورت رایگان نمی­ باشد و دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاه های این کشور مبالغی را پرداخت نمایند. هزینه های تحصیل در دانشگاه های هلند با توجه به رشته های تحصیلی دانشجویان با یکدیگر متفاوت می ­باشد. اما بطور متوسط هزینه های تحصیل به علاوه هزینه های کتاب و جزوات مورد نیاز دانشگاه 300 الی 650€ (یورو) در سال برآورد گردیده است.

بورسیه های و کمک های مالی برای دانشجویان: دانشگاه های کشور هلند بورسیه های تحصیلی بسیاری برای تحصیل دنشجویان بین المللی در این کشور قرار داده است. این بورسیه های هزینه هایی از جمله اجاره منزل، هزینه های بیمه سلامت، حمل و نقل و برخی دیگر از هزینه های دانشجویان را پوشش می ­دهد. دانشجویان با اخذ این بورسیه های می ­توانند بسیاری از هزینه های زندگی خود در این کشور را کاهش دهند.

بررسی هزینه تحصیل در هلند

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های هلند ملزم به پرداخت 2 نوع شهریه نهادی و قانونی می ­باشند. شهریه قانون مبلغی به ارزش 1984€ (یورو) در سال است که همه دانشجویان اعم از دانشجویان محلی، دانشجویان اتحادیه اروپا و سایر کشورها باید به حساب دولت هلند واریز نمایند. نوع دیگر شهریه نهادی است که به حساب دانشگاه مربوطه واریز می­ گردد. این شهریه را تنها دانشجویانی که خارج از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا هستند، باید پرداخت نمایند. ارزش این شهریه 6000 الی 20000€ (یورو) در سال است که برای رشته های مختلف تحصیلی با یکدیگر متفاوت می­ باشد.

شهریه دانشگاه با توجه به ملیت دانشجویان متغیر و به شرح زیر می باشد:

آیتم شهریه ها به € (یورو)
کارشناسی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 6000 الی 1000
کارشناسی برای دانشجویان اتحادیه اروپا 1984
کارشناسی ارشد برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 6000 الی 1000
کارشناسی ارشد برای دانشجویان اتحادیه اروپا 7000 الی 20000

افراد با سوالات بسیاری بسیاری در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در هلند روبرو می ­شوند. همچون:

  • بورسیه های تحصیلی در کشور هلند کدامند؟
  • آیا امکان انجام کار ضمن تحصیل در هلند برای دانشجویان وجود دارد؟
  • آیا پس از اتمام تحصیلات در کشور هلند می­توان اقامت دائم این کشور را اخذ نمود؟

برای اطلاعات بیشتر در مورد اخذ اقامت هلند از راه ها مختلف می توانید با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید و به راحتی به پاسخ، سوالات بالا دست پیدا کنید زیرا قبل از مهاجرت به هلند بهتر است از تمامی هزینه ها، مدارک و ریسک های پرونده با خبر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *