هلند

هزینه تحصیل و زندگی در هلند

هلند یکی از کشورهای زیبای اروپایی می­باشد. از جمله موارد بسیار مهمی که افراد برای مهاجرت به این کشور توجه می­کنند، هزینه تحصیل و زندگی در هلند است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت سعی بر این دارد تا اطلاعات جامع و به روزی از هزینه های تحصیل و زندگی در هلند در اختیار علاقمندان مهاجرت به این کشور قرار دهد.

پایتخت کشور هلند شهر زیبای آمستردام است. جمعیت این کشور 16 ملیون و یکی از پرتراکم ترین کشورهای جهان بشمار می­رود. تولید گل لاله در این کشور بسیار زیاد است و این کشور را بنام این گل می­شناسند. مردم این کشور به زبان هلندی که بسیار به زبان آلمانی شباهت دارد صحبت می­­نمایند. افراد از راههای مختلفی به این کشور سفر می­نمایند. از جمله راههای مهاجرت به کشور هلند عبارتند از: مهاجرت تحصیلی- مهاجرت از طریق سرمایه گذاری- مهاجرت کاری و مهاجرت از طریق تولد و ازدواج .

تحصیل در کشور هلند برای دانشجویان بین المللی بصورت رایگان نمی­باشد و دانشجویان کشورهای اروپایی و منطقه اقتصادی اروپا شهریه های متفاوتی نسبت به سایر کشورها پرداخت می­نمایند. دانشجویان علاوه بر پرداخت شهریه های دانشگاه ملزم به پرداخت هزینه های زندگی دانشجویی از جمله مسکن- خورد و خوراک و هزینه های جانبی تحصیل در این کشور نیز می­باشند. ما در این مقاله سعی بر این داریم تا اطلاعاتی در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در هلند در اختیار عزیزان قرار دهیم. از علاقمندان به مهاجرت به این کشور دعوت می­شود مطالب را به دقت مطالعه فرمایند.

هزینه زندگی دانشجویی در هلند

دانشجویان زیادی علاقمند به تحصیل در دانشگاههای هلند هستند. از همین رو با اخذ ویزای تحصیلی هلند  به این کشور مهاجرت می­نمایند. در رابطه با هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور می­بایست دانشجویان علاوه بر پرداخت شهریه های دانشگاه هزینه های مسکن- حمل و نقل – هزینه های جانبی از جمله کتب و جزوات را نیز دانشجویان پرداخت نمایند.

بطور کلی هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی دانشجویان در این کشور را بطور متوسط800 تا 1100 یورو در ماه تخمین زده اند. براساس مطالعاتی که برروی هزینه های زندگی دانشجویی در هلند انجام داده اند، 37% از هزینه ها را برای خرید وسایل خانگی، 15% برای شهریه دانشگاه و تنها 3% هزینه های حمل و نقل در این کشور در نظر گرفته اند.هزینه های زندگی دانشجویی در کشور هلند نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بالاتر است.

هزینه های مربوط به خانه

در کشور هلند هزینه اجاره بهای خانه در شهرهای مختلف این کشور با یکدیگر متفاوت است و البته اجاره بها به متراژ خانه ها نیز بستگی دارد. دانشجویان برای اجاره نمودن خانه در هلند بایستی مبلغی را بعنوان بیعانه به صاحبخانه پرداخت نمایند و در هنگام تخلیه بیعانه به دانشجو بازگردانده خواهد شد. در این کشور خانه ها برخلاف سایر کشورهای اروپایی مجهز به وسایل ضروری نمی­باشد و دانشجویان بایستی مبلغی را جهت خرید وسایل منزل پرداخت نمایند. اکثر دانشجویان برای صرفه جویی در هزینه های زندگی در کشور هلند سعی می­کنند از خوابگاههای دانشجویی که دارای اجاره بهای کمتری نسبت به آپارتمان های خصوصی دارند استفاده نمایند.

دانشجویانی بورسیه های تحصیلی هلند به آنها تعلق گرفته نیز بایستی هزینه اسکان خود در هلند را خود بپردازند. این دانشجویان بایستی یک سوم در آمد خود را صرف اجاره خوابگاه در این کشور نمایند. بطور متوسط اجاره یک اتاق متوسط در هلند 300 الی 600 یورو در ماه می­باشد.

هزینه تحصیل و زندگی در هلند

همانطور که می­دانید هزینه های زندگی برای افراد مختلف با توجه به سطح زندگی آنها با یکدیگر متفاوت می­باشد. از طرفی هزینه های زندگی در کشورهلند نسبت به دیگر کشورهای اروپایی کمی بالاتر می­باشد. در قسمت های قبل ما در مورد شهریه های تحصیلی در کشور هلند صحبت نمودیم. دانشجویان در این کشور هزینه هایی را بابت خرید کتاب- لباس و کارآموزی باید پرداخت نمایند. این هزینه ها بطور متوسط برابر با500-2000 یورو در سال می­باشد.

همچنان دانشجویان هزینه هایی را برای زندگی دانشجویی خود در این کشور پرداخت می­نمایند که این هزینه بطور متوسط برابر با10350 یورو در سال می­باشد که شامل هزینه هایی از جمله خورد و خوراک – مسکن- حمل و نقل و بیمه سلامت دانشجو می­باشد. دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای تحصیل به هلند سفر می­نمایند در هنگام اخذ ویزای تحصیلی هلند بایستی ابتدا مدارکی را که نشان دهنده توانایی مالی فرد در مدت تحصیل وی در هلند می­باشد را ارائه نمایند.

ناگفته نماند دانشجویان پس از پذیرش تحصیلی در دانشگاههای کشور هلند بایستی هزینه های زندگی دانشجویی یکسال خود را به حساب بانکی دانشگاه انتخابی خود واریز نمایند. دانشگاه مورد نظر پس از اینکه دانشجو به خاک هلند وارد می­شود این مقدار هزینه را بحساب دانشجو برمی­گرداند. اگرچه هزینه تحصیل و زندگی در هلند در مقایسه با کشورهای اروپایی کمی بالاتر است اما این مقدار هزینه های در مقابل هزینه های تحصیل و زندگی در کشورهایی همچون آمریکا و انگلستان بسیار به صرفه تر می­باشد.

هزینه های مربوط به تحصیل در هلند کدامند؟

همانطور که بیان نمودیم تحصیل در هلند بصورت رایگان نمی­باشد و دانشجویان باید برای تحصیل در دانشگاههای این کشور مبالغی را پرداخت نمایند. هزینه های تحصیل در دانشگاههای هلند با توجه به رشته های تحصیلی دانشجویان با یکدیگر متفاوت می­باشد. اما بطور متوسط هزینه های تحصیل بعلاوه هزینه های کتاب و جزوات مورد نیاز دانشگاه 300-650 یورو در سال برآورد گردیده است.

بورسیه های و کمک های مالی برای دانشجویان چگونه است؟

دانشگاههای کشور هلند بورسیه های تحصیلی بسیاری برای تحصیل دنشجویان بین المللی در این کشور قرار داده است. این بورسیه های هزینه هایی از جمله اجاره منزل- هزینه های بیمه سلامت- حمل و نقل و برخی دیگر از هزینه های دانشجویان را پوشش می­دهد. دانشجویان با اخذ این بورسیه های می­توانند بسیاری از هزینه های زندگی خود در این کشور را کاهش دهند.

دانشگاههای این کشور بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی خود را در لینک زیر به دانشجویان معرفی می­نماید:

http://www.scholashipportal.com/country/netherlands

همچنین دانشجویان جهت آگاهی بیشتر از بورسیه های و کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاههای هلند می­توانند از مشاوره کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بهره­مند گردند.

شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد هلند چگونه است؟

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاههای هلند ملزم به پرداخت دو نوع شهریه نهادی و قانونی می­باشند. شهریه قانون مبلغی به ارزش1984 یورو در سال است که همه دانشجویان اعم از دانشجویان محلی- دانشجویان اتحادیه اروپا و سایر کشورها باید به حساب دولت هلند واریز نمایند.

نوع دیگر شهریه نهادی است که به حساب دانشگاه مربوطه واریز می­گردد. این شهریه را تنها دانشجویانی که خارج از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا هستند باید پرداخت نمایند. ارزش این شهریه 6000 الی 20000 یورو در سال است که برای رشته های مختلف تحصیلی با یکدیگر متفاوت می­باشد.هزینه تحصیل در دوره­ی کارشناسی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا 6000-1000 یورو در سال و دانشجویان اتحادیه اروپا1984 یورو در سال برآورد شده است و این هزینه برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد نیز یکسان است.

اما دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل در دوره­ی کارشناسی ارشد بایستی مبلغی حدود7000-20000 یورو در سال پرداخت نمایند. دانشجویانی که برای تحصیل در دوره های MBA به این کشور سفر نموده اند بایستی مبلغ500-200 یورو در سال پرداخت نمایند.افراد با سوالات بسیاری بسیاری در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در هلند روبرو می­شوند. همچون:

بورسیه های تحصیلی در کشور هلند کدامند؟

آیا امکان انجام کار ضمن تحصیل در هلند برای دانشجویان وجود دارد؟

آیا پس از اتمام تحصیلات در کشور هلند می­توان اقامت دائم این کشور را اخذ نمود؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی تمامی سوالات عزیزان در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در هلند می­باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *