مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » کانادا » نظام آموزشی کانادا

نظام آموزشی کاناداهمان طور که می دانید ازجمله روش مهاجرت به کشور کاندا روش مهاجرت تحصیلی می باشد در صورتی که شما هم علاقه مند به کسب نمودن اطلاعاتی در زمینه نظام آموزشی کانادا هستید با مطالعه نمودن این مقاله و هم چنین مراجعه نمودن به سایر مقالات موجو در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می توانید به اطلاعات جامعی دست یابید. کانادا نظام قوی و خوبی از آموزش عمومی دارد که عمدتا به صورت استانی اداره می شودبرخی از جنبه های نظام آموزش و پرورش  در این کشور بین استان ها متفاوت باشد. با این حال،  سطح نظام آموزشی این کشور که تحت نظارت دولت فدرال، هست از استاندارد آموزشی زیادی  نسبت به سایر کشور های سراسر جهان می باشد.

آشنایی با مقاطع تحصیلی نظام آموزشی کانادا

به طور کلی نظام آموزشی در کانادا به سه قسمت عمده تقسیم می شود که عبارتند از:

 آموزش ابتدایی

این سطح از کودکستان یا کلاس  اول  (سنین شش تا هفت سالگی)  شروع می شود و تا کلاس 8 (سنین 13 تا 14)  ادامه دارد شود.

تحصیلات متوسطه

این سطح از کلاس 9 (سنین 14 تا 15)  وتا کلاس 12 (17-18 ساله)می باشد  البته شرایط سنی مقاطع تحصیلی در این کشور نصبت به هر استان دارای تفاوت می باشد برای نمونه دانش آموزان تا سن 16 سالگی در دبیرستان شرکت می کنند. پس از آن ممکن است این اشخاص به CEGEP بروند.

تحصیلات تکمیلی

کانادا دارای شبکه وسیعی از کالج ها و دانشگاه ها است، این دوره بعد از دوره متوسطه در سرتا سر جهان می پردازند.

آشنایی با سال تحصیلی نظام آموزشی کانادا

در هر  ایالت کانادا بحث آموزش تا سن 16 سالگی به صورت اجباری است، البته  به غیر از ایالات منیتوبا، انتاریو و نیوبرانزویک، که سن آموزش  18 سال تمام می باشد.یا این که به دست آوردن دیپلم دبیرستان در این ایالات الزامی می باشد.نا گفته نماند که در برخی استان ها و تحت شرایط خاصی معافیت های تحصیلی ویژه وجود دارد که آموزش تا سن 14 سااگی اجباری می باشد.

به طور کلی  هر سال تحصیلی در کانادا شامل 190 روز می باشد که از ماه سپتامبر تا پایان ماه ژوئن  می باشد ناگفته نماند که زمان شرو ع و پایان سال تحصیلی در ایالات این کشور متفاوت می باشد.

آشنایی با و ضعیت تحصیلی نظام آموزشی کانادا

در کشور کانادا جمعیت فارغ التحصیلان مقطع دبیرستان چندین برابر جعیت اشخاصی می باشد که موفق به انجام این کار نشده بودند به صورتی که در سال  2016، 8.5 % از مردان و 5.4 % از زنان در بین سنین  25 تا 34 ساله این کشور هنوز موفق به اخذ مدرک  دیپلم دبیرستان نشده بودند.

و شاید دلیل اصلی این موضوع الزامی بودن داشتن دیپلم دبیرستان برای دستیابی به برخی از مشاغل این کشور می باشد هم چنین بیش از 54 درصد از کانادایی ها دارای مدرک دانشگاهی هستند که این میزان بالاترین میزان در سطح جهان می باشد.

گزارش های اخیر نشان می دهد که از سال 2006 هزینه های تحصیل در دانشگاه های کانادا 40 درصد افزایش یافته است. لازم به ذکر می باشد که از زمان تصویب بخش 23 قانون اساسی این کشور در سال  1982، میلادی  نظام آموزشی کانادا تصمیم گرفت که در هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی در اکثر نقاط کانادا در دسترس باشد البته در صورتی که جمعیت کودکان  این مناطق زیاد باشد.

آشنایی با سیاست اصلی نظام آموزشی کانادا

براساس اعلام  وزارت مهاجرت و شهروندی کانادا،  این کشور ملزم به ایجاد یک سیستم جدید و سریع برای معرفی دانش آموزان و فارغ التحصیلان خارجی می باشد  که بر اساس این سیستم دانش آموزانی که دارای تجربه کاری در کانادا باشند می توانند به عنوان مقیم دائم در کانادا پذیرفته شوند.
اکثر مدارس این کشور دارای  یک یا چند طرح ابتکاری مانند برنامه های مطالعات بومی، فرهنگ سازی، فرهنگ های بومی و صنایع دستی  می باشند.
برخی از محققان دانشگاهی کشور کانادا به آموزش با نگرشی به عنوان شکل “قدرت نرم” و ایجاد نگرش مثبت نگاه می کنند. سیاست های ارتقاء اجتماعی، درجه تورم، عدم بازبینی اصلاحی برای دانش آموزان، از جمله روش های تدریس می باشد  که سرعت توسعه مهارت های اساسی را در مقایسه با دهه های گذشته این کشور  را افزایش می دهد.
قانون اساسی این کشور در سال 1867 میلادی اقدام به تامین نمودن بودجه مدارس این کشور به صورت جداگانه کرده است که با توجه مذهب دانش آموزان بودجه مدارس را به صورت جداگانه و پیش از ورود به ایالت مورد نظر خود توسط قانون تقسیم بندی می کرد.

بر اساس این مقررات ایلات نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، مانیتوبا، بریتیش کلمبیا و جزیره پرنس ادوارد  شامل این قانون نمی شود چرا که این استان ها هیچ گاه اقدام به تصویب قانونی برای جدا سازی بودجه مدارس  نکرده اند.

و این مقررات در ابتدا  در استان های انتاریو، کبک، ساسکاچوان، آلبرتا و نیوفاندلند و لابرادور اعمال شد.

آشنایی با سیستم حاکم بر نظام آموزشی کانادا

نظام آموزشی کانادا عمدتا توسط دولت فدرال،  این کشور اداره می شود و  مخارج آموزشی این کشور عمدتا توسط دولت تأمین می شود.  صلاحیت اداره آموزش و پرورش این کشور در حوزه استانی  می باشد و برنامه آموزشی تحت کنترل  هر ایالت این کشور است. و اختلافات زیادی بین ایالات این کشور وجود دارد. برای نمونه مسئولیت های فدرال در آموزش و پرورش محدود به کالج نظامی سلطنتی کانادا و کمک به تحصیل مردم بومی  این کشور می باشد. دولت مردان این کشور حدود 5.4 % از تولید ناخالص داخلی خود را در زمینه آموزش و پرورش صرف می کند. این کشور به شدت در تحصیلات عالی سرمایه گذاری می کند  که این میزان بیش از 20،000 $ برای هر دانش آموز می باشد.

با توجه به اتمام مقاله نظام آموزشی کانادا چنان چه شما هم علاقه مند به مهاجرت به این کشور از روش تحصیلی شدید این فرصت را دارید تا با مراجعه نمودن به مقالات موجود در سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت نظیر پذیرش تحصیلی درکانادا و یا تحصیل رایگان در کانادا به اطلاعات جامعی دست یابید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *