مهاجرت کاری سریلانکا

مهاجرت کاری به سریلانکا

مهاجرت کاری به سریلانکا

مهاجرت کاری به سریلانکا با توجه به فراهم بودن فرصت اشتغال در بخش های صنعتی و تجاری از جذابیت خاص برخوردار است. متقاضیان کار در سریلانکا در وهله اول نیازمند آشنایی با بازار کار سریلانکا، شرایط کار در این کشور و نیز نحوه اخذ ویزای کار سریلانکا می باشند. متقاضیان کار در کشور سریلانکا برای مهاجرت و کار در این کشور نیازمند پیشنهاد کاری از سوی کارفرما یا شرکت می باشند تا از این طریق بتوانند تاییدیه ویزای ورود سریلانکا را اخذ نمایند. بدیهی است که مهر ویزای کار سریلانکا به محض ورود به خاک سریلانکا در پاسپورت متقاضیان وارد می شود.

مطابق گزارش سالانه اداره کار سریلانکا در سال 2023، کشور سریلانکا از جمله کشورهای با نرخ بیکاری پایین در منطقه جنوب آسیا می باشد. براساس همین گزارش، نرخ بیکاری سریلانکا در حدود 4.6% می باشد و جمعیتی در حدود 8.7 میلیون نفر نیروی کار در این کشور مشغول به کار بوده اند. اما شرایط بازار کار سریلانکا کمی سخت و رقابتی می باشد. شانس متقاضیان خارجی کار در سریلانکا در بخش آموزشی و نیز استخدام در شرکت های بین المللی بالا است. ناگفته نماند که متقاضیان دارای مهارت و تجربه کاری بالا از شانس کاریابی خوبی در سریلانکا برخوردار هستند. مشاورین و کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان عزیز درباره انواع روشهای مهاجرت به سریلانکا می باشند.

نحوه کاریابی در سریلانکا

سریلانکا یا سیلون قدیم به پایتختی شهر Colombo، کشوری واقع در جنوب آسیا می باشد که به لحاظ تنوع فرهنگی و طبیعی خود زبانزد گردشگران و مهاجرین خارجی می باشد. اما سریلانکا معروف به چیست؟ بیشتر مردم جهان کشور سریلانکا را با چای آن می شناسند. چای سریلانکا با برند چای سیلون معرف حضور هموطنان عزیز نیز می باشد. این کشور در چند دهه گذشته به دلیل وجود جنگ های داخلی دچار ضرر و زیان شدید اقتصادی شده بود. اما در طی سال های اخیر و با اقدامات دولت سریلانکا برای برقراری صلحی پایدار و برنامه ریزی برای توسعه و پیشرفت همه جانبه، سریلانکا دوباره از حاکستر خود برمی خیزد. یکی از بازارهایی که تحت تاثیر این رونق اقتصادی در حال توسعه است، بازار کار سریلانکا می باشد.

شهروندان خارجی متقاضی کار در سریلانکا و نیز اخذ ویزای کار در این کشور نیازمند ارائه پیشنهاد کار از سوی کارفرمای سریلانکایی یا مقیم سریلانکا می باشند. به همین دلیل متقاضیان مهاجرت کاری به سریلانکا در گام نخست نیازمند اطلاع از شرایط و نحوه کاریابی در سریلانکا می باشند. بازار کار سریلانکا به شدت رقابتی است و شانس کاریابی برای متقاضیانی بالا است که در زمینه با رشته ای تخصص و سابقه کار داشته باشند. در زمینه کاریابی در سریلانکا، متقاضیان کار می توانند از طریق وب سایت های کاریابی و موتورهای جستجو، موسسات کاریابی، نیازمندی های روزنامه های محلی و یا مراجعه مستقیم به شرکت ها اقدام به کاریابی نمایند.

شرایط اخذ ویزا و مهاجرت کاری به سریلانکا

بر اساس قوانین مهاجرتی کشور سریلانکا، متقاضیان مهاجرت کاری به سریلانکا قبل از ورود به این کشور، نیازمند اخذ ویزای ورود یا Entry Visa می باشند. متولی صدور ویزای کار سریلانکا اداره مهاجرت این کشور در شهر Colombo می باشد. بنابراین، یادآوری می شود که متقاضیان کار تحت هیچ شرایطی نمی توانند از سیستم ویزای آنلاین (ETA) یا ویزای توریستی/ تجاری برای ورود به کشور سریلانکا استفاده نمایند. در حقیقت، تبدیل ویزا در سریلانکا ممنوع می باشد. بر این اساس، متقاضیان خارجی مشخص شده در فهرست زیر جهت کار در کشور سریلانکا، نیازمند درخواست ویزای کار می باشند:

 • شاغلین و پرسنل خارجی ( به همراه خانواده) که خدماتشان در پروژه های مورد تایید هیئت سرمایه گذاری سریلانکا (BOI) لازم است.
 • پرسنل استخدام شده در بانک ها و خانواده آن ها
 • پرسنل استخدام شده در شرکت ها و سازمان های غیر دولتی
 • پرسنل استخدامی در هیئت های دیپلماتیک خارجی و دفتر سازمان ملل (UN)
 • هنرمندان و ورزشکاران استخدامی در هتل ها، نمایشگاه ها، باشگاه های ورزشی و سایر
 • مدیران متخصص خارجی

متقاضیان جهت مهاجرت کاری علاوه بر شرایط مهاجرت کاری به سریلانکا می توانند با مطالعه مقاله ویزای کاری کانادا در سال 2023 از شرایط کار در کانادا و ویزای کار این کشور نیز مطلع شوند.

شرایط اخذ ویزا و مهاجرت کاری به سریلانکا

مراحل اخذ ویزای کار سریلانکا

شهروندان خارجی جویای کار در سریلانکا برای اخذ ویزای کاری سریلانکا نیازمند ارائه پیشنهاد کار از سوی کارفرمای سریلانکایی می باشند. در واقع این کارفرمای سریلانکایی است که به عنوان اسپانسر متقاضی، درخواست تاییدیه ویزای ورود را به اداره مهاجرت ارائه می دهد. فرآیند دریافت ویزای کار سریلانکا به شرح زیر می باشد:

 • اخذ تاییدیه ویزای ورود توسط کارفرمای سریلانکایی از اداره مهاجرت مستقر در Colombo
 • دریافت تایید ورود از نزدیکترین کنسولگری سریلانکا در کشور متقاضی
 • دریافت مهر ویزای کار بر روی پاسپورت متقاضی بوسیه اداره مهاجرت سریلانکا پس از ورود به این کشور

اما پس از اطلاع از شرایط و مراحل اخذ ویزای کار سریلانکا، متقاضیان در گام بعدی به ارائه مدارک زیر برای اخذ تاییدیه ویزای ورود سریلانکا یا Entry visa approval نیازمند هستند:

 • فرم درخواست ویزای تکمیل شده
 • قرارداد کاری موید استخدام و مفاد و شرایط استخدام
 • مدارک ثبت شرکت کارفرما و کپی مدارک پروژه و در صورت امکان تفاهم نامه ها
 • توصیه نامه ویزا صادره از وزارتخانه، موسسات دولتی یا هیئت سرمایه گذاری (BOI)
 • کپی صفحه اطلاعات پاسپورت متقاضی
 •  هزینه ویزا و مالیات سالیانه بر این نوع ویزا: LKR2000000 (روپیه سریلانکا)

وضعیت درآمد نیروی کار در سریلانکا

یکی از دغدغه های متقاضیان مهاجرت کاری به سریلانکا دستمزد پایین کارگران در این کشور در مقایسه با اکثر کشورهای غربی می باشد. با توجه به هزینه های زندگی خیلی پایین در سریلانکا همین سطح دستمزدی کفاف یک سبک زندگی راحت را در این کشور فراهم می کند. اما متوسط درآمد در سریلانکا چگونه است؟ بر این اساس، کارگری که در سریلانکا کار می کند به طور متوسط ماهیانه حدود 115470LKR (روپیه سریلانکا) دریافت می کند. اما متقاضیان مهاجرت کاری به سریلانکا بایستی به این نکته توجه نمایند که سطح درآمدی در این کشور با توجه به فاکتورهایی همانند تخصص کاری، تحصیلات، ملیت و سایر متغییر است.

هزینه زندگی در سریلانکا

همواره یکی از دغدغه های ذهنی مهاجرین خارجی در کشور سریلانکا، اطلاع از هزینه های زندگی در این کشور آسیایی می باشد. هزینه زندگی در واقع میانگین هزینه های نیازهای اولیه زندگی شامل خورد و خوراک، سرپناه و لباس می باشد. در مقایسه با کشورهای دیگر، هزینه زندگی برای متقاضیان مهاجرت کاری به کشور سریلانکا ارزان و مقرون به صرفه است. مثلا هزینه زندگی در سریلانکا 22.37% پایین تر از ایران است. همچنین، اجاره بها در سریلانکا 55.34% پایین تر از ایران است. برخی هزینه های ضروری زندگی در سریلانکا عبارت است از:

اقلامهزینه به روپیه
یک عدد نان (500 گرمی)70RS
یک کیلو گوشت مرغ بدون استخوان14929RS
آب (بطری 1.5 لیتری)8515RS
یک لیتر بنزین14365RS
یک پرس غذا در رستوران ارزان قیمت25000RS

با وجود افزایش قیمت نسبی در مورد کالاهای اساسی اما، دستمرد ماهیانه خانوار در سریلانکا با 52100(روپیه سریلانکا) LKR بدون تغییر باقی مانده است. اگر شما نیز مشتاق مهاجرت کاری به هر کشور خارجی همانند می باشید و نیازمند اخذ ویزای آن کشور هستید، کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با توجه به شرایط مهاجرتی شما بهترین گزینه های مهاجرتی شامل مهاجرت کاری به فرانسه، آلمان، آمریکا، کانادا و انگلستان را در اختیار شما گذاشته و از مرحله اول تا آخر فرآیند مهاجرتی همراه شما عزیزان می باشند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *