مهاجرت تحصیلی آفریقای جنوبی

مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی در جنوب قاره­ی آفریقا واقع گردیده است. این کشور درحال توسعه از امکانان بسیار متاسب آموزشی برخوردار است. بطوریکه دانشجویان بسیاری علاقمند به مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی هستند.آفریقای جنوبی در هماسیگی کشورهای نامیبیا، بوتسوانا، زیمباوه، موزامبیک و لسوتو قرار دارد. این کشور تنها کشور است که دارای سه پایتخت می­باشد. آفریقای جنوبی از زیبایی های طبیعی بسیار شگفت انگیزی برخوردار است و دارای آب و هوای مدیترانه ای و مطبوعی می­باشد. آفریقای جنوبی از جمله کشورهای در حال توسعه محسوب می­شود که از شرایط اقتصادی بسیار مناسب- امکانات رفاهی و آموزشی مطلوب برخوردار می­باشد. مردم در این کشور به زبان انگلیسی صحبت می­کنند و از امکانات رفاهی مناسبی درز ندگی شان برخوردار هستند. در گذشته این کشور از جمله مستعمرات کشور انگلیس بود به همین دلیل اکثر سیستم های آموزشی این کشور برگرفته از سیستم آموزشی انگلیس می­باشد.

تدریس در دانشگاههای آفریقای جنوبی به زبان انگلیسی صورت می­گیرد. از همین رو اکثر افرادی که علاقمند به تحصیل به زبان انگلیسی هستند این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می­کنند. دانشجویانی که به زبان انگلیسی مهارت ندارند و قصد مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی را دارند می­توانند قبل از ورود به دانشگاههای این کشور در یک دوره آموزش زبان انگلیسی شرکت نموده و پس از آن وارد دانشگاه گردند. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند و مفتخر به راهنمایی دانشجویان عزیز در این زمینه می­باشند.

شرایط تحصیل در آفریقای جنوبی

همانطور که بیان نمودیم تدریس در دانشگاههای آفریقای جنوبی به زبان انگلیسی است و دانشجویان برای ورود به دانشگاه باید دارای مدرک زبان آیلتس باشد. اگرچه امکان یادگیری زبان انگلیسی قبل از ورود به دانشگاه برای دانشجویان وجود دارد. دانشجویان برای ورود به مقطع کارشناسی باید دارای مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره6 و برای ورود به دوره­ی کارشناسی ارشد 6.5 و جهت ادامه تحصیل در مقطع دکترای آفریقای جنوبی باید حداقل نمره7 را در مدرک زبان آیلتس خود کسب نموده باشند.

بطور کلی در آفریقای جنوبی 11 دانشگاه مشغول به فعالیت می­باشند که تمامی این دانشگاهها مورد تأیید وزارت علوم ایران می­باشند. دانشجویان خارجی با اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی می­توانند بهمراه اعضای خانوداه خود به این کشور سفر نمایند. البته دانشجویانی که تنها برای شرکت در دوره های زبان به این کشور سفر می­نمایند امکان اخذ ویزای همراه برای اعضای خانواده برایشان وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاههای آفریقای جنوبی

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاههای آفریقای جنوبی می­بایست ابتدا مدارک زیر را به دانشگاه مورد نظر خود تحویل نمایند:

 • ارائه ترجمه مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریزنمرات
 • دانشجویانی که جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند باید ترجمه مدرک کارشناسی را بهمراه ریز نمرات ارائه نمایند.
 • همچنین دانشجویانی که متقاضی تحصیل در مقطع دکترا هستند باید ترجمه مدرک کارشناسی ارشد خود را بهمراه ریز نمرات به این دانشگاه تحویل نمایند.
 • ارائه رزونامه تحصیلی و انگیزه نامه برای دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا
 • ارائه اسکن صفحه اول پاسپورت معتبر
 • ارائه 6 قطعه عکس رنگی

همچنین دانشجویانی که دارای مدارک زیر هستند شانس بیشتری برای اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی خواهند داشت:

 • برخورداری از مدارکی که سابقه کاری دانشجو را مشخص می­نماید.
 • برخورداری از مدارک فنی و حرفه ای مرتبط با رشته دانشگاهی دانشجو
 • ارائه رزومه تحصیلی و کاری
 • ارائه گواهی معتبر از مدرک تحصیلی دانشجو

مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی

دانشگاههای کشور آفریقای جنوبی به سه دسته تقسیم میشوند. دسته اول دانشگاههای سنتی هستند که مطالب آکادمیک در آن تدریس می­گردد. دسته دوم دانشگاههای فنی و حرفه ای می­باشد که به دانشجویان آموزش های فنی ارائه می­گردد. دسته سوم دانشگاههای آفریقای جنوبی ترکیبی از دانشگاههای سنتی و فنی و حرفه ای است که در کنار تدریس مطالب دانشگاهی آموزش های فنی و حرفه ای نیز به دانشجویان ارائه می­نماید.

اکثر دانشجویان مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی را بمثابه سکوی پرتاب خود به دانشگاههای کشورهایی همچون انگلستان و آمریکا میدانند. زیرا از این طریق می­توانند مهارت زبان انگلیسی خود را در این کشور تقویت نمایند و برای تحصیل در دانشگاههای دیگر کشورهای انگلیسی زبان آماده نمایند.

دانشگاههای این کشور امکانات آموزشی عالی – باشگاهها و سیستم های پشتیبانی مطلوبی را به دانشجویان بین المللی ارائه می­نمایند. ما در اینجا به معرفی بهترین دانشگاههای کشور آفریقای جنوبی به کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی را دارند می­پردازیم. از جمله بهترین دانشگاههای این کشور دانشگاه کیپ تاون- ویت وترسرند- استیلن بوچ- پریتوریا می­باشند.

دانشگاه کیپ تاون

در میان دانشگاههای آفریقای جنوبی دانشگاه کیپ تاون از رنکینگ بالایی در جهان برخوردار است. تدریس در این دانشگاه به زبان انگلیسی است. هم اکنون نیز دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان در این دانشگاه مشغول به تحصیل می­باشند. 70 درصد از دانشجویان در مقط کارشناسی و 30 درصد از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه را دانشجویان بین المللی تشکیل می­دهد.

دانشگاه ویت وترسرند

این دانشگاه نیز یکی از معتبرترین دانشگاههای جهان محسوب می­شود که رتبه350 را در میان بهترین دانشگاههای جهان به خود اختصاص داده است. دانشجویان عزیز جهت آگاهی از قوانین دانشگاههای آفریقای جنوبی می­توانند با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند.

دانشگاه استلنبوش

این دانشگاه نیز سومین دانشگاه معتبر در افریقای جنوبی است که در میان 400 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است. هم اکنون نیز پذیرای 26000 دانشجو از نقاط مختلف جهان می­باشد. از جمله برترین رشته های تحصیلی در این دانشگاه موارد زیر را می توان نام برد.

 • حقوق
 • سیاست
 • الهیات
 • جنگلداری
 • کشاورزی
 • روانشناسی

دانشگاه پریتوریا

چهارمین دانشگاه معتبر آفریقای جنوبی دانشگاه پریتوریا است. این دانشگاه معروفترین دانشگاه در آفریقای جنوبی است که دانشجویان بین المللی زیادی را هرساله پذیرش می­نماید. هم اکنون نیز 52 درصد از دانشجویان در مقطع کارشناسی و 48 درصد دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجویان بین المللی هستند.

هزینه های تحصیل و زندگی در آفریقای جنوبی چگونه است؟

همانطور که می­دانید دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاههای آفریقای جنوبی ملزم به پرداخت شهریه می­باشند. شهریه های دانشگاهی در این کشور بسته به مقطع و رشته تحصیلی و دانشگاه دانشجو با یکدیگر متفاوت است. بطور میانگین شهریه های تحصیلی در مقطع کارشناسی 5000 دلار و در مقطع کارشناسی ارشد3000 دلار در سال برآورد شده است.ناگفته نماند دانشگاههای آفریقای جنوبی در برخی از سطوح دانشگاهی به دانشجویان بین المللی که از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برخوردار هستند بورسیه های تحصیلی اعطا می­نماید.

دانشجویان علاوه بر شهریه های فوق باید هزینه هایی را نیز برای زندگی در کشور آفریقای جنوبی پرداخت نمایند. هزینه های زندگی در این کشور بطور میانگین 600-800 دلار در ماه تخمین زده شده است. دانشجویان با کاریابی در آفریقای جنوبی می ­توانند 20 ساعت در هفته به انجام کار بپردازند و میزان حقوق دریافتی آنان ساعتی 37 راند می­باشد.

ویزای دانشجویی آفریقای جنوبی چگونه است؟

دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی را دارند ابتدا باید ویزای دانشجویی این کشور را اخذ نمایند. دانشجویان باید تمامی مدارک خود را به سفارت این کشور تحویل نماید مدت زمان پاسخگویی به درخواست دانشجو در سفارت این کشور 5-7 هفته بطول می­انجامد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی آفریقای جنوبی کدامند؟

دانشجویان برای دریافت ویزای تحصیلی باید مدارک زیر را به سفارت افریقای جنوبی تحویل دهند:

 • ارائه پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار
 • تکمیل نمودن فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه یک قطعه عکس
 • ارائه مدارک تمکن مالی دانشجو
 • ارائه آزمایشات پزشکی مبنی بر سلامت دانشجو
 • ارائه نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر

دانشجویان ممکن است با سوالاتی در زمینه مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی روبرو شوند از جمله:

 • یا اخذ ویزای تحصیلی آفریقای جنوبی آیا امکان سفر به استرالیا و نیوزلند بدون اخذ ویزا وجود دارد؟
 • آیا با تحصیل در این کشور می­توان اقامت آفریقای جنوبی را اخذ نمود؟
 • آیا کیفیت آموزشی دانشگاههای آفریقای جنوبی برابر با دانشگاههای انگلستان است؟

کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت همواره سعی در راهنمایی و پاسخگویی به سوالات دانشجویان عزیز در زمینه مهاجرت تحصیلی به آفریقای جنوبی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *