مهاجرت به کشور یونان

مهاجرت به یونان از طریق تولد

مهاجرت به کشور یونان از طریق تولد

مسائل مختلف در خصوص مهاجرت به یونان از طریق تولد وجود دارد که قصد داریم در مقاله ای که از سوی موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به تحریر در آمده است، مورد بررسی قرار دهیم. مسائل مربوط به فرآیندی که از تولد نوزاد آغاز گردیده و تا انتقال تابعیت به نوزاد واجد شرایط پایان می یابد. از این رو تا پایان مقاله ما را همراهی بفرمایید.

مهاجرت به یونان از طریق تولد

کشور اروپایی یونان در سیستم خون در کشورش پیروی می کند. البته در برخی موارد فرد مجاز است از طریق سیستم خون به تابعیت برسد. بنابراین برای مهاجرت به یونان از طریق تولد و اخذ تابعیت، کودک می بایست در خاک این کشور متولد شده باشد. البته شرایط دیگری نیز برای والدین کودک در اخذ تابعیت یونان وجود دارد که در بخش بعدی به آن اشاره خواهیم کرد.

شرایط والدین جهت تابعیت کودک

بر اساس ماده 1 در قانون شهروندی کشور یونان، کودک متولد شده در خاک یونان می تواند تابعیت یونان، پاسپورت و حق شهروندی این کشور را دریافت کند، اگر:

  • مادر کودک در زمان های بارداری و تولد کودک، در این کشور اقامت داشته باشد.
  • پدر کودک در زمان تولدش در یونان حضور داشته باشد.
  • چنانچه والدین کودک از اتباع یونانی نباشند، می بایست 5 سال قبل از تولد کودک به در دست داشتن مجوز اقامت قانونی در یونان زندگی کرده باشند.

تابعیت مضاعف در یونان

کودکی که در کشور یونان به دنیا آمده است، تحت شرایطی که در بخش قبلی ذکر گردید مجاز به اخذ تابعیت و شهروندی کشور یونان خواهد بود. در صورتی تابعیت به او تعلق نمی گیرد که تابعیت کشور دیگری را داشته باشد. چرا که یونان از جمله کشورهایی است که تابعیت مضاعف را از فرد متقاضی نمی پذیرد. بنابراین جهت دریافت شهروندی یونان، ترک تابعیت قبلی ضروری است. همچنین ثبت تولد نوزاد در مراجعه قانونی مربوطه که همان مراکز بخش خانواده می باشد، می بایست ثبت قانونی گردد.

تابعیت تبعی در یونان

در موضوع مهاجرت به یونان از طریق تولد ، تابعیتی وجود دارد که به آن تابعیت تبعی می گویند. این نوع تابعیت مختص افرادی که سن آنها کمتر از 18 سال بوده و از سوی والدین تبعه یونانی به فرزند خواندگی پذیرفته می شوند. از تاریخ پذیرش این فرزندخواندگی، فرد دارای تابعیت یونان خواهد بود.

مدارک و شرایط جهت اخذ تابعیت یونان

شرایط و مدارکی برای مهاجرت به یونان از طریق تولد وجود دارد که می بایست از سوی والدین اجرا شده و ارائه گردد این شرایط به شرح ذیل است: والدینی که فرزند آنها در یونان به دنیا آمده است، می بایست سند قانونی ازدواج خود را ارائه نمایند. البته انجام ازدواج مجدد بر اساس آداب و رسوم یونان برای اشخاصی که با آداب و رسوم دیگری ازدواج کرده اند، ضروری نیست.

اگرچه ارائه سند ازدواج برای والدین امری الزامی است اما اگر کودک از راه غیر مشروع نیز به دنیا آمده باشد، قوانین مربوط به مهاجرت به یونان از طریق تولد شامل حال کودک می گردد.

اثبات رابطه نسبی

اثبات نمودن رابطه نسبی با فرزند تازه متولد شده از سوی والدین ضرورت دارد. چراکه والدین با اثبات این موضوع می توانند به تابعیت و شهروندی یونان دست یابند. ممکن است پدر کودک، یونانی نباشد اما رابطه نسبی کودک با مادر ثابت گردد. در این صورت در صورتی که مادر یونانی بوده و یا به مدت 5 سال در این کشور زندگی کرده باشد، تابعیت و پاسپورت یونان به فرزندش تعلق می گیرد. این قانونی در مورد پدر نیز صدق می کند.

بدین معنا که مادر شهروندی یونان را نداشته باشد اما رابطه نسبی کودک با پدر به اثبات برسد. در این صورت پاسپورت و تابعیت به فرزند اعطا می گردد در صورتی که پدر از اتباع یونانی باشد و یا به مدت 5 سال در یونان اقامت داشته باشد.

مراحل ثبت تولد کودک دریونان چیست؟

ثبت تولد کودک در موضوع مهاجرت به یونان از طریق تولد امری الزامی است که حتما می بایست از سوی پدر و مادر به انجام برسد. این کار از طریق مراجعه به کنسولگری یونان، مقامات دیپلماتیک و یا با مراجعه به شهرداری این کشور صورت می گیرد. همچنین مادر که فرزند خود را در کشتی به دنیا آورده باشد، برای ثبت تولد می بایست به ناخدای کشتی مراجعه نماید.

ممکن است کودک در قطار یا هواپیما متولد گردد، در این صورت مسئول ثبت در محل مقصد در هواپیما یا قطار موظف است ثبت تولد کودک را به انجام برساند. دادستان به طور مستقیم در انجام این امر نظارت دارد.

فرآیند ثبت تولد کودک چگونه است؟

به طور کلی مهاجرت به یونان از طریق تولد در خاک این کشور، از ساده ترین مهاجرت ها به این کشور بوده و به سهولت می توان برای کودک متولد شده در خاک این کشور و مرزهای آبی و هوایی یونان تابعیت و شهروندی یونان را گرفت. همان طور که گفته شد ثبت ولادت از نظر قوانین ثبت احوال یونان امری است ضروری و لازم الاجرا. مدارکی که جهت ثبت تولد کودک در ثبت احوال مورد نیاز است به شرح ذیل است:

  • مشخصات فردی نوزاد
  • مشخص نمودن ساعت تولد، محل تولد و تاریخ تولد
  • مشخص نمودن مذهب و همچنین در صورت توافق والدین تاریخ غسل تعمید نیز معلوم گردد.
  • مشخصات فردی پدر و محل اقامت وی
  • مشخصات فردی مادر و محل اقامت وی
  • شماره لایحه و تاریخ مندرج در آن
  • نام مسئول ثبت و امضای وی

لازم به ذکر است مشخصاتی که از سوی والدین به ثبت احوال یونان داده می شود می بایست مطابق با آنچه که در فهرست شهرداری یونان ثبت گردیده باشد. درخصوص مساله فرزند خواندگی والدین می بایست سند فرزند خواندگی را در دست داشته باشند و نام و مشخصات فردی آنها همراه با محل اقامت در این سند ذکر شده باشد.

اخذ اقامت یونان چه شرایطی دارد؟

والدینی که در کشور یونان صاحب فرزند شده اند، به محض تولد فرزند نمی توانند اقامت در یونان را دریافت کنند. بلکه می بایست حداقل به مدت 2 سال در این کشور زندگی کرده باشند. به طور کلی مهاجرت به یونان از طریق تولد مراحل قانونی و حساسی دارد که از نظر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت حضور یک وکیل در انجام مرحله به مرحله اخذ اقامت و تابعیت ضرورت دارد.

این موسسه وکلای بسیار ماهری را در اختیار دارد که می توانند راهنما و نماینده شما در امر مهاجرت به یونان و سایر کشورهای اروپایی از جمله یونان باشند. در صورت تمایل به دریافت مشاوره، از طریق تماس تلفنی رایگان یا مراجعه حضوری اقدام بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *