مهاجرت به کشور آلمان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان و زندگی در این کشور برای بسیاری از افراد یک امر رویایی است، اما چیزهای زیادی وجود دارد که باید قبل از این مهاجرت بدانید. به همین دلیل است که در این بخش از راهنمای مهاجرت به آلمان، متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به مهمترین حقایق درباره کشور آلمان، از جمله هزینه های زندگی در این کشور، حمل و نقل و غیره اشاره خواهند کرد. آیا می دانید قانون مهاجرت ماهر آلمان که اخیراً معرفی شده، کار شهروندان غیر اتحادیه اروپا را در آلمان راحت تر می کند؟ پس با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

با داشتن حقوق بالا و هزینه معقول زندگی، آلمان یکی از جذاب ترین کشورهای اروپای غربی برای اقامت و زندگی است. آلمان به دلیل سهولت اخذ مجوز برای رانندگی با اتومبیل و حمل و نقل عمومی مطمئن و همچنین قوانین دقیق شناخته شده است. آلمان به همه مهاجران موارد مختلفی را ارائه می دهد. این کشور به 16 ایالت تقسیم می شود و دارای مناظر متنوعی از جنگل های متراکم گرفته تا شهرهای بین المللی، رشته کوه های گسترده و روستاهای کنار رود می باشد. اگرچه کشوری توسعه یافته و استقبال کننده است، اما برای زندگی در این کشور مهاجران باید به چند نکته اصلی توجه داشته باشند. این نکات شامل تنظیم ارتباطات، مانند اینترنت و تلفن های همراه و موارد دیگر می باشد.

اخذ ویزا برای مهاجرت به آلمان

درخواست ویزای آلمان یک گام اساسی در سفر به زندگی و اسکان در این کشور اروپایی است. اگر حداقل هشت سال در آلمان با اجازه اقامت زندگی کنید، می توانید تابعیت آلمان را بدست آورید. با کسب تابعیت آلمان، متقاضیان می توانند اقدام به کسب گذرنامه آلمانی کنند که اخیراً رتبه سوم پاسپورت جهان را نیز کسب کرده است. به طور کلی، درخواست ویزای آلمان می تواند بین 6 تا 12 هفته طول بکشد، بنابراین باید حدود 4 یا 5 ماه قبل از مهاجرت به آلمان این کار را انجام دهید. هنگام درخواست ویزای آلمان، باید برخی از نیازها و الزامات از جمله اثبات درآمد و بیمه درمانی را برآورده کنید. ویزای اقامت طولانی برای آلمان تقریبا 75€ (یورو) هزینه دارد در حالی که ویزاهای کوتاه مدت (تا 3 ماه) معمولاً 60€ (یورو) دارند.

برجسته ترین ویزاها برای مهاجرت به آلمان عبارتند از:

 • ویزای کار آلمان
 • ویزای تجاری آلمان
 • ویزای همراه آلمان
 • ویزای مهاجران ماهر آلمان
 • ویزای خود اشتغالی آلمان
 • ویزای دانشجویی آلمان

مدارک مورد نیاز برای کسب هر کدام از ویزاهای ذکر شده متفاوت می باشند. متقاضیان بایستی براساس شرایط و ملیت خود مدارک لازم برای کسب این ویزاها را جمع آوری کنند. به یاد داشته باشید که اکثر ویزاهای کشور آلمان می توانند موجب کسب اقامت دائم این کشور شوند.

در نمودار زیر به بررسی مزایای مهاجرت و اخذ اقامت آلمان می پردازیم:

مزایای زندگی در آلمان

نحوه اخذ اقامت دائم در آلمان

درست مانند اخذ ویزای آلمان، درخواست اقامت دائم آلمان و شرایط مربوط به آن به شدت با ملیت و دلایل شما برای ورود به آلمان مرتبط است. اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا EEA نیازی به اجازه اقامت در آلمان ندارند. کسانی نیاز به کسب مجوز اقامت آلمان را دارند باید در نظر داشته باشند که هزینه اقامت دائم آلمان 255€ (یورو) است. پس از مهاجرت به آلمان، مهاجران باید در مقامات محلی (یا ثبت پلیس) ثبت نام کنند. در صورت درخواست ویزای آلمان از خارج، روش ثبت نام محلی الزامی است. توجه داشته باشید که متقاضیان ابتدا باید برای ویزای اقامت اقدام کنند. همه ساکنان آلمان، چه شهروند آلمانی، چه اتباع اتحادیه اروپا یا اتباع کشورهای ثالث، مجبورند محل اقامت خود را به مقامات محلی گزارش دهند.

هرگونه تغییر آدرس باید طی یک هفته از انتقال به یک محل اقامت جدید یا در طی دو ماه زندگی در هتل یا محل دوست خود گزارش شود. هنگام نقل مکان به یک شهر دیگر، افراد باید یک بار دیگر در محل استقرار جدید خود ثبت نام کنند. اگر مهاجران به مدت طولانی در آلمان مهاجرت می کنند، برای دریافت اجازه اقامت دائم باید روشی را که باید دنبال کنند بررسی کنند. به عنوان مثال، متقاضیان باید به مدت قانونی 5 سال در آلمان زندگی كنند تا بتوانید درخواست اقامت دائم كنئد.

دریافت اقامت آلمان مزایای بسیاری دارد. مزایای اقامت دائم این کشور شامل موارد زیر است:

 • اقامت نامحدود در آلمان
 • توانایی کار برای هر سازمانی در آلمان
 • حرکت آزاد در اتحادیه اروپا و خارج از منطقه اقتصادی اروپا
 • دسترسی به آموزش و پرورش
 • مزایای رفاه
 • دسترسی آسان تر به کمک های مالی و وام
 • امنیت اجتماعی

الزامات مهاجرت به آلمان

الزامات مهاجرت به آلمان

علاوه بر موارد ذکر شده، متقاضیان باید موارد زیر را برای مهاجرت به آلمان در نظر داشته باشند:

آیتم شرح
شناسنامه برای ثبت اقامت در آلمان، مهاجران به این سند احتیاج دارند.
گواهی ازدواج مهاجران در صورت لزوم باید اثبات مبنی بر ازدواج را نیز ارائه دهند.
اظهارات بانکی مهاجران باید ثابت کنند که می توانند هزینه های اقامت در آلمان و مهاجرت به این کشور را پرداخت کنند.
اثبات تحصیلات برای مهاجرت به آلمان متقاضیان باید مدرک تحصیلی معتبر داشته باشند تا بتوانند در این کشور کار کنند
اثبات بیمه درمانی داشتن پوشش مراقبت های بهداشتی در آلمان اجباری است، بنابراین اگر مهاجران از قبل بیمه شده باشند، باید مدارک برای اثبات آن ارائه دهند (به یاد داشته باشید که کسب اقامت آلمان بدون این مدارک امکان پذیر نخواهد بود.)
سوابق پزشکی این موارد برای ثبت نام در سیستم پزشکی و به ویژه اگر فرد از بیماری مزمن رنج می برد بسیار مهم است.

واکسیناسیون و نیازهای بهداشتی مهاجرت به آلمان 2022

قبل از مهاجرت به آلمان، افراد باید اطمینان حاصل کنند که واکسیناسیون آنفولانزا و سایر واکسن های مورد نیاز سالانه را برای مهاجرت به آلمان انجام داده اند. برای اطمینان از ورود به خاک آلمان، مهاجران باید واکسیناسیون های زیر را انجام دهند:

 • هپاتیت A
 • هپاتیت B
 • هاری
 • مننژیت
 • فلج اطفال
 • سرخک، اوریون و سرخچه
 • کزاز و دیفتری
 • آبله مرغان
 • زونا
 • پنومونی و آنفلوانزا

هزینه زندگی در آلمان

طبق بررسی های اخیر دفتر آماری فدرال آلمان، میانگین هزینه زندگی یک فرد در آلمان 850€ (یورو) در ماه است. از این هزینه 36% برای مسکن و خدمات شهری پرداخت می شود. لایپزیگ ارزانترین شهر آلمان برای زندگی است و فرانکفورت، مونیخ و هامبورگ 3 شهر گران قیمت آلمان هستند که کلن نیز در کنار آنها قرار می گیرد. بهداشت و درمان در آلمان هزینه ای ندارد مگر اینکه افراد از سیستم بهداشت عمومی استفاده کنند یا بیمه درمانی خصوصی داشته باشند. اگر افراد به سیستم عمومی بپیوندند، درصدی که به دولت می بایست پرداخت کنند از حقوق ماهیانه آنها کسر می شود. هزینه های مراقبت های بهداشتی آلمان از %14.6 تا 15.6% است. نیمی از این هزینه توسط کارگر و نیمی از آن توسط کارفرما پرداخت می شود. مراقبت های بهداشتی عمومی شامل درمان و خدمات، از جمله ایمن سازی، نسخه ها و بررسی های دندانپزشکی است.

در آلمان، یک کارمند باید حدود 21% از درآمد ناخالص خود را صرف مواردی مانند کمک های اجباری به مراقبت های بهداشتی، صندوق های بیکاری و برنامه بازنشستگی ملی کند. کارگران با درآمد متوسط ​​نیز درصد نسبتاً بالایی از مالیات بر درآمد را (42%)پرداخت می کنند. کارگران کم درآمد 14% مالیات می پردازند و بالاترین میزان مالیات در آلمان 45% است.

در نمودار زیر به هزینه های اصلی زندگی در آلمان اشاره شده است:

در جدول زیر نیز به هزینه زندگی ماهیانه در آلمان اشاره شده است:

شهر هزینه زندگی یک نفر در آلمان به یورو هزینه زندگی خانواده 4 نفره به یورو
فرانکفورت 1800€ 4600€
مونیخ 2000€ 5000€
هامبورگ 1700€ 4500€
لایپزیگ 1200€ 3500€

برای کسب اطلاعات بیشتر از شرایط مهاجرت به کشور آلمان و یا سایر کشورهای اروپایی، آمریکایی، نوردیک و کشورهای پیشرفته آسیایی می توانید با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید. در این خصوص مقاله هزینه زندگی در آلمان را از طریق لینک مذکور مطالعه بفرمائید.

5/5 - (1 امتیاز)

5 دیدگاه برای “مهاجرت به آلمان

 1. ریحانه گفت:

  خیلی خوووب بود مرسی

 2. sohrab گفت:

  ظاهرا در مورد وقت دهی سفارت برای مصاحبه ویزا هم شرایط نسبت به پارسال خیلی بهتر شده و تقریبا یکسال زمان می بره

 3. ناجی گفت:

  من هم مقاله رو کامل خوندم و مفید بود و جامع. به نظرم بهترین راه رسیدن به کار و کاریابی در اروپا این ویزای المان هست.
  من شنیدم بدون مدرک زبان هم میشه اقدام کرد. درسته؟

 4. ترانه گفت:

  خیلی جالب و بسیار علمی و آموزنده بود از سایت شما ممنونم زیرا که من کشور آلمان و راه مهاجرت به آلمان را نمیشناختم و با خواندن این مطالب در سایت شما باعث شد من راحتر تصمیم بگیرم. از کادر مجرب شما سپاسگذارم

 5. مهدیه گفت:

  خوشحال هستیم که مطالب برای شما مفید بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.