مهاجرت به کشور ایتالیا

مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا

مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا

ایتالیا کشوری توسعه یافته در جنوب قاره اروپا می­باشد. افراد زیادی با مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا می­توانند به سایر کشورهای اروپایی سفر نمایند. ایتالیا کشوری است با طبیعت زیبا که دارای 60 میلیون جمعیت می­باشد. پایتخت این کشور رم است و دارای قدمتی طولانی است.

کشور ایتالیا در نزدیکی کشورهای شمال آفریقا قرار دارد. به همین دلیل همواره پناهجویان آفریقایی به این کشور سفر نموده و درخواست پناهندگی به این کشور را دارند. مهاجران آفریقایی هر ساله در فصول گرم سال بدلیل مساعد بودن شرایط آب و هوایی به کشور ایتالیا مهاجرت می­نمایند. مهاجران آفریقایی از طریق دریا خود را به این کشور می­رسانند، مهاجرت از طریق راههای دریایی بسیار خطر ناک و برخی مواقع افراد جان خود را از دست خواهند داد.

پناهندگی در ایتالیا

دولت ایتالیا به دلیل افزایش پناهجویان در این کشور قوانین سخت گیرانه ای را برای پذیرش پناهجویان در نظر گرفته است. همین امر باعث شده است تا در سال های اخیر مهاجران کمتری به این کشور درخواست پناهندگی دهند. وضعیت اقتصادی در کشور ایتالیا بسیار مناسب نمی­باشد و این باعث شده است که اکثر شهروندان ایتالیایی نیز خود از این کشور به سایر کشورها مهاجرت نمایند. ما در این مقاله به بررسی مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا خواهیم پرداخت. از افرادی که قصد مهاجرت به ایتالیا را دارند دعوت می­نمائیم تا مقاله را به دقت مطالعه فرمایند.

قوانین پناهندگی ایتالیا

قوانینی که در کشور ایتالیا برای پناهندگان در نظر گرفته شده است کاملاً شبیه به قوانینی است که در اتحادیه اروپا برای پناهندگان اعمال می­گردد. کشور ایتالیا با درخواست پناهندگی افرادی موافقت می­نماید که فرد در زادگاه خودش با تهدیدهای جانی و مالی روبرو بوده و از امنیت در کشور خودش برخوردار نباشد.

افراد از طرق مختلفی همچون راههای غیر قانونی و در برخی موارد از راههای قانونی مانند ویزای توریستی ایتالیا و یا تور ایتالیا وارد این کشور می­شوند. سپس درخواست پناهندگی خود را به این دولت اعلام می­نمایند. پلیس مهاجرت کشور ایتالیا با بررسی پرونده تصمیم به موافقت و عدم موافقت با درخواست آنها خواهد نمود.

در پی بحران های اخیر کشورهای خاورمیانه افراد زیادی به مهاجرت به سمت کشور های اروپایی روی آوردند. کشور ایتالیا در ابتدا مهاجران به سمت کشورهای مرکزی اروپا هدایت می­نمود، اما پس از اینکه با فشارهای این کشورها روبرو گردید خود مجبور به رسیدگی به پرونده های پناهجویان گردید. با پذیرش پناهجویان در کشور ایتالیا تعداد آنان به شدت افزایش یافت. از طرفی هم سایر کشورهای اروپایی پذیرش پناهجویان را محدود نمودند. به همین دلیل کشور ایتالیا نیز از سیاست های قبلی خود استفاده نمود واز پذیرش پناهجویان فقط در برخی موارد خودداری نمود.

روش های مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا

اکثر پناهجویانی که وارد کشور ایتالیا می­شوند، پناهجویان آفریقایی می­باشد که از طریق راههای دریایی و بسیار خطرناک وارد این کشور می­شوند. در خواست اولیه این افراد پناهندگی کشور ایتالیا می­باشد. پناهندگی به کشور ایتالیا به دو گونه می­باشد که ما در زیر به تشریح آنها خواهیم پرداخت.

  • پناهندگی به ایتالیا از طریق پناهندگی اجتماعی

افراد بسیاری بخصوص کشورهای آفریقایی از طریق پناهندگی اجتماعی سعی در دریافت پناهندگی کشور ایتالیا را دارند. این افراد به دلیل شرایط سخت زندگی که در کشورشان وجود دارد به این کشور مهاجرت می­کنند. در گذشته افراد از کشور ایتالیا به عنوان پلی برای ورود به سایر کشورهای اروپایی استفاده می­نمودند. اما هم اکنون اکثر پناهجویان علاقمندند تا کشور ایتالیا با درخواست پناهنندگی شان موافقت نماید.

  • مهاجرت به ایتالیا از طریق پناهندگی سیاسی

در گذشته کشور ایتالیا با پناهندگی سیاسی افراد موافقت نمی­نمود و تنها پناهندگان سیاسی را به سایر کشورها انتقال می­داد. اما از سال 1992 این کشور تصمیم به پذیرش پناهندگان سیاسی در کشور خود را نمود. دلیل تصمیم دولت ایتالیا این بود که می­تواند پناهندگان سیاسی را در مشاغلی که اتباع ایتالیایی دیگر در آنها فعالیت نمی­نمایند جذب نماید. تعداد پناهندگان سیاسی در کشورهای اروپایی به 1600000 نفر رسیده است که از این میان 47000 پناهنده سیاسی در کشور ایتالیا زندگی می­نمایند.

شرایط پناهندگان در ایتالیا

اکثر افرادی که درخواست پناهندگی به کشور ایتالیا را می­دهند، افرادی هستند که قصد عبور از کشور ایتالیا ورسیدن به سایر کشورهای اروپایی را داشته اند. اما به دلیل فشارهایی که سایر کشورهای اروپایی به دولت ایتالیا در رابطه با پناهجویان وارد نمود، این دولت مجبور به ممانعت افراد برای رسیدن به دیگر کشورها را نمود. به همین دلیل دولت ایتالیا از تمامی پناهجویانی که وارد کشور ایتالیا مش­شوند اثر انگشت دریافت می­نماید. در صورتیکه پناهجویان خود را به سایر کشورهای اروپایی برسانند طبق قانون دوبلین برگردانده خواهند شد.

پناهجویان بسیاری از طریق راههای غیر قانونی وارد کشور ایتالیا می­شوند. از جمله راههای غیر قانونی که افراد از آن طریق به ایتالیا مهاجرت می­کنند راه دریای مدیترانه است که بسیاری از افراد جان خود را از دست داده اند. افراد از راههای قانونی نیز می­توانند درخواست پناهندگی به کشور ایتالیا را دهند. بدین گونه که ابتدا افراد اقامت این کشور را از طریق اخذ ویزا دریافت نمایند و پس از ورود به ایتالیا درخواست پناهندگی خود را اعلام نماید.

 مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا

طبق قانون دوبلین که در سرتاسر اتحادیه اروپا در مورد تمامی پناهجویان اعمال می­گردد، بیان می­دارد که کدام کشور اروپایی مسئول رسیدگی به پرونده پناهجویان است. رسیدگی به پرونده پناهجویان وظیفه اولین کشور اروپایی است که پناهجو در آن کشور وارد شده و مشخصات فرد در آن کشوربه ثبت رسیده است. در زیر ما به مکان هایی که مشخصات پناهجویان در آن به ثبت می­رسد اشاره خواهیم نمود.

Euro Doc

تمامی اطلاعات پناهجویان از جمله تصویر، اثرانگشت و نوع درخواست پناهندگی در یک بانک اطلاعاتی مشترک در بین کشورهای اروپایی بصورت مشترک نگهداری می­گردد. بدین صورت این کشورها براحتی می­توانند کشور مسئول رسیدگی به پرونده پناهجویان را مشخص نمایند.

Cedolino

کشورهای اروپایی به پناهندگان پس از اولین مصاحبه مدرکی به نامCedolino را می­دهد که مشخصات فرد و اینکه مهاجرت وی از طریق پناهندگی می­باشد را مشخص می­نماید.

منطقه شنگن

شنگن منطقه ای است که 26 کشور اروپایی را شامل می­شود و افراد نیازی به اخذ ویزای ایتالیا برای ورود به این منطقه را ندارد.

CPSA

مهاجران هنگامی که وارد کشور ایتالیا می­گردند ابتدا جهت پذیرش و انجام کمک های اولیه به محلی به نامCPSA فرستاده می­شوند.

پروسه مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا چگونه است؟

افراد پس از اینکه درخواست پناهندگی خود را به ایتالیا اعلام نمودند، به مراکزی که از پناهجویان نگهداری می­نمایند فرستاده می­شوند. در این مراکز افراد از امکاناتی نظیر مسکن، خدمات پزشکی، خوراک و کمک های اولیه برخوردار خواهند بود.

افراد پس از درخواست پناهندگی به آنها کارتی که مشخصات وی در آن درج شده است داده میشود. بایستی افراد توجه داشته باشند که به هنگام توقف در هر مکانی این کارت را همراه داشته باشند. زیرا در صورت عدم به همراه داشتن این کارت ممکن است توسط پلیس این کشور جریمه گردند.

ثبت درخواست پناهندگی در ایتالیا چگونه است؟

افراد در خواست پناهندگی خود را می­توانند در شهرهای کشور ایتالیا و یا در مرزهای این کشور اعلام نمایند. در هر صورت اولین کشوری که مشخصات فرد را به ثبت رسانده است مسئول پرونده پناهندگی وی است. در صورتی که افراد بطور مثال در کشور یونان مشخصاتش به ثبت رسیده باشد، و به کشور ایتالیا درخواست پناهندگی دهد، این کشور وی را به کشور یونان برمی­گرداند.

افراد برای ثبت درخواست پناهندگی خود باید دو مرحله مصاحبه با پلیس مهاجرت این کشور داشته باشند. در مصاحبه اولیه که مشخصات فرد شامل عکس، اثر انگشت و نوع پناهدگی وی ثبت می­گردد. پس از ثبت اولیه پناهجویان آنها را به مراکز نگهداری پناهندگان فرستاده و مصاحبه اصلی پناهندگان در این مراکز انجام می­گیرد.

جواب درخواست پناهندگی ایتالیا چگونه است؟

دولت ایتالیا پس از مصاحبه اصلی که با پناهجویان برگزار می­کند معمولاً بعد از گذشت 9 ماه پاسخ این دولت را به پناهجو اعلام می­نماید. پاسخ درخواست پناهندگی افراد به 4 گونه می­باشد:

  • موافقت با درخواست پناهندگی فرد

در صورت موافقت دولت ایتالیا با درخواست پناهندگی فرد، این دولت مسئول نگهداری و خدمت رسانی به پناهجو می­باشد. پس از این پناهجو اجازه کار در ایتالیا و زندگی در ایتالیا را دارد و به وی کارتی که نشان دهنده قبول پناهندگی فرد است اعطا می­گردد.

  • رد درخواست پناهندگی

در صورتی که با درخواست پناهندگی فرد موافقت نگردد، از فرد خواسته می­شود تا ایتالیا را ترک نماید. در یان شرایط فرد اجازه اعتراض و تجدید بررسی پرونده خود را دارد.

  • حمایت تکمیلی

در برخی موارد که درخواست پناهندگی افراد از سوی دولت ایتالیا مورد قبول واقع نمی­شود. اگر فرد در صورت بازگشت به زادگاهش با خطرات جانی و مالی روبرو می­گردد به فرد اجازه پناهندگی محدود داده می­شود. پناهندگی محدود دارای محدودیت هایی برای فرد است که دولت ایتالیا مشخص می­نماید.

  • حمایت بشردوستانه

در برخی موارد که درخواست پناهجویان در ایتالیا رد می­شود، دولت ایتالیا به دلیل وضعیت پنامناسب پناهجویان آنها را بدلایل بشر دوستانه مورد حمایت خود قرار می­دهند.در این گونه موارد به فرد پناهندگی بشر دوستانه اعطا می­گردد.

افراد با سوالات بسیاری در زمینه مهاجرت از طریق پناهندگی به ایتالیا مواجه می­شوند:

  • پناهجویان تا قبل از موافقت با درخواست پناهندگی شان از چه امکاناتی برخوردار هستند؟
  • آیا پناهجویان می­توانند پاسپورت کشور ایتالیا را کسب نمایند؟
  • شرایط کار برای پناهجویان در ایتالیا چگونه است؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت افتخار پاسخگویی به عزیزانی که قصد مهاجرت به کشور ایتالیا را دارند، دارد. افراد می­توانند با کارشناسان این مجموعه جهت راهنمایی و مشاوره ارتباط برقرار نمایند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *