مهاجرت تحصیلی روسیه, مهاجرت تحصیلی مجارستان

مقایسه تحصیل پزشکی در روسیه و مجارستان

مقایسه تحصیل پزشکی در روسیه و مجارستان

در مقایسه تحصیل پزشکی در روسیه و مجارستان لازم است بدانید این دو کشور دارای شرایط مختلفی هستند. افراد بسیار زیادی در سطح دنیا وجود دارند که تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی و زیرشاخه های آن دارند. بنابراین ضروری است شرایط این دو کشور را مطابق با شرایط خود سنجیده و اقدام به تصمیم گیری نمایند. این مقاله می تواند کمک بسیار خوبی برای شما علاقمندان در زمینه تحصیلی پزشکی در خارج از کشور باشد.

مقایسه تحصیل پزشکی در روسیه و مجارستان

برای دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته پزشکی در مجارستان، گزینه های جایگزین زبان تحصیلی ارائه شده است. پروسه پذیرش دانشجو در این کشور بسیار آسان انجام می گیرد. چراکه نیاز به شرکت در آزمون ورودی نیست. دانشجویان عزیز می بایست در زمان مناسب اقدام به درخواست پذیرش نمایند. زیرا ظرفیت چنین دانشگاه هایی با امکانات و مزیت های بسیار عالی محدود می باشد.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

در مقایسه تحصیل پزشکی در روسیه و مجارستان، به مزایای “تحصیل پزشکی در روسیه می پردازیم و شرح می دهیم:‌ دوره های تحصیلی پزشکی در کشور روسیه، به زبان انگلیسی و روسی توسط دانشگاه ارائه می گردد. ورود به این رشته ها بدون آزمون های ورودی می باشد. سطح کیفیت آموزشی دانشگاه های روسیه در این رشته در حد عالی و آکادمیک است. دارای شهریه های مقرون به صرفه ای است. رشته هایی مانند پیراپزشکی دارای هزینه های کمتری در این دانشگاه ها هستند. ضمنا محدودیت سنی برای تحصیل در رشته های پزشکی در کشور روسیه وجود ندارد. دانشجویان در هر سنی می توانند به ادامه تحصیل بپردازند.

مزایای تحصیل پزشکی در مجارستان

کشور مجارستان یک کشور اروپایی است که در حوزه شنگن قرار دارد. بنابراین دانشجویان به راحتی می توانند اقامت شنگن مجارستان را دریافت نمایند. در این صورت به راحتی قادر به سفر و کار در کشورهای اروپایی می شوند. دانشجویان ضمن ادامه تحصیل می توانند در زمینه رشته ای خود در کلیه مقاطع تحصیلی مشغول کار شوند.

دانشجویان پس از فارغ التحصیلی این امکان را دارند که ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل نمایند. در این صورت مجاز به دریافت اقامت کاری می باشند. در صورت استمرار طی چندین سال موفق به اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور می شوند. برای تحصیل در دانشگاه های مجارستان هیچ گونه محدودیت و شرایط سنی در این مورد وجود ندارد.

دانشجویان در هر سنی و در هر مقطعی قادر به تحصیل هستند. خوابگاه‌های دانشجویی در این کشور بسیار مجهز بوده و از لحاظ سیستم امنیتی برای دانشجویان خارجی در بهترین سطح هستند. رشته های تحصیلی مانند علوم انسانی، فنی و مهندسی و داروسازی کمترین هزینه را از لحاظ شهریه دارا هستند. ورود به دانشگاه ها و کالج های این کشور مستلزم دارا بودن زبان روسی یا انگلیسی نیست. بنابراین دانش آموزان پیش از ورود به دانشگاه می توانند با کمترین هزینه در کلاس های یادگیری زبان شرکت نمایند.

تحصیل پزشکی در روسیه

بزرگ ترین موسسات آموزش عالی در روسیه به شرح ذیل هستند:

دوره های تحصیلی پزشکی و “دندانپزشکی در روسیه دارای زبان تحصیلی و آموزشی انگلیسی هستند. پروسه تقاضای روادید دانشجو به سهولت انجام می گیرد. این دانشگاه ها از امکانات و تجهیزات پزشکی در سطح عالی برخوردار هستند.

بیمارستان های این کشور آزمایشگاه های مدرن و پیشرفته ای را در اختیار دارند. دانشگاه های کشور روسیه دارای اعتبار بین المللی بوده و مدارک اعطایی از سوی آنها بسیار معتبر است. سازمان بهداشت جهانی و یونسکو مدارک ارائه شده از سوی دانشگاه ها را به رسمیت می شناسد.

تحصیل پزشکی در مجارستان

درزمینه تحصیل پزشکی در مجارستان سنت‌ها و فرهنگ‌های قدیمی و دیرینه ای درمطالعات پزشکی و بهداشت و درمان وجود دارد. دلایل زیادی برای علاقمند شدن دانشجویان به تحصیل در دانشگاه های پزشکی وجود دارد:

 • دوره های زیادی در زمینه پزشکی در دانشگاه های این کشور در دسترس هستند. از جمله سلامت عمومی، دندانپزشکی، پزشکی و…
 • دانشجویان می توانند زبان تحصیلی خود را از بین زبان های آلمانی،‌ انگلیسی و مجاری انتخاب نمایند.
 • دوره های پیش پزشکی از کیفیت بسیار بالایی جهت بهبود دانش پایه دانشجویان برخوردار هستند. دروس انگلیسی، فیزیک، زیست و شیمی در این دوره ها تقویت می گردد.
 • دانشگاه های این کشور نسبت به کشورهای انگلستان، کانادا و ایالات متحده هزینه های تحصیلی کمتری را در بر دارد.

هزینه تحصیل در مجارستان

درمبحث مقایسه تحصیل پزشکی در روسیه و مجارستان برآورد “هزینه های تحصیلی در مجارستان را می‌توان به صورت ذیل دانست:

 • در رشته های فنی و مهندسی هزینه ای بین 5000 الی 7000 یورو به طور سالیانه دارد.
 • رشته های پزشکی شامل هزینه ای به مبالغ 14000 الی 16000 یورو به طور سالیانه می باشد.
 • رشته های دندانپزشکی نیز هزینه ای معادل 12000 الی 13000 یورو به طور سالیانه را در بر دارد.
 • به طور سالیانه مبلغی بین 8000 الی 9000 یورو نیز در رشته دندانپزشکی به عنوان شهریه پرداخت می شود.
 • نکته قابل توجه برای دانشجویان اینکه مبالغ شهریه را می‌توان به‌صورت 2 بار در طول سال به دانشگاه پرداخت نمود.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه ها و شهریه های دانشگاه های کشور روسیه بر اساس نوع دانشگاه انتخابی متغیر است. اما به طور کلی این مبلغ بین 3500 الی 9000 دلار برای اخذ مدرک پزشکی عمومی می باشد.

هزینه زندگی در روسیه

شهر مسکو و سنت پترزبورگ هزینه های زندگی بالایی نسبت به دیگر کشورهای اروپایی هستند. برای مثال شهر مسکو هزینه های زندگی شامل 1000 الی 12000 دلار را در بر دارد. این مبلغ برای یک دانشجو و زندگی دانشجویی در سطح بالایی است.

هزینه زندگی در مجارستان چقدر است؟

در مقایسه تحصیل پزشکی در روسیه و مجارستان هزینه های زندگی در کشور مجارستان دارای اهمیت است. هزینه‌های زندگی در این کشور برای دانشجویان مشغول تحصیل در شهر بوداپست بین 600 الی 700 یورو به‌طور ماهیانه است. این مبلغ مربوط به اجاره بهای مسکن یا خوابگاه دانشجویی و خوراک می باشد. به طور منطقی این هزینه ها در شهرهای دیگر روسیه به جز پایتخت از مبالغ کمتری برخوردار است.

کار ضمن تحصیل درمجارستان امکان‌پذیر است؟

دانشجویانی در دانشگاه مشغول تحصیل هستند، مجاز به کار ضمن تحصیل در این کشور نیز می باشند. فعالیت شغلی آنها به صورت پاره‌وقت بوده و میزان ساعات کاری درطول هفته با توجه به مقطع تحصیلی متغیر است.

 • دانشجویان مقطع کارشناسی مجاز به 10 ساعت کار در طول هفته هستند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد می توانند به میزان 20 ساعت در طول هفته مشغول کار شوند.
 • دانشجویان مقطع دکترا نیز قادر به کار پاره وقت به صورت 30 ساعت در طول هفته می باشند.

دانشگاه های مورد تایید مجارستان کدامند؟

در ذیل فهرست دانشگاه های مجارستان آورده شده است که مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان می باشد:

 • دانشگاه پزشکی سملوایز
 • دانشگاه پزشکی سگد
 • دانشگاه پزشکی پچ
 • دانشگاه پزشکی دبرسن

امیدوار هستیم این مقاله اطلاعات خوبی را در اختیار شما عزیزان قرار داده باشد. چنانچه خواستار اطلاعات جامع‌تری در زمینه مقایسه تحصیل پزشکی در روسیه و مجارستان هستید، موسسه سفیران سروش سعادت درخدمت شماست. اخذ مشاوره های تخصصی از طریق تماس تلفنی رایگان و مراجعه های حضوری امکان پذیر است.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *