مهاجرت تحصیلی اسلواکی

مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی اسلواکی

مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی اسلواکی

به منظور کسب فرصت های تحصیلی در کشور اسلواکی مقاله مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی اسلواکی را به طور کامل مطالعه بفرمائید. یکی از مزایای تحصیل در کشور اسلواکی آن است که شما در هنگام اخذ پذیرش نیاز به ارائه ی مدرک زبان خارجه نخواهید داشت. تحصیل در کشور اسلواکی به زبان های اسلواک و انگلیسی ممکن است. در برخی از دانشگاه ها نیز زبان های آلمانی و فرانسوی زبان اصلی تدریس به شمار می رود.

سیستم آموزشی در اسلواکی

دانش آموزان اسلواک 10 سال در مدرسه درس می خوانند. سیستم نمره دهی در اسلواکی از 1 تا 5 است. 1 بالاترین نمره و 5 کمترین نمره ممکن است. زمانی که دانش آموزان دوره ی راهنمایی خود را به پایان برسانند. از این رو باید در آزمون پایان دوره تحصیلی شرکت کنند. همه دانش آموزانی که قصد ادامه تحصیل در دبیرستان های کشور اسلواکی را دارند باید موفق به کسب نمره کافی در این امتحان شوند.

دبیرستان های کشور اسلواکی به 3 دسته، دولتی، ایالتی و خصوصی تقسیم می شوند. برای ورود به دبیرستان شما باید امتحان ورودی هر دبیرستان را با موفقیت پشت سر بگذارید. در برخی از مدارس بیش از یک امتحان ورودی برگزار می شود. دبیرستان های کشور اسلواکی دروس را به زبان اسلواک ارائه می کنند. با این حال در حال حاضر بر اثر ورود مهاجران، مدارس به زبان انگلیسی نیز در این کشور در حال توسعه است.

بررسی مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی اسلواکی

شرایط سنی برای تحصیل در دانشگاه های اسلواکی دارای اهمیت است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی تنها تا 24 سالگی توانایی اقدام را دارید. افراد بالای 30 سال نیز اجازه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را نخواهند داشت. برای دانشجویان مقطع دکتری محدودیت سنی وجود ندارد. ادامه تحصیل در کشور اسلواکی تنها در شرایطی ممکن است که شما مدارک تحصیلی مقطع قبل خود را به تایید سفارت اسلواکی برسانید. دوره های تحصیلی در اسلواکی نیز مانند سایر کشورهای اروپایی است.

به طور معمول مقطع کارشناسی 3 تا 4 سال و مقطع کارشناسی ارشد 1 تا 3 سال به طول خواهد انجامید. تحصیل در مقطع دکترا نیز نیازمند یک بازه زمانی 4 ساله است. هزینه تحصیل در دانشگاه های اسلواکی برای دانشجویان خارجی برای هر سال تحصیلی از €1750 الی €7500 (یورو) متغیر است. این هزینه تنها مربوط به شهریه دانشگاه است. هزینه های شخصی شما نیز متغیر خواهد بود. در صورتی که مدرک زبان معتبری در دست ندارید. از این رو باید در اسلواکی در کالج های آموزش زبان شرکت کنید. هزینه فراگیری زبان در کالج های اسلواکی در حدود €4500 (یورو) است.

در نمودار زیر هزینه های اصلی زندگی دانشجویی در این کشور شرح داده شده است:

بورسیه تحصیلی در کشور اسلواکی

بورسیه تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی تنها در شرایط خاص تعلق می گیرد. این دانشجویان باید در یک دانشگاه مورد تایید اسلواکی حداقل 5 ترم در مقطع مشابه تحصیل کرده باشند. همچنین دانشجویان نباید در طول استفاده از بورسیه تحصیلی از کشور اسلواکی خارج شوند. بورسیه ها به دانشجویان رشته های انگلیسی زبان و دانشگاه های خصوصی ارائه نمی شود. این به آن معناست که تنها دانشجویان دانشگاه های دولتی و اسلواک زبان می توانند از بورسیه تحصیلی استفاده کنند. این بورسیه تنها به دانشجویان نخبه ارائه می شود. میزان بورسیه تحصیلی برای دانشجویان €350 (یورو) در ماه است. دانشجویان مقطع دکترا نیز می توانند از بورسیه €580 (یورو) استفاده کنند. علاوه بر این دانشجویانی که از بورسیه تحصیلی استفاده می کنند. از این رو توسط سازمان ارائه کننده بورسیه بیمه خواهند شد. بدین ترتیب نیازی به پرداخت حق بیمه نخواهند داشت. بیمه درمانی در اسلواکی اجباری است.

مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی و سفارت اسلواکی

مهم ترین مدارم به شرح زیر می باشد:

  1. فرم درخواست ویزای تحصیلی
  2. هزینه €60 (یورو) برای انجام امور اداری
  3. پاسپورت با اعتبار زمانی حداقل 6 ماهه
  4. کلیه مدارک نشان دهنده دریافت پذیرش از سوی دانشگاه یا موسسات علمی معتبر
  5. مدارکی که نشان می دهد شما تمکن مالی کافی جهت پرداخت هزینه های خود را خواهید داشت
  6. بیمه درمانی معتبر
  7. ترجمه کلیه مدارک تحصیلی دوره ی قبل
  8. گواهینامه عدم سوء پیشینه قضایی

مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی و سفارت اسلواکی

کار حین تحصیل در اسلواکی

دانشجویان مقاطع مختلف در هنگام تحصیل اجازه کار دائم را نخواهند داشت. آن ها تنها می توانند در کارهای پاره وقت فعالیت داشته باشند. ساعت کار مجاز برای دانشجویان مقطع لیسانس و فوق لیسانس تا سقف 10 و 20 ساعت در هفته است. دانشجویان مقطع دکتری نیز می توانند تا 30 ساعت در هفته کار کنند. ساعت کاری برای افراد عادی در اسلواکی در حدود 40 ساعت در هفته است.

برترین دانشگاه های اسلواکی

کشور اسلواکی دانشگاه ها و موسسات فراوانی را در خود جای داده است. با این وجود این دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم ایران نیستند. تنها 3 دانشگاه در اسلواکی مورد تایید وزارت علوم است. دانشگاه های اسلواکی در رده بندی برترین دانشگاه های جهان رتبه های علمی خوبی در اختیار ندارند به گونه ای که بسیاری از دانشگاه های ایران در رده بندی جهانی از رتبه بهتری نسبت به آن ها برخوردار هستند. در جدول زیر لیست برترین دانشگاه های اسلواکی ارائه شده است.

رتبه کشوری نام دانشگاه رتبه جهانی
1 دانشگاه کومنیوس براتیسلاوا 553
2 دانشگاه فنی براتیسلاوا 1121
3 دانشگاه پزشکی مارتین جسینوس فاقد رتبه بین المللی

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در اسلواکی را دارید، بهتر است که زبان اسلواک را بیاموزید. این امر به شما کمک خواهد کرد تا در هنگام تحصیل هزینه ی کمتری بپردازید. از سوی دیگر شانس بیشتری برای دریافت بورسیه خواهید داشت. فرصت های شغلی نیز بیشتر در اختیار کسانی قرار خواهد گرفت که به زبان اسلواک تسلط داشته باشند. در این مقاله مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی اسلواکی را بیان کردیم. با این حال همانگونه که در این مقاله اشاره شد، رتبه علمی دانشگاه های اسلواکی چندان معتبر نیست. پس در صورتی که هدف خاصی برای تحصیل در اسلواکی ندارید بهتر است شرایط تحصیل در سایر کشورها را نیز بررسی کنید. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آمادگی دارند تا در زمنیه مهاجرت تحصیلی به اسلواکی و اقامت اسلواکی و سایر نقاط جهان شما را راهنمایی کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *