مهاجرت به کشور آذربایجان

مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش آذربایجان

مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش کشور آذربایجان

به دلیل جذابیت تحصیلی دانشگاه های آذربایجان، اطلاع از مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش آذربایجان از جمله ضروریات تحصیل در این کشور محسوب می شود. کیفیت آموزش عالی، اعتبار مدرک تحصیلی آذربایجان، فرآیند اخذ پذیرش آسان، مقرون به صرفه بودن تحصیل در کشور آذربایجان، تحصیل به زبان انگلیسی و قرابت فرهنگی و همجواری با ایران از جمله امتیازات مهم آذربایجان برای تحصیل دانشجویان ایرانی می باشد.

در سال های اخیر به دلیل پیشرفت های آموزشی در دانشگاه های آذربایجان به تبعیت از استانداردهای اروپایی حاصل از فرآیند بلونیا، ساختار سیستم آموزشی آذربایجان دچار تغییرات فراوان و مثبتی شده است. انواع دانشگاه های دولتی و خصوصی در کشور آذربایجان وجود دارند که برنامه های B.A, M.A., M.Sc., PhD و برنامه MBA را به دانشجویان علاقه مند ارائه می دهند. بنابراین، آشنایی با مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش آذربایجان امری الزامی است و مشاوره در این زمینه با کارشناسان و مشاورین موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می تواند بهترین راهنمای دانشجویان باشد.

مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش آذربایجان

سیستم آموزش عالی آذربایجان

آموزش عالی آذربایجان در واقع طوری طراحی شده است که آموزش تخصص گرایی را از نظر شرایط جامعه و بازار کار تهیه می کند. نظام آموزش عالی کشور آذربایجان بر پایه آموزش آکادمیک و آموزش حرفه ای پایه گذاری شده است. آموزش متخصصان در موسسات آموزش عالی آذربایجان در 3 سیکل زیر انجام می شود:

 • سیکل اول لیسانس (مدت تحصیل 4 سال): دانشجویان در طی این مدت ممکن است در رشته های علوم انسانی و علوم پایه آموزش لازم را ببینند و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یا کار آماده شوند.
 • سیکل دوم- فوق لیسانس (مدت تحصیل 2 سال): دانشجویان در این مقطع به طور تخصصی دانش عمیق و آموزش حرفه ای کسب می کنند.
 • سیکل سوم- دکتری ( مدت تحصیل 3 سال): دانشجویان با معدل بالا و عملکرد تحصیلی مطلوب در مقطع فوق لیسانس می توانند درخواست پذیرش دکتری دهند. پس از اتمام موفق تحصیلات از طریق اخذ نمره قبولی در آزمون جامع و دفاع از رساله پژوهشی، دانشجویان به اخذ مدرک PhD نائل می آیند.

لازم به یادآوری است که آذربایجان دارای سال تحصیلی 2 ترمی می باشد که معمولا در ماه سپتامبر شروع می شود. برخی دوره های آموزشی خاص نیز وجود دارد که به هنگام ترم بهاری در دسترس متقاضیان قرار می گیرد و به عبارتی در ماه ژانویه شروع می شود. همچنین در آذریایجان، دانشگاه هایی نیز  وجود دارند که دوره های ترم تابستانی نیز برای دانشجویان علاقه مند برگزار می کنند.

دانشگاه های کشور آذربایجان

لیست زیر شامل دانشگاه های دولتی آذربایجان می باشد که برنامه های خود را در هر 3 مقطع تحصیلی به دانشجویان خارجی ارائه می دهند. اما برترین دانشگاه آذربایجان در سال 2019 کدامند؟ برترین دانشگاه آذربایجان در سال 2019 بر اساس رتبه بندی های Times, Shanghai و QS دانشگاه دولتی باکو می باشد که دارای رتبه 801 در دنیا می باشد.

دانشگاه پزشکی آذربایجان
مدرسه عالی نفت باکو
دانشگاه صنعتی آذربایجان
دانشگاه سالویک باکو
دانشگاه زبان آذربایجان
دانشگاه معماری و شهرسازی آذربایجان
دانشگاه دولتی نفت و صنعت آذربایجان
دانشگاه دولتی باکو *
آکادمی دیپلماتیک باکو
دانشگاه دولتی اقتصاد آذربایجان
دانشگاه مدیریت و گردشگری آذربایجان
آکادمی تربیت بدنی آذربایجان
دانشگاه دولتی زبان شناسی آذربایجان
دانشگاه دولتی هنر و فرهنگ آذربایجان
آکادمی هنر آذربایجان
دانشگاه حفاظت ملی آذربایجان
آکادمی موسیقی باکو
آکادمی علوم دریایی باکو
دانشگاه کشاورزی آذربایجان
دانشگلاه دولتی سامگیت
دانشگاه دولتی لنکران
دانشگاه دولتی گنجه
دانشگاه فناوری آذربایجان
دانشگاه دولتی نخجوان
آکادمی علوم هوایی آذربایجان
پردیس باکوی دانشگاه لومونوسوف روسیه
پردیس باکوی دانشگاه شفچنکو روسیه به عنوان اولین دانشگاه علوم پزشکی روسیه

الزامات و شرایط اخذ پذیرش آذربایجان

فرآیند پذیرش آذربایجان شامل طی مراحل 3 گانه شامل درخواست پذیرش، اخذ نامه پذیرش از دانشگاه های آذربایجان و درخواست ویزای تحصیلی آذربایجان می باشد.  مرحله اول از فرآیند پذیرش آذربایجان مربوط به ارائه درخواست متقاضیان می باشد. متقاضیان می بایست پس از تکمیل فرم پذیرش نسبت به آماده سازی مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش آذربایجان اقدام نمایند. مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش آذربایجان شامل موارد ذیل می باشد:

 • تکمیل فرم درخواست
 • مدرک دیپلم متوسطه
 • ریزنمرات تحصیلی 3 سال متوسطه
 • انگیزه نامه یا SOP
 • رزومه یا CV
 • گواهی معاینه پزشکی
 • کپی پاسپورت بین المللی معتبر
 • ارائه مدرک زبان IELTS یا TOEFL از جمله مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش آذربایجان می باشد که شرایط نمره این آزمون ها به شرح زیر می باشد:
حداقل 500 امتیاز نمره آزمون TOEFL
بیش از 6 امتیاز یا اخذ 60% از تست مهارت نمره آزمون IELTS

هزینه های تحصیل و زندگی در آذربایجان

دانشگاه های آذربایجان از دانشجویان شهریه اخذ می کنند. اما دولت آذربایجان آموزش عالی رایگان را در سطح دانشگاه برای دانشجویان با استعداد و نخبه ای که با نمرات بالا وارد دانشگاه شده اند، تضمین می کند. در کنار این سوبسیدهای دولتی، دانشجویان خارجی برای پوشش مخارج زندگی خود همچنین می توانند متقاضی بورسیه های تحصیلی آذربایجان باشند. به هر ترتیب، با انجام مقایسه بین این هزینه ها متوجه می شویم که هزینه تحصیل در آذربایجان نسبت به سایر کشورهای اروپایی همانند هزینه تحصیل و زندگی در سوئد، نروژ، لهستان و … بسیار مقرون به صرفه است.

در سال 2019، میانگین سالیانه شهریه های اخذ شده توسط دانشگاه های آذربایجان بین AZN 4,300 مانات آذربایجان (= USD 2,530 دلار) تا AZN 5,000 مانات آذربایجان (= USD 2,941 دلار) متعییر بوده است. اما هزینه زندگی در آذربایجان نیز ارزان می باشد.دانشجویان برای زندگی در شهرهای آذربایجان همانند شهر باکو به حدود $ 1855 دلار در ماه نیاز دارند.

اعتبار مدرک تحصیلی آذربایجان

اعتبار موسسات آموزش عالی در آذربایجان اساسا بر مبنای شاخص های ورودی همانند منابع فیزیکی، دانشکده ها، برنامه تحصیلی و … سنجیده می شودم. متولی تایید اعتبار کلیه دانشگاه های موجود در جمهوری آذربایجان، وزارت آموزش آذربایجان می باشد. بعلاوه اینکه، آذربایجان به 3 کنوانسیون بین المللی شامل کنوانسیون لیسبون نیز ملحق شده است که رژیم اروپایی را شامل می شود. این  مبنای حقوقی مهمی برای اعتبار مدارک صادره توسط دانشگاه های آذربایجان در دیگر کشورهای جهان می باشد.

پس از اطلاع یابی درباره مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش آذربایجان در مراحل اولیه از پروسه پذیرش تحصیلی، متقاضیان جهت ورود به کشور آذربایجان و زندگی در این کشور بایستی به سراغ اخذ ویزای تحصیلی آذربایجان بروند. جهت دسترسی به اطلاعات جامع پیرامون ویزای تحصیلی آذربایجان و سایر کشورهای اروپایی مثل ویزای دانشجویی آلمان، سوئیس، فرانسه و … با کارشناسان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *