مهاجرت تحصیلی اسلوونی

مدارک و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در اسلوونی

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در اسلوونی

در بررسی موضوع مدارک و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در اسلوونی ضروری است بدانید این کشور شرایط ویژه ای را برای داوطلبان متقاضی تحصیل در این کشور در نظر گرفته است. این شرایط در دانشگاه های دولتی و خصوصی با یکدیگر متفاوت خواهد بود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این موضوع را در مقاله ای با همین نام مورد بررسی قرار داده است که پیشنهاد می گردد مطالعه نمایید.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در اسلوونی

کشور اسلوونی در جنوب اروپای مرکزی واقع گردیده است و کشورهای ایتالیا، اتریش و مجارستان در همسایگی این کشور قرار داشته و مرز مشترک دارند. بنابراین جزو فهرست کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می رود که در حوزه شنگن هستند. هزینه های تحصیلی و زندگی در کشور اسلوونی مقرون به صرفه است. از این رو تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور بی شمار است.

متقاضیان تحصیل در این کشور می بایست دارای مدارک و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در اسلوونی باشند. یکی از این مدارک دارا بودن مدرک زبان انگلیسی توسط دانشجو است. چراکه اکثریت دوره های تحصیلی در دانشگاه ها به زبان انگلیسی است. کلیه مقاطع تحصیلی در این کشور تدریس می گردد. کشور اسلوونی از (ECTS) که همان سیستم انتقال قاره اروپا است، برخوردار می باشد. بنابراین دانشجویان از این طریق قادر به انتقال سیستم اعتباری ملی خود هستند.

کالج های غیر دانشگاهی در این کشور وجود دارد که اولین آنها در سال 1997 به تاسیس رسیده است. مدت تحصیل در آنها 2 ساله بوده و در پایان دوره، می بایست دفاعیه از پایان نامه داشته باشند. این کالج‌ها تحت نظر و نظارت اداره آموزش و پرورش هستند و به تعداد 45 کالج در کشور اسلوونی وجود دارد.

فهرست کالج های اسلوونی

فهرست برخی کالج های موجود در کشور اسلوونی عبارتند از:

 • GEA College
 • UNIVERSITY OF LJUBLJANA
 • University of Nova Gorica

فهرست دانشگاه های معروف اسلوونی

کشور اسلوونی به تعداد 3 دانشگاه معروف دارد که عبارتند از:

 • دانشگاه لیوبلیانا
 • دانشگاه ماریبور
 • دانشگاه پری مورسکا

آمار دانشجویان در اسلوونی

طبق آمارهای به دست آمده تعداد دانشجویان در حال تحصیل در کشور اسلوونی به 2000 دانشجو می رسد. بیشترین تعداد از 2000 دانشجو، به مقطع دکترا تعلق دارند. زیرا اعتبار مدارک دانشگاهی این کشور در سطح بالایی در اروپا قرار دارد.

شرایط پذیرش در دانشگاه های اسلوونی

شرایط پذیرش در دانشگاه های اسلوونی در کلیه مقاطع، مستلزم ارائه مدرک زبان انگلیسی است. چراکه دروس تحصیلی که به دانشجویان ارائه می گردد، به زبان انگلیسی می باشد.

شرایط تحصیلات عالیه در اسلوونی

تحصیلات عالیه در کشور اسلوونی در سه دوره به دانشجویان ارائه می گردد که شامل:

 • دوره اول: برنامه علمی و آموزشی حرفه ای (مختص مقطع کارشناسی است)
 • دوره دوم: Magisterij (مختص مقطع کارشناسی ارشد است)
 • دوره سوم: Doktorat znanosti (مختص مقطع کارشناسی ارشد است)

بورسیه تحصیلی در اسلوونی

دولت اسلوونی برای دانشجویان خارجی بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته است تا بتوانند با خیالی آسوده از بابت تامین هزینه های تحصیلی و زندگی در این کشور  به تحصیل بپردازند. اما نکته مهم اینجاست که میزان بورسیه تحصیلی که می توانید دریافت کنید، ارتباط مستقیم با معدل تحصیلی شما در سال گذشته است.

به طور مثال دانشجویانی که نمره (الف) را در سال گذشته اخذ نموده اند، مجاز به دریافت بورسیه تحصیلی به طور سالانه تا سقف 15000 دلار هستند. دانشجویان دارای معدل (ب) نیز می توانند تا سقف 10000 دلار بورسیه بگیرند. برای سایر نمره ها بورسیه های تحصیلی به مبلغ 7500 دلار تعیین شده است.

برخی موسسات خصوصی در این کشور نیز هستند که بورسیه های تحصیلی در اختیار دانشجویان کشورهای سوم قرار می دهند. مبلغ بورسیه اعطایی از سوی این موسسات معادل مبلغ 1000 الی 5000 دلار در هر سال تحصیلی می باشد. موسسات دیگری وجود دارند که مبلغی را به عنوان قرض (وام) به دانشجویان می دهد که می بایست پس از مدتی مشخص بازپرداخت شوند. سقف این تسهیلات حدودا 12000 دلار به طور سالیانه است.

مخارج تحصیلی در اسلوونی

یکی از مدارک و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در اسلوونی تمکن مالی یا همان توانایی پرداخت هزینه های زندگی و تحصیلی در این کشور است. بنابراین دانشجویان قبل از هر گونه تصمیم و اقدام برای این امر می بایست هزینه های موجود را در نظر گرفته و بررسی نمایند. در جدول ذیل آمار هزینه های تحصیلی در اسلوونی در سال 2019 آورده شده است. این هزینه ها به طور سالیانه بوده و تقریبی محاسبه گردیده است. لذا ممکن است در واقعیت دارای تغییرات جزئی باشد.

مبلغ شهریه دانشگاه برای 3 ترم تحصیلی که هر ترم شامل 15 واحد درسی است 33345 دلار
هزینه های جانبی 2733  دلار
هزینه استفاده از خوابگاه دانشجویی (1 اتاق) معمولی 11922 دلار
هزینه بیمه سلامت درمانی 2300  دلار
خرید کتاب و لوازم التحریر 1146 دلار
هزینه های شخصی 2034  دلار
هزینه های تردد و حمل و نقل شهری 1290  دلار
جمع کل هزینه ها 54770  دلار

پذیرش‌تحصیلی در اسلوونی چه زمانی است؟

آغاز سال تحصیلی در کشور اسلوونی از ماه اکتبر می باشد که تا ماه ژوئن ادامه خواهد داشت. در ماه ژوئن (خرداد ماه) ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد شروع می شود. مدت زمان تحصیلی در دوره های مختلف به صورت ذیل است:

 • مدت زمان تحصیل در دوره های کارشناسی: 3 الی 4 سال می باشد.
 • مدت زمان تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد: 1 الی 2 سال می باشد.
 • مدت زمان تحصیل در دوره های دکترا: 2 الی 4 سال می باشد.

بازه زمانی تعطیلات در طول سال، بین ماه ژوئن تا پایان سپتامبر است که دانشجویان می توانند به تعطیلات بروند.

مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی چیست؟

دانشجویانی که تمایل به تحصیل در دانشگاه های کشور اسلوونی دارند، می بایست مدارک و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در اسلوونی را دارا باشند. شرح این مدارک عبارتند از:

 • ارائه کلیه مدارک تحصیلی شامل دیپلم و پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات
 • ارائه مدارک لیسانس و فوق لیسانس (در صورت وجود برای مقاطع بالاتر) همراه با ریز نمرات
 • ارائه پاسپورت یا گذرنامه داوطلب
 • گواهی تمکن مالی جهت پرداخت هزینه تحصیل و زندگی در اسلوونی

لازمه اخذ ویزای تحصیلی چه‌مدارکی است؟

در بررسی مدارک و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در اسلوونی ، دانشجویان متقاضی تحصیل در اسلوونی می بایست ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشند. برای اخذ ویزای تحصیلی می بایست مدارک ذیل تهیه و به سفارت اسلوونی تسلیم گردد:

 • گذرنامه دارای اعتبار به مدت حداقل 6 ماه
 • تعداد 2 قطعه عکس رنگی جدید
 • ارائه شناسنامه (گواهی تولد) داوطلب
 • ارائه آخرین مدرک تحصیلی به همراه ریز نمرات
 • نامه تمکن مالی برای تامین هزینه های تحصیلی و زندگی در اسلوونی
 • نامه پذیرش از سوی دانشگاه انتخابی دانشجو
 • فیش پرداخت هزینه های صدور روادید یا ویزای تحصیلی

چنانچه هر گونه اطلاعاتی در خصوص مهاجرت به اروپا و به طور کلی پذیرش تحصیلی در خارج از کشور دارید، از کارشناسان و متخصصان مهاجرت در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت به صورت حضوری یا تلفنی (رایگان) مشاوره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *