مهاجرت به کشور استرالیا

قوانین پناهندگی استرالیا

قوانین پناهندگی استرالیا

قوانین پناهندگی استرالیا در سال 2020 موضوعی است که ما در اینجا به آن خواهیم پرداخت. استرالیا کشوری پهناور و جذاب برای مهاجران است. افراد از راه های مختلفی به این کشور مهاجرت می­ کنند. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت معتقد است افراد از طریق راه های قانونی برای مهاجرت اقدام نمایند. در میان تمامی کشورهای جهان استرالیا کشوری است که بیشترین پناهندگان را در کشور خود دارد. اکثر پناهجویان از طریق راه های دریایی خطرناک خود را به این کشور می­رسانند.

بررسی قوانین پناهندگی استرالیا

در سال 1951 قانونی مبنی بر حقوق پناهندگان در بین کشورها به تصویب رسید. بر طبق این قوانین افرادی که به دلایلی همچون امنیت و ترس از مذهب، عقاید و نژاد خود در کشور مورد آزار واذیت و شکنجه های روحی و جسمی قرار م ی­گیرند، می­توانند به دیگر کشورها پناه برده درخواست پناهندگی نمایند. این دسته پس از موافقت دولت مورد نظر با درخواست پناهندگی از حقوقی برخوردار خواهند شد. اما بر طبق قوانین پناهندگی حقوق پناهندگی به افراد ذیل تعلق نخواهد گرفت:

 • آن دسته از افرادی که دوباره خود را تحت حمایت های کشور مبدأ خود قرار می­دهند.
 • افرادی که تابعیت کشور خود را ترک نموده اند و دوباره جهت تحصیل تابعیت خود اقدام می ­نمایند.
 • افرادی که تابعیت کشورهای دیگری را نیز اخذ کرده باشد و از حمایت های کشور دیگری نیز برخوردار باشند.
 • افرادی که داوطلبانه به کشور مبدأ خود بازگشته اند.
 • شرایطی که باعث پناهندگی شخص شده است از بین رفته باشد و فرد بتواند به زادگاهش باز گردد.

شرایط و قوانین پناهندگی استرالیا

در سالهای 2008-2009 میلادی استرالیا از جمله کشورهایی بود که با ورود پناهندگان به کشورش موافقت نمود. بر طبق این طرح افرادی که در زادگاه از امنیت های لازم برخوردار نبودند به کشور استرالیا پناه آورده و این دولت نیز در طول سال های فوق با درخواست پناهندگی 13500 پناهجو موافقت نمود. اما دولت استرالیا با ورود غیر قانونی افراد به این کشور مخالف است و افرادی که از طریق راه های قاچاقی به این کشور وارد می­شوند را دستگیر و زندانی می ­نماید. البته طبق قوانین کنوانسیون بین المللی در مورد پناهجویان آن دسته از افرادی که بلافاصله پس از ورود به استرالیا خود را به اداره مهاجرت این کشور معرفی نمایند از این قاعده مستثنی خواهند بود.

دولت استرالیا حقوق پناهندگان را به رسمیت شناخته و به پناهجویان در این کشور حقوق زیر تعلق خواهد گرفت:

 • بهره­ مندی از تمامی حقوق و آزادی های شخصی
 • اجازه زندگی و امنیت شخصی
 • بهره­ مندی از حقوقی برابر با دیگر افراد
 • حق تردد در استرالیا و اجازه انتخاب محل اقامت
 • اجازه انجام کار در استرالیا
 • اجازه ادامه تحصیل تا سطوح تحصیلات عالیه
 • جلوگیری از هر گونه شنکجه و رفتار های مخالف شون بشری

مدارک مورد نیاز در قوانین پناهندگی استرالیا

افرادی که به طرق مختلف درخواست پناهندگی به کشور استرالیا را می ­نمایند، می ­بایست طبق قوانین پناهندگی استرالیا موارد زیر را انجام دهند: در ابتدا می ­بایست پناهجو فرم 681 مخصوص پناهندگان را مطالعه و سپس تکمیل نماید. سازمان و یا شخصی که برای پناهنده درخواست ویزای بشر دوستانه نموده است باید مدارکی که اقامت دائم و یا شهروندی وی را ثابت نماید ارائه نماید و نام و مشخصات وی مورد تأیید مقامات مربوطه قرار گیرد.

سازمان و یا شخص مورد نظر بایستی فرم 842 را به همراه مدارک فوق به پناهجوی مورد نظر ارسال نماید. پس از آنکه پناهجو مدارک را تحویل گرفت می ­بایست فرم 681 را طبق فرم 842 تکمیل و امضا نماید. پس از آن مدارک را به شخص و یا سارمان حمایت کننده ارسال و سازمان حمایت کننده درخواست ویزای بشر دوستانه برای فرد مورد نظر می ­نماید. شخص حمایت کننده می ­تواند مدارک را به دو اداره مرکز رسیدگی حمایت های ویژه حقوق بشر ویکتوریا و مرکز حمایت های حقوق بشری NEW.

در صورتی که مدارک به مرکز حمایت های ویژه حقوق بشر ویکتوریا ارسال شود به پناهجو در منطقه میانه شرق اقامت داده خواهد شد. اگر مدارک به مرکز حمایت های حقوق بشری NEW ارسال گردد به پناهجو در مناطقی بغیر از مناطقی که فرد نمی ­تواند در آنجا اقامت گزیند اسکان داده خواهد شد.

 

طرق پناهندگی در استرلیا

پناهندگان از 2 طریق می­توانند به کشور استرالیا مهاجرت نمایند:

 • پناهندگی و طرح ویژه بشر دوستانه: افرادی که خارج از محل زادگاهشان زندگی می ­کنند و با اینحال مورد تبعیض های شدیدی از سوی دولت خود قرار می­ گیرند، بطوریکه حقوق بشر در مورد آنها نقض می­ گردد، می ­توانند از این طریق برای پناهندگی استرالیا اقدام نمایند. برای درخواست ویزای بشر دوستانه برای این دسته از افراد می­ بایست یکی از شهروندن استرالیایی و یا یک سازمانی عمومی در استرالیا اقدام نموده وشخص مورد نظر را مورد حمایت های خویش قرار دهد.
 • پناهندگی از طریق معرفی شخص به عنوان پناهجو: برخی از افراد از طریق مهاجرت قاچاقی به استرالیا خود را به این کشور رسانده و بلافاصله پس از ورود به این کشور درخواست پناهندگی خود را اعلام نموده اند. دولت استرالیا وضعیت و شرایط فرد را برای پناهندگی استرالیا مورد ارزیابی و بررسی قرار می­ دهد و در صورتی که با درخواست وی موافقت گردد، از حقوق پناهندگی در این کشور برخوردار خواهد شد. پس از جنگ جهانی دوم افراد زیادی از کشورهای مختلف همچون آلمان- افغانستان، سودان  و عراق با استفاده از طرح های بشردوستانه به کشور استرالیا بعنوان پناهنده مهاجرت نمودند.

استرالیا در طول سال های گذشته دولت استرالیا به درخواست پناهندگی 700000 پناهجو موافقت نموده وبه آنان اقامت دائم این کشور را اعطا نموده است. هم اکنون این پناهجویان توانسته اند با حقوقی که دولت استرالیا برای افراد در نظر گرفته به مدارج علمی و تحصیلی در زمینه های هنر، تجارت، ورزش و آموزش برسند.

مصاحبه با پناهجو در قوانین پناهندگی استرالیا

طبق قوانین پناهندگی استرالیا تمامی پناهجویان در این کشور می ­بایست در جلسه مصاحبه حضور یافته و با مقامات این دولت مصاحبه نمایند. هدف از مصاحبه مذکور با پناهجو ثبت هویت شخصی و دلایل درخواست پناهندگی وی به استرالیا می­ باشد. در حقیقت اظهارات پناهجو در مصاحبه به میزان قابل اعتماد بودن فرد در استرالیا می ­باشد. در جلسه مصاحبه پناهجویان اجازه دارند با افراد قابل اعتماد در جلسه حاضر شوند. بطور مثال کودکان تنها در صورت حضور معرف مورد مصاحبه قرار می ­گیرند.

طبق قوانین پناهندگی استرالیا درخواست پناهندگی افرادی که شرایط زیر را داشته باشند رد خواهد شد:

 • افرادی که از کشورهای امن درخواست پناهندگی به این کشور را نموده اند.
 • افرادی که قبلا به کشورهای اتحادیه اروپا و یا سویس درخواست پناهندگی داده و هم اکنون این درخواست را از کشور استرالیا نموده است.
 • افرادی که طبق قانون دوبلین کشوری دیگر مسئول رسیدگی به درخواست پناهندگی آنها باشد.

مصاحبه با پناهجو در قوانین پناهندگی استرالیا

مراحل رسیدن به پناهندگی استرالیا

به تقاضا و دلایل درخواست های پناهجویان به کشورهای دیگر کیس پناهندگی گفته می­ شود. پناهجویان باید در روز مصاحبه مواردی را رعایت نمایند که با درخواست موافقت صورت گیرد. برای اینکه کیس پناهندگی افراد موفق باشد بهتر است پناهجویان طبق مراحل زیر عمل نمایند:

مراحل مورد نظر توضیحات
مرحله اول 1. ارائه سناریویی صادقانه و ساده. (هرچه صحبت ها ساده تر باشد، افسر اداره مهاجرت به استرالیا با سوالات کمتری روبرو می شود.)

2.حاضر شدن بدون استرس در روز مصاحبه و خودداری از بیانات دروغی و جعلی.

مرحله دوم 1. آموزش فرد در زمینه روانشناسی

2. تمرین سوالات احتمالی روز مصاحبه

مرحله سوم ارائه مدارک جهت اثبات بیانات در مصاحبه حضوری به اداره مربوطه

افراد با سوالات متعددی در زمینه قوانین پناهندگی استرالیا روبرو خواهند شد. از جمله:

 • آیا افراد می­ توانند با اخذ ویزای توریستی استرالیا وارد این کشور شده و سپس درخواست پناهندگی به این کشور را بنماید؟
 • آیا افراد پس از قبول درخواست پناهندگی شان در استرالیا اجازه رفت و آمد به کشور مبدأ شان را نخواهند داشت؟
 • آیا با اخذ پناهندگی استرالیا می­توان بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا سفر نمود؟

ابن ها جرء آن دسته از سوالاتی می باشند که در ذهن افراد در خصوص پناهندگی در کشور استرالیا ایجاد می گردد. کارشناسان و وکلا ما در رویه مهاجرت به هیچ عنوان مهاجرت قاچاقی را به شما پیشهاد نمی دهند. متقاضیان در خصوص رویه مهاجرت به این کشور می توانند با مراجعه به وب سایت موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه نموده و از طرق اخذ اقامت قانونی نیز مطلع شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *