مهاجرت به کشور اسلواکی

قوانین اسلواکی

قوانین اسلواکی

مطلع بودن از شرایط و قوانین اسلواکی برای افرادی که قصد دارند به عنوان مهاجر یا توریست وارد خاک این کشور شوند، الزامی می باشد. در این راهنما، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات بسیار مفیدی از قوانین اسلواکی به شمار عزیزان ارائه خواهند داد. راه ها و روش های مختلفی برای مهاجرت به کشور اسلواکی وجود دارد و لازم به ذکر است که در سال های اخیر تعداد اتباع خارجی در این کشور به طور چشمگیری افزایش یافته است. علاوه بر این، اسلواکی دارای جاذبه های گردشگری بی شماری می باشد که موجب جذب توریست های بین المللی از کشورهای مختلف دنیا می شود. اگر قصد دارید به عنوان توریست یا مهاجر وارد خاک اسلواکی شوید، با ما تا بخش آخر این نوشتار همراه باشید تا از قوانین اسلواکی در زمینه سفر و مهاجرت به این کشور برای کار و اقامت مطلع شوید.

معرفی کشور اسلواکی

جمهوری اسلواکی کشوری در اروپای مرکزی است و این جمعیت آن به بیش از 5 میلیون نفر می رسد و مساحتی در حدود 49.000 کیلومتر مربع دارد. اسلواکی کشوری بدون دسترسی به دریا است که با جمهوری چک و اتریش در غرب، از شمال با لهستان، از شرق با اوکراین و از مجارستان در جنوب هم مرز است. بزرگترین شهر و پایتخت آن براتیسلاوا است. اسلواکی یک کشور عضو اتحادیه اروپا (از سال 2004)، ناتو، سازمان ملل، OECD و WTO است. قبل از مهاجرت یا سفر به اسلواکی، متقاضیان حتما باید با قوانین اسلواکی آشنا باشند. در ادامه به برخی از مهمترین قوانین این کشور اشاره خواهیم کرد. روند رشد جمعیت در اسلواکی به شرح ذیل می باشد:

میزان رشد جمعیت در اسلواکی

قوانین سفر به اسلواکی

برای سفر به کشور اسلواکی، متقاضیان باید ویزا (در صورت نیاز) و گذرنامه (یا شناسنامه اسلواکی را در صورت داشتن) با خود همراه داشته باشند. به طور کلی، کارت اجازه اقامت در اسلواکی برای اثبات هویت قابل قبول محسوب نمی شود و متقاضیان نمی توانند از آن برای سفر به خارج از اسلواکی استفاده کنند و برای ترک این کشور باید از گذرنامه خود استفاده کنند. شایان ذکر است که کشور اسلواکی دارای جاذبه های گردشگری بی شماری می باشد. افرادی که به این کشور سفر می کنند، در صورت ایجاد یک مزاحمت عمومی جریمه می شوند یا حتی ممکن است بازداشت شوند. در این کشور، رفتار غیرقانونی یا تند و زننده مخصوصا از ساعت 10 شب تا 6 صبح که زمان استراحت ساکنین است، غیرقانونی است و می تواند توجه پلیس را به خود جلب کند و حتی موجب زندانی شدن افراد شود.

بزرگترین دسته گردشگرانی که به کشور اسلواکی سفر می کنند عبارتند از:

ردیف (رتبه بندی) نام کشور تعداد گردشگران در سال 2015 تعداد گردشگران در سال 2016 تعداد گردشگران در سال 2017
1 جمهوری چک 509.700 621.475 645.195
2 لهستان 168.358 188.284 209.524
3 آلمان 158.857 178.047 192.3238
4 مجارستان 69.563 91.175 101.404
5 اتریش 81.589 88.123 96.777
6 انگلستان 64.891 77.837 79.797
7 چین 28.154 41.332 61.346
8 ایتالیا 59.294 65.050 59.775
9 اوکراین 51.591 52.850 53.024
10 آمریکا 40.553 45.670 46.728
جمع کل 1.721.193 2.027.009 2.162.384

علاوه بر این، افرادی که به کشور اسلواکی سفر می کنند، نباید به هیچ وجه با مواد مخدر درگیر شوند زیرا مجازات قاچاق، نگهداری و استفاده از مواد مخدر در این کشور شدید است. همچنین گرفتن عکس از هر چیزی که می تواند به عنوان یک تأسیسات نظامی تلقی شود یا به نوعی مربوط به امنیت باشد، ممکن است باعث ایجاد مشکلات مختلف و بازداشت فرد شود.

قوانین اسلواکی درباره تابعیت در سال 2020

قوانین اسلواکی درباره تابعیت در سال 2020

به هر ساله افراد زیاد برای زندگی در اسلواکی و کسب اقامت و تابعیت در این کشور اقدام به مهاجرت به اسلواکی می کنند. به طور کلی، براساس قوانین اسلواکی، تابعیت و گذرنامه اسلواکی همزمان به معنای داشتن شهروندی اتحادیه اروپا است. تابعیت و گذرنامه اسلواکی به شهروندان اسلواکی اجازه می دهند تا در هر کشور اتحادیه اروپا از جمله انگلستان، آلمان و فرانسه اقامت داشته باشند و به صورت قانونی مشغول به کار، تحصیل، سرمایه گذاری و سایر امور شوند. قانون شهروندی اسلواکی مبتنی بر قانون ملی قانون جمهوری اسلواکی شماره 40، مورخ 19 ژانویه 1993 است. افرادی که تا 31 دسامبر 1992 شهروند جمهوری اسلواکی بودند، شهروندان اسلواکی محسوب می شوند. تابعیت اسلواکی را می توان از چند طریق بدست آورد.

روش های کسب تابعیت در این کشور عبارتند از:

  • کسب تابعیت از طریق تولد فرزند در اسلواکی
  • کسب تابعیت اسلواکی از طریق نژاد
  • کسب تابعیت اسلواکی از طریق درخواست
  • کسب تابعیت اسلواکی از طریق خدمات ویژه ای که به جمهوری اسلواکی ارائه می شود. (سهم ویژه در حوزه ورزش، فرهنگ، علم یا اقتصاد)

شایان ذکر است که در کشور اسلواکی، تابعیت دوگانه به طور کلی مجاز نیست (با استثنائات خاص). تابعیت دوگانه در این کشور فقط در مواردی مجاز است که شخص در بدو تولد یا از طریق ازدواج، تابعیت دیگری را بدست آورد. اگر یک شهروند اسلواکی تابعیت دیگری داشته باشد، تابعیت اسلواکی آنها تابعیت اصلی به شمار می رود. این را باید در نظر داشته باشید که تابعیت اسلواکی را نمی توان به عنوان شهروندی دوم توسط شهروندان روسی بدست آورد. تابعیت اسلواکی را نمی توان با تصمیم هیچ مقام دولتی لغو کرد. از دست دادن غیرقانونی تابعیت اسلواکی در هنگام دریافت داوطلبانه تابعیت یک کشور دیگر (با استثنائات خاص) رخ می دهد. همچنین می توان به طور رسمی تابعیت اسلواکی ترک کرد.

قوانین اسلواکی درباره کار و تجارت

افرادی که به فکر کار در اسلواکی هستند، حتما باید مجوز اقامت مناسبی در این کشور کسب کنند. این بدان معنا است که تمام مجوزهای اقامت در اسلواکی به متقاضیان اجازه کار در این کشور را نمی دهد.

انواع مختلف مجوزهای اقامت کاری در اسلواکی عبارتند از:

  • کار در اسلواکی با مجوز اقامت موقت اسلواکی
  • کار در اسلواکی با مجوز اقامت دائمی اسلواکی
  • کار در اسلواکی به عنوان شهروند EU
  • کار در اسلواکی بدون مجوز اقامت اسلواکی

بر اساس قوانین اسلواکی، مجوز اقامت موقت در اسلواکی از 90 تا 120 روز معتبر می باشد. این مجوز اقامت معمولا برای مشاغل فصلی اخذ می شود. طبق قانون صدور مجوز تجارت، یک تبعه خارجی با اقامت دائم در اسلواکی یک شهروند اسلواکی محسوب می شود. این بدان معنا است که در صورت داشتن اقامت دائم در اسلواکی، شما می توانید پس از اخذ مجوز کار و تجارت، در طول اقامت خود در اسلواکی، کار کنید و مشغول به تجارت شوید. مطابق قانون صدور مجوز کار و تجارت، شهروند اتحادیه اروپا در صورت ثبت اقامت دائم خود در اسلواکی، یک شهروند اسلواکی محسوب می شود. پس از ثبت اقامت دائم و اخذ مجوز کار و تجارت، این افراد می توانند در طول اقامت خود فعالیت های تجاری انجام دهند و مشغول به کار در اسلواکی شوند.

همچنین لازم به ذکر است که در صورت درخواست پناهندگی در اسلواکی، تا زمانی که تصمیم نهایی در مورد درخواست متقاضیان گرفته نشود، آنها مجاز به انجام کار در کشور اسلواکی نخواهند بود. در صورت دریاف مجوز اقامت موقت یا دائمی در اسلواکی، پناهندگان می توانند در این کشور کار کنند. شما عزیزان نیز می توانید برای مطلع شدن از سایر قوانین و مقررات زندگی در اسلواکی و مهاجرت به این کشور با کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *