مهاجرت به کشور مجارستان

فرق بین اقامت و تابعیت در مجارستان

فرق بین اقامت و تابعیت در مجارستان

مجارستان کشوری در غرب قار­ه­ی اروپا است که شرایط اقتصادی مناسب این کشور باعث شده است تا افراد زیادی سعی در اخذ اقامت این کشور داشته باشند. فرق بین اقامت و تابعیت در مجارستان موضوعی است که ما به آن خواهیم پرداخت. کارشناسان ومشاوران مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت راهنمای همراه عزیزان در اخذ اقامت و تابعیت کشورهای اروپایی می­باشد.

افراد از راههای مختلفی به کشور مجارستان مهاجرت می­نمایند و همگی در تلاشند تا در کمترین زمان ممکن بتوانند اقامت دائم و پس از آن تابعیت این کشور را دریافت کنند. مهاجرت از طریق کار- مهاجرت از طریق پناهندگی – مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و … از جمله راههای اخذ اقامت و تابعیت مجارستان بشمار می­رود.

تمامی کشورهای اروپایی به مهاجرین بلافاصله تابعیت کشور را اعطا نمی­نماید. بلکه افراد بایستی ابتدا اقامت دائم کشوری را اخذ نموده و پس از بدست آوردن شرایطی که دولت منظوره برای مهاجرین قرار داده است، می­توانند تابعیت آن کشور را بدست آورند. در کشور مجارستان افرادی که از طریق سرمایه گذاری به این کشور مهاجرت نموده اند در مدت زمان کمتری می­توانند اقامت دائم این کشور را اخذ نمایند.

بطور مثال افراد با سرمایه ای 30000 یورویی اوراق قرضه دولتی این کشور را خریداری می­نمایند و دولت مجارستان هم به این دسته از سرمایه گذاران اقامت دائم مجارستان را اعطا می­نمایند. همچنین مهاجرت از طریق ازدواج به کشور مجارستان از دیگر راههایی است که اخذ اقامت و تابعیت در این کشور را برای افراد در کمترین زمان ممکن می­سازد.

تعریف اقامت و تابعیت

به صراحت می­توان گفت اقامت و تابعیت دو موضوع جدا از هم هستند. که هر کدام به رابطه حقوقی و سیاسی افراد با دولت و همچنین دولت با افراد اشاره می­نماید. افرادی که اقامت کشوری را دارا هستن با افرادی که تابعیت کشوری را دارند از حقوق و وظایف متفاوتی در کشور برخوردارند.

تابعیت

تابعیت رابطه حقوقی- معنوی- داخلی – بین المللی دولت با فرد را بیان می­نماید که هر کدام در مقابل یکدیگر وظایفی را بر عهده دارند و همچنین میزان تابعیت افراد، جمعیت تشکیل دهند جامعه را بیان می­نماید. بنا بر اصل تابعیت در جهان هر فردی که متولد می­شود نا خود آگاه تابعیت کشوری را دارد . طبق قوانین لاهه که در سال 1930 ایجاد گردید بهتر آنست تا افراد تنها تابعیت یک کشور را داشته باشند و نباید افراد تابعیت دو گانه و یا مضاعف اخذ نمایند.

چهار اصل در قوانین لاهه

 • هر فردی در جهان حتما باید دارای یک تابعیت باشد.
 • فرد دارای تابعیت دوگانه نباشد.
 • فرد در صورت اخذ تابعیت کشوری دیگر باید تابعیت قبلی خود را ترک نماید.(تغییر پذیری)
 • ترک تابعیت در این قانون ممنوع است.
 • دولت ها بایستی بگونه ای قانونگذاری نمایند که قوانین لاهه در کشور آنها نقض نگردد.

بطور مثال در اصل تغییر پذیری افراد تنها در صورت عواملی همچون ازدواج- تغییر تابعیت والدین اجازه قانونی برای ترک تابعیت خود را خواهند داشت. در غیر اینصورت فرد اجازه ترک تابعیت ندارد. همچنین در تحمیل تابعیت از دو موضوع تابعیت اصلی و تابعیت اکتسابی صحبت به میان آمده است که ما در اینجا به آنها خواهیم پرداخت. تابعیت اصلی به دو نوع اصل خون و اصل خاک تقسیم می­گردد و تابعیت اکتسابی به چهار شیوه تحقق می­یابد.

 1. تابعیت اصلی- اصل خون: این نوع تابعیت که تابعیت نسبی نیز خوانده می­شود، نوزاد پس از تولد تابعیت والدین خود را کسب می­نماید.
 2. تابعیت اصلی- اصل خاک: در تابعیت بر اصل خاک، نوزاد پس از متولد شدن تابعیت کشوری را اخذ می­نماید که در آن خاک بدنیا آمده است. از جمله راههایی که افراد در مجارستان می­توانند تابعیت این کشور را بدست آورند اخذ تابعیت از طریق تولد در این کشور می­باشد.

تابعیت اکتسابی به چهار دسته زیر تقسیم می­گردد:

 1. تابعیت از طریق اراده فرد
 2. تابعیت اجباری
 3. تابعیت در نتیجه اراده فردی دیگر
 4. تابعیت تحققی ( که از طریق ازداواج بوجود می­آید)

کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات جامع تری در این زمینه در اختیار دوستان قرار می­دهد.

فرق بین اقامت و تابعیت در مجارستان

کشور مجارستان از آن دسته از کشورهای می­باشد که سیستم اعطای تابعیت به افراد بر اصل خون است. و اصل خاک را فرع قرار داده است. این کشور به افرادی که والدین آنها مجارستانی هستند و در دیگر کشورها متولد گردیده اند تابعیت مجارستان را اعطا می­نماید.

همچنین فرزندنی که یکی از والدین آنها مجارستانی باشد به آنها تابعیت مجارستان اعطا خواهد شد. همچنان این دولت به فرزندانی که در خاک مجارستان متولد گریده اند و والدین وی مشخص نیست نیز تابعیت مجارستان را اعطا می­نماید. اقامت در مجارستان به گونه ای است که افراد به طرق مختلف مانند مهاجرت تحصیلی- مهاجرت کاری – مهاجرت از طریق سمرایه گذاری و … وارد خاک مجارستان می­گردند. افراد برای ورود به خاک مجارستان بایستی روادید و ویزای این کشور را اخذ نمایند.

ویزای این کشور در واقع اقامت فرد را در مدت زمان محدودی در کشور مجارستان مشخص می­نماید. فرد با توجه به شرایطی که دولت مجارستان تعیین نموده می­تواند اقامت دائم مجارستان را اخذ نماید. پس از اینکه فرد اقامت دائم مجارستان را اخذ نمود پس از 3 سال زندگی مستمر در این کشور تابعیت مجارستان به وی تعلق خواهد گرفت.

فرق بین اقامت و تابعیت در مجارستان در اینست که فرد تا زمانی که اقامت مجارستان را دارد از برخی حقوق مانند رأی دادن- کاندید شدن در این کشور را نخواهد داشت. اما پس از اخذ تابعیت این کشور از تمامی حقوق شهروندی در مجارستان برخوردار خواهد بود.

اقامت به چه معناست؟

در واقع اقامت بمعنای اقامتگاه و یا محل سکونت فرد در مکان معینی دلالت دارد و بدون در نظر گرفتن تابعیت فرد به حقوق مادی و معنوی فرد در یک مکانی که سکونت دارد اشاره می­نماید. بطور مثال افرادی که با تابعیت کشور خود قصد سفر به دیگر کشورها را دارد باید ابتدا مجوز کسب ورود و روادید کشور مورد نظر را اخذ نماید.

پس از ورود به کشور مربوطه می­تواند در آنجا سکونت گزیند و زندگی نماید به این موضوع اقامت گویند. پس از مدتی طبق قوانین موجود در دولت مربوطه فرد می­تواند درخواست تابعیت آن کشور را نماید. فرق بین اقامت و تابعیت در مجارستان نیز بدین گونه می­باشد. بطوریکه افراد برای اقامت مجارستان ابتدا باید روادید کشور مجارستان را اخذ نماید و پس از 5 سال زندگی مداوم و مستمر برای اخذ تابعیت این کشور می­تواند اقدام نماید.

تابعیت مضاعف چیست؟

منظور از تابعیت مضاعف اینست که فرد در یک زمان واحد تابعیت دو ویا چند کشور را داشته باشد. بطوریکه در یک زمان شهروند دو یا چند کشور محسوب شود و از حقوق شهروندی هر دو کشور برخوردار باشد. البته ناگفته نماند در مقابل حقوقی که از دولت ها برخوردار است وظایفی نیز بر عهده وی می­باشد. در تابعیت مضاعف فرد می­تواند بطور همزمان پاسپورت هر دو کشور را داشته باشد.

قوانین کشورها در رابطه با این موضوع با یکدیگر متفاوت است. بطوریکه برخی از دولت ها همچون چین- دانمارک- هند و نروژ با قانون دو تابعیتی مخالفند و در صورتی که فرد بخواهد تابعیت کشوری را اخذ نماید باید تابعیت قبلی خود را ترک نماید. اما برخی از دولت مانند آمریکا، کانادا و انگلستان با چنین قانونی مشکلی ندارد و بدون ترک تابعیت قبلی به فرد تابعیت دوم را اعطا می­نماید.کشور مجارستان نیز با تابعیت دوگانه مشکلی ندارد و به افراد با توجه به شرایط آنها تابعیت مجارستان را اعطا می­نماید.

 

تابعیت مضاعف چگونه بوجود می­آید؟

تحصیل تابعیت مضاعف به دو گونه بوجود می­آید: در هنگام تولد و گاهاً بعد از تولد

تابعیت در هنگام تولد

به این معنا که فرد پس از تولد نا خود آگاه تابعیت والدین خود را اخذ می­نماید، حال آنکه فرد با تابعیت والدین خود در کشور دیگری بدنیا بیاید بنا بر اصل خاک می­تواند تابعیت کشوری که در آن متولد شده است را نیز اخذ نماید.

تابعیت دو گانه بعد از تولد

این نوع تابعیت که ابتدا فرد تابعیت نسبی یا بر اصل خون خود را از والدین دریافت می­کند و به دلیل ازدواج با فردی با تابعیت کشور دیگر، اجازه کسب تابعیت همسر خود را نیز دارد بوجود می­آید.

افراد با سوالات بسیاری در زمینه فرق بین اقامت و تابعیت در مجارستان روبرو میگردند از جمله:

 • آیا امکان دریافت تابعیت کشور مجارستان قبل از اقامت دائم این کشور وجود ندارد؟
 • آیا اخذ تابعیت مجارستان همان دریافت پاسپورت مجارستانی می­باشد؟
 • آیا افراد با داشتن اقامت دائم کشور مجارستان از حقوق شهروندی این کشور از جمله تحصیل رایگان برخوردار نخواهد بود؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت پاسخگوی همه­ی عزیزان در زمینه فرق بین اقامت و تابعیت در مجارستان می­باشد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *