مهاجرت به کشور گرجستان

شرایط اقامت مجارستان

شرایط اقامت مجارستان

مجارستان کشوری واقع در اروپای غربی است که در سال 2004 به عضویت معاهده شینگن درآمد. از جمله شرایط اقامت مجارستان 5 سال زندگی مستمر در این کشور می­باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت اطلاعات جامع تری در رابطه با انواع اقامت و چگونگی دریافت آن در اختیار عزیزان قرار خواهد داد. افراد از روشهای مختلفی سعی در دریافت اقامت کشور مجارستان دارند. برخی از افراد با استفاده از اقامت تحصیلی و برخی دیگر از طریق اقامت کاری، اقامت تجاری- اقامت از طریق ازدواج به این کشور مهاجرت می­نمایند. دریافت هر کدام از اقامت های ذکر شده شرایط و مدارک خاصی دارد. افراد برای دریافت اقامت موقت مجارستان بایستی به مدت 5 سال در این کشور حضور مستمر داشته باشند.

پس از اخذ اقامت موقت فرد می­تواند جهت دریافت اقامت دائم این کشور درخواست دهد. در صورتیکه فرد موفق به کسب اقامت دائم مجارستان گردد، پس از مدت 3 سال زندگی در مجارستان به وی پاسپورت مجارستان اعطا خواهد گردید. از جمله مزایای دریافت اقامت مجارستان عبارتند از :هزینه های زندگی بسیار مناسب- پرداخت مالیات بسیار کم- مسافرت به تمامی کشورهای حوزه­ی شینگن-امکان ادامه تحصیل در مدارس و دانشگاههای دوزبانه و همچنین ایجاد کسب و کار با شرایطی بسیار مناسب را می­توان اشاره نمود.

اقامت مجارستان از طریق تحصیل

سیستم آموزشی در مجارستان به گونه ای است که دانش­آموزان بایستی تا سن 16 سالگی بصورت اجباری تحصیل نمایند. نظام آموزشی این کشور به بولونیا معروف است و بجای سیستم نمره دهی به دانش­آموزان سیستم آموزش کیفی را به دانش­آموزان ارائه می­نماید. کودکان از سن 3-6 سالگی در مقطع پیش دبستانی و از سن 6-14 سالگی در دبستان و از سن 14-18 سالگی در دبیرستان های کشور مجارستان به تحصیل مشغولند.

دبیرستانها در کشور مجارستان به دو نوع فنی و حرفه ای و عادی تقسیم می­گردد. و دانش­آموزان با توجه به علایقشان در یکی از این دوره ها به تحصیل می­پردازند. دانش ­آموزان برای ورود به دانشگاههای کشور مجارستان باید در آزمونی بنام ماتورا شرکت نمایند و در صورت قبولی در این آزمون اجازه ورود و تحصیل در دانشگاههای مجارستان را خواهند داشت.

تحصیل در دانشگاههای مجارستان

تحصیل در دانشگاههای کشور مجارستان بصورت رایگان نمی­باشد و همچنان شهریه های تحصیلی در دانشگاههای مختلف این کشور متفاوت است. اما بطور متوسط شهریه دانشگاههای این کشور را 2000 یورو در سال تخمین زده اند. این کشور به دانشجویان بین المللی که دارای رزومه های بسیار قوی هستند بورسیه های تحصیلی اعطا می­نمایند. همچنین برخی از دانشگاهها به دانشجویان بین المللی کمک هزینه هایی پرداخت می­نمایند که ارزش آنها به میزان 130-580 یورو در ماه است. دانشگاههای این کشور خوابگاههایی را بصورت رایگان در اختیار دانشجویان بین المللی قرار میدهند. دانشجویان از بیمه های درمانی در حین تحصیل برخورداند و تا سقف205 یورو امکان درمان رایگان برای آنها وجود دارد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

دانشجویان برای مهاجرت تحصیلی به کشور مجارستان باید ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایند و بایستی به همراه مدارک زیر به سفارت این کشور مراجعه نمایند:

  • ارائه فرم تکمیل شده برای درخواست ویزای تحصیلی
  • ارائه دو قطعه عکس به همراه پاسپورتی با اعتبار حداقل 6 ماه
  • ارائه رسید پرداخت شهریه دانشگاه
  • پرداخت 60 یورو بابت هزینه درخواست ویزای تحصیلی
  • ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6

دولت مجارستان به دانشجویان بین المللی اجازه انجام کار در ضمن تحصیل را داده است. همچنین دانشجویان ر مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می­توانند در هنگام اخذ ویزا، ویزای همراه را نیز برای اعضای خانواده خود دریافت نمایند. در صورتیکه اعضای خانوده قصد انجام کار در کشور مجارستان را داشته باشند بایستی از اداره مهاجرت این کشور مجوز کار دریافت نمایند. دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود می­توانند ویزای جستجوی کار مجارستان را اخذ نمایند و در صورت یافتن شغل مورد نظر ویزای خود را به ویزای کاری این کشور تبدیل نمایند. دانشجویان جهت اطلاع بیشتر از دانشگاهها و شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه می­توانند با مشاورین مجرب موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارتباط برقرار نمایند.

اقامت مجارستان از طریق کار

یکی از شرایط اقامت مجارستان برای انجام کار ارسال دعوتنامه کاری از سوی کارفرمایان در مجارستان می­ باشند. شرایط کاری در مجارستان همانند سایر کشورهای اروپایی بسیار مناسب است از همین رو اکثر افراد تصمیم به دریافت اقامت کاری مجارستان را دارند. مدت اعتبار اقامت کاری مجارستان به مدت 30 روز می­باشد که ابتدا باید با ویزای توریستی وارد کشور مجارستان شوند و پس از اتمام مراحل اداری اقامت کاری خود می­توانند مجوز کاری این کشور را اخذ نمایند. کشور مجارستان در مشاغلی همچون مدیر امور مالی – کارشناس سئو- مدیر فروش- کارشناس بازاریابی با کمبود نیرو مواجه است و از افراد با تخصص های فوق استقبال می­نماید.

شرایط اقامت مجارستان

افراد به طرق مختلف می­توانند در کشور مجارستان سرمایه گذاری نمایند از جمله سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت- سرمایه گذاری اقتصادی و سرمایه گذاری از طریق خرید ملک می­باشد. سرمایه گذاران در ابتدا در طرحی بنام طرح اقامتی بایستی ثبت نام نمایند که هزینه این ثبت نام برابر با360 یورو می­باشد. در صورتیکه سرمایه گذارن پس از 8 سال فعالیت در مجارستان در کسب و کار خود موفق عمل نموده باشند، دولت مجارستان به آنها اقامت دائم این کشور را اعطا می­نماید.

سرمایه گذاران برای ثبت شرکت در این کشور بایستی دارای سرمایه ای معادل 35000 یورو و سرمایه در گردش آنها 10000 یورو باشند. سرمایه گذاری از طریق خرید ملک بدین گونه است که فرد باید حداقل دو آپارتمان به قیمت های 200 هزار یورو را خریداری نماید و شرکتی با 10 درصد سرمایه خرید املاک به ثبت برساند.

اقامت مجارستان از طریق ازدواج چگونه است؟

دولت مجارستان به افرادی که با اتباع مجارستانی ازدواج می­نمایند اقامت این کشور را صادر می­نماید. اخذ اقامت از طریق ازدواج با اتباع مجاری یکی از راحت ترین راهها برای کسب اقامت مجارستان به شمار می­رود. ناگفته نماند صدور اقامت مجارستان در صورتی امکان پذیر است که زوج و یا زوجه ای که تابعیت مجارستان را دارد باید بالای 18 سال بوده و مدارکی را به این دولت ارائه نماید که نشان دهنده توانایی مالی فرد برای زندگی مشترک باشد.

اقامت مجارستان از طریق تولد چگونه است؟

سیستم اعطای تابعیت در کشور مجارستان بر اصل خون است. از این رو فرزندانی که از والدین مجاری در خارج از مجارستان متولد می­گردند دارای تابعیت مجارستانی خواهند بود. همچنین فرزندانی که در خاک مجارستان بدنیا می­آیند ولی والدین آنها مشخص نیستند تابعیت مجارستانی اعطا خواهد شد. اما امکان اعطای تابعیت به والدینی که فرزندانشان در مجارستان بدنیا می­آیند وجود ندارد و تنها فرزند می­تواند تابعیت مجارستان را اخذ نماید.

اقامت مجارستان از طریق پناهندگی چگونه است؟

شرایط اقامت مجارستان از طریق پناهندگی بسیار سخت است. زیرا اکثر پناهجویان برای ورود به خاک مجارستان بایستی از خطرناکترین راهها عبور نموده تا خود را به این کشور برسانند. همچنین کشور مجارستان تنها با پناهندگی افرادی موافقت می­نماید که بدلایل معقول از جمله فقر- ناامنی- آزاد و اذیت های اجتماعی و مذهبی به این کشور پناه آورده باشند. به همین دلیل دولت مجارستان از افرادی که خود را پناهنده معرفی می­نمایند بررسی هایی را انجام می­دهد. در طول این مدت پناهندگان باید در کمپ های مهاجرین زندگی نمایند و اجازه انجام کار و تردد در تمامی شهرهای مجارستان را نیز نخواهند داشت. پس از ارزیابی پرونده های پناهجویان در صورتی که این دولت با پناهندگی اینگونه افراد موافقت نماید به آنها اقامت مجارستان اعطا خواهد شد. افراد با سوالات زیادی در زمینه شرایط اقامت مجارستان روبرو خواهند شد از جمله:

  • با دریافت اقامت موقت مجارستان افراد از چه حقوقی برخوردارند؟
  • پس از موافقت دولت مجارستان با پناهندگی افراد چه نوع اقامتی به آنها داده خواهد شد؟
  • آیا امکان ادامه تحصیل بصورت رایگان برای پناهندگان به این کشور وجود دارد؟

موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده پاسخگویی و مشاوره به همه عزیزان در زمینه شرایط اقامت مجارستان می­باشد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *