مهاجرت به کشور ترکیه

شرایط پناهندگی در ترکیه

پناهندگی در ترکیه

گاهی پناهندگی آخرین راه حل برای بسیاری از افراد است و ترکیه یکی از در دسترس ترین گزینه هاست پس آشنایی با شرایط پناهندگی در ترکیه ضروری است. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد وظیفه ارائه فعالیت‌های حمایتی ازقبیل ارائه مشاوره به پناهندگان را به عهده دارد. در صورتی که نیاز به خدمات حمایتی یا مشاوره در مورد روند و شرایط پناهندگی در ترکیه و سایر حقوق و تعهدات خود در ترکیه داشته باشید، این امکان برای شما وجود دارد که به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و شرکای اجرایی آن مراجعه نمایید.

این کمیساریا با پناهجویان در تماس می‌باشد و پس اخذ رضایتنامه از پناهجویان، می‌تواند به اطلاعات ارائه شده توسط ایشان دسترسی داشته باشد. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ضمن ارائه توضیحات در خصوص این موضوع یعنی شرایط پناهندگی در ترکیه شما را اکیدا از پناهندگی در ترکیه و یا هر کشور دیگری بر حذر می دارد و به راه های قانونی دعوت می کند. در این زمینه، نکات قابل توجهی وجود دارد که در ذیل به بررسی آن ها می پردازیم.

در مورد شرایط پناهندگی در ترکیه

 پناه‌جویانی که قبلاً به وسیله کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ثبت نام نموده و به شهر اقماری مرجوع گشته‌اند در نامه ارجاعی صادره به وسیله کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل آمده است که برای درخواست پناهندگی و حمایت‌ بین‌المللی باید به ادارة مدیریت مهاجرت استان مراجعه شود. فعالیت‌های حمایتی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و شرکای آن از قبیل ارائه خدمات مربوط به مشاوره به پناهندگان و پناهجویان در کشور ترکیه ادامه خواهد یافت. این کمیساریا با پناهجویان در تماس خواهد بود و بعد از جلب رضایت از آنان، به اطلاعات ارائه شده از سوی ایشان دسترسی می‌یابد.

ثبت نام پناهندگان در ترکیه

پناهجویانی که اخیراً به کشور ترکیه آمده ولی هنوز در اداره مهاجرت استانی یا PDMM ثبت نام ننموده‌اند متقاضیان بایستی پس از ورود به  ترکیه به  ایمیگریشن اداره مهاجرت استانی رفته و ثبت‌نام نمایند. جهت انجام ثبت نام در اداره مهاجرت و استفاده از حمایت بین‌المللی از سوی ادارة مدیریت مهاجرت استان یا PDMM، احتیاجی به داشتن معرفی‌نامه از سازمان ملل یا UNHCR آنکارا نیست. لذا کفایت می‌کند که برای ثبت‌ نام به اولین دفتر اداره مدیریت مهاجرت استان یا PDMM مراجعه نمایید.هر متقاضی قادر است درخواست خود مبنی بر پناهندگی در ترکیه را در تمامی هشتاد و یک استان ترکیه به مراجعه ذیربط ارائه نماید.

اقامت دائم ترکیه از طریق پناهندگی

با توجه به این که اقامت دائمی در بعضی از شهرهای ترکیه غیرمجاز می‌باشد لذا اگر متقاضی درخواست خود را در یکی از استان‌های غیرمجاز ارائه نماید، پرونده وی به یکی از استان‌هایی که در آنجا اقامت بلند مدت امکان‌پذیر می‌باشد ارجاع خواهد شد. در نقشه‌ای که در ادامه خواهد آمد استان‌های مجاز با رنگ سبز نمایش داده شده‌اند. لازم به ذکر است که کلیه دفاتر حمایتی اداره مهاجرت کشور ترکیه در قبال نیازهای حمایتی پناهجویان و آسیب‌های احتمالی مسئولیت دارند.

بنابراین چنانچه متقاضی نیازهای خاصی دارد باید فرد مصاحبه‌کننده در اداره مدیریت مهاجرت استان را به طور کامل مطلع سازد. سپس در طی ارزیابی که اداره مذکور در رابطه با پرونده متقاضی انجام می‌دهد، خواستة وی بر حسب نیازهای وی اولویت‌بندی خواهد گردید.

 گفتنی است که همچون گذشته کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و شرکای اجرایی آن سازمان در کشور ترکیه به ارائه خدمات حمایتی به پناهجویان از جمله مشاوره به متقاضیان پناهندگی در ترکیه ادامه خواهد داد. در صورتی که به خدمات حمایتی یا مشاوره نیاز دارید این امکان برای شما وجود دارد که به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و سازمان‌های اجرایی آن مراجعه نمایید. این کمیساریا با پناهجویان در تماس خواهد بود و بعد از جلب رضایت از آنان، به اطلاعات ارائه شده از سوی ایشان دسترسی می‌یابد.

مراحل مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی نزد UNHCR

مصاحبه مذکور که به وسیله کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان انجام می‌گیرد براساس دریافت اطلاعات متقاضی و بررسی آنها می‌باشد. هدف آن نیز این می‌باشد که آیا افراد دارای شرایط دریافت پناهندگی هستند یا خیر. و یا به قرار دیگر آیا وضعیت ایشان با ملاک‌های مندرج در اساسنامه 1950 سازمان ملل و ماده «الف» عنوان پناهندگی همخوانی دارد یا خیر.

در کشور ترکیه مصاحبه مربوط به تعیین پناهندگی به وسیله کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بر طبق اختیارات و تعهدات تبیین شده و با هماهنگی و به موازات مراحلی که به وسیله دولت ترکیه تبیین شده، اجرا می‌شود.

سؤال اول پناهندگی در ترکیه

دلیل لزوم انجام محاسبه برای تعیین وضعیت پناهندگی به وسیله کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان چه می‌باشد؟ مشخص شدن وضعیت مربوط به پناهندگی متقاضیانی که مشمول تعریف پناهندگی می‌شوند یکی از آیتم‌های اصلی روش حمایتی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان است.

این کمیساریا برای انجام کمک و حمایت خود با کاراترین و بهترین شیوه‌ها با کسانی که مشمول تعریف پناهندگی می‌باشند مصاحبه‌های تعیین وضعیت پناهجویی را انجام می‌دهد. این پروسه در واقع یک راه‌حل دائم نیز برای برطرف شدن مشکل آنان فراهم می‌نماید. به عبارتی منظورمان را به طور واضح‌تر این گونه بیان می‌کنیم:

  • خوگیری
  • ادغام با کشور مهمان
  • فرستاده شدن به یک کشور دیگر و یا بازگشت به وطن خود به صورت اختیاری.

سؤال دوم پناهندگی در ترکیه

مقصود از مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی با کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان چه می‌باشد؟ وضعیت پناهجویی افراد توسط مصاحبه‌های فردی مشخص می‌گردد. این مصاحبه‌ها با کمیساریای مذکور روشی است که در آن پناهجویان قادر خواهند بود ادعاهای خود را با جزئیات به اثبات برسانند و دلایل شخصی خود را در مورد ترک کشور خود و واهمة آنها در صورت بازگشت به کشور مبدأ خود چه می‌باشد. این اطلاعات به کمیساریای مذکور  یاری می‌دهد تا بهتر بتواند در مورد ادعای متقاضیان تصمیم بگیرد. مصاحبه توسط یک افسر ارزیاب نیز انجام می‌گیرد. او از پناهجویان سؤالاتی در رابطه با دلایلی که باعث ترک کشورشان شده است می‌پرسد تا بتواند به نتایج بهتری برسد.

سؤال سوم شرایط پناهندگی در ترکیه

مصاحبه مربوط به تعیین وضعیت پناهندگی چگونه انجام می‌پذیرد؟ این مصاحبه جداگانه و به صورت فردی با پناهندگان یعنی متقاضی اصلی و فرد فرد اعضای بزرگسال خانواده ایشان و وابستگان در یک پرونده انجام می‌شود. این مصاحبه توسط یک مترجم که به وسیله پناهجو انتخاب شده است و با زبان که مورد ترجیح پناهجو می‌باشد انجام می‌شود و از پناهجو در مورد واضح بودن ترجمه سؤال می‌شود.

پناهجو این امکان را دارد که جنسیت مصاحبه‌کننده را انتخاب نماید. لازم به ذکر است که محتوای مصاحبه، جزئیات آن و کلیه سوالاتی که به وسیله افسر ارزیاب پرسیده می‌شود و پاسخ‌هایی که به وسیله پناهجو داده می‌شود، به وسیله افسر ارزیاب در رایانه درج می‌گردد. همچنین رضایت پناهجو به صورت صوتی ضبط می‌گردد.

شرایط مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی در ترکیه

لازم به ذکر است که کلیه مصاحبه مربوط به تعیین وضعیت پناهندگی به صورت محرمانه خواهد بود و در آغاز مصاحبه با پناهجو مشاوره‌های لازم انجام می‌گیرد. مطلب دیگری که توسط افسر ارزیاب از پناهجو خواسته خواهد شد این است که به منظور آسان‌سازی امر تصمیم‌گیری در ارتباط با پرونده نهایت همکاری را به عمل آورد و صرفاً حقایق را بیان نماید. ضمناً به پناهجو گوشزد می‌شود که مصاحبه فوق و روند تصمیم‌گیری در موردآن به صورت رایگان می‌باشد و او می‌تواند در هر صورت بروز هر گونه تخلف، این مطلب را گزارش نماید.

همراهی پناهجویان توسط نماینده حقوقی

اگر پناهجویان درخواست‌هایی مبنی بر همراهی شدن به وسیله نماینده حقوقی یا شخص ثالث در مصاحبه ارائه نمایند، کمیساریای عالی این درخواست‌ها را بررسی نموده تا در زمان مصاحبه با حضور نماینده قانونی پناهجو و یا شخص ثالثی که نوع مشارکت و عملکرد آنها به وسیله کمیساریای عالی سازمان ملل مطابق با قوانین استاندارد جاری سازمانی باشد مد نظر  قرار داده شود.

لازم به ذکر است که امضای پناهجو برای اختیار دادن به این شخص یا نماینده لازم است. کمیساریای عالی در این راستا فرمی تهیه نموده است.

نماینده‌ای که به وسیله متقاضی تعیین شده و صاحب صلاحیت بوده و از طرف کمیساریای عالی به رسمیت شناخته شده قادر خواهد بود مدارک، عرض حال و درخواست‌ها را از جانب پناهجو ارائه نماید و کمیساریای عالی آنها را مورد توجه قرار می‌دهد و به عنوان الزامات پیگیری می‌نماید.

مراحل مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی

دادن مشاوره در مورد حقوقی که قبلاً ذکر شده، وظایفی که به پناهجو محول شده و مراحل مربوط به مصاحبه می‌باشد. ضمناً از پناهجو خواسته می‌شود که اطلاعات اولیه‌‌ای که در فرم ثبت‌نام نوشته شده و مربوط به او می‌باشد را تأیید نماید و ضمناً هر گونه مدارک شناسایی یا مدارک مربوط به سفر یا مدارک دیگر را که تمایل به نشان دادن آنها دارد را ارائه نماید. در ادامه از پناهجو سوالاتی در رابطه با الزاماتی که پناهجو براساس قوانین ملی ترکیه تعهد به انجام آنها دارد، توسط افسر ارزیاب پرسیده می‌شود. سپس دلایل ترک کشور توسط پناهجو، توسط افسر ارزیاب پرسیده می‌شود. سؤالات دیگری نیز پرسیده می‌شود که به قرار ذیل می‌باشد:

  • درباره سابقه تحصیلی
  • خانواده
  • پیشینه پناهجو
  • اتفاقاتی که در صورت بازگشت پناهجو به کشورش می‌تواند برای او رخ دهد.

شرایط مرحله پایانی پناهندگی ترکیه

در پایان از پناهجو پرسش‌هایی در رابطه با شفاف‌سازی یا تأیید اطلاعاتی که در طی مصاحبه بیان نموده انجام می‌شود و افسر ارزیاب از پناهجو سؤال می‌نماید که ایا تمایلی به تکمیل آنچه که قبلاً گفته دارد یا خیر. همچنین اگر سؤالی یا ابهامی برای او باقی مانده است مطرح نماید.

متقاضیان می‌توانند برای آپ‌دیت کردن اطلاعات تماس خود به درگاه اینترنتی results.unhcr.org مراجعه نمایند.

  • در سایت مذکور متقاضی می‌تواند با کلیک کردن روی قسمت به روزرسانی، اطلاعات مربوط به خود را آپ‌دیت نماید
  • این امکان نیز داده می‌شود که شماره تماس، نشانی و شماره شناسه متقاضی به عنوان یک خارجی به روزرسانی شود.
  • ضمن این که متقاضی می‌تواند به آسانی به اطلاعاتی که در پرونده وی موجود می‌باشد به انضمام چگونگی وضعیت اقامت خویش در ترکیه دسترسی پیدا کند.

شرایط بررسی درخواست پناهندگی ترکیه

متقاضیان به هیچ عنوان مبلغی بابت مصاحبه تعیین وضعیت پناهندگی و سایر خدمات پرداخت نمی‌نمایند. در صورتی که بابت خدمات ارائه شده از متقاضی وجهی درخواست شد یا این که متقاضی در این رابطه مشکوک شد می‌تواند در اسرع وقت به کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان اطلاع‌رسانی نماید.

در مقاله ای که از نظر گذراندید به ارائه توضیحاتی در خصوص شرایط پناهندگی در ترکیه پرداختیم که امید است برای شما عزیزان مفید بوده باشد. شما می توانید موضوعات مشابه شرایط پناهندگی در ترکیه را نیز در سایت ما پیدا کنید هر چند پیشنهاد ما به شما اقدام از طریق روش های قانونی می باشد.

لازم به ذکر است موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ندارد و هیچ توضیحی نیز در خصوص این موضوع یعنی شرایط پناهندگی در ترکیه ارائه نخواهد داد اما می تواند شما را در مسیر مهاجرت به ترکیه به صورت قانونی یاری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *