مهاجرت به کشور آلمان

شرایط ویزای آلمان

شرایط ویزای آلمان

آلمان در حوزه شنگن قرار دارد و عضو اتحادیه اروپا است. بنابراین ویزای این کشور به صورت شنگن صادر می‌ گردد. شرایط ویزای آلمان روندی خاص و دشوار دارد. برای ورود به کشور آلمان مستلزم دارا بودن ویزای این کشور است. با اخذ ویزای شنگن، می‌ توان به کلیه کشورهای اروپایی به راحتی سفر کرد. اخذ ویزای آلمان نیازمند مدارکی است که باید توسط متقاضی ارائه گردد. شرایط ویزای آلمان را در مقاله ای که از سوی تحریریه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت گردآوری شده است، بررسی خواهیم کرد.

درباره کشور آلمان

نام کامل و رسمی کشور آلمان، جمهوری فدرال آلمان است و در قاره اروپا واقع شده است. این کشور در حدود 82 میلیون نفر جمعیت دارد. نظام سیاسی حاکم بر آلمان جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی می‌ باشد. بنابراین این کشور 16 ایالت دارد. ایالت‌ هایی از جمله مونیخ، برلین، هامبورگ را می‌ توان نام برد. شرایط این ایالت‌ ها به گونه‌ ای است که می‌ توانند در برخی زمینه‌ ها عملکرد مستقلی داشته باشند.

آلمان از نظر تجارت و اقتصادی کشوری ثروتمند به شمار رفته و جزو بالاترین رتبه‌های جهانی است. آلمان در حوزه صنعتی نیز از غنی‌ ترین کشورهای اروپایی به شمار می‌ رود. همه این دلایل موجب گردیده که شمار متقاضیان در درخواست و اخذ اقامت در این کشور هر ساله در حال افزایش باشد. مراحل و شرایط ویزای آلمان در این کشور مشخص شده است که متقاضی می‌ بایست همه مراحل را طی نماید.

بررسی شرایط ویزای آلمان

شرایط ویزای آلمان به این صورت است که متقاضی باید کلیه اسناد و مدارک و اطلاعات شخصی خود را کامل نماید. سپس وقت سفارت آلمان را اخذ نماید. در نهایت با در دست داشتن مدارک تکمیل شده به صورت حضوری مراجعه و آنها را ارائه نماید. اخذ ویزای آلمان برای متقاضیان شامل 3 ضرورت ذیل می‌ باشد:

 • ملیت متقاضی که قصد سفر به آلمان را دارد.
 • هدف متقاضی از سفر و اقامتش در این کشور
 • مدت اقامت متقاضی در این کشور

ایالت‌های کشور آلمان

همان‌طور که در بالا اشاره نمودیم آلمان دارای 16 ایالت است که عبارتند از:

 • بادن- وورتمبرگ (Baden-Württemberg)
 • بایرن (Bayern)
 • برلین (Berlin)
 • براندنبورگ (Brandenburg)
 • برمن (Bremen)
 • هامبورگ (Hamburg)
 • هسن (Hessen)
 • مکلنبورگ- فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)
 • نیدرزاکسن (Niedersachsen) (زاکسن سفلی)
 • نوردراین- وستفالن (Nordrhein-Westfalen)
 • راینلاند-فالتز (Rhineland-Pfalz)
 • زارلاند (Saarland)
 • زاکسن (Sachsen)
 • زاکسن- آنهالت (Sachsen-Anhalt)
 • اشلسویگ- هولشتاین (Schleswig-Holstein)
 • تورینگن (Thüringen)

شرایط ویزای آلمان و انواع ویزاها

شرایط ویزای آلمان و انواع ویزاها

متقاضی جهت اخذ ویزای آلمان باید دعوتنامه ارائه نماید و یا دلیل مستحکمی برای این کار ارائه نماید. از جمله این دلایل می‌توان به تحصیل در دانشگاه،‌ دعوتنامه فعالیت شغلی، توریستی، ازدواج، ثبت شرکت و… اشاره نمود. برخی ویزاهای آلمان عبارتند از:

ویزاهای نوع تحصیلی به دلیل رایگان بودن برای متقاضی، یکی از محبوب‌ترین و پردرخواست‌ ترین ویزاهای آلمان است. کشور آلمان جهت اخذ ویزا شرایط دشواری دارد. ناگفته نماند روند دریافت ویزای آلمان زمان زیادی طول می‌ کشد و وقت سفارت هم به سختی داده می‌ شود. داشن مدرک رسمی زبان آلمانی ضروری است.

صدور ویزای کاری و مهاجرت کاری به آلمان بر دو نوع انجام می‌گردد:

 • ویزای جستجوی کار آلمان
 • ویزای Blue Card

هر دو ویزاهای کاری آلمان هستند. با این تفاوت که کارت آبی اتحادیه اروپا مستلزم ارائه دعوتنامه شغلی است. در ویزای جستجوی کار نیازی نیست. این 2 ویزا، از لحاظ زمانی هم با یکدیگر متفاوت هستند. مدت اقامت در ویزای جستجوی کار، 6 ماه تعیین گردیده است. در بلوکارت ویزا به صورت 1 ساله صادر می‌ گردد. با اخذ بلوکارت می‌ توان در همه کشورهای اتحادیه اروپا  فعالیت شغلی انجام داد. در ویزای جستجوی کار صرفا در آلمان باید به جستجوی کار پرداخت. این نوع ویزا از نوع D صادر می‌ گردد.

وقت سفارت و شرایط ویزای آلمان

دریافت وقت سفارت آلمان از مهم ترین شرایط ویزای آلمان می‌ باشد. وقت سفارت آلمان شرایطی خاص دارد که در صورت عدم انجام هر یک از آنها، ویزای متقاضی مردود یا ملغا می‌ گردد. روش اخد وقت سفارت آلمان از طریق پورتال رسمی و قانونی سفارت این کشور از نوع ایمیلی است. این شرط در گرفتن وقت سفارت آلمان بسیار مهم است که درصورت ثبت وقت سفارت در سیستم، نمی‌ توان آن را تغییر داد.

در وقت مقرر و روز موعد باید کلیه مدارک و اسناد جهت ارائه به سفارت تکمیل و آماده باشد. در صورت ناقصی یا کم و کسری مدارک، شما به مدت چندین ماه قادر به اخذ مجدد وقت سفارت آلمان نخواهید بود. بنابراین دقت داشته باشید هیچ ناقصی در پرونده و مدارک شما وجود نداشته باشد تا وقت مصاحبه‌ به تعویق نیفتد. درحین تکمیل نمودن پروفایل‌ خود و اطلاعاتی مانند نام و نام‌خانوادگی و شماره سریال پاسپورت دقت بسیار کافی داشته باشید.

زیرا مرحله حساسی تلقی می‌ گردد و حتی ناچیزترین اشتباه ممکن است شما را به دردسر انداخته و مشکل‌ ساز شود. کلیه اطلاعات می‌ بایست به صورت حروف و اعداد و ارقام نیز به صورت انگلیسی وارد و تکمیل گردد. این کار را از طریق سایت قانونی و معتبر انجام دهید.

اخذ وقت سفارت آلمان

آدرس الکترونیکی یا همان آدرس ایمیل نکته مهمی در انجام این پروسه است. بنابراین لازم است این آدرس صحیح، معتبر و فعال باشد. چرا که سفارت آلمان در صورت موافقیت با درخواست مصاحبه شما، تاییدیه را به همان آدرسی که ثبت نموده‌ اید ارسال می‌‌ کند. در صورت ارسال تاییدیه از سوی سفارت، آن را مشاهده نموده و یک کپی تهیه نمایید. همراه داشتن کپی از تاییدیه مذکور در روز مصاحبه و ورود به سفارت الزامی است.

عکسی که هنگام مصاحبه به سفارت ارائه می‌ نمایید باید جدیدترین عکس‌ باشد. ضمنا این عکس می‌ باید همانند عکس ‌گذرنامه‌ نباشد. اگر سن فرزندتان زیر 16 سال است و قصد همراهی شما در سفر را دارد، اخذ وقت سفارت برای او لازم نیست. اما می‌ باید در روز مصاحبه در سفارت آلمان حاضر گردد. در شماره سریال گذرنامه، علاوه بر ارقام، حروف لاتین نیز وجود دارند. چنانچه حرف لاتین از قلم بیفتد، در وقت مصاحبه، از سوی سفارت به شما اجازه ورود داده نخواهد شد.

یکی از خطاهایی که در هنگام تکمیل فرم، صورت می‌گیرد، خطا در وارد نمودن شماره سریال پاسپورت و گذرنامه است. بنابراین با توجه به این که این مرحله بسیار ظریف است، دقت لازم را داشته باشید. ما قانونی‌ ترین و سریع‌ ترین راه را به شما ارائه می‌نماییم. جزئیات شرایط ویزای آلمان از جمله مشاوره‌هایی است که توسط وکلای مجرب ما به شما عزیزان ارائه می‌گردد. برای مهاجرت به این کشور و یا سایر نقاط جهان با کادر متبحر در امور مهاجرتی در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمائید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *