شرایط صربستان

شرایط زندگی در صربستان

شرایط زندگی در صربستان

مهاجرت به کشور صربستان به شرطی قانونی و مورد تایید می باشد که مهاجران خارجی و اروپایی از شرایط زندگی در صربستان مطلع باشند. شرایط زندگی در صربستان شامل مزایا و معایب خود می باشد که در این مقاله به طور جامعی مورد بررسی قرار می گیرد. هزینه زندگی ارزان و مقرون به صرفه، رشد اقتصادی قابل توجه از جمله مزایای شرایط زندگی در صربستان و نیز استاندارد زندگی پایین در قاره اروپا، میانگین دستمزد پایین تر از اروپا از جمله معایب شرایط زتدگی در صربستان بشمار می رود.

اگر شما مایل به مهاجرت به صربستان برای مقاصد کاری یا تحصیلی می باشید و اطلاعی از شرایط زندگی در صربستان ندارید، مطالعه مقاله حاضر و نیز مشاوره با کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت می تواند پس زمینه خوبی برای کسب اطلاعات در مورد جمهوری صربستان باشد. این مقاله شامل بررسی استاندارد زندگی، هزینه زندگی در صربستان، وضعیت سیستم آموزشی، خدمات درمانی و حمل و نقل در صربستان می باشد.

سطح استاندارد زندگی در صربستان

یکی از سوالات اساسی درباره شرایط زندگی در صربستان، اطلاع از استاندارد زندگی در این کشور می باشد. در کل، استاندارد زندگی در صربستان پایین تر از دیگر کشورهای اروپایی می باشد. این امر هم نتیجه و پیامد مستقیم 10 سال جنگ داخلی بی ثمر در دهه 90 و بی ثباتی پیوسته این کشور اروپایی می باشد. اما اگر همین استاندارد زندگی را با میانگین جهانی مقایسه نمائیم، متوجه این نکته می شویم که استاندارد زندگی در صربستان بالاتر از میانگین جهانی است.

با توجه به آمارهای منتشر شده از سوی صندوق بین المللی پول IMF در سال 2019، جمهوری صربستان از نظر تولید ناخالص داخلی GDP در رده 88 م دنیا از بین 193 کشور جهان قرار دارد. اما خبر بد درباره صربستان این است که این کشور در رتبه بندی اقتصادهای برتر اروپایی 40مین کشور از 48 کشور اروپایی به شمار می رود. با این وجود، در سال های اخیر اقتصاد صربستان درحال بهبود است. زیر ساخت های آموزشی، درمانی و خدمات اجتماعی به سرعت درحال توسعه است. با وجود هزینه های پایین زندگی در صربستان، اما مسئله دستمزد پایین همچنان مسئله شماره 1 کارگران خارجی در این کشور به شمار می رود.

پارامترشرحپارامتر شرح پارامترشرح
رتبه جهانی استاندارد زندگی51شاخص قدرت خرید39.90نسبت هزینه به درآمد35.39
شاخص کیفیت زندگی119.83شاخص امنیت62.73شاخص آلودگی58.86
شاخص قدرت خرید39.90شاخص خدمات درمانی52.56شاخص آب و هوا83.23

شرایط زندگی و نظام آموزشی در صربستان

همانند قوانین تحصیل در آلمان، فرانسه و انگلستان، سیستم آموزشی صربستان شامل 3 دوره آموزشی ابتدایی، متوسطه و آموزش عالی می باشد. دانش آموزان صربستانی از سنین 6 تا 15 سالگی ملزم به تحصیل اجباری و رایگان در این کشور می باشند. پس از اتمام دوره ابتدایی، دانش آموزان می توانند تحصیلات خود را در مدارس متوسطه تا 19 سالگی ادامه دهند و سپس با کسب صلاحیت از طریق اخذ نمره قبولی از آزمون ورودی دانشگاه ها وارد آموزش عالی شوند. کلیه موسسات آموزش عالی صربستان از استانداردهای اروپایی تنظیم شده در فرآیند بلونیا و سیستم انتقال واحد اروپایی (ECTS) تبعیت می نمایند.

کشور صربستان دارای 17 می باشد که 8 دانشگاه آن دولتی و 9 دانشگاه خصوصی است. علاوه بر دانشگاه های ملی، مدارس و کالج های بین المللی متعددی در صربستان وجود دارند. این کالج ها به تدریس دروس به زبان انگلیسی می پردازند. بسیاری از این موسسات در پایتخت صربستان، شهر بلگراد، وجود دارند که شامل موارد زیر می باشند:

  • Belgrade International school
  • International school British
  • New York International University

شرایط زندگی و نظام آموزشی در صربستان

سیستم خدمات درمانی در صربستان

در صربستان، کلیه شهروندان این کشور و نیز شهروندان خارجی تحت پوشش بیمه سلامت اجباری قرار می گیرند. در حقیقت، سیستم خدمات درمانی و بهداشتی در صربستان تحت مدیریت دولت قرار دارد. با کمک مالی از طرف مردم با عنوان حق بیمه سلامت اجباری تامین اعتبار می گردد. بنابراین، شهروندان خارجی در صربستان حق استفاده از سیستم خدمات درمانی دولتی را دارند. به شرط آنکه آنها مقیم صربستان باشند. بدین ترتیب حق بیمه خود را پرداخت نمایند.

بسیاری از دکترها و پرستاران در شهرهای بزرگ به زبان انگلیسی مسلط می باشند. اما ضروری است که شما قبل از تعیین وقت قبلی دکتر، این مسئله را چک نمایید تا با مشکل زبانی مواجه نشوید. شبکه بزرگی از بیمارستان ها، کادرهای خصوصی وجود دارند که سطح بهتری از مراقبت درمانی را تهیه می کنند. با این حال بواسطه این واقعیت که بسیاری از بیمارستان ها فاقد تجهیزات و لوزام پزشکی مناسبی می باشند. از این روی اکثر مهاجران خارجی جهت انجام مهالجات و عمل های بزرگ ترجیح می دهند که به کشورهای همسایه با امکانات درمانی بهتر مسافرت نمایند.

بررسی هزینه زندگی در صربستان

واقعیت این است که هزینه زندگی در صربستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی و حتی در مقایسه با ایران در سطح پایینی قرار دارد. هزینه زندگی در صربستان 15.46% پایین تر از ایران می باشد. نرخ اجاره خانه در صربستان در حدود 42.59% پایین تر از ایران است.

در ادامه، جزئیات هزینه های زندگی در صربستان به شرح جدول زیر می باشد:

نوع هزینهمبلغ به دینار صربستاننوع هزینهمبلغ به دینار صربستان
شیر (یک لیتر)117DINیک لیتر بنزین180DIN
1 عدد نان سفید (500 گرمی)61DINخدمات شهری (آب، برق، گاز و غیره)25DIN
یک کیلو برنج1801DINتعرفه یک دقیقه مکالمه تلفن همراه18DIN
یک شانه تخم مرغ (12 عددی)229DINاجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر40597DIN
یک کیلو سینه مرغ بدون استخوان678DINاجاره آپارتمان یک خوابه در خارج از شهر27614DIN

مزایا و معایب زندگی در صربستان

مهاجرت به صربستان و زندگی در این کشور همانند هر کشور دیگری مزایت و معایب خاص خود را دارد. از جمله مزایای مهاجرت به صربستان و زندگی در این کشور می توان به هزینه پایین در صربستان، کیفیت زندگی مطلوب در صربستان، ویژگی چند فرهنگی بودن آن، ویژگی جهان شهری بلگراد و نیز جاذبه های گردشگری صربستان اشاره نمود. اما از معایب زندگی در صربستان می توان به شرایط سیاسی و امنیتی ناپایدار صربستان، دستمزد پایین نیروی کار در این کشور، قدرت خرید پایین مردم صربستان، امکانات بهداشتی و درمانی ضعیف اشاره کرد.

با توجه به توصیفات فوق درباره شرایط زندگی در صربستان، متقاضیان مهاجرت به کشور فرانسه، انگلستان، آلمان و کشور صربستان می توانند با مشاوره های رایگان تلفنی یا حضور در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در جریان ارزیابی شرایط مهاجرتی خود قرار گرفته و با بهترین روش های مهاجرت به صربستان متناسب با شرایط خود آشنا شوند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *