مهاجرت تحصیلی ترکیه

شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه

شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه

در این مقاله ما قصد داریم شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم و درباره مزایا و معایب تحصیل در این کشور بحث نمائیم. شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه را به خاطر فراهم بودن امکانات و زیرساخت های آموزشی مطابق با استانداردهای بین المللی می توان مطلوب ارزیابی نمود. به همین دلیل، دانشجویان خارجی تحصیل در دانشگاه های ترکیه را جزو اولویت های خود قرار داده و به این کشور مهاجرت می کنند.

هرسال، تعداد دانشجویانی که ترکیه را جهت تحصیل خود انتخاب می کنند افزایش می یابد و شاهد این ادعا روند تصاعدی جذب دانشجو در سال تحصیلی 2016-2015 می باشد. در حال حاضر حول و حوش 650000 دانشجوی خارجی مشغول تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه می باشند که این آمار گویای جایگاه ترکیه در محافل آکادمیک دنیا است. دانشگاه های دولتی و خصوصی زیادی در ترکیه اقدام به پذیرش دانشجو می کنند که از بین معتبرترین آنها می توان به دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بغازچی، دانشگاه کوچ، دانشگاه بیل کنت و دانشگاه سابانچی اشاره نمود. برای دسترسی به آخرین اخبار و اطلاعات در این خصوص با مشاورین حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

درباره تحصیل در ترکیه

آمارها حاکی از آن دارد که تعداد دانشجویانی که تحصیل در ترکیه را گزینه اول تحصیلی خود قرار داده اند، از سال 2015 افزایش خیره کننده ای داشته است. در حال حاضر، در حدود 650000 دانشجوی خارجی در کشور ترکیه مشغول تحصیل می باشند که همین امر نشانگر اهمیت فوق العاده بالای این کشور به عنوان مقصد تحصیلی برتر بین المللی می باشد.

اما مشوق ها و امتیازات تحصیل در ترکیه شامل تحصیل نسبتا ارزان و کیفیت بالا، امکان اخذ انواع بورسیه های مختلف، بهره گیری از محیط چند فرهنگی و مدرک دانشگاهی معتبر می باشد. در کشور ترکیه بیش از 200 دانشگاه به ارائه خدمات آموزشی می پردازند که اکثر آنها به صورت دولتی اداره می شوند.

از امتیازات دانشگاه های ترکیه، پیروی آنها از قرارداد بلونیا می باشد که برنامه های تحصیلی را در کل اروپا استاندارد می کند. همچنین بسیاری از دانشگاه های ترکیه در برنامه Erasmus+ جهت نقل و انتقال دانشجویان خارجی شرکت کرده اند. در آخرین رتبه بندی برترین سیستم آموزش عالی QS، سیستم آموزش عالی ترکیه در رده 43 دنیا قرار دارد.

هزینه تحصیل در ترکیه

در ترکیه، شهریه های دانشجویان بسته به نوع دانشگاه، محل و دوره منتخب متغییر است. در دانشگاه های دولتی، شهریه های نیمسال ممکن است مبلغی در حدود 300$ (دلار) باشد، در حالیکه شهریه دانشگاه های خصوصی امکان دارد که حتی تا بیش از 1000$ (دلار) هم برسد.

درباره موضوع شهریه ها می توان چنین گفت که شهریه های دانشگاه خصوصی بالاتر از دانشگاه های دولتی بوده و همچنین، شهریه مقطع فوق لیسانس در ترکیه بالاتر از شهریه مقطع لیسانس می باشد. ما در جدول زیر شهریه های تحصیلی دانشجویان خارجی و دانشجویان ترک را باهم مقایسه می کنیم:

برنامه های مقطع لیسانس برنامه های مقطع فوق لیسانس
دانشگاه های دولتی به $ (دلار) دانشگاه های خصوصی به $ (دلار) دانشگاه های دولتی به $ (دلار) دانشگاه های خصوصی به $ (دلار)
دانشجویان ترک (تدریس به زبان ترکی) 80- 250 5000- 20000 100- 200 5000-20000
دانشجویان خارجی ( تدریس به زبان ترکی) 240- 750 300- 600
دانشجویان ترک ( تدریس به زبان انگلیسی) 150- 500 200- 300
دانشجویان خارجی ( تدریس به زبان انگلیسی) 450- 1500 600-900

هزینه و شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه

معمولا یک دانشجوی خارجی در ترکیه در حدود 400 الی 500$ (دلار) را صرف اجاره منزل، غذا، لباس، تفریح، ایاب و ذهاب و هزینه های تلفن می کند. هزینه کتاب ها و هزینه های اداری تقریبا به حدود 100- 150$ (دلار) در هر ترم می رسد. یادآوری می شود که این ارقام و اعداد به محل تحصیل، سبک زندگی و مقطع شما بستگی دارد.

شما در جدول زیر جزئیات مربوط به کلیه هزینه های زندگی دانشجویان خارجی در ترکیه را ملاحظه می نمائید:

اقلام در بازار هزینه به Lira (لیر ترکیه) آنکارا
شیر(یک لیتر) 26.318
نان سفید 15.678
برنج(یک کیلو) 58.083
تخم مرغ(12 عدد) 58.938
پنیر محلی(یک کیلو) 171.128
سینه مرغ(یک کیلو) 139.697
گوشت قرمز(یک کیلو) 446.694
سیب(یک کیلو) 32.550
موز (یک کیلو) 64.499
پرتغال( یک کیلو) 30.983
پیاز(یک کیلو) 16.217

هزینه و شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه

ویزای تحصیلی و شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه

متقاضیان تحصیل در دانشگاههای ترکیه، پس از دریافت نامه پذیرش از طرف دانشگاه مربوطه، باید در اسرع وقت با تهیه مدارک لازم نسبت به اخذ ویزای داانشجویی خود اقدام نمایند. مدت زمان فرآیند درخواست تا اخذ ویزای دانشجویی ترکیه در حدود 2 هفته طول می کشد. هزینه ویزای تحصیلی ترکیه مبلغی در حدود 48$ (دلار) می باشد و متقاضیان با تحویل اسناد و مدارک زیر به سفارت ترکیه می توانند متقاضی این نوع ویزا باشند:

  • اصل پاسپورت و فوتوکپی از کلیه صفحات آن با اعتبار بیش از 90 روز
  • فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه
  • 3 قطعه عکس پاسپورتی با ابعاد 3 در 4
  • اصل و کپی نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه
  • بیمه سلامت/سوانح معتبر با پوشش بین المللی کامل و حداقل سقف پوشش 30000€ (یورو)
  • مدرک اثبات تمکن مالی کافی جهت زندگی و تحصیل در ترکیه
  • تاییدیه عدم سوء سابقه کیفری

متقاضیان پس از مهاجرت به ترکیه و قبل از شروع تحصیلات خود در کشور ترکیه، باید تکلیف اقامت خود را مشخص نمایند. بر اساس قوانین ترکیه دانشجویان خارجی که قصد تحصیل به مدت بیش از 90 روز در ترکیه را دارند باید وضعیت اقامت خود را تعیین نمایند. بر همین اساس، متقاضیان تا حداکثر 30 روز پس از ورود به ترکیه مهلت دارند تا کارت اقامت تحصیلی خود را با ارائه پاسپورت معتبر، گواهی عدم سوسابقه کیفری، ویزای تحصیلی ترکیه و نیز مدرک تمکن مالی اخذ نمایند.

 

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه برای خیلی از دانشجوهای خارجی یک آرزو محسوب می شود.دانشجویان خارجی می توانند با اخذ پذیرش و تحصیل در ترکیه از مزایا و امتیازات ویژه ای همانند بهره مندی از کیفیت برتر آموزشی، امکانات رفاهی و خدماتی خوب، استفاده از برنامه های بورسیه تحصیلی و هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه، محیط چند فرهنگی بهره مند شوند. اما از معایب اصلی تحصیل در ترکیه می توان به عدم وجود مجوز جهت کار ضمن تحصیل دانشجویان خارجی در ترکیه اشاره نمود.

کشور ترکیه و دانشگاههای این کشور در سطح بین المللی از اعتبار خوبی برخوردار هستند و تحصیل در ترکیه می تواند برگ برنده ای برای ادامه آینده کاری و زندگی در اروپا باشد. وکلا و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اند تا در زمینه شرایط زندگی دانشجویی و تحصیل در کشور ترکیه به دانشجویان ایرانی مشاوره تخصصی ارائه دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *