مهاجرت به کانادا
صفحه اصلی » کشورها » ترکیه » شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه

شرایط زندگی دانشجویی در ترکیهدر این مقاله ما قصد داریم شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه را مورد بررسی قرار دهیم و درباره مزایا و معایب تحصیل در این کشور بحث نمائیم. شرایط زندگی دانشجویی در ترکیه را به خاطر فراهم بودن امکانات و زیرساخت های آموزشی مطابق با استانداردهای بین المللی می توان مطلوب ارزیابی نمود. به همین دلیل، دانشجویان خارجی تحصیل در دانشگاه های ترکیه را جزو اولویت های خود قرار داده و به این کشور مهاجرت می کنند.

هرسال، تعداد دانشجویانی که ترکیه را جهت تحصیل خود انتخاب می کنند افزایش می یابد و شاهد این مدعا روند تصاعدی جذب دانشجو در سال تحصیلی 2016-2015 می باشد. در حال حاضر حول و حوش 650000 دانشجوی خارجی مشغول تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه می باشند که این آمار گویای جایگاه ترکیه در محافل آکادمیک دنیاست. دانشگاههای دولتی و خصوصی زیادی در ترکیه اقدام به پذیرش دانشجو می کنند که از بین معتبرترین آنها می توان به دانشگاه فنی خاورمیانه، دانشگاه بغازچی، دانشگاه کوچ، دانشگاه بیل کنت و دانشگاه سابانچی اشاره نمود. برای دسترسی به آخرین اخبار و اطلاعات در این خصوص با مشاورین حرفه ای موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در تماس باشید.

درباره تحصیل در ترکیه

آمارها حاکی از آن دارد که تعداد دانشجویانی که تحصیل در ترکیه را گزینه اول تحصیلی خود قرار داده اند، از سال 2015 افزایش خیره کننده ای داشته است. در حال حاضر، در حدود 650000 دانشجوی خارجی در کشور ترکیه مشغول تحصیل می باشند که همین امر نشانگر اهمیت فوق العاده بالای این کشور به عنوان مقصد تحصیلی برتر بین المللی می باشد.

اما مشوق ها و امتیازات تحصیل در ترکیه شامل تحصیل نسبتا ارزان و کیفیت بالا، امکان اخذ انواع بورسیه های مختلف، بهره گیری از محیط چند فرهنگی و مدرک دانشگاهی معتبر می باشد. در کشور ترکیه بیش از 200 دانشگاه به ارائه خدمات آموزشی می پردازند که اکثر آنها به صورت دولتی اداره می شوند.

از امتیازات دانشگاه های ترکیه، پیروی آنها از قرارداد بلونیا می باشد که برنامه های تحصیلی را در کل اروپا استاندارد می کند. همچنین بسیاری از دانشگاه های ترکیه در برنامه Erasmus+ جهت نقل و انتقال دانشجویان خارجی شرکت کرده اند. در آخرین رتبه بندی برترین سیستم آموزش عالی QS، سیستم آموزش عالی ترکیه در رده 43 دنیا قرار دارد.

هزینه تحصیل در ترکیه

در ترکیه، شهریه های دانشجویان بسته به نوع دانشگاه، محل و دوره منتخب متغییر است. در دانشگاه های دولتی، شهریه های نیمسال ممکن است مبلغی در حدود  300 USD باشد، در حالیکه شهریه دانشگاه های خصوصی امکان دارد که حتی تا بیش از 1000 USD هم برسد.

درباره موضوع شهریه ها می توان چنین گفت که شهریه های دانشگاه خصوصی بالاتر از دانشگاه های دولتی بوده و همچنین، شهریه مقطع فوق لیسانس در ترکیه بالاتر از شهریه مقطع لیسانس می باشد. ما در جدول زیر شهریه های تحصیلی دانشجویان خارجی و دانشجویان ترک را باهم مقایسه می کنیم:

 

برنامه  های مقطع لیسانس

برنامه  های مقطع لیسانس
دانشگاه های دولتیدانشگاه های خصوصیدانشگاه های دولتیدانشگاه های خصوصی
دانشجویان ترک ( تدریس به زبان ترکی)80- 250 USD5000- 20000 USD100- 200 USD 

5000- 20000

USD

دانشجویان خارجی ( تدریس به زبان ترکی240- 750 USD300- 600 USD
دانشجویان ترک ( تدریس به زبان انگلیسی)150- 500 USD200- 300 USD
دانشجویان خارجی ( تدریس به زبان انگلیسی)450- 1500 USD600- 900 USD

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

معمولا یک دانشجوی خارجی در ترکیه در حدود 400 USD- 500 USD را صرف اجاره منزل، غذا، لباس، تفریح، ایاب و ذهاب و هزینه های تلفن می کند. هزینه کتاب ها و هزینه های اداری تقریبا به حدود 100- 150 USD در هر ترم می رسد. یادآوری می شود که این ارقام و اعداد به محل تحصیل، سبک زندگی و مقطع شما بستگی دارد. شما در جدول زیر جزئیات مربوط به کلیه هزینه های زندگی دانشجویان خارجی در ترکیه را ملاحظه می نمائید:

 

هزینه های عمومی در هر ترم از سال2019
مسکن1500- 2000 USDغذا1100 USDحمل و نقل300 USDکتاب ها150 USD
 
 

 

 

 

خورد و خوراک

نان 1,25 TL 

 

 

حمل و نقل و متفرقه

بلیط سینما15 TL
آب (1 لیتر)1,5 TLبلیط کنیرت 25 TL
میوه و سبزیجات2 TL تا 10 TLآرایشگر 15 TL
پاستا و برنج2 TL تا 4 TLبلیط اتوبوس برای دانشجویان1.5 TL
شکر و نمکحدود 4 TLبلیط مینی بوس از  Taksim تا Kadi  Kӧy7 TL
چای/ قهوه2 TL/ 5 TLتاکسی از Taksim تا Beşik taş 13 TL
نوشیدنیمتغییر از 0  تا 10 TL  
 
نرخ تبدیل ارز ترکیه
                        1  EUR = 6.20 TL 1 USD = 5.40 TL

ویزای تحصیلی و اقامت دانشجویی در ترکیه

متقاضیان تحصیل در دانشگاههای ترکیه، پس از دریافت نامه پذیرش از طرف دانشگاه مربوطه، باید در اسرع وقت با تهیه مدارک لازم نسبت به اخذ ویزای داانشجویی خود اقدام نمایند. مدت زمان فرآیند درخواست تا اخذ ویزای دانشجویی ترکیه در حدود 2 هفته طول می کشد. هزینه ویزای تحصیلی ترکیه مبلغی در حدود 48 $US می باشد و متقاضیان با تحویل اسناد و مدارک زیر به سفارت ترکیه می توانند متقاضی این نوع ویزا باشند:

  • اصل پاسپورت و فوتوکپی از کلیه صفحات آن با اعتبار بیش از 90 روز
  • فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه
  • 3 قطعه عکس پاسپورتی با ابعاد 3×4
  • اصل و کپی نامه پذیرش از دانشگاه مربوطه
  • بیمه سلامت/سوانح معتبر با پوشش بین المللی کامل و حداقل سقف پوشش 30000 EURO
  • مدرک اثبات تمکن مالی کافی جهت زندگی و تحصیل در ترکیه
  • تاییدیه عدم سوء سابقه کیفری

متقاضیان پس از مهاجرت به ترکیه و قبل از شروع تحصیلات خود در کشور ترکیه، بایستی تکلیف اقامت خود را مشخص نمایند. بر اساس قوانین ترکیه دانشجویان خارجی که قصد تحصیل به مدت بیش از 90 روز در ترکیه را دارند باید وضعیت اقامت خود را تعیین نمایند. بر همین اساس، متقاضیان تا حداکثر 30 روز پس از ورود به ترکیه مهلت دارند تا کارت اقامت تحصیلی خود را با ارائه پاسپورت معتبر، گواهی عدم سوسابقه کیفری، ویزای تحصیلی ترکیه و نیز مدرک تمکن مالی اخذ نمایند.

 

مزایا و معایب تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه برای خیلی از دانشجوهای خارجی یک آرزو محسوب می شود.دانشجویان خارجی می توانند با اخذ پذیرش و تحصیل در ترکیه از مزایا و امتیازات ویژه ای همانند بهره مندی از کیفیت برتر آموزشی، امکانات رفاهی و خدماتی خوب، استفاده از برنامه های بورسیه تحصیلی و هزینه های تحصیلی مقرون به صرفه، محیط چندفرهنگی بهره مند شوند. اما از معایب اصلی تحصیل در ترکیه می توان به عدم وجود مجوز جهت کار ضمن تحصیل دانشجویان خارجی در ترکیه اشاره نمود.

کشور ترکیه و دانشگاههای این کشور در سطح بین المللی از اعتبار خوبی برخوردار هستند و تحصیل در ترکیه می تواند برگ برنده ای برای ادامه آینده کاری و زندگی در اروپا باشد. وکلا و کارشناسان ارشد موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده اند تا در زمینه شرایط زندگی دانشجویی و تحصیل در کشور ترکیه به دانشجویان ایرانی مشاوره تخصصی ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *