مهاجرت تحصیلی پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال 2019

کار در افریقای جنوبی

در حال حاضر، مهاجرت تحصیلی به سایر کشور ها یکی از امن ترین راه های مهاجرت است. از همین رو در این مقاله شرایط تحصیل در پرتغال را بررسی می کنیم تا علاقمند به تحصیل در اروپا، از شرایط این کشور نیز مطلع شوند. پرتغال امروزه به یکی از مقاصد مهم دانشجویان تبدیل شده است. این کشور، 5 دانشگاه در جمع 500 دانشگاه برتر جهان را در اختیار دارد. شرایط مناسب تحصیل در این کشور نیز از دیگر دلایل انتخاب آن توسط علاقمندان به تحصیل است.

زبان تحصیلی در پرتغال چیست؟

زبان اصلی تحصیل در دانشگاه های پرتغال، پرتغالی است. از همین روست که شما نمی توانید در همه ی رشته ها به زبان انگلیسی تحصیل کنید. بنابراین برای تحصیل در مقطع کارشناسی شما حتما باید تست تسلط به زبان پرتغالی را داشته باشید. دانشگاه های سطح بالاتر نیز از شما مدارک سطح B1 یا B2 را طلب می کنند. این اتفاق کمتر در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا رخ می دهد. دلیل این اتفاق آن است که بیشتر تحقیقات صورت گرفته در این کشور به زبان بین المللی است. اگر شما انگلیسی زبان نیستید، باید اثبات کنید که به این زبان تسلط کافی دارید. مدارک مورد پذیرش دانشگاه های پرتغال بسیار زیاد هستند. با این وجود رایج ترین مدارک زبان مورد پذیرش این دانشگاه ها عبارتند از؛

 • IELTS
 • TOFEL
 • CAE/CAP
 • PTE A

به طور معمول کمترین نمره های مورد پذیرش تحصیل در دانشگاه ها پرتغال در آزمون آیلتس، 5.5 تا 6.5 است. در آزمون تافل نیز نمره 80 مورد قبول است. با این وجود زبان تحصیلی در هر دانشگاه متفاوت است. شما حتما باید وبسایت هر دانشگاه را از پیش بررسی کنید تا از نوع مدرک و امتیاز آن با خبر شوید.

شرایط تحصیل در پرتغال

شرایط تحصیل در پرتغال در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است. این تفاوت ها در بخش هزینه های تحصیلی، بورسیه های تحصیلی، مدارک مورد نیاز برای ارائه به دانشگاه و زبان تحصیل مشهود تر است. در این مقاله شرایط تحصیل در پرتغال را ارائه کرده ایم تا راهنمای شما در تصمیم گیری صحیح باشد.

شرایط تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور پرتغال، در دست داشتن گواهی پایان دوره دبیرستان الزامی است. در بسیاری از موارد، دانشجویان خارجی، پس از اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور، باید در آزمون ورودی نیز شرکت کنند. دانشجویان اروپایی می توانند با استفاده از نمرات آزمون نهایی خود در دبیرستان از شرکت در این امتحان معاف شوند. این امتحان در سفارت خانه کشور پرتغال در سایر کشور ها قابل اجراست.

شرایط تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، شما باید در یک رشته مشابه مدرک کارشناسی داشته باشید. شرایط در این زمینه برای دوره دکترا نیز مشابه است. در صورتی که پیش تر در یک دانشگاه بین المللی در قاره اروپا تحصیل کرده اید، نیازی به تغییر یا تبدیل مدرک تحصیلی شما وجود ندارد. یکی از الزامات ادامه تحصیل در کشور پرتغال در مقاطع بالا تر از دوره کارشناسی، تنظیم یک انگیزه نامه است. در این انگیزه نامه باید از علت تمایل خود به تحصیل در کشور پرتغال و دانشگاه مورد نظر صحبت کنید. برای تحصیل در دوره های تحصیلی باید مدارک زیر را ارائه دهید؛

 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
 • گواهی مدرک دیپلم، کارشناسی و یا کارشناسی ارشد مرتبط به رشته انتخابی
 • ریز نمرات دوره تحصیلی قبلی
 • انگیزه نامه
 • نامه قبولی در آزمون ورودی (برای مقطع کارشناسی)
 • برخی از رشته ها نیاز به ارائه سابقه کار دارند.
 • پرداخت هزینه اولیه در حدود 50 یورو

هزینه تحصیل در پرتغال چگونه است؟

برای تحصیل در کشور پرتغال محدودیت مالی برای دانشگاه ها در نظر گرفته نشده است. با این وجود حداقل شهریه مشخص شده است. بنابراین هر دانشگاه می تواند با توجه به شرایط خود، شهریه اولیه را مشخص کند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی؛ به صورت میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه های پرتغال عبارتند از؛

 • دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد: 980 تا 1250 یورو در سال
 • دوره دکترا 2500 تا 3000 یورو در سال

دانشجویان دوره های نیمه وقت باید تا سقف 70% از شهریه را پرداخت کنند. دانشجویان مهمان نیز باید هزینه پرداخت کنند. این هزینه بر اساس توافق دو دانشگاه تعیین می شود.

 • هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی پرتغال

به صورت میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های عمومی است. با این وجود هزینه تحصیل در این دانشگاه ها، نسبت به دانشگاه های خصوصی سایر کشورهای اروپایی، اقتصادی تر هستند. هزینه تحصیل در این دانشگاه ها سالیانه 3300 تا 3900 یورو در سال برای همه مقاطع تحصیلی است. هزینه تحصیل برای دانشجویان غیر اروپایی به طور قابل توجهی بیش تر از دانشجویان اروپایی است. با این وجود، بسیاری از دانشگاه های خصوصی، تخفیفات ویژه ای را برای دانشجویان در بخش پایان نامه در نظر گرفته اند. در بسیاری از موارد، سقف این تخفیف تا سطح 100% است. هزینه دانشگاه های دولتی در پرتغال به صورت سالیانه پرداخت می شود. با این وجود پرداخت هزینه دانشگاه های خصوصی ماهیانه صورت می پذیرد.

بورسیه تحصیلی در پرتغال چگونه است؟

بورسیه های دولتی کشور پرتغال از فراوانی خوبی برخوردار هستند. این بورسیه ها به دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی ارائه می شود. شرط اول پرداخت بورسیه، وجود نام دانشگاه شما در وزرات علوم کشور پرتغال است. بالاترین درصد بورسیه های تحصیلی در پرتغال به دانشجویان کارشناسی ارشد ارائه می شود. در موارد دانشجویان کارشناسی نیز می توانند از حمایت های مالی استفاده کنند. این حمایت ها از طرف سازمان های تحقیقاتی و موسسات علمی صورت می پذیرد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال چیست؟

برای تحصیل در کشور پرتغال، نیاز به ویزای تحصیلی این کشور دارید. مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی عبارت است از؛

 1. ارائه پذیرش از موسسه علمی معتبر
 2. گذرنامه با شش ماه اعتبار
 3. دو قطعه عکس پاسپورتی
 4. ارائه نامه عدم سوء پیشینه قضایی
 5. نامه سلامت جسمی
 6. بیمه نامه سفر
 7. بلیت و یا رزرو بلیت پرواز
 8. مدرک زبان معتبر
 9. ارائه شناسنامه و کلیه مدارک شناسایی
 10. ترجمه ریز نمرات و مدرک تحصیلی دوره قبل تحصیلی
 11. ارائه گردش حساب و مانده حساب به منظور اثبات تمکن مالی

کشور پرتغال امروزه به یک مبدا قابل توجه برای مهاجرت تحصیلی تبدیل شده است. به منظور سهولت تصمیم گیری شما در این رابطه، در این بخش در ارتباط با شرایط تحصیل در پرتغال توضیحاتی ارائه شد که امید است مورد توجه شما قرار گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مهاجرت به پرتغال، می توانید با مشاورین ما در موسسه سفیران سروش سعادت تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *