مهاجرت تحصیلی پرتغال

تحصیل در پرتغال 2023

تحصیل در پرتغال 2020

تحصیل در پرتغال 2023 به دلیل هزینه های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی و دانشگاه های معتبر جهانی مورد توجه قرار گرفته است. نویسندگان مجرب ما در این مقاله ضمن کسب اطلاعات موثق از معتبرترین روش های مهاجرتی تحصیلی به این کشور، تلاش خود را بر این داشته اند که اطلاعات کافی در این زمینه در اختیار شما متقاضیان تحصیلی این کشور قرار دهند. محققان ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با توجه با بازخورد مناسب تحصیل در این کشور، روش های مناسبی را پیش روی شما خواهند گذاشت.

در مقاله پیش رو به سوالات زیر پاسخ داده خواهد شد:

 • شرایط تحصیل در این کشور چگونه می باشد؟
 • تحصیل در مقاطع مختلف کشور پرتغال به چه صورت می باشد؟
 • هزینه تحصیل و اقامت در طول تحصیل در این کشور چه مقدار می باشد؟

در باب پرتغال به صورت مختصر می توان به موارد زیر اشاره داشت:

پارامتر شرح
پایتخت لیسبون
زبان پرتغالی
جمعیت 10.3 میلیون
تعداد دانشجویان بین المللی 50.000
سال تحصیلی سپتامبر-ژوئیه
واحد پول € (یورو)
کد تماس +351
منطقه زمانی UTC (مرطوب)

اینفوگرافی تحصیل در پرتغال

بررسی تحصیل در پرتغال 2023

یکی از محبوب ترین کشورها برای برنامه های تحصیلی است. دانشگاه های پرتغالی تمرکز خود را بر ارائه دانش تئوری ارزشمند و درگیر کردن دانشجویان در پروژه های تحقیقاتی مبنا قرار داده است و بسیاری از دانشگاه ها به چندین مرکز تحقیقاتی وابسته هستند. بعد از اتمام تحصیل اکثر دانشگاه های پرتغال این امکان را در اختیار دانشجویان قرار می دهند که برای دوره های کارورزی در شرکت های پرتغالی فعالیت خود را ادامه دهند و همچنین می توانند با شرکت در کارگاه های بین المللی مرتبط با رشته تحصیلی آموزش خود را تکمیل نمایند. تحصیل در پرتغال به ویژه برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته هایی مانند بیوتکنولوژی، پزشکی، علوم اجتماعی و هنر شناخته شده است.

طول دوره های تحصیلی در این کشور بدین قرار است:

مقطع طول دوره
کارشناسی 4 سال
کارشناسی ارشد 2 سال
دکترا 3 سال

بیش از 200 دانشگاه در این کشور وجود دارد که به زبان انگلیسی آموزش داده می شود. پرتغال حدود 50 دانشگاه، بیش از 80 پلی تکنیک و 6 نهاد دولتی تخصصی برای برنامه های آموزشی نظامی دارد. تفاوت اصلی بین دانشگاه ها و دانشگاه های پلی تکنیک این است که دانشگاه ها بیشتر متمرکز بر آموزش نظری هستند در حالی که دانشگاه های پلی تکنیک به مطالعات حرفه ای اختصاص دارند.

برخی از دانشگاه های برتر پرتغال شامل موارد زیر هستند:

برترین دانشگاه های پرتغال

کیفیت تحصیل در پرتغال

پرتغال دارای بیش از 125 موسسه آموزش عالی دولتی و خصوصی از جمله دانشگاه های سنتی و مدارس پلی تکنیک است. دانشگاه ها تمایل دارند بر یادگیری کل نگر تمرکز کنند، در حالی که مدارس پلی تکنیک بیشتر آموزش های حرفه ای را ارائه می دهند. به عبارت دیگر، شما می‌توانید انتظار یادگیری سنتی ‌تری را در کلاس ‌های درس با دانشگاه‌ ها داشته باشید، در حالی که برنامه‌ هایی که عملی ‌تر هستند و حول محور یادگیری تجربی هستند را می‌توانید در مدارس پلی‌ تکنیک پیدا کنید.

کیفیت تحصیل در پرتغال بالاست و پرتغال دارای بسیاری از موسسات با رتبه بالا است. دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه کاتولیک پرتغال و دانشگاه NOVA لیسبون همگی در محدوده 400 تا 500 برتر قرار دارند و برنامه‌های متنوعی را در بسیاری از موضوعات مورد علاقه ارائه می‌دهند. برنامه تمام وقت بین المللی MBA لیسبون که با دانشکده مدیریت MIT Sloan همکاری می کند، در بین بهترین رشته های MBA در اروپا و جهان رتبه بندی شده است.

 • دانشجویانی که در پرتغال تحصیل می کنند نیز از هزینه های نسبتا پایین زندگی و شهریه این کشور بهره مند می شوند.
 • در واقع، بسیاری از دانشجویان پرتغال را به ‌عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می‌ کنند، به ‌طور خاص به دلیل مقرون به صرفه بودن این کشور، چشم ‌انداز زیبا و فرصت ‌های سفر بی ‌شمار.

کار پس از تحصیل در پرتغال

همانطور که گفته شد، دانشجویان بین المللی ورودی باید از هرگونه مشکل یا موانع احتمالی در روند اداری کار در پرتغال پس از فارغ التحصیلی آگاه باشند. به دلیل نرخ بالای بیکاری در این کشور، فارغ التحصیلان محلی و اتحادیه اروپا در اولویت بازار کار هستند. دولت پرتغال سهمیه ای از فرصت های شغلی سالانه را برای اتباع غیر اتحادیه اروپا اعمال کرده است، به طوری که کارفرمایان باید فرآیند پیچیده ای را برای تبلیغ موقعیت برای اتباع کشورهای ثالث طی کنند. در صورتی که فارغ التحصیلان غیر اتحادیه اروپا یک پیشنهاد شغلی معتبر دریافت کنند، باید برای مجوز کار و همچنین اجازه اقامت برای کار قانونی در کشور درخواست دهند.

از آنجایی که پرتغال عضو اتحادیه اروپا است، دانشجویان و فارغ التحصیلان کشورهای عضو اتحادیه اروپا مجاز به کار پس از تحصیل در پرتغال بدون مجوز هستند. با این حال، فارغ التحصیلان اتحادیه اروپا هنوز باید یک درخواست برای کارت اقامت در مدت 6 ماه پس از مهاجرت به پرتغال ارسال کنند.

مزایا تحصیل در پرتغال

هزینه تحصیلات عالی در پرتغال مقرون به صرفه ترین در اتحادیه اروپا است. در همان زمان، 4 دانشگاه پرتغالی بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی در بین 500 دانشگاه برتر جهان از نظر کیفیت آموزش و در 300 دانشگاه برتر از نظر قابلیت اشتغال قرار گرفتند. تمام کشورهای اروپایی دیپلم پرتغال را به رسمیت می شناسند. آموزش در پرتغال از استانداردهای سیستم بولونیای اروپا پیروی می کند. برخی از برنامه های درسی در ارتباط با دانشگاه های انگلستان با فارغ التحصیلان دریافت مدرک دوگانه توسعه یافته است. اکثر برنامه‌های کارشناسی شامل دوره‌ های کارآموزی در شرکت‌های خارجی است که به دانشجویان اجازه می‌دهد تا تجربیات لازم را در حرفه خود کسب کنند، که آنها را برای مصاحبه‌های شغلی آینده نیز آماده می‌کند.

تحصیلات عالی در پرتغال برای شهروندان اتحادیه اروپا رایگان است. با این حال، دارندگان مجوز اقامت اتحادیه اروپا نیز واجد شرایط ثبت نام در یک دانشگاه اروپایی هستند. فرقی نمی کند که برای یک برنامه تحصیلی کوتاه مدت یا بلندمدت در خارج از کشور برنامه ریزی کنید، باید به دانشگاه های عالی تکیه کنید که رزومه شما را تقویت می کنند. پرتغال دارای چندین مؤسسه در میان برترین دانشگاه های اروپا است.

تحصیل در پرتغال مقطع کارشناسی

همان طور که در بالا به آن اشاره شده است طول دوره تحصیلی کارشناسی در پرتغال 4 ساله است. دانشجویانی که تمایل به تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی را دارند بایستی بدانند که تحصیل در این مقطع هزینه بردار می باشد و امکان اخذ بورس تحصیلی مهیا نمی باشد. از سایر مدارک مورد نیاز برای اعزام دانشجو به پرتغال در مقطع کارشناسی ر گواهی فارغ التحصیلی در مقاطع تحصیلی پیشین می باشد. تاریخ شروع درخواست برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور از 15 اکتبر آغاز شده و در 31 ژوئیه به پایان می رسد.

در این بخش تعدادی از رشته های دوره کارشناسی با تعداد مقاطع دوره آموزشی شرح داده شده است:

نام رشته تحصیلی تعداد دوره کارشناسی
رشته علوم کاربردی 3
رشته هنر و طراحی 7
رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات 6
رشته مدیریت و کسب و کار 31

تحصیل در پرتغال مقطع کارشناسی ارشد

ساختار تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معمولا 2 ساله است. اخذ پذیرش تحصیلی از این کشور بیشتر در این مقطع رایج است و دلیل این امر هم طول دوره آموزشی کوتاه است. علاوه بر این موضوع از دیگر امتیازاتی که با تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد همراه است، ارائه طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی است که همین موضوع توانسته ذهن دانشجویان خارجی زیادی را به سمت خود سوق دهد. تاریخ شروع درخواست برای تحصیل در این کشور همانند مقطع کارشناسی می باشد. از جمله مدارکی که افراد متقاضی بایستی در نظر بگیرند، ارائه مدرک تحصیلی کارشناسی به همراه ریز نمرات است.

تحصیل در پرتغال مقطع دکترا

دانشجویانی که تمایل به تحصیل در مقطع دکترا در این کشور را دارند بایستی در نظر داشته باشند که طول این دوره 3 الی 5 سال است. دانشجویان دکترا در این کشور را می توان در 3 طبقه دسته بندی کرد:

تعداد مقاطع مختلف دکترا
1 دانشجویان با سوابق تحصیلی بالا
2 دانشجویان با سوابق تحصیلی معمولی و کم تر از 2 سال از تاریخ از اخذ مدرک تحصیلی گذشته باشد.
3 دانشجویان با سوابق تحصیلی معمولی و بیشتر از 2 سال از تاریخ از اخذ مدرک تحصیلی گذشته باشد.

دانشجویانی که در گروه اول قرار دارند می توانند با ارائه مدارکی در خصوص اثبات سوابق تحصیلی عالی نسبت به اخذ بورسیه و کمک هزینه تحصیلی اقدام کنند که این موارد عبارتند از:

بورسیه و کمک هزینه تحصیلی در پرتغال

تحصیل در پرتغال به زبان انگلیسی

بیشتر دانشگاه ها در 12 شهر بزرگ پرتغال متمرکز هستند. هر شهری را برای تحصیل انتخاب نمائید، از آموزش های عالی تحصیلی بهره مند خواهید شد. از شهرهای مهم دانشجویی در این کشور می توان به 2 شهر لیسبون و پورتو اشاره نمود. دانشگاه ها در لیسبون عمدتا زبان پرتغالی را به عنوان زبان آموزش ارائه می دهند ولی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا بسیاری از دوره های آموزشی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد. برنامه های تحصیلی که به زبان انگلیسی آموزش داده می شود عمدتا در رشته های مدیریت، اقتصاد، شیمی، مهندسی مواد، مطالعات محیطی، شبکه های اطلاعاتی و غیره است.

جهت تحصیل به زبان انگلیسی می باید دانشگاه مورد نظر خود را بررسی بفرمائید که آیا دوره آموزشی به زبان انگلیسی موجود می باشد یا خير. همچنین نمره زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقاطع دانشگاهی این کشور به شرح زیر است:

نمره آیلتس مقطع تحصیلی
5.5 آکادمیک کارشناسی
5.5 آکادمیک کارشناسی ارشد
6 آکادمیک دکترا

هزینه تحصیل در دانشگاه های پرتغال 2023

برخی از دانشگاه های این کشور هزینه های پایین تری نسبت به دیگر دانشگاه های این کشور دارد. برای افرادی که به هزینه های کمتری جهت تحصیل می اندیشند این دانشگاه ها که در لیست ذیل آمده است مناسب است:

نام دانشگاه شهریه ها به یورو در سال
دانشگاه علوم انسانی و فناوری لوسفون از €500 در سال
دانشگاه پورتو از €871 در سال
دانشگاه مینهو از €1100 در سال
انستیتو پلی تکنیک لیریا از €1040 در سال
انستیتو ساپریور تکنیک از €1063 در سال

هزینه تحصیل در دانشگاه های برتر پرتغال

هرینه تحصیل در این کشور رایگان نمی باشد. جهت پایین آوردن هزینه تحصیل در این کشور به خصوص در مقطع دکترا می توانید از شرایط بورسیه تحصیلی نیز بهره مند گردید. در این بخش شهریه برترین دانشگاه های کشور پرتغال را با هم بررسی می نماییم. این میانگین شهریه در دانشگاه های دارای رتبه برتر پرتغال است:

نام دانشگاه شهریه ها به یورو در سال
دانشگاه آیریرو €3000 الی 5500€
دانشگاه کویمبرا €900 الی 9000€
دانشگاه لیسبون €1200 الی 7000€
موسسه دانشگاه لیسبون از €900
دانشگاه پورتو €300 الی 6000€
دانشگاه آزور از €3500

تحصیل رایگان در پرتغال

کشور پرتغال جزء آن دسته از کشورهای می باشد که شهریه تحصیل در آنها نسبتا مقرون به صرفه می باشد. آن دسته از دانشجویانی که دنبال تحصیل رایگان هتند بایستی به ابتدا نسبت به تقویت رزومه تحصیلی اقدام نمایند. کشور پرتغال کمک هزینه های به دانشجویان بومی و خارجی اعطاء می کند که برای اخذ این بورسیه ها بایستی دانشگاه مقصد توسط وزارت آموزش پرتغال به رسمیت شناخته شده باشد.

دانشجویان بین المللی پرتغال را به عنوان یک مقصد تحصیلی بسیار خوب در اروپا ارزیابی می کنند. در فهرستی از 11 مؤسسه اعطاء شده، 2 دانشگاه برتر پرتغال گواهینامه رضایت دانشجویان برجسته را با میانگین امتیازات 9.5 از 10 دریافت کردند:
 • دانشگاه آویرو
 • دانشگاه کویمبرا

رتبه دانشگاه های بین المللی پرتغال 2023

برخی از دانشگاه های این کشور رتبه های بسیار خوبی دارند. این دانشگاه ها عبارتند از:

رتبه دانشگاه های خارجی پرتغال

اقامت پس از تحصیل در پرتغال

شهر لیسبون پایتخت این کشور، یک شهر جهانی مشهور است که مرکز مهمی برای امور مالی، تجارت، رسانه، سرگرمی، هنر، تجارت بین المللی، آموزش و پرورش و گردشگری است. سایر صنایع در حال رشد که برای اقتصاد محلی مهم هستند عبارتند از: نفت، کارخانه های نساجی، کارخانه های کشتیرانی، تولید خودرو و ماهیگیری و غیره می باشد. به عنوان یک دانشجوی داخلی یا بین المللی، شما فرصت های کارآموزی زیادی در هر زمینه ای دارید و همچنین شما این امکان را دارید که مجوز کار در مقاطع مختلف تحصیلی متغیر است. افراد می توانند در مقطع کارشناسی 10 ساعت کار و در مقاطع کارشناسی ارشد 20 ساعت کار را دریافت نمائید. جهت مهاجرت کاری به این کشور نیز به مطالعه مقاله مهاجرت کاری به پرتغال مراجعه نمایید.

هر ساله شاهد کاهش میزان نرخ بیکاری در کشور پرتغال هستیم. در جدول زیر به میزان نرخ بیکاری در سال های متوالی خواهیم پرداخت:

نرخ بیکاری در پرتغال

هزینه زندگی در پرتغال

اگر شما متقاضی ادامه تحصیل در این کشور می باشید باید قبل از اقدام، از هزینه های زندگی خود یک برآورد اولیه داشته باشید. هزینه زندگی در پرتغال بسته به شهر انتخابی شما متفاوت است به طور مثال اگر شما شهر لیسبون را انتخاب نمائید هزینه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود €530 الی 800€ (یورو) می باشد. به صورت کلی شما باید مبلغی حدود 1100€ (یورو) در ماه را برای هزینه های زندگی خود در این کشور لحاظ نمائید.

قبل از هر اقدامی برای مهاجرت به پرتغال و تحصیل در پرتغال باید با هزینه های تحصیل در این کشور آشنا شوید و آگاهی نسبی در این زمینه به دست بیاورید. هزینه تحصیل بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی شما در هر دانشگاه متفاوت است. ولی به صورت کلی دانشگاه های پرتغال به دو دسته ی دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی تقسیم می شود. در دانشگاه دولتی شما هزینه ای را معادل 1000€ الی 1700€ (یورو) می توانید پرداخت نمائید. در حالی که در دانشگاه های خصوصی شما تقریبا مبلغی معادل €9000 الی 13000€ (یورو) را باید پرداخت نمائید.

شرایط زندگی در پرتغال

پرتغال از گرمترین کشورهای اروپایی است منتها وجود اقیانوس اطلس توانسته آب و هوای این کشور ار متعادل کند. زبان این کشور ریشه ای در زبان رومی دارد و شباهت زیادی به زبان اسپانیایی دارد. ناگفته نماند که فرهنگی متفاوت با سایر کشورهای اروپایی دارد از قبیل:

 • احترام زیاد برای روابط اجتماعی و خانوادگی
 • پایبند به ارزش های سنتی و محافظ کار
 • مردمانی مودب و مهمان دوست

هزینه اقامت دانشجویی در پرتغال

هزینه اسکان در پرتغال مطابق با میانگین بین المللی است. در اینجا میانگین قیمت برخی از رایج ترین گزینه های اقامتی ذکر شده است که شامل:

 • سالن های اقامت دانشجویان: 150€ تا 250€ (یورو) در ماه
 • اجاره یک استودیو یا آپارتمان یک اتاق: 200€ تا 800€ (یورو) در ماه
 • اجاره یک اتاق در آپارتمان مشترک: 100€ تا 550€ (یورو) در ماه
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر: 710€ (یورو)
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر: 570€ (یورو)

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیل در پرتغال

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیل در پرتغال

برای مهاجرت تحصیلی به کشور پرتغال شما باید 2 مرحله را طی نمائید در مرحله اول که مرحله اخذ پذیرش می باشد شما باید مدارکی را به دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمائید تا بتوانید نامه پذیرش را اخذ نمائید. اسناد و مدارکی که می باید ارائه دهید بسته به دانشگاه، مقطع و رشته تحصیلی شما متفاوت است. مهمترین مدرک تحصیلی که می باید ارائه گردد، ارائه نامه پذیرش بر روس سربرگ می باشد. ولی به صورت کلی مدارک شما جهت اخذ پذیرش باید شامل موارد زیر باشد:

مراحل مدارک
1 مدارک تحصیلی
2 مدارک هویتی از جمله شناسنامه، کارت ملی و غیره
3 مدرک مبتنی بر دانش زبان
4 ارائه رسید پرداختی هزینه دانشگاه جهت دریافت نامه پذیرش

بررسی ویزای تحصیلی پرتغال در سال 2023

کلیه مدارک فوق برای اخذ ویزای دانشجویی و تحصیل در این کشور الزامی می باشد. ضمن آگاهی کافی از زبان انگلیسی در این کشور، جهت اخذ ویزا و تحصیل در دانشگاه های این کشور ارائه دانش کافی برای زبان پرتغالی نیز الزامی است. جهت تحصیل در مقطع کارشناسی در سطح B1 یا B2، کارشناسی ارشد و دکترا در سطح B2 نیاز می باشد. هزینه ویزای تحصیلی پرتغال برای متقاضیان بین المللی با متقاضیان اروپایی متفاوت می باشد. از این رو متقاضیان بین المللی ملزم به پرداخت هزینه بیشتر و مدارک معتبرتر خواهند بود.

مشاورین ما با تبحر و دانش کافی در زمینه تحصیلی در این کشور آماده ارائه راهنمایی های لازم در این روش مهاجرتی می باشند. در این مقاله سعی خود را بر این داشته ایم که اطلاعات کافی در زمینه تحصیل در پرتغال را برای شما شفاف سازی کنیم. جهت مطالعه مقالات مربوطه، مقاله هزینه زندگی در پرتغال به شما پیشنهاد داده می شود.

سوالات پرتکرار در باب تحصیل در پرتغال 2023

سوالات پرتکرار در باب تحصیل در پرتغال در سال 2023 عبارتست از:

 • تحصیل در دانشگاه های پرتغال برای دانشجویان خارجی در چه مقاطعی ممکن است؟ اخذ پذیرش و تحصیل برای مقطع کارشناسی با دیپلم 12 ساله و پیش دانشگاهی، برای مقطع کارشناسی ارشد با مدرک مقطع قبل و ریزنمرات و برای مقطع دکترا با ارائه مدارک مقطع قبل و تایید استاد مربوطه امکان تحصیل وجود دارد.
 • هزینه تحصیل در دانشگاه های پرتغال به چه صورت است؟ دانشجویان خارجی برای تحصیل در پرتغال شهریه پرداخت می کنند اما هزینه تحصیل بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است. به طور کلی هزینه از کمتر از 1000€ الی 9000€ (یورو) متفاوت است.
 • مجوز کار دانشجویی در کشور پرتغال به چه صورت ممکن است؟ بسته به مقطع تحصیلی این مجوز متغیر است. دانشجویان اجازه کار به مدت 20 ساعت در هفته را دارند.
 • اقامت پس از تحصیل در کشور پرتغال به چه صورت ممکن است؟ برای اقامت پس از تحصیل فارغ التحصیلان با اشتغال به کار، خرید ملک، ازدواج و تولد فرزند می توانند به اقامت در کشور پرتغال برسند.
5/5 - (16 امتیاز)

6 دیدگاه برای “تحصیل در پرتغال 2023

 1. حسام گفت:

  سلام ممنونم از اطلاعات بروز و صادقانتون.
  من متاهل هستم و اگر ویزای تحصیلی مقطع ارشد را اقدام بکنم، بعد از چه مدتی همسرم را میتوانم به پرتغال ببرم؟ اصلا آیا همسرم را میتوانم ببرم یا خیر؟اگر میتوانم معمولا چقدر زمان می برد؟
  ممنونم از توجه شما

  1. صادقی گفت:

   سلام و عرض ادب. در خصوص کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید. برای آگاهی از شرایط می توانید مقاله شرایط ویزای همراه پرتغال را مراجعه کنید.

 2. امین گفت:

  درود . میخواستم بپرسم شرایط پذیرش برای دانشگاه کاتولیک چطوره و چه مقدار تمکن مالی مورد نیازه

  1. صادقی گفت:

   با سلام. با توجه به مقطع تحصیلی شرایط پذیرش فرق داره. برای بررسی بیشتر با شماره 02191003232 تماس بگیرید.

 3. Yasin گفت:

  خیلی خیلی ممنووونم، اطلاعات مفید و درست شما توی پروژه ام بسیار کاربردی بود. در آینده ای نزدیک برای مهاجرت حتما باهاتون ارتباط میگیرم

 4. رها گفت:

  خیلی کامل و خوانا بود مطالب دمتون گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.