مهاجرت کاری پرتغال

کار در پرتغال

کار در پرتغال

کار در پرتغال از طرق قانونی قابل دست یابی است. این مقاله به شما متقاضیان دریافت کار در این کشور کمک نموده تا به راحتی بتوانید با نحوه دریافت کار در کشور پرتغال آشنا شده و کلیه مراحل آن را به درستی جهت اخذ ویزا انجام دهید.

کار در پرتغال

پرتغال کشوری از عضو اتحادیه اروپا است و تمام قوانین حاکم در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در بر می گیرد. این کشور به دلیل جذابت های منحصر به فرد و همچنین وضعیت اقتصادی مناسب متقاضیان زیادی را جهت مهاجرت به این کشور جذب می نماید. راه های متفاوتی برای ورود به این کشور برای متقاضیان وجود دارد راه هایی از جمله سرمایه گذاری و خرید ملک، تحصیل، کار و…. می باشد.

امروزه متقاضیان به دلیل کم هزینه بودن مسیر دریافت کار در یک کشور اروپایی تمایل دارند تا در صورت امکان مسیر مهاجرت خود را از طریق کار در یک کشور اروپایی انتخاب نمایند. روش های متعددی برای دستیابی به یک شغل متناسب با حرفه و پیشه ی شما وجود دارد و هر کشور قوانین به خصوصی را برای دریافت شغل وضع نموده اند.

اگر شما نیازمند مهاجرت به کشور پرتغال و کار در پرتغال می باشید باید مجوز کار پرتغالی را دریافت نمائید و در مرحله اول باید شرایط خود را برای واجد شرایط بودن بررسی نمائید. شرایط شما بسته به ملیت شما و ماهیت کار شما در پرتغال متفاوت است. اگر شما اقامت یک کشور اروپایی را به دست آورده باشید برای کار در پرتغال نیازمند ویزا نمی باشید. ولی اگر خارج از اتحادیه اروپا باشید برای کار در این کشور نیازمند اخذ ویزا می باشید. برای واجد شرایط بودن شما در مرحله اول باید یک کارفرما در این کشور داشته باشید که تمایل داشته باشد شغلی را متناسب با حرفه شما برای شما فراهم نماید و شما باید به صورت رسمی استخدام شوید تا بتوانید در این کشور مجوز کار را دریافت نمائید و در مرحله بعد کارفرمای شما باید اقدامات لازم را جهت دریافت مجوز اقامت شما انجام دهد.

هنگامی که شما شغل را دریافت نمودید می توانید درخواست خود را برای دریافت اقامت در این کشور اعلام نمائید. نوع اقامت دریافتی شما بسته به نوع شغل و قراردادی که دریاقت می نمائید دارد.

ویزای کار پرتغالی به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می شود. ویزای کار کوتاه مدت برای قرارداد های کوتاه مدت و معمولا 6 ماهه اعطا می شود. این ویزا می تواند در صورت صلاحدید شما و کارفرمای شما برای مدت 1 سال افزایش یابد. ویزای اقامت موقت را می توانید برای کارهای تحقیقاتی و یا آموزشی دریافت نمائید. ویزای کار برای مدت طولانی بیشتر برای اشخاصی مناسب است که خارج از اتحادیه اروپا می باشند و قصد دارند در پرتغال بیش از 6 ماه کار کنند. چون پرتغال عضو اتحایه اروپا و عضو شنگن است اجازه می دهد که در طول اقامتی که به دست آورده اید در کشورهای دیگر بدون اخذ ویزا تردد نمائید.

دریافت اجازه اقامت برای کار در پرتغال

این که شما برای کدام نوع مجوز اقامت درخواست دهید بستگی به وضعیت شما دارد در ادامه به انواع درخواست ها بسته به شرایط شما اشاره می نمائیم:

  • مجوز کارکنان

این مجوز اقامت استاندارد برای اکثر کارکنان که متقاضی کار در پرتغال هستند، می باشد. این مجوز برای یک سال اعتبار دارد و در پایان یک سال در صورت واجد شرایط بودن می توان برای مدت 5 سال آن را تمدید نمود. و بعد از مدت 5 سال کار در این کشور به صورت مستمرا می توان برای دریافت اقامت دائم در این کشور درخواست نمائید.

  • مجوز مهاجران و محققان با مهارت بالا

این مجوز اقامت برای محققان علمی، معلمان علمی و کارگران دارای فعالیت های بسیار حرفه ای است. این مجوز نیز برای مدت یک سال اعتبار دارد ولی در صورت واجد شرایط بودن می توان آنرا تمدید نمود. برای دریافت این مجوز باید مدارک و شواهدی را مبنی بر این که به عنوان یک محقق وارد کشور می شوید را رائه دهید.

  • مجوز کارت آبی اتحادیه اروپا

طرح کارت آبی یک ویزای کاری در کشور پرتغال می باشد که این کارت به کارمندان بسیار کارآمد و ماهر از کشورهای غیر اتحادیه تعلق می گیرد و از جمله الزامات آن برای واجد شرایط بودن این است که شما باید مبلغ حقوقی که دریافت می نمائید بسیار بالاتر از حد مجاز باشد و این رقم حداقل باید یک و نیم برابر میانگین حقوقی که تعریف شده است باشد و این رقم باید در قرارداد شما به مدت یک سال ذکر شده باشد. کارت های آبی اتحادیه اروپا بین 1 تا 4 سال اعتبار دارد و اجازه می دهند که در کشورهای غیر اتحادیه اروپا دیگر یعنی در 24 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپا (به غیر از دانمارک، ایرلند و انگلستان) کار نمائید.

  • مجوز کارآفرینی در پرتغال

این مجوز برای کسانی صادر می شود که تمایل دارند حرفه و کسب و کار خود را در پرتغال راه اندازی نمایند. شما یا می توانید با یک کارفرمای شخص ثالث کسب و کار خود را ادامه دهید و یا می توانید با یک حداقل سرمایه جهت اخذ مجوز اقدام نمائید.

  • مجوز کاراموزی و کار داوطلبانه

کسانی که در این کشور تحصیلات خود را ادامه داده اند و یا در یک کشور عضو اتحادیه اروپا مجوز اقامت تحصیلی دارند می توانند برای مجوز کار داوطلبانه در مدت زمان کوتاهی درخواست نمایند و انجام این کار در صورت راضی بودن کارفرما از شخص می تواند منجر به دریافت اقامت کاری شخص شود و مسیر آسانی را در جهت اخذ ویزای کار در پرتغال فراهم نماید.

 

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار در پرتغال

برای اخذ ویزا شما نیازمند مراجعه به سفارت یا کنسولگری این کشور در کشور خود می باشید. و باید در هنگام ارائه فرم درخواست خود مدارک زیر را به همراه داشته باشید.

  • پاسپورت و دو قطع عکس
  • مدارک هویتی
  • بیمه نامه پزشکی
  • ارائه مدرکی که ثابت نماید شما ملکی را در آن کشور در اختیار دارد.
  • قرارداد کاری بین شما و کارفرمای شما

در صورت ارائه مدارک روادید اخذ ویزای شما می تواند بین 2 هفته تا 3 ماه طول بکشد.

 

دریافت ویزای کار در پرتغال در صورت داشتن کارفرما و منعقد قرارداد می تواند برای شما امکان پذیر باشد ولی از آنجایی که این کشور در ابتدا تصمیم به استخدام کارگران خود را دارد و در صورت لزوم اولویت را برای افراد متقاضی عضو اتحادیه اروپا قرار می دهد، کارفرمایی که قصد استخدام شما را دارد ملزم به رعایت قوانین از جمله آگهی کردن شغل مورد نظر در مدت زمان تعیین شده در کشور خود و کشورهای عضو اتحادیه اروپا می باشد و در صورت نیافتن شخصی برای استخدام می تواند برای دریافت مجوز کاری شما اقدام نماید. این امر مستلزم صرف هزینه و زمان بسیاری است و برای کار در کشورهای اروپایی از مسیرهایی به مراتب آسان تر می توان اقدام نمود. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده است تا شما را در تمام مراحل مهاجرتی راهنمایی نموده و بهترین گزینه را با توجه به شرایط شما ارائه دهد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *