مهاجرت تحصیلی استرالیا

شرایط تحصیل در استرالیا

شرایط تحصیل در کشور استرالیا

بررسی و تجزیه و تحلیل شرایط تحصیل در استرالیا از جمله مواردی است که متقاضیان تحصیل در استرالیا می بایست به آن توجه کافی و لازم داشته باشند. کشور استرالیا دانشگاه های بسیار زیادی دارد که از سطح علمی بالایی برخوردارند. اما شرایط هر کدام از آنها با یکدیگر متفاوت است. موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این موضوع را به صورت شفاف تر و کاملا جامع در قالب مقاله آورده است که توصیه می کند آن را مطالعه کنید.

شرایط تحصیل در استرالیا

کلیه برنامه های تحصیلی در دانشگاه های استرالیا به زبان انگلیسی ارائه می گردد. از این رو دارا بودن مدرک زبان انگلیسی برای دانشجویان از جمله شرایط تحصیل در استرالیا محسوب گردیده و از الزامات است. برای دانشجویان که از زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم بهره می برند، آموزش و پشتیبانی قابل دسترسی است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

کشور استرالیا دارای بالغ بر 40 دانشگاه دولتی، 1 دانشگاه خصوصی و 2 دانشگاه بین المللی است. اکثریت رشته های تحصیلی در این دانشگاه ها ارائه می گردد. شهریه های اختصاص یافته در دانشگاه های این کشور بر مبنای مقطع و رشته تحصیلی محاسبه می گردد. شهریه های مقاطع مختلف به شرح ذیل است:

  • شهریه مقطع کارشناسی به طور متوسط مبلغی بین 15000 الی 33000 دلار خواهد بود.
  • شهریه مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز به طور میانگین مبلغی معادل 14000 الی 37000 دلار را در بر خواهند گرفت.

بنابراین بررسی شرایط تحصیل در استرالیا بسیار اهمیت دارد و می بایست به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

میانگین هزینه زندگی برای دانشجو

هزینه های زندگی در کشور استرالیا با توجه به منطقه جغرافیایی و شهرهای این کشور متفاوت است. مسلما هر چه منطقه محل اقامت فرد از مرکز شهر دورتر بوده و روستایی تر باشد، هزینه های زندگی نیز در سطح پایین تری است. اما قطعا در شهری مانند سیدنی هزینه ها نسبتا بالاست. به طور کلی هزینه های زندگی در هر یک از شهرهای کشور استرالیا به شرح ذیل است:

  • هزینه زندگی شهر سیدنی = 2500 دلار
  • هزینه زندگی شهر آدلاید = 1700 دلار
  • هزینه زندگی شهر بریزین = 1800 دلار
  • هزینه زندگی شهر ملبورن = 1200 دلار
  • هزینه زندگی شهر کانبرا = 1000 دلار

محدودیت سنی برای تحصیل در استرالیا

برای تحصیل در این کشور شرایط سنی خاصی وجود ندارد. اما به طور کلی دانش آموزان بین المللی جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور استرالیا می بایست دارای حداقل 16 سال به بالا باشند.

فهرست و رنکینگ دانشگاه های برتر استرالیا

همان طور که گفته شد کشور استرالیا دارای دانشگاه ها و مراکز آموزشی بسیار زیادی است. در این بخش نام 10 دانشگاه برتر این کشور همراه با رنکینگ هر یک از آنها آورده شده است:

۱۰ دانشگاه برتر استرالیا رنکینگ جهانی
The Australian National University

دانشگاه ملی استرالیا

رتبه ۲۲
The University of Melbourne

دانشگاه ملبورن

رتبه ۴۲
The University of Sydney

دانشگاه سیدنی

رتبه ۴۶
The University of New South Wales (UNSW Sydney)

دانشگاه نیو سوث ویلز

رتبه ۴۹
The University of Queensland

دانشگاه کوئینزلند

رتبه ۵۱
Monash University

دانشگاه موناش

رتبه ۶۵
The University of Western Australia

دانشگاه استرالیای غربی

رتبه ۱۰۲
The University of Adelaide

دانشگاه آدلاید

رتبه ۱۲۵
University of Technology Sydney

دانشگاه فناوری سیدنی

رتبه ۱۹۳
University of Wollongong

دانشگاه ولونگونگ

رتبه ۲۱۸

بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های استرالیا

امکان بهره مندی از بورسیه های تحصیلی در کلیه مقاطع تحصیلی در دانشگاه های کشور استرالیا برای دانشجویان قابل دسترسی است. بنابراین دانشجویان گرامی می توانند با توجه به مقطع و رشته تحصیلی نسبت به دریافت بورسیه اقدام نمایند.

دانشجویان برای دریافت بورسیه تحصیلی بایستی مدرک زبان را دارا باشند. همچنین برای دریافت این بورسیه ها محدودیت سنی وجود دارد.

به عبارتی دیگر، دانشجویی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی دارد، گپ تحصیلی بیشتر از 5 سال نباشد. بدین معنا که جهت بهره مندی از تحصیل رایگان در استرالیا، از زمان فارغ التحصیلی دانشجو نباید بیشتر از 5 سال سپری شده باشد. کمک های تحصیلی که از سوی دولت استرالیا به دانشجویان اعطا می گردد، هزینه های مربوط به زندگی، سفر، درمان، شهریه، بهداشت و… را تامین می نماید. از دیگر شرایط دانشجو برای دریافت بورسیه تحصیلی، دارا بودن معدل بالا می باشد.

سایر اطلاعات دقیق تر در مورد بورسیه های تحصیلی را از موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت بخواهید.

تعطیلات پایان سال تحصیلی در استرالیا

یک سال آموزشی و تحصیل در کشور استرالیا به دو نیم سال تقسیم بندی می گردد. بازه زمانی در نیم سال اول از اواخر فوریه یا اوایل مارس الی پایان ژوئن می باشد. بازه زمایی در نیم سال دوم نیز اواسط یا اواخر جولای الی پایان ماه نوامبر خواهد بود. تعطیلات در هر سال تحصیلی، بین دو نیم سال به مدت 4 الی 6 هفته می باشد. همچنین دانشجویان از اول دسامبر الی دوم ژانویه می توانند به تعطیلات تابستانی بروند.

دوره‌های تحصيلی در استرالیا

شرایط تحصیل در استرالیا با توجه به مقطعی که دانشجو مشغول تحصیل است، با یکدیگر تفاوت دارد. به طوری که:

مدرک دیپلم مرتبط (Associated Diploma)

مدت زمان تحصیل در این مقطع 2 سال بوده که دوره های کارآموزی نیز در آن وجود دارد که تحت نظارت دوره های حرفه ای (TAFE) می باشد.

مدرک دیپلم (Diploma)

مدت زمان تحصیل در این مقطع 3 سال بوده که همانند مقطع دیپلم مرتبط، دوره های کارآموزی نیز در آن وجود دارد که تحت نظارت دوره های حرفه ای (TAFE) قرار دارد.

مدرک کارشناسی (Bachelor)

مدت زمان تحصیل در دوره لیسانس بین 3 الی 4 سال به طول می انجامد.

گواهینامه تحصیلات تکمیلی (Post Graduate Certificate)

این دوره تحصیلی شامل 1 نیم سال، پس از دوره لیسانس می باشد.

دیپلم فارغ التحصیلی (Post Graduate Diploma)

این دوره تحصیلی نیز 2 نیم سال پس از مقطع کارشناسی را شامل می گردد.

مدرک کارشناسی افتخارات (Bachelor Honours Degree)

مدت این دوره بین 4 الی 5 سال تحصیل پس از مقطع دیپلم دبیرستان بوده و فارغ التحصیلان این دوره قادر هستند مقطع دکترا را بدون سپری نمودن دوره کارشناسی ارشد (Master) آغاز نمایند.

مدرک کارشناسی ارشد (Master)

برای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، آزمون برگزار نمی گردد. بلکه پذیرش دانشجو از طریق نمرات کسب شده در دوره کارشناسی انجام می شود.

 

بیمه تحصیلی ودرمانی به دانشجویان تعلق می‌گیرد؟

کشور استرالیا بیمه دانشجویی OSHC را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است. بنابراین به جز دانشجویانی که از کشورهای سوئد و نروژ روانه استرالیا می شوند، دانشجویان بین المللی در سایر کشورها از بیمه دانشجویی بهره مند هستند که می تواند خدمات درمانی دانشجویان را مقرون به صرفه کند. ضمنا داشتن بیمه دانشجویی از الزامات اخذ ویزای تحصیلی است. نکته قابل توجه اینجاست که خدمات بیمه ای Medicare شامل دانشجویان خارجی نمی شود.

شرایط ویزای دانشجویی چگونه است؟

ویزای تحصیلی استرالیا برای افرادی صادر می گردد که تصمیم به ادامه تحصیل در یکی از موسسات آموزشی کشور استرالیا دارند. بنابراین دانشجویی که موفق به اخذ ویزای تحصیلی استرالیا می گردد، مجاز به ادامه تحصیل به صورت تمام وقت بوده و همچنین خانواده وی نیز مجاز به همراهی وی و اقامت در استرالیا هستند.

برای این که ویزای تحصیلی برای دانشجو صادر گردد، می بایست نامه پذیرش از سوی دانشگاه توسط دانشجو دریافت شده باشد. همچنین گواهی تمکن مالی برای اثبات این که دانشجو توان پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی خود در استرالیا را دارد، الزامی است.

شرایط کار دانشجویی چیست؟

دانشجویان مشغول تحصیل در استرالیا نهایتا به مدت 40 ساعت برای دو هفته مجاز به کار هستند. اما دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد که دوره های تحقیقاتی (research) را شامل می گردد و یا در مقطع دکترا مشغول تحصیل است، می تواند بدون محدودیت زمانی به کار حین تحصیل بپردازد.

دریافت اطلاعات کامل تر در خصوص شرایط تحصیل در استرالیا از طریق تماس تلفنی (به صورت رایگان) یا مراجعه حضوری به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت امکان پذیر می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *