آلمان

شرایط اقامت آلمان

شرایط اقامت آلمان

آگاهی از شرایط اقامت آلمان برای هر متقاضی ای که قصد مهاجرت به این کشور را دارد واجب است. هر کشوری برای صدور اقامت به افراد بیگانه قوانینی و شرایطی را مشخص نموده اند. کشور آلمان نیز بدین منظور قوانین و شرایطی را برای افراد قرار داده است. مردم از راههای مختلفی برای دریافت اقامت کشور آلمان استفاده می­ کنند. راههایی همچون اقامت از طریق کار، اقامت از طریق تحصیل، اقامت از طریق ازدواج و …

از این رو از تمام کسانی که قصد مهاجرت و دریافت اقامت به کشور آلمان را دارند، دعوت می­ کنیم تا این مقاله را تا پایان مطالعه نمایند.

تعریف اقامت

اقامت در لغت بمعنای ماندن در یک کشور بیگانه است. حضور افراد در یک کشور بنا به هر دلیلی و به هر مدتی بمعنای اقامت فرد در آن کشور است. دریافت اقامت در کشور آلمان به دوصورت امکان پذیر است: بلند مدت و کوتاه مدت اقامت های کمتر از 6ماه را کوتاه مدت و اقامت های بیشتر از شش ماه اقامت بلند مدت گفته می­شود. که امروزه اکثر ایرانیان به دنبال اقامت بلند مدت و پس از آن دریافت اقامت دائم در کشور آلمان هستند.

دریافت اقامت دائم و تابعیت در هر کشوری پروسه ای زمانبر است که کشور آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در کشور آلمان افراد ابتدا اقامت یکساله دریافت و پس از چندین بار تمدید، ویادگیری زبان رایج این کشور وهمچنین آشنایی با قوانین وتاریخچه کشور آلمان می­توانند درخواست اقامت دائم را دهند. در هرصورت افراد با آگاهی از شرایط اقامت آلمان راحت تر می­ توانند در جهت بدست آوردن این شرایط تلاش نمایند.

مهاجرت به آلمان از طریق تولد

در کشور آلمان طبق قانونی که در این کشور وجود دارد، فرزندانی که از پدر ویا مادر آلمانی تبار متولد شده است، جدای از اینکه در هر نقطه­ایی از جهان متولد شده باشد می­ تواند تابعیت کشور آلمان را دریافت نماید.

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

یکی دیگر از راههای دریافت تابعیت در کشور آلمان ازدواج است. افراد در صورت ازدواج با کسانی که اصلا آلمانی هستند و یا کسی که تابعیت کشور آلمان را اخذ نموده اند می ­توانند تابعیت این کشور را دریافت نمایند. ناگفته نماند چنین افرادی بایستی به مدت 5 سال در این کشور زندگی مشترک خود را بگذرانند، تا برای دولت آلمان ثابت شود ازدواجشان واقعی است.

شهروندان دیگر کشورهای اروپایی چنانچه تمایل به دریافت تابعیت کشور آلمان داشته باشند، با 5 سال اقامت در این کشور می­توانند تابعیت دریافت کنند. اما سایر شهروندان غیر اروپایی بایستی بیش از 6 سال اقامت دائم در این کشور داشته باشند سپس آنها می توانند تابعیت کشور آلمان را با شرکت در آزمون شهروندی بدست آورند.

مهاجرت به آلمان از طریق کار

افرادی که از طریق کار برای دریافت اقامت اقدام می­ کنند، نیاز به کارفرمایی دارند تا ثابت کند نیروی کاری با شرایط فرد مورد نظر در آلمان وجود ندارد.تا بتواند فرد نیرویی از خارج از اتحادیه اروپا وارد نماید. نوعی دیگر از ویزای کاری آلمان بنام ویزای جستجوی کار وجود دارد. این ویزا بمدت 6 ماه به فرد اجازه می ­دهد تا در این کشور به جستجوی کار بپردازد.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از راههایی که افراد می­توانند از طریق آن اقامت آلمان را کسب نمایند سرمایه گذاری در این کشور است. کشور آلمان به کسانی که بتوانند در این کشور کارآفرینی کنند و فرصت های شغلی بوجود آورند، اقامت کشور آلمان را اعطا می­کند.

شرایط اقامت آلمان

افراد برای دریافت اقامت در هر کشوری بایستی شرایط آن کشور را قبل از اخذ ویزای آن کشور داشته باشند. ما در اینجا به برخی از شرایط اقامت کشور آلمان اشاره کرده ایم:

1-  اثبات وجود ثبات مالی

افراد برای مهاجرت به هر کشوری بایستی دارای وضعیت مالی مناسبی باشد تا بتواند در آن کشور اقامت خود را کسب نماید.در رابطه با کشور آلمان نیز این موضوع صادق است. افراد برای اقامت در کشور آلمان بایستی ثابت نمایند که قادر به تأمین مخارج زندگی خود در این کشور می ­باشد. حتی در صورتی که فرد با هدف مهاجرت کاری به این کشور سفر نموده باید بتواند هزینه های زندگی خود را تا دریافت دستمزد تأمین نماید.

2- داشتن بیمه سلامت

همه افراد برای مهاجرت به کشور آلمان باید دارای بیمه سلامت باشند. این بیمه بایستی از سوی یک شرکت آلمانی که مورد تأیید این دولت است صادر شده باشد. داشتن بیمه سلامت از جمله اصلی ترین شرایط اقامت آلمان است.

3- داشتن حداقل آشنایی با زبان آلمانی

یکی دیگر از شرایط اقامت آلمان، آشنایی به زبان آلمانی است. زبان آلمانی دارای سه سطح A وB وC می­ باشد که برای مهاجرت به کشور آلمان فرد بایستی آزمون Aو B را بگذارند.

4- اخذ ویزای آلمان

اکثر افراد غیر اروپایی برای ورود به کشورهای اروپایی از جمله آلمان ملزم به دریافت ویزای شنگن می ­باشند. اگر چه کشورهایی همچون آمریکا و کانادا برای ورود به این کشور نیازی به دریافت ویزا ندارند اتباع این کشورها می بایس پس از ورود به کشور آلمان درخواست ثبت اقامت دهند.

مزایای اقامت در کشور آلمان

آلمان کشوری اروپایی و قطب صنعت اروپا نامیده می شود، به همین دلیل افراد سعی در دریافت اقامت این کشور دارند از جمله مزایای اقامت در آلمان عبارتند از:

  • وجود فرصت های شغلی زیاد
  • وجود مدارس و دانشگاههای پیشرفته با بهترین کیفیت
  • با دریافت اقامت کشور آلمان افراد براحتی به سایر کشورهای اتحادیه اروپا می­توانند سفر نمایند.
  • حضور مهاجران زیاد در این کشور بخصوص ایرانیان
  • آلمان قطب صنعتی و اقتصاد اروپا بشمار میرود.

شهروندی آلمان و تابعیت دوگانه

افرادی که عضو اتحادیه اروپا و کشور سوئیس هستند می ­توانند در کشور آلمان تابعیت دوگانه دریافت کنند. اما کسانی که خارج از بلاد ذکر شده هستند برای دریافت تابعیت کشور آلمان بایستی، ابتدا تابعیت کشور اول خود را لغو نموده و سپس برای اخذ تابعیت کشور آلمان اقدام نماید.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل 

دانشجویان نیز می­ توانند از طریق ادامه تحصیل در کشور آلمان در جهت کسب اقامت آلمان اقدام نمایند. ایرانیان برای ورودبه مقطع لیسانس در کشور آلمان بایستی قبولی در دانشگاههای ایران را داشته باشند. همچنین افراد با در دست داشتن مدرک زبان آلمانی و یا آیلتس 6 زبان انگلیسی می ­توانند وارد دانشگاههای آلمان شوند.

و پس از اتمام تحصیلات و یافتن شغل برای اقامت دائم در این کشور اقدام نمایند. معمولا همه­ی افراد برای مهاجرت و کسب اقامت در کشور آلمان با سوالاتی همانند :

ادامه تحصیل در کشور آلمان چه شرایطی دارد؟

برای سرمایه گذاری در آلمان چقدر بایستی سرمایه داشته باشیم؟

بعد از دریافت تابعیت آیا می­توان اقامت برای اعضای خانواده را نیز دریافت نمود؟

روبرو می­شوند.موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به مشاوره و راهنمایی افراد در خصوص شرایط اقامت آلمان می­باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *