مهاجرت به کشور آلمان

شرایط اقامت آلمان

در ابتدا جهت مهاجرت به آلمان با انواع ویزا آگاهی از شرایط اقامت آلمان برای هر فردی که قصد زندگی در این کشور را دارد واجب است. هر کشوری برای صدور اقامت به افراد بیگانه قوانینی و شرایطی را مشخص نموده اند که البته اقامت خود انواع مختلف دارد. کشور آلمان نیز بدین منظور قوانین و شرایطی را برای افراد قرار داده است.

  • تعریف اقامت چیست و انواع اقامت در آلمان به چه صورت است؟
  • بهترین نوع ویزا برای اقامت در آلمان برای اتباع ایرانی چه نوع ویزایی است؟

مردم از راه های مختلفی برای دریافت اقامت کشور آلمان استفاده می­ کنند. راه هایی همچون اقامت از طریق کار، اقامت از طریق تحصیل، اقامت از طریق ازدواج، اقامت از طریق کارآفرینی و یا سرمایه گذاری و غیره. از این رو از تمام کسانی که قصد مهاجرت و دریافت اقامت به کشور آلمان را دارند، دعوت می­ کنیم تا این مقاله را تا پایان مطالعه نمایند. همچنین شما عزیزان می توانید در مورد انواع اقامت در آلمان سوالات خود را با مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در میان بگذارید.

بررسی شرایط اقامت آلمان

اقامت در لغت بمعنای ماندن در یک کشور بیگانه است. حضور افراد در یک کشور بنا به هر دلیلی و به هر مدتی بمعنای اقامت فرد در آن کشور است. دریافت اقامت در کشور آلمان به دو صورت امکان پذیر است: بلند مدت و کوتاه مدت اقامت های کمتر از 6ماه را کوتاه مدت و اقامت های بیشتر از 6 ماه اقامت بلند مدت گفته می­ شود. که امروزه اکثر ایرانیان به دنبال اقامت بلند مدت و پس از آن دریافت اقامت دائم در کشور آلمان هستند.

دریافت اقامت دائم و تابعیت در هر کشوری پروسه ای زمانبر است که کشور آلمان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در کشور آلمان افراد ابتدا اقامت یکساله دریافت و پس از چندین بار تمدید، و یادگیری زبان رایج این کشور وهمچنین آشنایی با قوانین و تاریخچه کشور آلمان می ­توانند درخواست اقامت دائم را دهند. در هرصورت افراد با آگاهی از شرایط اقامت آلمان راحت تر می­ توانند در جهت بدست آوردن این شرایط تلاش نمایند.

تولد و ازدواج در آلمان

در کشور آلمان طبق قانونی که در این کشور وجود دارد، فرزندانی که از پدر و یا مادر آلمانی تبار متولد شده اند، جدای از اینکه در هر نقطه ­ای از جهان متولد شده باشد می­ تواند تابعیت کشور آلمان را دریافت نماید. این نوع اقامت و یا کسب تابعیت در برخی کشورها مشمول قانون خاک و در برخی قانون خون می شوند.

یکی دیگر از راه های دریافت تابعیت در کشور آلمان ازدواج است. افراد در صورت ازدواج با کسانی که اصالتا آلمانی هستند و یا کسی که تابعیت کشور آلمان را اخذ نموده اند، می ­توانند تابعیت این کشور را دریافت نمایند. ناگفته نماند چنین افرادی بایستی به مدت 5 سال در این کشور زندگی مشترک خود را بگذرانند، تا برای دولت آلمان ثابت شود ازدواج واقعی است. شهروندان دیگر کشورهای اروپایی چنانچه تمایل به دریافت تابعیت کشور آلمان داشته باشند، با 5 سال اقامت در این کشور می­ توانند تابعیت دریافت کنند. اما سایر شهروندان غیر اروپایی بایستی بیش از 6 سال اقامت دائم در این کشور داشته باشند سپس آنها می توانند، تابعیت کشور آلمان را با شرکت در آزمون شهروندی بدست آورند.

شرایط اقامت آلمان از طریق کار و سرمایه گذاری

افرادی که از طریق کار برای دریافت اقامت اقدام می­ کنند، نیاز به کارفرمایی دارند تا ثابت کند نیروی کاری با شرایط فرد مورد نظر در آلمان وجود ندارد تا بتواند فرد را از خارج اتحادیه اروپا وارد این کشور نماید. نوعی دیگر از ویزای کار آلمان بنام ویزای جستجوی کار وجود دارد. این ویزا بمدت 6 ماه به فرد اجازه می ­دهد تا در این کشور به جستجوی کار بپردازد.

یکی دیگر از راه هایی که افراد می ­توانند از طریق آن اقامت آلمان را کسب نمایند سرمایه گذاری در این کشور است. کشور آلمان به کسانی که بتوانند در این کشور کارآفرینی کنند و فرصت های شغلی بوجود آورند، اقامت کشور آلمان را اعطا می­ کند. همچنین راه های متفاوتی برای سرمایه گذای در این کشور وجود دارد که متناسب با شرایط می توانید برای ثبت شرکت و یا راه های دیگر اقدام نمود.

مدارک و شرایط اقامت آلمان

افراد برای دریافت اقامت در هر کشوری بایستی شرایط آن کشور را قبل از اخذ ویزای آن کشور داشته باشند. ما در اینجا به برخی از شرایط اقامت کشور آلمان اشاره کرده ایم:

  • ثبات مالی: افراد برای اقامت در کشور آلمان بایستی ثابت نمایند که قادر به تأمین مخارج زندگی خود در این کشور می ­باشد. حتی در صورتی که فرد با هدف مهاجرت کاری به این کشور سفر نموده باید بتواند هزینه های زندگی خود را تا دریافت دستمزد تأمین نماید.
  • بیمه سلامت: این بیمه بایستی از سوی یک شرکت آلمانی که مورد تأیید این دولت است صادر شده باشد.
  • زبان آلمانی: زبان آلمانی دارای سه سطح A و B و C می­ باشد که برای مهاجرت به کشور آلمان متقاضیان بایستی بنا به نوع ویزای درخواستی حداقل سطح A و B را بگذارند، ضمن اینکه به طور مثال برای برخی مشاغل از جمله حرفه های پزشکی و پرستاری حداقل سطح آلمانی B2 از ایران نیاز می باشد.

اکثر افراد غیر اروپایی برای ورود به کشورهای اروپایی از جمله آلمان ملزم به دریافت ویزای می ­باشند. مثلا برای افرادی که قصد بازدید و یا سفر کوتاه مدت به کشورهای اروپایی را دارند بایستی ویزای کوتاه مدت یا همان توریستی را درخواست نمایند.

مدارک و شرایط اقامت آلمان

مزایای اقامت در کشور آلمان

آلمان کشوری با اقتصادی قوی و قطب صنعت اروپا است، از جمله مزایای اقامت آلمان عبارتند از:

  • وجود فرصت های شغلی زیاد
  • وجود مدارس و دانشگاه های پیشرفته با بهترین کیفیت
  • با دریافت اقامت کشور آلمان افراد براحتی به سایر کشورهای اتحادیه اروپا می­ توانند سفر نمایند.
  • حضور مهاجران زیاد در این کشور بخصوص ایرانیان
  • آلمان قطب صنعتی و اقتصاد اروپا بشمار می رود.

تابعیت دوگانه در آلمان

افرادی که عضو اتحادیه اروپا و کشور سوئیس هستند، می ­توانند در کشور آلمان تابعیت دوگانه دریافت کنند. اما کسانی که خارج از بلاد ذکر شده هستند برای دریافت تابعیت کشور آلمان بایستی، ابتدا تابعیت کشور اول خود را لغو نموده و سپس برای اخذ تابعیت کشور آلمان اقدام نماید. در مورد تبدیل اقامت به تابعیت در آلمان نیز می توانید در نوشتار فوق اطلاعات جامع تری کسب نمائید.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل 

دانشجویان نیز می­ توانند از طریق ادامه تحصیل در کشور آلمان در جهت کسب اقامت آلمان اقدام نمایند. ایرانیان برای ورودبه مقطع لیسانس در کشور آلمان بایستی قبولی در دانشگاه های ایران را داشته باشند. همچنین افراد با در دست داشتن مدرک زبان آلمانی و یا آیلتس 6 زبان انگلیسی می ­توانند وارد دانشگاه های آلمان شوند و پس از اتمام تحصیلات و یافتن شغل برای اقامت دائم در این کشور اقدام نمایند. متقاضیان برای مهاجرت به آلمان نیاز به اخذ مشاوره ای کامل خواهند داشت تا بدانند برای کسب اقامت آلمان با چه ویزایی این اتفاق ممکن می شود، مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت علاقمند به مشاوره و راهنمایی افراد در خصوص مهاجرت به آلمان و سایر کشورهای اروپایی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *