مهاجرت سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2019

سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2019

سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2019

در عصر حاضر و در پی بحران های بوجود آمده در جهان، تمایل به مهاجرت افزایش یافته است. یکی از ساده ترین راه های مهاجرت، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است. زمانی که فرد سرمایه خود را به کشور دیگری منتقل می کند، آن کشور نیز شرایط ویژه ای را در اختیار او خواهد گذاشت.

ترکیه نیز از این امر مستثنی نیست. در این مقاله در ارتباط با شرایط سرمایه گذاری در ترکیه خواهیم گفت و مزایا و معایب آن را بررسی خواهیم کرد.

 

چرا در ترکیه سرمایه گذاری کنیم؟

زمانی که قصد سرمایه گذاری در کشور ثانویه را دارید، باید حتما شرایط را به خوبی بررسی کنید. شما باید از سود قطعی سرمایه گذاری خود اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت ممکن است مسائل و مشکلات فراوانی پیش روی شما قرار گیرد. پاسخ به چرایی این پرسش را در در ادامه  بررسی خواهیم کرد. برای آنکه بدانیم چرا باید سرمایه گذاری در ترکیه را در دستور کار قرار دهیم، چند پرسش مطرح خواهیم کرد.

 

پرسش اول؛ وضعیت اقتصادی کشور ترکیه چگونه است؟

کشور ترکیه از یک رشد پایدار اقتصادی برخوردار است. در یک دهه گذشته، تولید ناخالص ملی این کشور همواره بیش از 5.1% بوده است. همچنین این کشور توانسته خود را به سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل کند. رشد اقتصادی کشور ترکیه در سال های 2002 تا 2017 به 5.6 درصد رسیده است.

 

پرسش دوم؛ ویژگی های جمعیت کشور ترکیه چیست؟

کشور ترکیه جوان ترین کشور قاره اروپاست. این مسئله نقش بسیار مهمی در سرمایه گذاری شما خواهد گذاشت. بی گمان نقش نیروی کار جوان در توسعه اقتصادی انکار ناپذیر است.

میانگین سنی کشور ترکیه در سال 2018 در حدود 27 سال بوده است. این در حالی است که در حدود نیمی از جمعیت 82 میلیونی این کشور کم تر از 32 سال سن دارند.

 

پرسش سوم؛ وضعیت نیروی کار در کشور ترکیه چگونه است؟

بر اساس مطالعات صورت گرفته در کشور ترکیه، در حدود 31 میلیون نیروی جوان و تحصیل کرده در این کشور وجود دارد. این خود می تواند بر خلاقیت نیروی کار تاکید داشته باشد. بر اساس آخرین آمار سالیانه در حدود 800 هزار نفر از دانشگاه های این کشور فارغ التحصیل می شوند.

 

پرسش چهارم؛ وضعیت رقابت در بازار این کشور چگونه است؟

کشور ترکیه، دومین پذیرنده بزرگ سرمایه گذاران خارجی در میان کشور های عضو اتحادیه همکاری توسعه اقتصادی جهان است. شرایط قانونی این کشور نیز به گونه ای است که شما می توانید در یک بازه زمانی کمتر از یک هفته فعالیت اقتصادی خود را اغاز کنید. شرایط سرمایه گذاری ترکیه بسیار رقابتی است چرا که در این کشور فرهنگ غنی صنعتی وجود دارد.

یکی از مهم ترین برتری های سرمایه گذاری در ترکیه برابری قانون برای همه ی سرمایه گذاران است. از همین رو در حدود 59000 شرکت و سرمایه گذار بین المللی در اقتصاد این کشور فعال هستند.

در ترکیه تضمین انتقال سرمایه وجود دارد. همچنین در صورتی که مشکلی برای شما پیش بیاید می توانید مسئله را از طریق حکمیت بین المللی برطرف سازید.

 

پرسش پنجم؛ وضعیت زیرساخت ها در کشور ترکیه در چه شرایطی قرار دارد؟

کشور ترکیه از پیشرفته ترین امکانات ممکن در زمینه های حمل و نقل، تکنولوژی و انرژی بهره می برد. امکانات ارتباطی با سایر نقاط اروپا در این کشور بسیار بالاست.

هزینه سفر های دریایی با توجه به موقعیت این کشور نسبت به آب های آزاد بسیار ارزان قیمت است. امکان تردد به اروپای شرقی و مرکزی از طریق راه آهن نیست فراهم آمده است.

راه های تجاری این کشور نیز به خوبی مجهز شده اند و امکان ارتباط مستقیم با سایر کشور های اروپایی فراهم آمده است.

 

پرسش ششم؛ موقعیت مکانی کشور ترکیه چه برتری هایی ایجاد می کند؟

کشور ترکیه در حقیقت یک پل ارتباطی طبیعی میان اروپا و آسیا است. همین مسئله سبب بوجود آمد یک موقعیت مهم جغرافیایی در کشور ترکیه ایجاد شده است.

موقعیت این کشور به گونه ای است که با سه قاره ارتباط مستقیم دارد. ارتباط زمینی با آسیا و اروپا و همچنین ارتباط دریایی با شمال آفریقا، ارتباط با بازاری با 1.7 میلیارد نفر جمعیت را برای این کشور فراهم کرده است.

این کشور همچنین با یک بازار بسیار قدمت جهانی به ارزش 25 تریلیون دلاری دسترسی دارد.

 

پرسش هفتم؛ وضعیت مالیات در کشور ترکیه چگونه است؟

در کشور ترکیه همچون ایران مناطق آزاد و صنعتی وجود که معاف از پرداخت مالیات هستند. این یک موقعیت بسیار مناسب اقتصادی برای دریافت سود بیش تر است.

همچنین کشور ترکیه سهم درآمد خود از طریق دریافت مالیات را از 33% به 20% در سال 2021 کاهش خواهد داد. میزان مالیات تا سال 2020، 22% خواهد بود.

 

معایب سرمایه گذاری در ترکیه چیست؟

پیش تر در رابطه با چرایی سرمایه گذاری در ترکیه به صورت کامل توضیحات ارائه کردیم. همانطور که می دانید، هر پدیده در جهان علاوه بر مزایا دارای معایبی خواهد بود. معایب سرمایه گذاری در ترکیه عبارتند از؛

  • عدم عضویت در اتحادیه اروپا؛ کشور ترکیه از سال 1987 تا کنون درخواست خود برای پیوستن به اتحادیه اروپا را ثبت کرده است. با این وجود بنا به دلایل مختلف از جمله درگیری با یونان بر سر جزایر قبرس موفقیتی بدست نیاورده است.
  • ارزش پول ملی؛ در پی درگیری های سیاسی بوجود آمده میان کشور ترکیه و امریکا، ارزش پول این کشور در سال های اخیر با افت روبرو بوده است.
  • یادگیری زبان ترکی؛ فراگیری زبان ترکی بسیار دشوار است. شما برای کار و سرمایه گذاری در این کشور نیاز به یادگیری یکی از دشوار ترین زبان های دنیا خواهید داشت.

 

سرمایه گذاری در ترکیه

بسیاری از افراد در هنگام سرمایه گذاری در کشور های خارجی در اندیشه منافع غیر اقتصادی نیز هستند. یکی از این مزایا دریافت سیتزنشیپ است. دریافت تبعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در این کشور نیز امکان پذیر است. بر اساس قوانین کشور ترکیه در صورت ایجاد شرایط زیر ماکان دریافت شهروندی ترکیه میسر است؛

*اگر فردی معادل 500هزار دلار در کشور ترکیه  و در قسمت های مورد تایید وزارت صنعت سرمایه گذاری کند.

*اگر فردی معادل 250هزار دلار در کشور ترکیه ملک خریداری کند. این ملک نباید تا 3 سال آینده به فروش برسد و تاییدیه وزارت محیط زیست و شهرسازی را داشته باشد.

*اگر فرد 50 شغل مورد تایید وزارت کار و رفاه اجتماعی را ایجاد کند.

*سرمایه گذاری 500هزار دلار در بانک های کشور ترکیه بدون اجازه برداشت از آن با توجه به قوانین بانکداری.

* خرید حداقل 500هزار دلار از اوراق قرضه دولتی به شرط آن که برای سه سال به فروش نرسند. این اوراق باید مورد تایید وزارت اقتصاد ترکیه باشند.

* خرید حداقل 500هزار دلار سهام صندوق سرمایه گذاری بخش مسکن به شرط عدم فروش آن به مدت سه سال.

 

در این مقاله در ارتباط با شرایط سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2019، معایب و مزایای آن توضیحاتی ارائه کرده ایم. با این وجود سرمایه گذاری در خارج از مرز های ایران یک پروسه پر ریسک است. در این راه شما نیاز به مشاوره افراد خبره خواهید داشت. مشاورین ما در موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت آماده خدمت رسانی به شما در این زمینه هستند.

0 دیدگاه برای “سرمایه گذاری در ترکیه در سال 2019

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *