مهاجرت به کشور مجارستان

راه های مهاجرت به مجارستان

راه های مهاجرت به مجارستان

راه های مهاجرت به مجارستان از جمله موضوعاتی است که تعدادی از هم وطنان عزیزمان همواره در پی افزایش دانش خود راجع به آن هستند.

در مقاله ای که پیش روی شما عزیزان قرار دارد، تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با تکیه بر دانش مهاجرتی خود و با توجه به قوانین حقوق بین الملل، به ارائه اطلاعاتی در خصوص این موضوع یعنی راه های مهاجرت به مجارستان پرداخته اند.

راه های مهاجرت به مجارستان از جمله موضوعاتی است که ذهن افراد، علاقمند به مساله مهاجرت را به خود معطوف کرده است. افراد از راه های متفاوتی همچون اخذ ویزای تحصیلی ، ویزای کار مجارستان ، ویزای ازدواج ، ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت مجارستان می توانند اقدام جهت ورود به مجارستان کنند.

در نوشتار حاضر سعی بر آن است تا در جهت انتخاب بهترین و به صرفه ترین راه های مهاجرت به مجارستان شامل مهاجرت تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری اطلاعاتی کامل و جامع به شما ارائه گردد تا به پاسخ بسیاری از سوال های خود از قبیل چرا مجارستان؟ چرا ثبت شرکت در کشور مجارستان؟ شرایط لازم جهت تحصیل در مقاطع پزشکی و دندانپزشکی مجارستان و … دست یابید.

در ابتدای امر در خصوص کشور مجارستان توضیحاتی بیان می شود و در نهایت به موضوع اصلی یعنی راه های مهاجرت به مجارستان پرداخته خواهد شد.

درباره مجارستان

مجارستان کشوری از اروپای غربی و عضو پیمان شینگن است. این کشور در سال 2004 به اتحادیه اروپا پیوست. مساحت کشور مجارستان93030 کیلومتر مربع می باشد. این کشور از شرق با رومانی، از شمال غرب با اتریش، از سمت شمال با اسلواکی، از شمال شرق با کشور اوکراین و از جنوب غرب با اسلوونی مرز مشترک دارد. زبان رسمی مردم مجارستان، مجاری و پایتخت آن شهر بوداپست است.

 

مجارستان از جمله کشورهای توریستی جهان، که با توجه به طبیعت بسیار زیبا و حاصل خیز خود سالیانه پذیرای بازدید کنندگان بسیاری می باشد. از مهم ترین شهر های مجارستان میتوان به دبرتسن ، میشکولتس ، سگد ، پچ ، گیور و… اشاره کرد. این کشور دارای آب و هوای بسیار سردی در زمستان ها و گرمای شدیدی در تابستان ها است. کشور مجارستان دارای جمعیتی بالغ بر ده میلیون و سیصد و سیزده هزار نفر و واحد پول آن فورینت می باشد.

 

راه های مهاجرت به مجارستان

در این قسمت به تفکیک راه های مهاجرت به اروپا از طریق مهاجرت به مجارستان را بررسی می کنیم؛ در همه روش ها شخص باید پس از ورود نسبت به اخذ اقامت مجارستان و در نهایت تابعیت یا شهروندی مجارستان اقدام کند، یعنی در واقع مهاجرت تحصیلی یا مهاجرت سرمایه گذاری و … در واقع راه های ورود به مجارستان هستند. در حقوق بین الملل ، این نوع مهاجرت  را مهاجرت اکتسابی می نامند.

 

شرایط ویزای کار مجارستان

سوال مطرح شده آن است که چه افرادی می توانند برای کار در مجارستان اقدام کنند؟ کشورهای عضو شینگن غالبا شرایط کار یکسانی دارند، به این ترتیب که شما برای کار در کشور مجارستان نیازمند به دعوت نامه و پیشنهاد کاری از یک کارفرما از این کشور میباشید، زمانیکه به سفارت مجارستان مراجعه می کنید بایستی این دعوت نامه ضمیمه مدارک شما باشد. دقت داشته باشید که بایستی سه ماه آگهی در کشور مجارستان درج گردد و اگر شخصی متقاضی شغل مورد نظر نبود این فرآیند برای سه ماه دیگر در اتحادیه اروپا تکرار شود، این پروسه امری دشوار و محال به نظر میرسد چون افرادی که فارغ التحصیل دانشگاه های مجارستان می باشند.

 

همچنین افراد جویای کار، حاضر در کشور مجارستان و اتحادیه اروپا میتوانند از این آگهی استفاده کنند. پیشنهاد بهتر برای مهاجرت شما دوست عزیز، راه های دیگر جهت ورود به کشور مجارستان میباشد یا اگر شخص متقاضی صرفا هدفی جز مهاجرت کاری ندارد میتوانید از گزینه ویزای کار آلمان ، اتریش یا استرالیا و نیوزلند استفاده نمایید.

 

تحصیل در مجارستان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا

نکته مهم برای تحصیل و اعزام دانشجو به مجارستان این که، دانشگاه های کشور مجارستان اکثراً مورد تایید ایران و در مقاطع مختلف اقدام جهت ثبت نام از دانشجویان خارجی می نماید. دانشگاه فنی بوداپست از جمله دانشگاه های مطرح اروپا که به چهار زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه و مجاری تدریس دارد. همچنین 5 دانشگاه این کشور در لیست 400 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. برای ورود به دانشگاه های کشور مجارستان نیازمند به دانش زبان انگلیسی، همچنین اطلاعات و دانسته های تحصیلی فراوانی هستید تا بتوانید دانشجوی موفقی باشید. برای تحصیل در مقطع کارشناسی کشور مجارستان نیازمند اخذ آیلتس 5.5 و در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیازمند داشتن آیلتس 6 میباشید. هزینه تحصیل در این مقاطع تحصیلی حدودا 5000 تا 9500یورو سالیانه میباشد. دانشجویان این کشور میتوانند از امکانات حق بیمه، بهره مندی از خوابگاه دانشجویی و داشتن حساب بانکی برخوردار باشند. شما برای ورود به کلیه مقاطع تحصیلی مجارستان بایستی دوره یکساله کالج را بگذرانید و سپس پس از قبولی در این دوره میتوانید بسته به امتیاز کسب شده وارد دانشگاه های پزشکی یا فنی و مهندسی این کشور شوید. افرد متقاضی در دوره یکساله کالج برای گروه های پزشکی درس های زیست، شیمی، آناتومی و زبان را میگذرانند و برای ادامه تحصیل در رشته های فنی دانشجویان موظف به خواندن دروس ریاضی، مکانیک، رسم و درس فنی و زبان هستند.

 

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور مجارستان

با توجه به سطح علمی دانشگاه های پزشکی این کشور، مهاجرت به مجارستان از طریق این رشته ها نیز بسیار پرطرفدار است. رشته پزشکی و دندان پزشکی از پرطرفدارترین رشته ها در ایران و جهان میباشد. تحصیل پزشکی و دندان پزشکی در کشور مجارستان بسیار محبوب و طرفداران خاص خود را دارد. این کشور به سبب هزینه های مناسب تحصیلی و کیفیت بسیار بالای دانشکده های پزشکی سالیانه متقاضیان بسیاری را جذب خود کرده است.

 

تحصیل به زبان انگلیسی، مورد تایید مشروط بودن مدرک این کشور توسط وزارت بهداشت ایران، امکان ادامه تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی، اعتبار مدارک تحصیلی این کشور در بین دیگر کشورهای جهان سبب شده است تا تحصیل پزشکی و دندان پزشکی این کشور بیش از پیش مورد استقبال دانشجویان ایرانی قرار گیرد. فرد متقاضی بایستی در ابتدا دوره یکساله پری مدیکال یا پیش دانشگاهی پزشکی را در کالج های مخصوص این دوره یا در دانشگاه های معتبر کشور مجارستان بگذراند و سپس اقدام جهت تحصیل در دانشگاههای پزشکی این کشور نماید. کالج اینترنشنال مک دانیال ارائه دهنده دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی و دارای اساتید بسیار مجربی میباشد.

 

از دیگر کالج های مطرح در شهر بوداپست، آویسینا میباشدکه از امکانات آموزشی و تحصیلی خاصی برخوردار است، همچنین کالج دانشگاه پزشکی پچ که در 220 کیلومتری شهر بوداپست پایتخت مجارستان واقع شده است که بدلیل هزینه های پایین زندگی نسبت به دیگر کالج ها از طرفداران خاص خود برخوردار است. دانشجویان در پایان دوره تحصیلی با کسب حد نصاب نمرات لازمه راه ورود به دانشگاه های پزشکی و فنی مهندسی این کشور را کسب میکنند. هزینه سالیانه تحصیل در رشته دندان پزشکی 14000 تا 17000یورو و هزینه تحصیل پزشکی 17000 یورو در سال میباشد.

 

هزینه تحصیل در کالج ها نیز با هم متفاوت است که این هزینه برای کالج اینترنشنال مک دانیال 5700 یورو، کالج دانشگاه پچ 8000 دلار، کالج آویسینا5500 یورو سالیانه می باشد. متذکر میشوم که طول دوره تحصیل پزشکی در کشور مجارستان شش ساله و دندان پزشکی پنج ساله است. افرد متقاضی تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان با دارا بودن مدرک دیپلم ریاضی و تجربی بدون نیاز به مدرک پیش دانشگاهی میتوانند اقدام جهت پذیرش از دانشگاه های این کشور نمایند.

 

دانشگاه های معتبر پزشکی مجارستان :

دانشگاه های پزشکی کشور مجارستان مورد تایید مشروط وزارت بهداشت ایران:

 

Semmelweis University of Medicine دانشگاه پزشكي سملوايز مجارستان

Pecs Medical University دانشگاه پزشکی پچ

Debrecen University of Medicine دانشگاه پزشکی دبرسن

Szeged دانشگاه پزشکی سگد

اخذ اقامت از طریق ویزای سرمایه گذاری در مجارستان :

یکی از روش های مهاجرت به مجارستان ، اقدام از طریق سرمایه گذاری است. برنامه سرمایه گذاری مجارستان یکی از بهترین روش های دریافت اقامت یک کشور اروپائی و عضو پیمان شینگن میباشد، که از سال 2012 به تصویب رسیده است. سرمایه گذاری مجارستان فرصتی استثنائیست که در کمتر از یکماه به شما اقامت دائم اروپا را اعطا میکند و میتوانید آزادانه در اتحادیه اروپا زندگی کرده و به کار مشغول شوید.

 

این نوع سرمایه گذاری مجارستان، که از نوع سرمایه گذاری های بدون ریسک میباشد شامل خرید یک اوراق قرضه بانکی به ارزش سیصد هزار یورو، مربوط به کشور مجارستان است. مبلغ ذکر شده پس از 5 سال و بدون هیچگونه بهره بانکی به فرد برگردانده میشود. دقت داشته باشید که این اوراق قرضه قابل خرید و فروش نمیباشد و سرمایه گذاری در کشور مجارستان صرفا جهت این برنامه طراحی شده است. سرمایه گذاری در مدت زمان یک ماه صورت گرفته و کارت اقامت موقت شش ماهه به فرد و همراهان وی-شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال- تعلق می گیرد و پس از شش ماه این کارت اقامت موقت به دائمی تبدیل می گردد. در طول این مدت فرد میتواند آزادانه در حوزه ی اروپا سفر و زندگی کند، ولی پس از هشت سال پاسپورت مجارستان به وی اعطا میشود.

 

مهاجرت سرمایه گذاری به مجارستان

اخذ اقامت از طریق ثبت شرکت در مجارستان :

از دیگر روش های سرمایه گذاری ولی با صرف هزینه های پایین تر ثبت شرکت در کشور مجارستان است. مجارستان کشوری با اقتصاد موفق که سبب جذب سرمایه گذاران خارجی از سراسر جهان شده است. پروسه ثبت شرکت مجارستان مستلزم حداقل 3 تا 4 ماه زمان میباشد و پس از ثبت شرکت و اخذ مجوز یکساله و اقامت کاری نیازمند حداقل سرمایه 5000 تا 50000 یورو برای شخص متقاضی خواهد بود، که بایستی توسط فرد برای فعال نشان دادن شرکت و امور مربوط به آن هزینه شود. شایان ذکر است که شما نیازمند پرداخت هیچ هزینه ای از ایران نخواهید بود. شخص متقاضی بایستی آدرسی را به عنوان دفتر محل کار به دولت این کشور معرفی کند و یا میتواند بیزینسی را بطور کامل خریداری کرده و در راستای شرکت خویش به دولت معرفی کند -یا استفاده از شرکت های ثبت شده قابل واگذاری- از مزایای ثبت شرکت مجارستان که بسیار حائز اهمیت می باشد پرداخت سالیانه مالیات بر سود شرکت است، که فقط 10 درصد می باشد و این مبلغ در بین کشورهای اروپائی پایین ترین مالیات پرداختی محسوب میشود.

 

مزایای ثبت شرکت در کشور مجارستان:

دریافت اقامت دائم اروپا بواسطه ی این شرکت برای شخص متقاضی و خانواده اش پس از سه سال.

پرداخت مالیات 10 درصدی

اجازه برای غرفه های نمایشگاهی در اروپا، جهت شرکت ثبت شده فرد

افتتاح حساب برای شخص و همچنین شرکت

فرد به عنوان مدیر شرکت اجازه کار و تجارت خواهد داشت.

رفت و آمد آزادانه در حوزه اروپا و کشورهای شینگن

در این نوع ثبت شرکت یک سهامدار یا مدیر کفایت میکند.

اخذ اقامت از طریق ازدواج در کشور مجارستان:

 

اخذ اقامت از طریق ازدواج یکی از راه های مهاجرت به مجارستان است که سالیانه مورد توجه بسیاری از افراد میباشد. در نظام حقوقی ایران ازدواج با یک مرد ایرانی سبب تحمیل تابعیت میشود، ولی این قانون در نظام حقوقی دیگر کشورهای جهان متفاوت است و ازدواج با هر شخصی تبعه آن کشور- زن یا مرد- سبب اعطای اقامت کشور مذکور میشود. کشور مجارستان نیز از این قانون مستثنی نیست و زمانی که با تبعه این کشور ازدواج کنید تابعیت به شما تعلق میگیرد. دقت داشته باشید که امر اقامت و تابعیت دو مقوله جدا از هم میباشند که طول پروسه برای همسر مقیم یا تبعه با هم متفاوت است.

 

هزینه های زندگی در مجارستان:

 

هزینه زندگی در مجارستان 9.6 درصد از هزینه های زندگی در کشور ایران بیشتر می باشد. این هزینه ها برای یک نفر در ماه حدودا 500 تا 600 یورو است. واحد پول مجارستان فورینت میباشد که معادل 108.26ریال ایران است. اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 94.788.92 فورینت و هزینه های اصلی برق، آب و وسایل گرمایشی 46.401.86 فورینت می باشد. قابل ذکر است که هزینه های اجاره مسکن در کشور مجارستان پایین تر از کشورمان است.

 

در برخی کشورها، تولد فرزند موجب اخذ اقامت می شود، ولی باید توجه داشت، تابعیت مجارستان از طریق قانون خون است و تولد فرزند در مجارستان موجب اقامت برای فرزند و والدین آنها  نمی شود. این سوالی است که معمولاً در زمینه بچه دار شدن در اروپا از ما پرسیده می شود.

در مقاله ای که از نظر گذراندید به ارائه اطلاعاتی در خصوص راه های مهاجرت به مجارستان پرداخته شد که امیدواریم مطالعه آن را مفید دانسته باشید.

شما بزرگواران هم چنین می توانید در صورتی که سوالات و ابهامات بیش تری در خصوص این موضوع یعنی راه های مهاجرت به مجارستان یا کشور های دیگر دارید با ما تماس بگیرید.

 

 

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *