مهاجرت تحصیلی ترکیه

دانشگاه های فارسی زبان در ترکیه

دانشگاه های فارسی زبان در ترکیه

شرایط تحصیل در دانشگاه های فارسی زبان در ترکیه برای دانشجویان ایرانی بسیار مناسب می باشد و هر ساله دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل اقدام می کنند. مراکز تحصیلی و دانشگاه های فارسی زبان در این کشور بیش از 85 سال قدمت دارند. لازم به ذکر است که علاوه بر دانشجویان ایرانی، دانشجویان زیادی از سایر کشور های دنیا برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه، وارد دانشگاه های این کشور می شوند. نظام آموزشی در کشور ترکیه شامل دو بخش سیستم آموزش رسمی و سیستم آموزش غیر رسمی تقسیم می شوند.

کشور ترکیه یکی از کشور های اوراسیایی می باشد که در همسایگی کشور هایی چون ایران، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان، یونان همچنین دریای سیاه قرار گرفته است و پایتخت آن آنکارا نام دارد. کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با ارائه اطلاعات کامل آماده مطلع سازی شما از عزیزان از شرایط تحصیل در دانشگاه های فارسی زبان در این کشور می باشند.

شرایط تحصیل در دانشگاه های فارسی زبان در ترکیه

در سال 1884 میلادی، جمعی از فرهنگیان و تاجران ایرانی مقیم استانبول با ایجاد یک انجمن، اقدام به تاسیس اولین مرکز تحصیلی ایرانیان در ترکیه کردند که توسط رضا قلی خان خراسانی مدیریت می شد. این انجمن شامل افراد زیر می شد:

 • حاجی محمود آقا تاجرصدقیانی
 • حاجی حسن آقا تاجر صدقیانی
 • حاجی عباس آقا تاجر ایروانی
 • عبدالهادی آقا تاجر تبریزی
 • مشهدی آقا تاجر حبشی
 • حاجی میرزا حسین آقا تاجر اصفهانی
 • حاجی زین ‌العابدین
 • آقا تاجر خویی مشهور به بیت‌الله
 • حاج رضا قلی خراسانی

امروزه دانشجویان زیادی برای شرکت در دوره ها و برنامه های تحصیلی نظیر یادگیری متون کلاسیک و جدید، مترجمی، یادگیری گرامر زبان، مکالمه و گفتگو، دانش ادبی، یادگیری تاریخ و فرهنگ وارد دانشگاه های فارسی زبان ترکیه می شوند. دانشجویان با شرکت در این دوره ها می توانند درباره تاریخ و ادبیات معاصر کشور ایران (در دوره های صفوی، سلجوقی و غیره) اطلاعات کاملی کسب کنند و با اشعار شاعر ها و نویسنده های بزرگ ایرانی آشنا شوند.

دوره ها و برنامه های تحصیلی در دانشگاه های فارسی زبان در این کشور برای دانشجویانی مناسب می باشد که تسلط کامل بر زبان فارسی دارند و می توانند به راحتی به زبان فارسی صحبت کنند. در دانشگاه های فارسی زبان در این کشور برنامه های تحصیلی با بالا ترین سطح و کیفیت ارائه می شوند و دانشجویان و متقاضیان گرامی می توانند سطح دانش خود را در این دانشگاه های ارتقا دهند.

بررسی تحصیل در دانشگاه های فارسی زبان در ترکیه

این کشور در 20 سال اخیر پیشرفت چشمگیری در زمینه های مختلف تحصیلی و آموزشی داشته است و این امر باعث شده تا نام این کشور اوراسیایی در لیست کشور های برتر جهت تحصیل و ارتقای سیستم آموزشی قرار بگیرد. تحصیل در کشور ترکیه علاوه بر زبان ترکی، به زبان های انگلیسی و فارسی نیز امکان پذیر می باشد و لازم به ذکر است که دانشجویانی که به زبان انگلیسی تسلط دارند، شرایط بسیار مناسب برای تحصیل در این کشور خواهند داشت؛ زیرا دولت کشور ترکیه مشتاق به جذب دانشجویانی می باشد که مسلط به زبان انگلیسی هستند و می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند و موجب پیشرفت سایر دانشجویان دانشگاه های این کشور شوند.

بررسی تحصیل در دانشگاه های فارسی زبان در ترکیه

دانشگاه های کشور ترکیه

در کشور ترکیه دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی وجود دارند و همانطور که می دانید شرایط ورود به دانشگاه های دولتی هر کشوری آسان نمی باشد. هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه بالاتر از هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور می باشد و لازم به ذکر است که تمامی دانشگاه های کشور ترکیه از لحاظ سطح علمی و آموزشی بسیار پیشرفته می باشند و دانشجویان می توانند از تمامی امکانات این دانشگاه های بهره مند و برخوردار شوند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه بسیار مقرون به صرفه و کم می باشند و دانشجویانی که موفق به ورود به دانشگاه های دولتی می شوند، شرایط خوبی برای تحصیل در ترکیه خواهند داشت؛ زیرا هزینه های تحصیل و اقامت آن ها در این کشور بسیار ناچیز خواهد بود. دانشجویان و متقاضیان بین المللی می توانند در سه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های کشور ترکیه مشغول به تحصیل شوند.

شایان ذکر است که گوناگونی رشته ها و زبان های تحصیل در این کشور باعث شده تا دانشجویان بین المللی زیادی برای تحصیل در ترکیه وارد دانشگاه های این کشور شوند. در دانشگاه های کشور ترکیه تحصیل به زبان های ترکی، انگلیسی، فارسی و حتی فرانسوی و آلمانی نیز امکان پذیر می باشد. هموطنان عزیز جهت کسب اطلاعات و مطلع شدن از شرایط کسب ویزای تحصیلی ترکیه می توانید به مقاله ویزای تحصیلی ترکیه مراجعه کنید و از شرایط مهاجرت تحصیلی به این کشور به صورت کامل آگاه شوید.

پذیرش از دانشگاه های فارسی زبان در ترکیه

ورود به دانشگاه های این کشور با داشتن شرایط لازم و همچنین کسب قبولی در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر امکان پذیر خواهد بود. تعداد زیادی از دانشگاه های کشور ترکیه در بین 500 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند و هر ساله دانشجویان زیادی وارد این دانشگاه های می شوند. دانشجویان بعد از اتمام دوره های تحصیلی خود می توانند با یافتن شغل مناسب، در کشور ترکیه مقیم شوند. دانشجویان و متقاضیان خارجی جهت کاهش هزینه های تحصیلی خود می توانند اقدام به اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه کنند و با این کار هزینه ها و مخارج خود را به صورت چشمگیری کاهش دهند.

برای کسب قبولی و پذیرش در دانشگاه های کشور ترکیه متقاضیان و دانشجویان می بایست مدارک زیر را ارائه دهند:

 • پاسپورت
 • مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی
 • مدرک زبان ترکی و یا انگلیسی
 • مدارک پزشکی
 • قبولی در آزمون ورودی با نمره مورد نیاز

به یاد داشته باشید که تمامی مدارک ذکر شده حتما باید به صورت رسمی به زبان های ترکی و انگلیسی ترجمه شوند.

تحصیل در دانشگاه های این کشور در صورتی امکان می باشد که متقاضیان بعد از سپری کردن دوره های زبان ترکی، در آزمون تعیین سطح زبان ترکی کسب قبولی کنند. هموطنان و متقاضیان محترمی که قصد تحصیل در دانشگاه های فارسی زبان در ترکیه را دارند می توانند برا مطلع شدن از شرایط تحصیل در دانشگاه های فارسی زبان ترکیه با هماهنگی های قبلی به دفتر موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت مراجعه کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *