مهاجرت تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

کشور ترکیه یک کشور اوراسیایی است‌که متقاضیان بسیاری را جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه به سمت خود جذب نموده است. فرهنگ این کشور به صورت غربی – شرقی است و تکلم مردم این کشور به زبان ترکی استانبولی است. دانشگاه های این کشور در مقابل دریافت هزینه های تحصیلی پایین، خدمات آموزشی با کیفیتی را به دانشجویان ارائه نمایند. می توانید ادامه مقاله را جهت آشنایی بیشتر با ترکیه مطالعه بفرمایید.

دانشگاه های معتبر ترکیه

در ادامه به معرفی دانشگاه های معتبر ترکیه که مورد تایید وزارت علوم کشور ایران هستند، می پردازیم. فهرست اسامی این دانشگاه ها در ترکیه عبارتند از:

 • حاجت تپه
 • آنکارا
 • چوکوروا
 • آتاتورک
 • دوکوزایلول
 • بیلکنت
 • خاورمیانه
 • بوغازیچی
 • آناتولی
 • اژه
 • کارادنیز
 • مرمره
 • فنی ییلدیز
 • معمار سینان
 • غازی

ویزای تحصیلی ترکیه

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه مشمول گذراندن مراحلی است که بر عهده فرد متقاضی است. دانشجویان ایرانی بیشترین درصد تمایل به تحصیل در دانشگاه های ترکیه و مهاجرت به ترکیه را دارند. از این رو، شرکت در دوره های آموزشی زبان ترکی استانبولی جهت پذیرش در دانشگاه های این کشور الزامی است.

درصورت دریافت نامه پذیرش، دانشجو با مراجعه به سفارت ترکیه یاکنسولگری ترکیه در ایران مجاز به‌درخواست ویزای تحصیلی خواهد بود. بدین ترتیب به قصد ادامه تحصیل در ترکیه وارد خاک این کشور می شود. اعتبار ویزای تحصیلی صادره یک ساله است. ضمنا دانشجو پس از ورود به ترکیه به مدت یکماه فرصت دارد از اداره امنیت ترکیه دفترچه اقامت اخذ نماید.

تحصیل در مدارس و دبیرستان‌های ترکیه

مدت زمان تحصیلی در مقطع متوسطه به اندازه 4 سال می‌باشد. ضمن این که این مدت در برخی از دبیرستان ها به 5 سال هم می‌رسد که یک سال اضافی به آموزش زبان های خارجی اختصاص دارد. دو نوع دبیرستان در ترکیه وجود دارد که عبارتند از: آناتولی و دولتی. تدریس در دبیرستان‌های دولتی ترکیه به شکل استاندارد می باشد. در صورتی که در دبیرستان‌های آناتولی اکثرا زبان خارجی آموزش داده می شوند. آزمون جامع در پایان سال چهارم متوسطه برای دانش آموزان برگزار می گردد. چنانچه دانش آموز در این امتحان ورودی کسب نمره قبولی نماید، مجاز به ورود به دانشگاه های این کشور است.

لازم به ذکر نمرات اکتسابی دانش آموزان در امتحانات فوق‌الذکر در انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه تاثیر بسزایی داشته باشد. به طور مثال دانش آموزی که در دروس ترکی استانبولی و ریاضی نمره بالاتری داشته باشد، مجاز به انتخاب رشته های روانشناسی، حقوق، مدیریت بازرگانی، اقتصاد می باشد. یا مثلا دانش آموزی که نمره بالاتر را در درس علوم داشته باشد، رشته های کامپیوتر، مهندسی و پزشکی و… مناسب اوست. کسب نمره بالا در درس زبان نیز دانش‌آموز را قادر به ادامه تحصیل در رشته‌های زبان و زبان شناسی می‌سازد.

تحصیل در مقطع کارشناسی

مدت زمان تحصیلی در دوره های کارشناسی 4 سال طول می کشد. ناگفته نماند این مدت برای برخی رشته های پزشکی به مدت 6 سال هم می رسد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره های تحصیلی کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه به مدت 2 سال خواهد بود. به طور کلی دانشجویان موظفند تعداد 20 الی 30 واحد درسی را طی نیمی از سال تحصیلی بگذرانند. نیمه دیگر سال تحصیلی به تحقیقات درخصوص پایان نامه و ارائه آن به دانشگاه اختصاص دارد.

تحصیل در مقطع دکترا

مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه مدت 4 سال را در بر در خواهد داشت. در این مقطع تحصیلی نیز می بایست 20 الی 30 واحد درسی توسط دانشجویان در نیمی ازسال تحصیلی سپری گردد. در نیمه دیگر سال نیز می بایست تحقیقات و پژوهش ها جهت پایان نامه انجام و ارائه گردد.

شرایط تحصیل و پذیرش ازدانشگاه‌های ترکیه

مدارک اعطایی از سوی دانشگاه های کشور ترکیه از اعتبار بالایی در سطح جهانی برخوردار است. زبان تحصیلی در دروس ارائه شده از سوی دانشگاه های این کشور فرانسوی، ترکی، آلمانی و انگلیسی می باشد. نوع زبان تحصیلی به نوع رشته تحصیلی و دانشگاه انتخابی دانشجو بستگی داشته و متغیر است.

از مدارک لازم جهت پذیرش در دانشگاه‌های ترکیه، ارائه مدرک دیپلم متوسطه و اخذ نمره قبولی در آزمون ورودی است. نحوه ارائه دروس آموزشی به شکل ترمی – واحدی است که در طول سال در 3 ترم تحصیلی ارائه می گردد.

ترم پاییزه

بازه زمانی ترم پاییزه از ماه اکتبر آغاز و با اواخر ماه ژانویه ادامه دارد.

ترم بهاره

ترم بهاره در بازه زمانی ماه فوریه تا ماه ژوئن ارائه می گردد.

ترم تابستانه

ترم تابستانه نیز از ماه جولای شروع گردیده و در ماه آگوست پایان می پذیرد.

ویزای تحصیلی ترکیه

در موضوع ویزای تحصیلی ترکیه و مهاجرت تحصیلی برخی موارد می بایست مورد توجه قرار گیرد. دوره های کارشناسی ارشد و دکترا برای پذیرش دانشجویان از طریق آزمون سراسری نیست. بلکه هر دانشگاهی به صورت مجزا و جداگانه نسبت به برگزاری آزمون ورودی اقدام می نماید. ضمنا شرایط سنی در این زمینه برای دانشجویان وجود ندارد.

دانشگاه های ترکیه 2 بار در سال جهت پذیرش دانشجو و رشته های موجود ابلاغیه صادر می نمایند. بنابراین دانشجویان درطول یکسال 2مرتبه می‌توانند جهت درخواست پذیرش در این دانشگاه ها اقدام نموده و در آزمون شرکت کنند.

مدارک لازم جهت ویزای تحصیلی کدامند؟

دانشجویان متقاضی که قصد مهاجرت تحصیلی به ترکیه را دارند می بایست ویزای تحصیلی ترکیه را اخذ نمایند. این نوع ویزا مستلزم ارائه مدارک به شرح ذیل می باشد:

 • تصویر صفحه اول پاسپورت متقاضی در روی صفحه A4 (دارای حداقل یک سال اعتبار)
 • ارائه نامه پذیرش از سوی دانشگاه انتخابی در ترکیه
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

ازخوابگاه‌های دانشجویی ترکیه می‌توان استفاده نمود؟

نکته قابل توجه اینجاست که دانشگاه های ترکیه هیچ گونه ضمانت یا تعهدی برای ارائه خوابگاه به دانشجویان ندارند. اما طی سال های گذشته این خوابگاه ها برای دانشجویان خارجی مورد استفاده قرار گرفت. امکانات درمانی دانشجویان در طول دوره تحصیل در دانشگاه توسط بیمه درمانی رایگان محسوب می گردد.

هزینه‌های زندگی وتحصیل درترکیه چقدر است؟

میزان مخارج امرار معاش و هزینه های زندگی در کشور ترکیه با هزینه های زندگی در ایران تقریبا یکسان است. اما این هزینه ها در زمینه پوشاک به مراتب ارزان تر از کشور ایران است. ترکیه تخفیفات 50 درصدی برای دانشجویان تحصیل در این کشور جهت استفاده از وسایل نقلیه عمومی قائل می شوند.

درخصوص هزینه های تحصیلی نیز مبلغی بالغ بر 15000 دلار به طور سالیانه به آن اختصاص دارد. اما این امکان برای دانشجویان وجود دارد که از بورسیه ها و تسهیلات تحصیلی استفاده نموده و پوشش دهند.

با توجه به مطالب مذکور، جهت کسب مشاوره تحصیلی و مهاجرت با موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. کارشناسان ما بهترین گزینه تحصیلی جهت مهاجرت به ترکیه را به شما عزیزان ارائه می نمایند. برای کسب این مشاوره های تخصصی می توانید از طریق تماس تلفنی رایگان و یا مراجعه حضوری ارتباط بگیرید.

Related Posts

10 دیدگاه برای “ویزای تحصیلی ترکیه

 1. مهراد گفت:

  ویزای توریستی میشه تو این کار تسریع ببخشه یعنی بریم تو این کشور باشیم تا مجوز تحصیلی صادر شه ؟

 2. امیر عباس گفت:

  بابت مطلبجالبتون در مورد ویزای تحصیلی ترکیه تشکر می کنم اگه امکانش هست در مورد کار ضمن تحصیل در ترکیه هم مطلب بذارید

 3. هانا گفت:

  اطلاعاتتون در خصوص ترکیه از مطالب سایر سایت ها کامل تره ، ممنون

 4. پوریا گفت:

  شرایط ویزای تحصیلی در ترکیه چیه محدودیت سنی دارد؟

 5. تصور فعال گفت:

  ویزای تحصیلی ترکیه برای چه مدتی اعتبار داره؟

 6. امیرحسین گفت:

  مقاله خیلی خوب و مفیدی بود.

 7. دنیز گفت:

  خیلی مطالب مفیدی بود

 8. عادل گفت:

  سلام به نطرم اگر از نظر مالی تمکن بیشتر داشته باشیم گزینه های خیلی خیلی بهتری از ترکیه هست. ترکیه خیلی هم ایده ال نیست

 9. لیدا بهرامی گفت:

  با سلام و سپاس بابت مقاله خوبتون

 10. امید گفت:

  آیا در ترکیه میتوان سرمایه گذاری نمود تا اقامت این کشور را اخذ کرد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *