مهاجرت به کشور ترکیه

تولد در ترکیه

تولد در ترکیه

تولد در ترکیه

چگونگی قوانین تولد در ترکیه ممکن است سوال بسیاری از والدین در سراسر جهان باشد.

در این زمینه لازم است بدانید قانون شهروندی دوگانه در ترکیه تصویب شده است. بدین معنا که افراد خارجی می‌توانند با ازدواج یا تولد فرزندتان اقامت دائم در ترکیه را گرفته و شهروند محسوب گردند.

در ترکیه با صرف‌نظر از اینکه محل تولد نوزاد کجاست، والدین می‌توانند برای کودکشان تابعیت ترکیه بگیرند. با این شرط که پدر یا مادر از شهروندان این کشور باشند.

مادران بسیاری در ترکیه از روش طبیعی برای زایمان استفاده می‌کنند. مگر در شرایطی که جان مادر یا فرزند در خطر بوده و یا خود مادر زایمان سزارین را درخواست نماید.

چنانچه در جستجوی اطلاعات دقیق‌تری در این خصوص هستید،‌ این مقاله را تا پایان دنبال کنید.

 

شهروندی و تابعیت ترکیه

تابعیت از روش تولد، از مهم‌ترین راه‌های مهاجرت محسوب می‌شود. اخذ تابعیت و اقامت یک کشور، در واقع پل ارتباطی سیاسی– معنوی بین فرد مقیم و کشور پذیرنده است.

تولد در ترکیه و اخذ تابعیت این کشور، از دو روش امکان‌پذیر است.

روش اول قانون خون است. بدین صورت که پدر کودک عامل اصلی جهت تابعیت فرزند است. در برخی کشورها نیز مادر را عامل اصلی این تابعیت می‌دانند. اصل قانون خون برای ترکیه حائز اهمیت است.

لازم است بدانید قانون خون در کشورهای دارای نظام سیویل‌لا (مهاجرفرست) مرسوم است.

در روش دوم، قانون خاک حاکم است. کشورهایی که نظام کامن‌لا (مهاجرپذیر) را دارا هستند، قانون خاک را می‌پذیرند.

از نظر این نوع کشورها اخذ تابعیت از راه تولد در محدوده جغرافیایی، حتی هواپیما یا کشتی امکان‌پذیر است. عامل پدر در اخذ این نوع تابعیت دخیل نیست و غیرارادی انجام می‌گیرد.

والدین می‌بایست از طریق کنسولگری یا سفارت مربوطه در کشور خود درخواست ثبت‌نام داده و گذرنامه اخذ نمایند.

پس از صدور گواهی تولد و گذرنامه، می‌بایست به اداره پلیس محلی منطقه مراجعه نموده و درخواست اقامت کنند.

این قبیل کودکان دارای مجوز شهروندی ترکیه، می‌بایست نامشان در لیست آمار حیاتی (Nufus Mudurlugu) به ثبت برسد.

 

اخذ اقامت ترکیه از روش تولد

رعایت قوانین اقامت در ترکیه توسط کودکان تازه متولد شده در این کشور، الزامی بوده و به شرح ذیل می‌باشد:

  • مدت زمان ارائه کارت تولد نوزاد،‌ 6 ماه پس از تولد اوست. این در شرایطی است که والدین می‌بایست نامه پدر شدن (پدر) و احراز مادر بودن (مادر) را تسلیم نمایند.
  • شرایط و وضعیت اقامت کودک می‌بایست تا پایان زمان 6 ماهه تعیین شده کودک، مشخص ‌گردد. بنابراین این مدت زمان به کودک تعلق می‌گیرد.
  • نوزادی که 6 ماه اجازه اقامت به دلیل تولد را دارد، می‌بایست اجازه اقامت، مسکن و شغل را نیز اخذ نماید.
  • برگه تولد برای والدین جهت ورود و خروج از ترکیه، حکم برگه روادید را دارد.
  • افرادی که صرفا با برگه تولد در ترکیه اقامت نموده‌اند. می‌بایست جهت اخذ اقامت درخواست قانونی بدهند. در غیر این صورت به جرم اقامت غیرقانونی متهم شناخته شده و مجازات می‌شوند.

 

مدارک لازم برای ثبت‌نام و اقامت کودک

مدارک مورد نیاز جهت ثبت‌نام و اخذ اقامت کودک از طریق تولد در ترکیه به شرح ذیل است:

  • ارائه اسناد معتبر درخصوص اقامت والدین و مدارک هویتی‌ پدر و مادر
  • سند قانونی ازدواج پدر و مادر
  • سند رسمی تولد نوزادشان
  • تکمیل فرم درخواست
  • پرداخت هزینه‌های لازم در این مورد

در ترکیه چنانچه زنی باردار شده و فرزندش در ترکیه متولد شود، قانونا به مدت 6 ماه این اجازه را دارد که در این کشور زندگی کند. زیرا فرزندش مقیم ترکیه محسوب می‌شود.

اما زمانی که کودک به سن قانونی برسد، ممکن نیست از روش تولد در این کشور تابعیت این کشور به او تعلق گیرد.

 

نامگذاری نوزاد در ترکیه چگونه است؟

در ترکیه درباره نحوه تصمیم‌گیری جهت تعیین نام فرزند نیز قوانینی وجود دارد. اگر پدر و مادر کودک هر دو ترک باشند، نام کودک، مشترکا توسط هر دوی آنان انتخاب می‌گردد.

ناگفته نماند در ترکیه کلیه حقوق مربوط به کودک، متعلق به پدر است. چنانچه پدر این توانایی را نداشته باشد که برای فرزندش نام انتخاب کند، این حق به مادر منتقل می‌گردد.

جالب است بدانید در صورتی که یکی از والدین (پدر یا مادر) ترک باشند، آنها این اجازه را دارند که برای کودک خود، 2 نام انتخاب کنند.

 

ثبت تولد در ترکیه چه اهمیتی دارد؟

ثبت تولد در ترکیه اهمیت ویژه‌ای دارد و الزامی است. هنگامی که تولد فرزندتان را در این کشور ثبت نمایید، فرزند می‌تواند از امکانات این کشور استفاده نماید.

این امکانات که از حقوق شهروندی محسوب می‌شود، شامل آموزش، درمان و… است. روند ثبت تولد در این کشور به طور رسمی در سیستم اداری و دولتی این کشور انجام می‌گیرد. این امر از لحاظ قانونی هویت فرزندتان را مشخص و به اثبات می‌رساند.

در صورتی که روند ثبت تولد در بدو تولد فرزندتان انجام نگیرد، می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای فرزند ایجاد نماید. از جمله اینکه کودکتان بدون تابعیت تلقی می‌گردد.

ثبت تولد مزایای بسیار دیگری نیز دارد. با این کار سن کودک شما را مشخص می‌نماید تا از خطرات سوءاستفاده جنسی، ازدواج قبل از سن قانونی، قاچاق کودکان و… در امان باشد.

ثبت تولد همچنین باعث می‌شود اگر والدین از فرزندشان جدا شده باشند،‌ پس از سال‌ها دوری بتوانند یکدیگر را بیابند.

 

ماده 8 قانون تابعیت ترکیه چیست؟

بر طبق این ماده کودک متولد ترکیه، که والدینش از شهروندان ترکیه نیستند،‌ می‌تواند درخواست تابعیت نماید. در نتیجه می‌تواند اقامت این کشور را اخذ کند.

لازم به ذکر است این قانون در مورد کودک با والدین بدون تابعیت متفاوت است. بدین منظور که کودک متولد خاک ترکیه که والدینش تابعیت ترکیه را نداشته باشند نمی‌تواند تابعیت ترکیه و اقامت بگیرد.

بنابراین هرگز حقوق شهروندی ترکیه شامل حالش نشده و همچنین نمی‌تواند شناسنامه ترکیه‌ای داشته باشد.

شاید بخواهید فرزندتان از شهروندان ترکیه باشد و با اخذ تابعیت و اقامت، آینده روشنی برایش رقم بزنید. در این صورت با موسسه سفیران سروش سعادت تماس بگیرید. مشاوران و وکلای متخصص و حرفه‌ای این موسسه آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشند. آنها با ارائه گزینه‌های مناسب در زمینه‌های تولد در ترکیه، اخذ تابعیت و اقامت در این کشور راه موفقیت را برایتان هموار می‌سازند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *