مهاجرت به کشور ترکیه

ترکیه پناهندگی

ترکیه پناهندگی

ترکیه همچنان و در سال ۲۰۱۹ میزبان بزرگترین تعداد پناهندگان در سراسر جهان محسوب می شود، چرا که شمار افرادی که به دلیل درگیری، خشونت و آزار و اذیتبه ترکیه پناهندگی می گیرند در سطح جهان رکوردها را رد کرده است.در حال حاضر، در ترکیه بیش از 3،6 میلیون پناهنده ثبت شده است. ترکیه اصلاحات قانونی و نهادی را برای ایجادیک سیستم پناهندگی مؤثر ملی مطابق با استانداردهای بین المللی انجام داده است.

در ماه آوریل سال 2013، نخستین قانون پناهندگی ترکیه، قانون خارجی و حفاظت بین المللی، توسط پارلمان تأیید شد و در تاریخ 11 آوریل 2014 به اجرا درآمد. این قانون ستون های اصلی سیستم پناهندگی ملی ترکیه را تشکیل می دهد و اداره کل امور مدیریت مهاجرت به عنوان نهاد اصلی مسئول سیاست گذاری و رسیدگی برای همه خارجیان در ترکیه است. ترکیه پناهندگان را از بسیاری از کشورهای دور و نزدیک قبول می نماید. ترکیه همچنین جمعیت قابل توجه پناهنده سوری و غیر سوری را پذیرش می کند.

بررسی حقوقی

ترکیه یکی از امضا کنندگان اصلی کنوانسیون پناهندگان 1951 بود. با این وجود ترکیه کنوانسیون را با “محدودیت جغرافیایی” تصویب کرد. برای افرادی که خارج از این منطقه هستند، ممکن است ترکیه به اندازه ییکی از وضعیت های موقت (وضعیت پناهندگی مشروط، اجازه اقامت بشردوستانه یا حفاظت موقت) محدود شود. به نوبه خود، افراد واجد شرایط برای حمایت بین المللی می توانند توانایی اقامت در ترکیه را داشته باشند و مجبور به بازگشت به کشور خود نباشند، اما در نهایت باید راه حل درازمدت را در خارج از ترکیه پیدا کنند. آنها توانایی ادغام در جامعه ترکیه ندارند.

وضعیت بر اساس شرایط

ترکیه پناهندگیپناهجویان در ترکیهرا به اداره کل مدیریت مهاجرت برای حفاظت بین المللی سپرده است. بسته به شرایط و کشور مبدا، پناهندگان ممکن است واجد شرایط درخواست دادن به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل باشند.

پناهندگان از کشورهای غیر سوریه در ترکیه

آن دسته از افرادی که از کشورهایی غیر از سوریه و غیر اروپایی شرایط درخواست پناهندگی در ترکیه را دارا هستند،به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد رجوع می نمایند. اگر یک فرد یا خانواده غیر سوری به عنوان پناهنده تحت مجوز کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد شناخته شود، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تلاش خواهد کرد تا آنها را به یک کشور ثالث بفرستد.

این روند ممکن است طولانی باشد چرا که کمیساریای عالی پنهاندگان برای مقدار پناهجویانی که در حال حاضر در ترکیهوجود دارند، مجهز نیست. بنابراین، افراد به طور کلی سال ها منتظر می مانند تا به کشور ثالث منتقل شوند. پناهندگان اگر واجد شرایط برای اسکان مجدد باشند، روند کمی بیشتر طول می کشد.

در حالی که پناهندگان صبر کنند، دسترسی محدودی به خدمات دارند. این خدمات عبارتند از مراقبت های پزشکی در بیمارستان های دولتی و آموزش برای کودکان دبستانی. هرچند که پناهندگان می توانند درخواست مجوز کار در ترکیه را بنمایند، اما تعداد اندکی از آنها مجوز کار به صورت کامل را دریافت می کنند. اشتغال غیر رسمی در ترکیه رایج است.

پناهندگان ایرانی و افغانی در ترکیه

ترکیه، تا اواسط سال 2016، حدود 30 هزار نفر از ایران را پناهندگی داد. از سال 2016، حدود 35 درصد از جمعیت پناهندگان غیر سوری در ترکیه را شهروندان افغانی تشکیل میدهند. تا سال ۲۰۱۹ اینتعداد به بیش از 120،000 نفر می رسد. افغان ها به عنوان پناهجویان در ترکیه مشکالت زیادی دارند. این امر عمدتا به دلیل محدودیت های فرصت های اسکان مجدد برای افغان ها است. فقط حدود 500 افغان در هر سال از ترکیه، تقریبا به طور کامل به ایالات متحده آمریکا می روند.

پناهندگی در ترکیه

به طور کلی تحت شرایط حفاظت موقت، مقامات ترکیه برای نیازهای اساسی پناهندگان  امکانات خداقلی را فراهم می کنند. خدمات اجتماعی، خدمات ترجمه، شناسه ها، اسناد مسافرتی، دسترسی به تحصیلات ابتدایی و متوسطه و اجازه کار در زمره حداقل حقوق و امکانات پناهندگان است. متقاضیان حفاظت ممکن است توسط مقامات موظف به اقامت در مراکز پذیرش و مراکز اقامتی تعیین شده یا در یک محل خاص باشند و به نحوی خاص یا در فواصل خاص گزارش عملکرد دهند.

انواع پناهندگی

ترکیه پناهندگی را به دو روش سیاسی و اقتصادی می پذیرد.

  • پناهندگی سیاسی بدین معنی است که فرد مسئله سیاسی با حاکمیت کشور متبوع خود پیدا کرده است.
  • پناهندگی به روش اقتصادی بدین معنی است که فرد برای داشتن آینده مالی بهتر تصمیم به ترک مملکت خود می گیرد.

ملزومات پناهندگی

یکی از ملزومات اصلی برای بدست آوردن پناهندگی ترکیه جمع آوری یک پرونده قدرتمند است. ترکیه پناهندگی را در صورتی قبول می کند که قادر باشد به درستی ثابت نماید که اوضاع مناسبی در مملکت متبوعش نداشته است. علاوه بر این باید ثابت نماید که مشکلات و فشارهای سخت روانی را متحمل می شده است و همین امر زندگی و سلامت روانش را در معرض خطر قرار داده است.

مواردی که پناهندگی تعلق نمی گیرد

در صورتی که موارد زیر وجود داشته باشد ترکیه پناهندگی به فرد نمی دهد:

  • اگر فرد مجرم و خطرناک باشد
  • ارتکاب اعمال ضد حقوق بشر به عنوان مثال عضویت در گروه داعش

باید خاطر نشان کرد که قدم برای پناهندگی عملی بسیار پر خطر است.

برخی از قوانین مربوط به پناهندگی

متقاضیان حفاظت بین المللی و ترکیه پناهندگی باید درخواست شخصی را به اداره استانی که اقدامات مربوط به این درخواست را انجام می دهد، بفرستند. اگر یک درخواست با واحدهای اجرای قانون در گیتهای مرزییا در داخل کشور مطرح شود، بلافاصله به اداره استانی گزارش خواهد شد.

در مورد ادعاهای حفاظت بین المللی که توسط کودکان همراه با همسر ارائه می شود، بهترین منافع کودک در همه اقدامات مربوط به چنین کودکان مورد توجه اولیه قرار می گیرد و از تاریخ درخواست پذیرش، مقررات قانون حفاظت از کودکان ترکیه اعمال خواهد شد. در تاریخ 18 می 2015 پایگاه ثبت نام برای تسریع تمام پناهندگان و پناهجویان در یک سیستم پایگاه داده ملی را برای ترکیه پناهندگی راه اندازی کرد.

برخی از سیاست های مهم مربوط به پناهندگی

متقاضی تعهد می کند تا اطلاعات هویت را به درستی گزارش کند. متقاضی باید در هنگام ثبت نام مدارک شناسایی و اسناد مسافرتی را در اختیار مقامات صالح قرار دهد، اگر چنین اسناد در دسترس باشد. برای این منظور، ممکن است یک جستجو از متقاضی و اموال او انجام شود. اگر در زمان ثبت نام مستندات مربوط به هویت متقاضی وجود نداشته باشد، تعیین هویت براساس اطلاعات حاصل از مقایسه اطلاعات شخصی و از تحقیقات صورت می گیرد.

در زمان ثبت نام، مقامات نیز اطلاعاتی در مورد دلایل متقاضیان برای ترک کشور مبدا محل اقامت دائمی سابق را دریافت می کنند. متقاضیاناززمان و مکان مصاحبه برای تعیین موقعیت خود مطلع می شوند. اگر یک متقاضی تهدیدی برای بهداشت عمومی ارزیابی شود، تحت بررسی غربالگری قرار خواهد گرفت.

کارشناسان و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت، به هیچ عنوان پناهندگی را توصیه نمی کنند و اخذ اقامت به طریق قانونی و اخذ اقامت از طریق تحصیل در ترکیه پیشنهاد می شود. اما در هر صورت برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکلای مجرب و کاردان این موسسه در خصوص ترکیه پناهندگی اطلاعات کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *