مهاجرت تحصیلی یونان

تحصیل پزشکی در یونان

تحصیل پزشکی در یونان

تحصیل پزشکی در یونان در بین محبوب ترین گزینه های تحصیل در دانشگاه های این کشور قرار می گیرد. این کشور مقصدی جذاب برای دانشجویان خارجی است. به همین دلیل، کارشناسان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت این مقاله را به عنوان راهنما برای هموطنانی تهیه کرده اند که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور یونان در رشته پزشکی را دارند. یونان به دلایل مختلف مقصد مناسبی برای تحصیل در برجسته ترین رشته های دانشگاهی به شمار می رود.

برخی از این دلایل عبارتند از:

  • هزینه های تحصیل مقرون به صرفه
  • مزایای بی شمار اقامت تحصیلی در یونان
  • هزینه های زندگی بسیار کم نسبت به سایر کشورهای اروپا
  • برنامه های تحصیل متنوع به زبان انگلیسی

اینفوگرافی تحصیل پزشکی در یونان

بررسی تحصیل پزشکی در یونان 2022

تحصیل پزشکی در یونان راهی مقرون به صرفه برای تحقق الزامات آموزشی برای تبدیل شدن به پزشک متخصص است. هزینه زندگی و اقامت دانشجویان در کشور یونان حتی در شهرهای بزرگ کم است و بسته به ملیت دانشجویان و متقاضیان تحصیل پزشکی در یونان، شهریه و هزینه های تحصیل این رشته متفاوت است. همچنین با تحصیل در کشور یونان، دانشجویان و متقاضیان خارجی باید در نظر داشته باشند که در یونان شبکه های پیوسته با سایر دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی اروپا نیز وجود دارد دانشجویان می توانند به عنوان مقیم از آنها استفاده کنند و بهره مند شوند.

مدت زمان تحصیل پزشکی در اکثر دانشگاه های معتبر دنیا 5 تا 6 سال می باشد و در دانشگاه های یونان نیز مدرک پزشکی را می توان در 6 سال دریافت کرد. پس از تحصیل در یک دوره 6 ساله، دانشجویان تحصیلات Undergraduate خود را به پایان می رسانند. گفتنی است که بررسی میزان درآمد پزشکان در این کشور یکی از الزامات برنامه ریزی مهاجرت تحصیلی می باشد.

میزان درآمد پزشکان بر حسب یورو در این کشور بدین شرح می باشد:

میزان درآمد پزشکان بر حسب یورو در یونان

شایان ذکر است که دانشجویان قبل از شروع برنامه تحصیلی خود در یک دوره زبان یونانی (در صورت نیاز) و یک دوره آموزش های پایه (الزامی) که شامل آموزش دروس پایه رشته پزشکی (فیزیک، شیمی، ریاضی و زیست شناسی) می شود شرکت می کنند. به دلیل اینکه اکثر برنامه های تحصیل در دوره Undergraduate در دانشگاه های یونان به زبان یونانی ارائه می شوند، توصیه می شود دانشجویان خارجی حتما مدرک زبان یونانی کسب کنند. اما باید در نظر داشته باشید که در برخی از دانشگاه های یونان دانشجویان می توانند با رعایت شرایط مربوطه، مشغول به تحصیل به زبان انگلیسی در دوره Undergraduate شوند.

در این بخش مزایا اصلی تحصیل پزشکی در این کشور می پردازیم:

مزایا تحصیل پزشکی در یونان

هزینه تحصیل پزشکی در یونان

در کشور یونان، دانشجویان یونانی و دانشجویان اروپایی می توانند بدون پرداخت شهریه، مشغول به تحصیل رشته مورد علاقه خود شوند. در نتیجه، تحصیل پزشکی در یونان برای دانشجویان یونان و دانشجویان اروپایی رایگان می باشد. اما دانشجویان خارجی، مانند دانشجویان ایرانی، برای تحصیل پزشکی در یونان باید هزینه های مختلف بپردازند. هزینه متوسط تحصیل پزشکی در یونان برای دانشجویانی که شهروند کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و اتحادیه اروپا هستند، متغیر می باشد:

  • متوسط هزینه: 1500€ (یورو) در سال
  • کل دوره تحصیل پزشکی در دانشگاه های یونان: 6000€ الی 10000€ (یورو)

همچنین هزینه زندگی در یونان بسیار ارزان تر از سایر کشورهای اروپایی است، که باعث می شود در هنگام تلفیق با شهریه پایین تر از میانگین و مقرون به صرفه، یک مقصد جذاب برای تحصیل باشد. در جدول زیر به جزئیات هزینه اقامت در یونان و زندگی در این کشور به عنوان یک دانشجویان خارجی اشاره شده است. بررسی هزینه های تحصیلی به متقاضیان در محاسبات مورد نیاز یاری می رساند. چرا که آگاهی از هزینه های مورد نیاز منجر به آگاهی در مهاجرت تحصیلی می شود.

این هزینه ها عبارتند از:

آیتم هزینه ها به یورو به صورت ماهیانه
متوسط هزینه اقامت (محل زندگی) €250
متوسط هزینه غذا و خوراک €200
متوسط هزینه امکانات، حمل و نقل و خدمات €200
متوسط هزینه تفریحات، سرگرمی و خرید کتاب €100
جمع کل (متوسط هزینه زندگی دانشجویی ماهانه) €750

تحصیل پزشکی در یونان و آینده شغلی آن

پزشکی به عنوان یکی از مشاغل پر درآمد در سراسر جهان شناخته می شود. از این رو تحصیل در این رشته به متقاضیان امکان بهره مندی از آینده شغلی مطلوب را می دهد. تحصیل پزشکی در یونان بر اساس نرخ بیکاری آسیب چندانی نخواهد دید. چرا که این شغل همواره مورد نیاز ججوامع مختلف می باشد. لذا می توان آینده تحصیل پزشکی را برای دانشجویان مطلوب تلقی کرد. شایان ذکر است که این مزایا مختص دانشجویان فارغ التجصیل می باشد.

متقاضیان کار پس از تحصیل پزشکی در یونان می توانند به پشتوانه تحصیلات خود در اروپا شاغل شوند. اشتغال در اروپا می تواند متقاضیان را به بسیاری از اهداف مالی رساند. همچنین یکی دیگر از مزایای بزرگ تحصیل و کار در اروپا، بهره مندی از رفاه اجتماعی می باشد. نا گفته نماند که کار در رشته پزشکی در تمامی کشورهای جهان یکی از مشاغل محبوب می باشد.

تحصیل پزشکی در یونان به زبان انگلیسی

متقاضیان تحصیل در یونان گاها خواهان تصحیل به زبان انگلیسی هستند. چرا که مقصد کاری آن ها ممکن است خود یونان نباشد. متقاضیان در این مواقع می توانند از تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور بهره مند شوند. متقاضیان تحصیل در یونان به زبان انگلیسی قادر اند تا مدک معتبری را اخذ و پس از آن نیز در یونان مشغول به کار شوند. برخی از ویژگی های تحصیل به زبان انگلیسی در یونان عبارتند از:

ویژگی های تحصیل به زبان انگلیسی در یونان

3 دانشگاه برتر پزشکی در یونان

آشنایی با بهترین دانشگاه های یونان برای تحصیل پزشکی موضوع بسیار مهمی برای تمام دانشجویانی می باشد که به فکر تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی یونان هستند.

بهترین دانشگاه های یونان برای تحصیل پزشکی عبارتند از:

نام دانشگاه تعداد کارکنان دانشگاهی تعداد اعضای هیات علمی
دانشگاه آتن 1300 نفر 2000 نفر
دانشگاه ارسطو 1333 نفر 2024 نفر
دانشگاه کرت 420 نفر 550 نفر

در ادامه با دانشگاه های ذکر شده بیشتر آشنا خواهید شد.

تحصیل پزشکی در یونان در دانشگاه ملی آتن

دانشکده پزشکی در دانشگاه ملی و Kapodistrian آتن دارای بالاترین رتبه دانشکده پزشکی در یونان است. این دانشگاه فعالیت خود را از سال 1837 شروع به کار کرد. امروزه بیش از 2500 دانشجوی کارشناسی، 3000 دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و 3000 کاندیدای دکترا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. پذیرش در این دانشگاه فقط با شرکت در امتحانات Panelllenic State می تواند بدست آید. این امتحانات مجموعه ای از امتحانات هستند که بطور همزمان در تمام یونان و با هدف ثبت نام در دانشکده پزشکی برگزار می شود. به طور کلی، دانشجویان حتما باید قبل از مهاجرت به یونان از شرایط کسب پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود مطلع شوند.

تحصیل پزشکی در یونان در دانشگاه ملی آتن

دانشکده پزشکی دانشگاه ارسطو یونان

دانشکده پزشکی دانشگاه ارسطو در سالونیک یکی از معتبرترین دانشکده های پزشکی یونان است. این دانشگاه در سال 1942، یعنی در زمانی که یونان تحت اشغال آلمان بود، تأسیس شد و تاریخ این دانشگاه از نزدیک توسط کارمندان و دانشجویان آن زمان با مقاومت ضد آلمان مرتبط است. امروزه، دانشکده پزشکی دانشگاه ارسطو بر آموزش پزشکان عمومی در یونان و جهان تمرکز دارد. برنامه درسی پزشکی در این دانشگاه در 2 سال اول شامل آموزش های اولیه و پایه می شود و پس از آن از سال سوم، دانشجویان آموزش های عملی را با وسایل مختلف شروع می کنند. به غیر از مدرک پزشکی، این دانشکده همچنین برنامه های مختلفی را در انفورماتیک پزشکی، شیوه های پزشکی نوین، تنظیم، بیوتیک و غیره ارائه می دهد.

آشنایی با دانشگاه پزشکی کرت یونان

یكی از بهترین مدارس پزشكی در یونان، دانشكده پزشکی در دانشگاه کرت است كه از سال 1983 فعالیت می كند. این نزدیكی پایتخت كرت، هراكلیون واقع شده است و یك پردیس عظیم 24000 متر مربع را دربر می گیرد. لازم به ذکر است که این دانشگاه دارای بیمارستان می باشد. به عنوان یکی از مراکز تعالی علوم زیست پزشکی شناخته می شود. چند عضو هیئت علمی این دانشگاه در سطح بین المللی شناخته شده اند. در سازمان های پان اروپایی و جهانی که با انجمن های علمی یا کارهای بهداشتی مرتبط هستند، در جایگاه های مختلف با اهمیت کار می کنند. علاوه بر این، بیمارستان دانشگاه محل تمرین دانشجویان و متقاضیانی می باشد که در دانشگاه مشغول به تحصیل می شوند. دانشگاه پزشکی کرت همچنین از دانشجویان پرستاری انستیتوی آموزشی فناوری هراکلیون و ساکنان پزشکی که قصد ادامه تحصیل (تحصیلات تکمیلی) را دارند، استقبال می کند.

کارشناسان و متخصصان موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت با افتخار آماده انجام تمام امور حقوق و مهاجرتی شما عزیزان می باشند. با ما در تماس باشید.

سوالات متداول در باب تحصیل پزشکی در یونان

در این بخش مفتخر به پاسخگویی سوالات متداول در باب تحصیل پزشکی در یونان می باشیم:

  • شرایط ورود به رشته پزشکی در یونان به چه صورتی است؟ طول دوره پزشکی عمومی در یونان 4 سال می باشد. دوره تخصص نیز حدودا 5 تا 7 سال به طول می انجامد. دانشجویان قادر خواهند بود به هر دو زبان یونانی و انگلیسی رشته پزشکی را در دانشگاه های یونان بخوانند اما دانشجویانی که زبان انگلیسی را جهت تحصیل پزشکی در یونان انتخاب می کنند تا حدودی نیز باید زبان یونانی را فرا بگیرند.
  • مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش پزشکی یونان شامل چه چیزهایی است؟ ارائه ریز نمرات دوره متوسطه/ ارائه مدرک دیپلم/ ارائه فرم تقاضای پذیرش/ کپی شناسنامه/ پاسپورت/ گواهی پیش پذیرش و پیش ثبت نام دانشگاه/ عکس پاسپورتی/ فیش پرداخت هزینه ثبت نام/ گواهی اقامت/ گواهی سلامت
  • هزینه های تحصیل پزشکی در یونان چقدر است؟ هزینه های تحصیل پزشکی در یونان به زبان انگلیسی سالانه حدود 10000€ تا 12000€ (یورو) می باشد. افراد با ارائه نمره زبان ایلتس 6.5 می توانند در دانشگاه های خصوصی یونان به زبان انگلیسی تحصیل کنند.
  • آیا کار پس از تحصیل پزشکی در یونان امکان پذیر است؟ بله ولی نرخ بیکاری در کشور یونان بسیار بالا می باشد. این کشور از نظر شرایط اقتصادی و کاری در وضعیت نامناسبی است. به این منظور که دریافت شغل پس از اتمام تحصیل کار چندان آسانی نخواهد بود.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.